libkdeedu - en to nds translation catalogue (79 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
nds: Titel:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
nds: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
nds: Hööftlex

en: Word types
nds: Woorttypen

en: Leitner Box
nds: Leitner-Metood

en: Cannot lock file %1
nds: Datei „%1“ lett sik  nich afsluten.

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
nds: <qt>Kann de Datei <br /><b>%1</b> nich opmaken</qt>

en: Cannot open tempfile %1
nds: Temporeerdatei „%1“ lett sik nich opmaken.

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
nds: "%1" lett sik nich opmaken oder nich propper lesen.
    (Torüchgeven Fehler: %2)

en: Cannot write to file %1
nds: Kann nich na %1 schrieven.

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
nds: Orginaal

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
nds: Översetten %1

en: KDE Vocabulary Document
nds: KDE Vokabulaar-Dokment

en: KWordQuiz Document
nds: KWordQuiz-Dokment

en: Pauker Lesson
nds: Pauker-Lex

en: XML Dictionary Exchange Format
nds: XML-Wöörbook-Tuuschformaat

en: Comma Separated Values (CSV)
nds: Mit Kommas trennte Weerten (CSV)

en: All supported documents
nds: Alle ünnerstütt Dokmenten

en: No error found.
nds: Keen Fehler funnen

en: Invalid XML in document.
nds: Leeg XML binnen Dokment

en: Unknown file type.
nds: Nich begäng Dateityp

en: File is not writeable.
nds: Datei lett sik nich schrieven.

en: File writer failed.
nds: Dateischriever harr keen Spood.

en: File is not readable.
nds: Datei lett sik nich lesen.

en: The file reader failed.
nds: Dateileser harr keen Spood.

en: The file does not exist.
nds: De Datei gifft dat nich.

en: The file is locked by another process.
nds: En anner Perzess hett de Datei afslaten.

en: The lock file can't be created.
nds: De Slottdatei lett sik nich opstellen.

en: Unknown error.
nds: Nich begäng Fehler.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
nds: Tietwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
nds: Naamwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
nds: Artikel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
nds: Egenschapwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
nds: Ümstandwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nds: Förwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nds: Seggwies

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
nds: Tallwoort

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nds: Konjunkschoon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
nds: Präpositschoon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
nds: Fraag

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
nds: Reeg-Tallwoort

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
nds: Tell-Tallwoort

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
nds: Fastleggen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
nds: Allgemeen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
nds: regelmatig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
nds: unregelmatig

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
nds: Egendomwiesen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
nds: Persöönlich

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
nds: Maskuliensch

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
nds: Feminiensch

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
nds: Neutraal

en: Simple Present
nds: Nutiet

en: Present Progressive
nds: Lopen Nutiet

en: Present Perfect
nds: Verleden Nutiet

en: Simple Past
nds: Dotiet

en: Past Progressive
nds: Lopen Dotiet

en: Past Participle
nds: Verleden Partizip

en: Future
nds: Tokunft

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
nds: Tietwoort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
nds: Naamwoort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
nds: Naam

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
nds: Artikel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
nds: Egenschapwoort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
nds: Ümstandwoort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nds: Förwoort

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nds: Seggwies

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
nds: Tallwoort

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nds: Konjunkschoon

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
nds: Präpositschoon

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
nds: Fraag

en: Not Practiced Yet
nds: Noch nich öövt

en: Level 1
nds: Stoop 1

en: Level 2
nds: Stoop 2

en: Level 3
nds: Stoop 3

en: Level 4
nds: Stoop 4

en: Level 5
nds: Stoop 5

en: Level 6
nds: Stoop 6

en: Level 7
nds: Stoop 7
