libkdeedu - en to ne translation catalogue (59 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ne: शीर्षक:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ne: लेखक:

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ne: <qt>फाइल खोल्न सकिँदैन<br /><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ne: "%1" खोल्न सकेन वा राम्रो सँग पढ्न सकेन
    (त्रुटि प्रतिवेदन गरियो: %2)

en: Cannot write to file %1
ne: फाइल %1 मा लेख्न सकिँदैन

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ne: मौलिक

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ne: अनुवाद %1

en: KDE Vocabulary Document
ne: केडीई शब्दसूची कागजात

en: KWordQuiz Document
ne: केडीई शब्द क्विज कागजात

en: Pauker Lesson
ne: पउकर पाठ

en: Vokabeltrainer
ne: भोकाबेल्ट्रेनर

en: XML Dictionary Exchange Format
ne: XML शब्दकोश साटासाट ढाँचा

en: Comma Separated Values (CSV)
ne: अल्पविराम विभाजित मानहरू (CSV)

en: All supported documents
ne: सबै समर्थित कागजात

en: No error found.
ne: त्रुटि फेला परेन ।

en: Invalid XML in document.
ne: कागजातमा अवैध एक्सएमएल ।

en: Unknown file type.
ne: अज्ञात फाइल प्रकार ।

en: File is not writeable.
ne: फाइल लेखनयोग्य छैन ।

en: File writer failed.
ne: फाइल राइटर असफल भयो ।

en: File is not readable.
ne: फाइल लेखनयोग्य छैन ।

en: The file reader failed.
ne: फाइल पाठक असफल भयो

en: The file does not exist.
ne: फाइल अवस्थित छैन ।

en: Unknown error.
ne: अज्ञात त्रुटि ।

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ne: क्रिया

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ne: नाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ne: नाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ne: लेख

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ne: विशेषण

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ne: क्रिया विशेषण

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ne: उपनाम

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ne: वाक्यांश

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ne: अंक

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ne: संयोजन

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ne: उपसर्ग

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ne: प्रश्न

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ne: निश्चित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ne: अनिश्चित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ne: नियमित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ne: अनियमित

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ne: सम्बन्धवाचक

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ne: व्यक्तिगत

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ne: पुरूष

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ne: महिला

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ne: तटस्थ

en: Simple Present
ne: सामान्य वर्तमान

en: Present Progressive
ne: प्रगतिशील वर्तमान

en: Present Perfect
ne: पूर्ण वर्तमान

en: Simple Past
ne: सामान्य भूत

en: Past Progressive
ne: प्रगतिशील भूत

en: Past Participle
ne: भूतकालीन

en: Future
ne: भविष्य

en: Not Practiced Yet
ne: अहिले सम्म अभ्यास गरिएको छैन

en: Level 1
ne: तह १

en: Level 2
ne: तह २

en: Level 3
ne: तह ३

en: Level 4
ne: तह ४

en: Level 5
ne: तह ५

en: Level 6
ne: तह ६

en: Level 7
ne: तह ७
