libkdeedu - en to nn translation catalogue (76 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
nn: Tittel:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
nn: Forfattar:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
nn: Dokumentleksjon

en: Word types
nn: Ordtypar

en: Leitner Box
nn: Leitner-kasse

en: Cannot lock file %1
nn: Kan ikkje låsa fila %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
nn: <qt>Klarte ikkje opna fila<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
nn: Klarte ikkje opna den mellombelse fila %1

en: Cannot download %1: %2
nn: Klarte ikkje lasta ned %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
nn: Klarte ikkje opna eller lesa «%1» skikkeleg
    (Feilmelding: %2)

en: Cannot write to file %1
nn: Klarte ikkje skriva til fila %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
nn: Opphavleg

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
nn: Omsetjing %1

en: KDE Vocabulary Document
nn: KDE vokabulardokument

en: KWordQuiz Document
nn: KWordQuiz-dokument

en: Pauker Lesson
nn: Pauker-leksjon

en: XML Dictionary Exchange Format
nn: XML-format for ordboksutveksling

en: Comma Separated Values (CSV)
nn: Kommaskilde verdiar (CSV)

en: All supported documents
nn: Alle støtta dokument

en: No error found.
nn: Fann ikkje nokon feil.

en: Invalid XML in document.
nn: Ugyldig XML i dokumentet.

en: Unknown file type.
nn: Ukjend filtype.

en: File is not writeable.
nn: Fila kan ikkje skrivast til.

en: File writer failed.
nn: Feil ved filskriving.

en: File is not readable.
nn: Fila kan ikkje lesast.

en: The file reader failed.
nn: Feil ved fillesing.

en: The file does not exist.
nn: Fila finst ikkje.

en: The file is locked by another process.
nn: Fila er låst av ein annan prosess.

en: The lock file can't be created.
nn: Låsefila kan ikkje opprettast.

en: Unknown error.
nn: Ukjend feil.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
nn: Substantiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
nn: Artikkel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
nn: Adjektiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nn: Pronomen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nn: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
nn: Tal

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nn: Konjunksjon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
nn: Preposisjon

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
nn: Spørsmål

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
nn: Ordenstal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
nn: Rekkjetal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
nn: Bestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
nn: Ubestemt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
nn: Svakt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
nn: Sterkt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
nn: Eigedoms

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
nn: Personleg

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
nn: Hankjønn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
nn: Hokjønn

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
nn: Inkjekjønn

en: Simple Present
nn: Presens

en: Present Progressive
nn: Progressiv presens

en: Present Perfect
nn: Presens perfektum

en: Simple Past
nn: Preteritum

en: Past Progressive
nn: Progressiv preteritum

en: Past Participle
nn: Perfektum partisipp

en: Future
nn: Futurum

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
nn: Substantiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
nn: Namn

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
nn: Artikkel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
nn: Adjektiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
nn: Pronomen

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
nn: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
nn: Talord

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
nn: Konjunksjon

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
nn: Preposisjon

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
nn: Spørsmål

en: Not Practiced Yet
nn: Ikkje øva enno

en: Level 1
nn: Nivå 1

en: Level 2
nn: Nivå 2

en: Level 3
nn: Nivå 3

en: Level 4
nn: Nivå 4

en: Level 5
nn: Nivå 5

en: Level 6
nn: Nivå 6

en: Level 7
nn: Nivå 7
