libkdeedu - en to oc translation catalogue (14 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
oc: Títol :

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
oc: Autor :

en: Unknown error.
oc: Error desconeguda.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
oc: Nom

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
oc: Regulièr

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
oc: Terminal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
oc: Òme

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
oc: Femna

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
oc: Nom

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
oc: Prepausicion

en: Level 1
oc: Nivèl 1

en: Level 2
oc: Nivèl 2

en: Level 3
oc: Nivèl 3

en: Level 4
oc: Nivèl 4
