libkeduvocdocument - en to pt translation catalogue (74 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
pt: Título:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
pt: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
pt: Lição do Documento

en: Word types
pt: Tipos de palavras

en: Leitner Box
pt: Caixa de Leitner

en: Cannot lock file %1
pt: Não é possível bloquear o ficheiro %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
pt: <qt>Não é possível aceder ao ficheiro<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
pt: Não é possível aceder ao ficheiro temporário %1

en: Cannot download %1: %2
pt: Não é possível transferir o %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
pt: Não foi possível aceder ou ler adequadamente de "%1"
    (Erro devolvido: %2)

en: Cannot write to file %1
pt: Não é possível gravar no ficheiro %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
pt: Tradução %1

en: KDE Vocabulary Document
pt: Documento de Vocabulário do KDE

en: KWordQuiz Document
pt: Documento do KWordQuiz

en: Pauker Lesson
pt: Lição do Pauker

en: Vokabeltrainer
pt: Treinador de Vocabulário

en: XML Dictionary Exchange Format
pt: Formato de Troca de Dicionários em XML

en: Comma Separated Values (CSV)
pt: Valores Separados por Vírgulas (CSV)

en: All supported documents
pt: Todos os documentos suportados

en: No error found.
pt: Não foi encontrado nenhum erro.

en: Invalid XML in document.
pt: XML inválido no documento.

en: Unknown file type.
pt: Tipo de ficheiro desconhecido.

en: File is not writeable.
pt: O ficheiro não pode ser gravado.

en: File writer failed.
pt: O gravador do ficheiro foi mal-sucedido.

en: File is not readable.
pt: O ficheiro não pode ser lido.

en: The file reader failed.
pt: O leitor do ficheiro foi mal-sucedido.

en: The file does not exist.
pt: O ficheiro não existe.

en: The file is locked by another process.
pt: O ficheiro está bloqueado por outro processo.

en: The lock file can't be created.
pt: Não é possível criar o ficheiro de bloqueio.

en: Unknown error.
pt: O erro é desconhecido.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
pt: Verbo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
pt: Substantivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
pt: Artigo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
pt: Adjectivo

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
pt: Advérbio

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
pt: Pronome

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
pt: Frase

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
pt: Conjunção

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
pt: Proposição

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
pt: Pergunta

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
pt: Definido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
pt: Indefinido

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
pt: Possessivo

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
pt: Pessoal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
pt: Masculino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
pt: Feminino

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
pt: Neutro

en: Simple Present
pt: Presente Simples

en: Present Progressive
pt: Presente Progressivo

en: Present Perfect
pt: Presente Perfeito

en: Simple Past
pt: Passado Simples

en: Past Progressive
pt: Passado Progressivo

en: Past Participle
pt: Particípio Passado

en: Future
pt: Futuro

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
pt: Verbo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
pt: Substantivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
pt: Nome

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
pt: Artigo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
pt: Adjectivo

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
pt: Advérbio

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
pt: Pronome

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
pt: Frase

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
pt: Conjunção

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
pt: Proposição

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
pt: Pergunta

en: Not Practiced Yet
pt: Ainda Não Exercitado

en: Level 1
pt: Nível 1

en: Level 2
pt: Nível 2

en: Level 3
pt: Nível 3

en: Level 4
pt: Nível 4

en: Level 5
pt: Nível 5

en: Level 6
pt: Nível 6

en: Level 7
pt: Nível 7
