libkdeedu - en to ro translation catalogue (66 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ro: Titlu:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ro: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ro: Lecție document

en: Word types
ro: Tipuri de cuvinte

en: Leitner Box
ro: Casetă Leitner

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ro: <qt>Nu se poate deschide fișierul<br /><b>%1</b></qt>

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ro: Nu s-a putut deschide sau citi corespunzător ”%1”
    (Eroare raportată: %2)

en: Cannot write to file %1
ro: Nu se poate scrie în fișierul %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ro: Traducere %1

en: KDE Vocabulary Document
ro: Document KDE Vocabulary

en: KWordQuiz Document
ro: Document KWordQuiz

en: Pauker Lesson
ro: Lecție Pauker

en: Vokabeltrainer
ro: Vocabular ajutător

en: XML Dictionary Exchange Format
ro: Format schimb dicționar XML

en: Comma Separated Values (CSV)
ro: Valori separate prin virgulă (CSV)

en: All supported documents
ro: Toate documentele compatibile

en: No error found.
ro: Nu s-au găsit erori.

en: Invalid XML in document.
ro: XML nevalid în document.

en: Unknown file type.
ro: Tip de fișier necunoscut.

en: File is not writeable.
ro: Fișierul nu este inscriptibil.

en: File writer failed.
ro: Editorul de fișier a eșuat.

en: File is not readable.
ro: Fișierul nu se poate citi.

en: The file reader failed.
ro: Cititorul de fișier a eșuat.

en: The file does not exist.
ro: Fișierul nu există.

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ro: Substantiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ro: Nume

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ro: Articol

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ro: Adjectiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ro: Pronume

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ro: Frază

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ro: Conjuncție

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ro: Prepoziție

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ro: Întrebare

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ro: Hotărât

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ro: Nehotărât

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ro: Regulat

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ro: Neregulat

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ro: Posesiv

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ro: Masculin

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ro: Feminin

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ro: Neutru

en: Simple Present
ro: Prezentul simplu

en: Present Progressive
ro: Prezentul progresiv

en: Present Perfect
ro: Prezentul perfect

en: Simple Past
ro: Trecutul simplu

en: Past Progressive
ro: Trecutul progresiv

en: Past Participle
ro: Participiul trecut

en: Future
ro: Viitor

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ro: Substantiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ro: Nume

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ro: Articol

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ro: Adjectiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ro: Pronume

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ro: Frază

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ro: Conjuncție

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ro: Prepoziție

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ro: Întrebare

en: Not Practiced Yet
ro: Încă neexersat

en: Level 1
ro: Nivelul 1

en: Level 2
ro: Nivelul 2

en: Level 3
ro: Nivelul 3

en: Level 4
ro: Nivelul 4

en: Level 5
ro: Nivelul 5

en: Level 6
ro: Nivelul 6

en: Level 7
ro: Nivelul 7
