libkdeedu - en to ru translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ru: Заголовок:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ru: Автор:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
ru: Урок-контейнер

en: Word types
ru: Части речи

en: Leitner Box
ru: Коробка Лейтнера

en: Cannot lock file %1
ru: Не удалось заблокировать файл %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
ru: <qt>Не удалось открыть файл<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
ru: Не удалось открыть временный файл %1

en: Cannot download %1: %2
ru: Не удалось загрузить %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
ru: Не удалось открыть или прочитать «%1»
    (Ошибка: %2)

en: Cannot write to file %1
ru: Ошибка записи в файл %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ru: Оригинал

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
ru: Перевод (%1)

en: KDE Vocabulary Document
ru: Словарь KDE

en: KWordQuiz Document
ru: Документ KWordQuiz

en: Pauker Lesson
ru: Урок в формате Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
ru: XML-формат обмена словарями

en: Comma Separated Values (CSV)
ru: Список значений через запятую (CSV)

en: All supported documents
ru: Все поддерживаемые документы

en: No error found.
ru: Ошибок не найдено.

en: Invalid XML in document.
ru: Недопустимый код XML в документе.

en: Unknown file type.
ru: Неизвестный тип файла.

en: File is not writeable.
ru: Файл недоступен для записи.

en: File writer failed.
ru: Не удалось записать в файл.

en: File is not readable.
ru: Файл недоступен для чтения.

en: The file reader failed.
ru: Не удалось прочитать из файла.

en: The file does not exist.
ru: Файл не существует.

en: The file is locked by another process.
ru: Файл заблокирован другим процессом.

en: The lock file can't be created.
ru: Не удалось создать файл блокировки.

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ru: Глагол

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ru: Существительное

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ru: Название

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ru: Артикль

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ru: Прилагательное

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ru: Наречие

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ru: Местоимение

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ru: Выражение

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ru: Числительное

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ru: Союз

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
ru: Предлог

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ru: Вопрос

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
ru: Порядковое

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
ru: Количественное

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
ru: Определённый

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ru: Неопределённый

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ru: Правильный

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
ru: Неправильный

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
ru: Притяжательное

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ru: Личное

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ru: Мужской

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ru: Женский

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ru: Средний

en: Simple Present
ru: Простое настоящее

en: Present Progressive
ru: Настоящее длящееся

en: Present Perfect
ru: Настоящее совершённое

en: Simple Past
ru: Простое прошедшее

en: Past Progressive
ru: Прошедшее длящееся

en: Past Participle
ru: Причастие прошедшего времени

en: Future
ru: Будущее

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ru: Глагол

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ru: Существительное

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ru: Название

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ru: Артикль

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ru: Прилагательное

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ru: Наречие

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ru: Местоимение

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ru: Выражение

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ru: Числительное

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ru: Союз

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
ru: Предлог

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ru: Вопрос

en: Not Practiced Yet
ru: Ещё не изучалось

en: Level 1
ru: Уровень 1:

en: Level 2
ru: Уровень 2:

en: Level 3
ru: Уровень 3:

en: Level 4
ru: Уровень 4:

en: Level 5
ru: Уровень 5:

en: Level 6
ru: Уровень 6:

en: Level 7
ru: Уровень 7:
