libkeduvocdocument - en to sk translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
sk: Názov:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
sk: Autor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
sk: Lekcia dokumentu

en: Word types
sk: Typy slov

en: Cannot lock file %1
sk: Nemôžem zamknúť súbor %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
sk: <qt>Nie je možné otvoriť súbor<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
sk: Nemôžem otvoriť dočasný súbor %1

en: Cannot download %1: %2
sk: Nemôžem stiahnuť %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
sk: Nie je možné otvoriť alebo čítať "%1"
    (Chybový report: %2)

en: Cannot write to file %1
sk: Nie je možné zapisovať do súboru %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
sk: Originál

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
sk: Preklad %1

en: KDE Vocabulary Document
sk: Dokument KDE slovníka

en: KWordQuiz Document
sk: Dokument KWordQuiz

en: Pauker Lesson
sk: Pauker Lekcia

en: Vokabeltrainer
sk: Slovník

en: XML Dictionary Exchange Format
sk: XML slovníkový výmenný formát

en: Comma Separated Values (CSV)
sk: Čiarkou oddelené hodnoty (CSV)

en: All supported documents
sk: Všetky podporované dokumenty

en: No error found.
sk: Nenájdená žiadna chyba.

en: Invalid XML in document.
sk: Neplatné XML v dokumente.

en: Unknown file type.
sk: Neznámy typ súboru.

en: File is not writeable.
sk: Do súboru nie je možné zapisovať.

en: File writer failed.
sk: Zapisovanie do súboru zlyhalo.

en: File is not readable.
sk: Súbor nie je možné čítať.

en: The file reader failed.
sk: Čítanie súboru zlyhalo.

en: The file does not exist.
sk: Súbor neexistuje.

en: The file is locked by another process.
sk: Súbor je zamknutý iným procesom.

en: The lock file can't be created.
sk: Nie je možné vytvoriť súbor zámku.

en: Unknown error.
sk: Neznáma chyba.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
sk: Sloveso

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
sk: Podstatné meno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
sk: Meno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
sk: Odsek

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
sk: Prídavné meno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
sk: Príslovka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sk: Zámeno

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sk: Fráza

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
sk: Číslovka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sk: Spojka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
sk: Predložka

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
sk: Otázka

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
sk: Radový

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
sk: Základný

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
sk: Určitý

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
sk: Neurčitý

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
sk: Regulárny

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
sk: Neregulárny

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
sk: Privlastňovací

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
sk: Osobný

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
sk: Muž

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
sk: Žena

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
sk: Neutrálny

en: Simple Present
sk: Jednoduchý prítomný

en: Present Progressive
sk: Prítomný priebehový čas

en: Present Perfect
sk: Predprítomný čas

en: Simple Past
sk: Jednoduchý minulý

en: Past Progressive
sk: Minulý priebehový čas

en: Past Participle
sk: Trpné príčastie

en: Future
sk: Budúcnosť

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
sk: Sloveso

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
sk: Podstatné meno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
sk: Meno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
sk: Odsek

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
sk: Prídavné meno

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
sk: Príslovka

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sk: Zámeno

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sk: Fráza

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
sk: Číslovka

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sk: Spojka

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
sk: Predložka

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
sk: Otázka

en: Not Practiced Yet
sk: Ešte neprecvičené

en: Level 1
sk: Úroveň 1

en: Level 2
sk: Úroveň 2

en: Level 3
sk: Úroveň 3

en: Level 4
sk: Úroveň 4

en: Level 5
sk: Úroveň 5

en: Level 6
sk: Úroveň 6

en: Level 7
sk: Úroveň 7
