libkdeedu - en to sl translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
sl: Naslov:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
sl: Avtor:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
sl: Lekcija dokumenta

en: Word types
sl: Besedne vrste

en: Leitner Box
sl: Leitnerjeva škatla

en: Cannot lock file %1
sl: Ni mogoče zakleniti datoteke %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
sl: <qt>Ni mogoče odpreti datoteke<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
sl: Ni mogoče odpreti začasne datoteke %1

en: Cannot download %1: %2
sl: Ni mogoče prejeti %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
sl: Ni bilo mogoče odpreti ali pravilno prebrati »%1«
    (sporočena napaka: %2)

en: Cannot write to file %1
sl: V datoteko %1 ni mogoče pisati

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
sl: Izvirnik

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
sl: %1. prevod

en: KDE Vocabulary Document
sl: Dokument z besediščem za KDE

en: KWordQuiz Document
sl: Dokument KWordQuiz

en: Pauker Lesson
sl: Lekcija Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
sl: Oblika XML za izmenjavo slovarjev

en: Comma Separated Values (CSV)
sl: Z vejicami ločene vrednosti (CSV)

en: All supported documents
sl: Vsi podprti dokumenti

en: No error found.
sl: Najdene ni bilo nobene napake.

en: Invalid XML in document.
sl: Neveljaven XML v dokumentu.

en: Unknown file type.
sl: Neznana vrsta datoteke.

en: File is not writeable.
sl: Datoteka ni zapisljiva.

en: File writer failed.
sl: Zapisovalnik datotek ni uspel.

en: File is not readable.
sl: Datoteka ni berljiva.

en: The file reader failed.
sl: Bralnik datotek ni uspel.

en: The file does not exist.
sl: Datoteka ne obstaja.

en: The file is locked by another process.
sl: Datoteko je zaklenilo drugo opravilo.

en: The lock file can't be created.
sl: Datoteke zaklepa ni mogoče ustvariti.

en: Unknown error.
sl: Neznana napaka.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
sl: Glagol

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
sl: Samostalnik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
sl: Ime

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
sl: Člen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
sl: Pridevnik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
sl: Prislov

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sl: Zaimek

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sl: Fraza

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
sl: Števnik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sl: Veznik

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
sl: Predlog

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
sl: Vprašanje

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
sl: Vrstilni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
sl: Glavni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
sl: Določni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
sl: Nedoločni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
sl: Pravilni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
sl: Nepravilni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
sl: Svojilni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
sl: Osebni

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
sl: Moški

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
sl: Ženski

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
sl: Srednji

en: Simple Present
sl: Enostavni sedanjik

en: Present Progressive
sl: Opisni sedanjik

en: Present Perfect
sl: Sestavljeni preteklik

en: Simple Past
sl: Enostavni preteklik

en: Past Progressive
sl: Opisni preteklik

en: Past Participle
sl: Pretekli deležnik

en: Future
sl: Prihodnjik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
sl: Glagol

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
sl: Samostalnik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
sl: Ime

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
sl: Člen

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
sl: Pridevnik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
sl: Prislov

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sl: Zaimek

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sl: Fraza

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
sl: Števnik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sl: Veznik

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
sl: Predlog

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
sl: Vprašanje

en: Not Practiced Yet
sl: Še niste vadili

en: Level 1
sl: 1. stopnja

en: Level 2
sl: 2. stopnja

en: Level 3
sl: 3. stopnja

en: Level 4
sl: 4. stopnja

en: Level 5
sl: 5. stopnja

en: Level 6
sl: 6. stopnja

en: Level 7
sl: 7. stopnja
