kdeedu - en to sq translation catalogue (49 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
sq: Titulli:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
sq: Autori:

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
sq: Orgjinali

en: Unknown file type.
sq: Lloj i panjohur i skedarit.

en: File is not writeable.
sq: Skedari nuk është i shkruajtshëm.

en: File is not readable.
sq: Skedari nuk është i lexueshëm.

en: The file does not exist.
sq: Skedari nuk ekziston.

en: Unknown error.
sq: Gabim i panjohur.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
sq: Folje

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
sq: Emër

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
sq: Emri

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
sq: Artikull

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
sq: Mbiemër

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
sq: Ndajfolje

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sq: Përemër

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sq: Frazë

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
sq: Numëror

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sq: Lidhëz

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
sq: Parafjalë

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
sq: Pyetje

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
sq: Rendor

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
sq: Kryesor

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
sq: I Caktuar

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
sq: I Paërcaktuar

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
sq: I Rregullt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
sq: I Parregullt

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
sq: Pronor

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
sq: Mashkull

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
sq: Femër

en: Future
sq: E Ardhme

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
sq: Folje

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
sq: Emër

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
sq: Emri

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
sq: Artikull

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
sq: Mbiemër

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
sq: Ndajfolje

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sq: Përemër

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sq: Frazë

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
sq: Numëror

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sq: Lidhëz

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
sq: Parafjalë

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
sq: Pyetje

en: Level 1
sq: Niveli 1

en: Level 2
sq: Niveli 2

en: Level 3
sq: Niveli 3

en: Level 4
sq: Niveli 4

en: Level 5
sq: Niveli 5

en: Level 6
sq: Niveli 6

en: Level 7
sq: Niveli 7
