libkdeedu - en to sv translation catalogue (73 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
sv: Rubrik:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
sv: Författare:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
sv: Dokumentlektion

en: Word types
sv: Ordklasser

en: Leitner Box
sv: Leitnerruta

en: Cannot lock file %1
sv: Kan inte låsa filen %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
sv: Kan inte öppna tillfällig fil %1

en: Cannot download %1: %2
sv: Kan inte ladda ner %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
sv: Kunde inte öppna eller läsa "%1" på ett riktigt sätt.
    (Rapporterat fel: %2)

en: Cannot write to file %1
sv: Kan inte skriva till filen %1

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
sv: Översättning %1

en: KDE Vocabulary Document
sv: KDE-ordförrådsdokument

en: KWordQuiz Document
sv: Kwordquiz-dokument

en: Pauker Lesson
sv: Pauker-lektion

en: XML Dictionary Exchange Format
sv: XML-ordlisteutbytesformat

en: Comma Separated Values (CSV)
sv: Värden åtskilda av kommatecken (CSV)

en: All supported documents
sv: Alla dokument som stöds

en: No error found.
sv: Inget fel hittades.

en: Invalid XML in document.
sv: Felaktig XML i dokumentet.

en: Unknown file type.
sv: Okänd filtyp.

en: File is not writeable.
sv: Filen är inte skrivbar.

en: File writer failed.
sv: Skrivning av fil misslyckades.

en: File is not readable.
sv: Filen är inte läsbar.

en: The file reader failed.
sv: Läsning av fil misslyckades.

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: The file is locked by another process.
sv: Filen är låst av en annan process.

en: The lock file can't be created.
sv: Låsfilen kan inte skapas.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
sv: Substantiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
sv: Artikel

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
sv: Adjektiv

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sv: Pronomen

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sv: Mening

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
sv: Tal

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sv: Konjunktion

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
sv: Fråga

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
sv: Ordningstal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
sv: Grundtal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
sv: Bestämd artikel

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
sv: Obestämd artikel

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
sv: Regelbundet verb

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
sv: Oregelbundet verb

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
sv: Possessivt pronomen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
sv: Personligt pronomen

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
sv: Maskulinum

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
sv: Femininum

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
sv: Neutrum

en: Simple Present
sv: Enkel presens

en: Present Progressive
sv: Progressiv form

en: Present Perfect
sv: Perfekt

en: Simple Past
sv: Imperfekt

en: Past Progressive
sv: Imperfekt progressiv form

en: Past Participle
sv: Perfekt particip

en: Future
sv: Futurum

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
sv: Substantiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
sv: Namn

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
sv: Artikel

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
sv: Adjektiv

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
sv: Pronomen

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
sv: Mening

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
sv: Tal

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
sv: Konjunktion

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
sv: Fråga

en: Not Practiced Yet
sv: Inte ännu övad

en: Level 1
sv: Nivå 1

en: Level 2
sv: Nivå 2

en: Level 3
sv: Nivå 3

en: Level 4
sv: Nivå 4

en: Level 5
sv: Nivå 5

en: Level 6
sv: Nivå 6

en: Level 7
sv: Nivå 7
