libkdeedu - en to th translation catalogue (40 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
th: หัวเรื่อง:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
th: ผู้เขียน:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
th: บทเรียนเอกสาร

en: Word types
th: ชนิดของคำ

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
th: <qt>ไม่สามารถเปิดแฟ้ม<br /><b>%1</b></qt>

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
th: คำกริยา

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
th: คำนาม

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
th: คำนำหน้า

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
th: คำคุณศัพท์

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
th: คำวิเศษณ์

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
th: คำสรรพนาม

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
th: วลี

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
th: ตัวเลข

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
th: คำสันธาน

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
th: คำบุพบท

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
th: ประโยคคำถาม

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
th: ลำดับ

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
th: ตัวเลข

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
th: เจาะจง

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
th: ไม่เจาะจง

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
th: ผู้ชาย

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
th: ผู้หญิง

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
th: คำนำหน้า

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
th: คำคุณศัพท์

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
th: คำวิเศษณ์

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
th: คำสรรพนาม

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
th: วลี

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
th: ตัวเลข

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
th: คำสันธาน

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
th: คำบุพบท

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
th: คำถามม

en: Not Practiced Yet
th: ยังไม่ได้ฝึก

en: Level 1
th: ระดับ 1

en: Level 2
th: ระดับ 2

en: Level 3
th: ระดับ 3

en: Level 4
th: ระดับ 4

en: Level 5
th: ระดับ 5

en: Level 6
th: ระดับ 6

en: Level 7
th: ระดับ 7
