libkdeedu - en to tr translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
tr: Yazar:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
tr: Belge Dersi

en: Word types
tr: Sözcük Türleri

en: Leitner Box
tr: Leitner Kutusu

en: Cannot lock file %1
tr: %1 dosyası kilitlenemedi

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
tr: <qt><b>%1</b><br /> dosysıa açılamad></qt>

en: Cannot open tempfile %1
tr: %1 geçici dosyası açılamadı

en: Cannot download %1: %2
tr: %1 indirilemedi: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
tr: "%1" dosyası açılamadı ya da tam olarak okunamadı
    (Bildirilen hata: %2)

en: Cannot write to file %1
tr: %1 dosysınaa yazılamadı.

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
tr: Özgün

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
tr: Çeviri %1

en: KDE Vocabulary Document
tr: KDE Sözcük Hazinesi Belgesi

en: KWordQuiz Document
tr: KWordQuiz Belgesi

en: Pauker Lesson
tr: Pauker Dersi

en: XML Dictionary Exchange Format
tr: XML Sözlük Takas Biçimi

en: Comma Separated Values (CSV)
tr: Virgülle Ayrılmış Değerler (CSV)

en: All supported documents
tr: Desteklenen tüm belgeler

en: No error found.
tr: Hata yok.

en: Invalid XML in document.
tr: Belge içerisinde geçersiz XML.

en: Unknown file type.
tr: Bilinmeyen dosya türü.

en: File is not writeable.
tr: Dosya yazılabilir değil.

en: File writer failed.
tr: Dosya yazıcı başarısız oldu.

en: File is not readable.
tr: Dosya okunabilir değil.

en: The file reader failed.
tr: Dosya okuyucu başarısız oldu.

en: The file does not exist.
tr: Dosya yok.

en: The file is locked by another process.
tr: Dosya başka bir süreç tarafından kilitlenmiş.

en: The lock file can't be created.
tr: Kilitleme dosyası oluşturulamadı.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
tr: Eylem

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
tr: Ad

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
tr: Nesne

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
tr: Önad

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
tr: Belirteç

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
tr: Adıl

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
tr: Söz

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
tr: Rakam

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
tr: Bağlaç

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
tr: İlgeç

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
tr: Soru

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
tr: Sırasal

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
tr: Sayma

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
tr: Belirli

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
tr: Belirsiz

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
tr: Düzenli

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
tr: Düzensiz

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
tr: İyelik

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
tr: Kişisel

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
tr: Erkek

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
tr: Dişi

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
tr: Nötr

en: Simple Present
tr: Geniş Zaman

en: Present Progressive
tr: Şimdiki Zaman

en: Present Perfect
tr: Yakın Geçmiş Zaman

en: Simple Past
tr: Geçmiş Zaman

en: Past Progressive
tr: Geçmişte Gerçekleşmekte olan Zaman

en: Past Participle
tr: Edilgen Yapı

en: Future
tr: Gelecek

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
tr: Yüklem

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
tr: Ad

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
tr: Ad

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
tr: Nesne

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
tr: Önad

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
tr: Belirteç

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
tr: Adıl

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
tr: Deyiş

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
tr: Rakam

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
tr: Bağlaç

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
tr: Edat

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
tr: Soru

en: Not Practiced Yet
tr: Henüz Çalışılmadı

en: Level 1
tr: Düzey 1

en: Level 2
tr: Düzey 2

en: Level 3
tr: Düzey 3

en: Level 4
tr: Düzey 4

en: Level 5
tr: Düzey 5

en: Level 6
tr: Düzey 6

en: Level 7
tr: Düzey 7
