libkdeedu - en to ug translation catalogue (38 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
ug: ئاپتور:

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
ug: ئەسلى

en: The file does not exist.
ug: ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس.

en: Unknown error.
ug: نامەلۇم خاتالىق.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
ug: پېئىل

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
ug: ئىسىم

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
ug: ماقالە

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
ug: سۈپەت

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
ug: رەۋىش

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ug: رەۋىش

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ug: ئىبارە

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
ug: رەقەملىك

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ug: باغلىغۇچى

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
ug: سوئال

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
ug: ئېنىقسىز

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
ug: ئۆلچەملىك

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
ug: شەخسىي

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
ug: مالې

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
ug: ئايال

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
ug: بىتەرەپ

en: Future
ug: كەلگۈسى

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
ug: پېئىل

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
ug: ئىسىم

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
ug: ماقالە

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
ug: سۈپەت

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
ug: رەۋىش

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
ug: رەۋىش

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
ug: ئىبارە

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
ug: رەقەملىك

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
ug: باغلىغۇچى

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
ug: سوئال

en: Level 1
ug: دەرىجە 1

en: Level 2
ug: دەرىجە 2

en: Level 3
ug: دەرىجە 3

en: Level 4
ug: دەرىجە 4
