libkeduvocdocument - en to uk translation catalogue (80 entries)

[ctx: @item:intable the title of the document will be written here]
en: Title:
uk: Заголовок:

[ctx: @item:intable the author will be written here]
en: Author:
uk: Автор:

[ctx: The top level lesson which contains all other lessons of the document.]
en: Document Lesson
uk: Документ уроків

en: Word types
uk: Типи слів

en: Leitner Box
uk: Поле Ляйтнера

en: Cannot lock file %1
uk: Не вдалося заблокувати файл %1

en: <qt>Cannot open file<br /><b>%1</b></qt>
uk: <qt>Неможливо відкрити файл<br /><b>%1</b></qt>

en: Cannot open tempfile %1
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий файл %1

en: Cannot download %1: %2
uk: Не вдалося отримати %1: %2

en: Could not open or properly read "%1"
    (Error reported: %2)
uk: Не вдалося відкрити або належно прочитати «%1»
    (Помилка: %2)

en: Cannot write to file %1
uk: Неможливо записати у файл %1

[ctx: The name of the first language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Original
uk: Оригінал

[ctx: The name of the second, third ... language/column of vocabulary, if we have to guess it.]
en: Translation %1
uk: Переклад %1

en: KDE Vocabulary Document
uk: документ словника KDE

en: KWordQuiz Document
uk: документ KWordQuiz

en: Pauker Lesson
uk: урок Pauker

en: XML Dictionary Exchange Format
uk: формат обміну словниками XML

en: Comma Separated Values (CSV)
uk: розділені комами значення (CSV)

en: All supported documents
uk: усі підтримувані документи

en: No error found.
uk: Не знайдено помилки.

en: Invalid XML in document.
uk: Некоректне форматування XML в документі.

en: Unknown file type.
uk: Невідомий тип файла.

en: File is not writeable.
uk: У файл неможливо записувати.

en: File writer failed.
uk: Помилка запису у файл.

en: File is not readable.
uk: Файл неможливо читати.

en: The file reader failed.
uk: Помилка читання файла.

en: The file does not exist.
uk: Файл не існує.

en: The file is locked by another process.
uk: Файл заблоковано іншим процесом.

en: The lock file can't be created.
uk: Не вдалося створити файл блокування.

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Verb
uk: Дієслово

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Noun
uk: Іменник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Article
uk: Артикль

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adjective
uk: Прикметник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Adverb
uk: Прислівник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Pronoun
uk: Займенник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Phrase
uk: Зворот

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Numeral
uk: Числівник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Conjunction
uk: Сполучник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of a word]
en: Preposition
uk: Прийменник

[ctx: @item:inlistbox The grammatical type of an entry]
en: Question
uk: Питальний займенник

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Ordinal (first, second, third, ...)]
en: Ordinal
uk: Порядковий

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Numeral Cardinal (one, two, three, ...)]
en: Cardinal
uk: Кількісний

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (the)]
en: Definite
uk: Визначений

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Article (a)]
en: Indefinite
uk: Невизначений

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with regular conjugation]
en: Regular
uk: Правильний

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Verb with irregular conjugation]
en: Irregular
uk: Неправильний

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (my, your, his, her...)]
en: Possessive
uk: Присвійний

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Pronoun (I, you, he...)]
en: Personal
uk: Особовий

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Male
uk: Чоловіча

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Female
uk: Жіноча

[ctx: @item:inlistbox A subtype of the grammatical word type: Noun]
en: Neutral
uk: Середня

en: Simple Present
uk: Простий теперішній

en: Present Progressive
uk: Теперішній тривалий

en: Present Perfect
uk: Теперішній доконаний

en: Simple Past
uk: Простий минулий

en: Past Progressive
uk: Минулий тривалий

en: Past Participle
uk: Минулий доконаний

en: Future
uk: Майбутній

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Verb
uk: Дієслово

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Noun
uk: Іменник

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Name
uk: Назва

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Article
uk: Артикль

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adjective
uk: Прикметник

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Adverb
uk: Прислівник

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Pronoun
uk: Займенник

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Phrase
uk: Зворот

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Numeral
uk: Числівник

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Conjunction
uk: Сполучник

[ctx: The grammatical type of a word]
en: Preposition
uk: Прийменник

[ctx: The grammatical type of an entry]
en: Question
uk: Питальний займенник

en: Not Practiced Yet
uk: Ще не було тренування

en: Level 1
uk: Рівень 1

en: Level 2
uk: Рівень 2

en: Level 3
uk: Рівень 3

en: Level 4
uk: Рівень 4

en: Level 5
uk: Рівень 5

en: Level 6
uk: Рівень 6

en: Level 7
uk: Рівень 7
