akonadi-kcal - en to da translation catalogue (321 entries)

[ctx: @title:window]
en: Archive/Delete Past Events and To-dos
da: Arkivér/slet gamle begivenheder og gøremål

[ctx: @action:button]
en: &Archive
da: &Arkivér

[ctx: @info:whatsthis]
en: Archiving saves old items into the given file and then deletes them in the current calendar. If the archive file already exists they will be added. (<link url="#">How to restore</link>)
da: Arkivering gemmer gamle elementer i den givne fil og sletter dem i den nuværende kalender. Hvis arkivfilen allerede findes vil de blive tilføjet. (<link url="#">Hvordan man gendanner</link>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: In order to add an archive to your calendar, use the Merge Calendar function. You can view an archive by opening it like you would any other calendar. It is not saved in a special format, but as vCalendar.
da: For at føje et arkiv til din kalender, skal du bruge funktionen Flet kalender. Du kan vise et arkiv, ved at åbne det ligesom du ville åbne enhver anden kalender. Det er ikke gemt i et særligt format, men som vCalendar.

[ctx: @option:radio]
en: Archive now items older than:
da: Arkivér nu elementer som er ældre end:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable one time archiving or purging of older items
da: Aktivér enkeltstående arkivering eller rydning af ældre elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you check this box, events and to-dos older than the specified age will be archived or purged. The items will be archived unless the "Delete only" option is enabled; else the items will be purged and not saved.
da: Hvis du markerer dette felt, vil begivenheder og gøremål der er ældre end den angivne alder blive arkiveret eller slettet. Elementerne vil blive arkiveret medmindre indstillingen "Slet kun" er aktiveret, ellers vil elementerne blive slettet og ikke gemt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the one time archiving cut-off date
da: Angiv skæringsdato for enkeltstående arkivering

[ctx: @info:whatsthis]
en: The date before which items should be archived. All older events and to-dos will be saved and deleted, the newer (and events exactly on that date) will be kept.
da: Datoen før hvilken elementerne skal arkiveres. Alle ældre begivenheder og gøremål vil blive gemt og slettet, de nyere (og begivenheder på nøjagtigt denne dato) vil blive beholdt.

[ctx: @option:radio]
en: Automaticall&y archive items older than:
da: &Automatisk arkivering af elementer ældre end:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable automatic archiving or purging of older items
da: Aktivér automatisk arkivering eller rydning af ældre elementer

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this feature is enabled, the application will regularly check if events and to-dos have to be archived; this means you will not need to use this dialog box again, except to change the settings.
da: Hvis denne funktion er aktiveret vil programmet regelmæssigt tjekke om begivenheder og gøremål skal arkiveres. Det betyder du ikke vil skulle bruge denne dialog igen, bortset fra at ændre indstillingerne.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the archival age in days, weeks or months
da: Angiv arkiveringsalder i dage, uger eller måneder

[ctx: @info:whatsthis]
en: The age of the events and to-dos to archive. All older items will be saved and deleted, the newer will be kept.
da: Alderen for begivenheder og gøremål der skal arkiveres. Alle ældre elementer vil blive gemt og slettet, de nyere vil blive beholdt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the units for the automatic archive age
da: Angiv enheder for automatisk arkiveringsalder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time units (days, weeks or months) for automatic archiving.
da: Vælg tidsenheder (dage, uger eller måneder) for automatisk arkivering.

[ctx: @item:inlistbox expires in daily units]
en: Day(s)
da: Dage

[ctx: @item:inlistbox expiration in weekly units]
en: Week(s)
da: Uger

[ctx: @item:inlistbox expiration in monthly units]
en: Month(s)
da: Måneder

[ctx: @label]
en: Archive &file:
da: Arkiv&fil:

[ctx: @label filter for KUrlRequester]
en: *.ics|iCalendar Files
da: *.ics|iCalendar-filer

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the location of the archive
da: Angiv placeringen af arkivet

[ctx: @info:whatsthis]
en: The path of the archive file. The events and to-dos will be appended to the specified file, so any events that are already in the file will not be modified or deleted. You can later load or merge the file like any other calendar. It is not saved in a special format, it uses the iCalendar format.
da: Stien til arkivfilen. Begivenheder og gøremål vil blive føjet til den angivne fil, så alle begivenheder der allerede findes i filen vil ikke blive ændret eller slettet. Du kan senere indlæse eller sammenflette filen som enhver anden kalender. Den gemmes ikke i noget særligt format, men bruger blot iCalendar-formatet.

[ctx: @title:group]
en: Type of Items to Archive
da: Typer af elementer der skal arkiveres

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can select which items should be archived. Events are archived if they ended before the date given above; to-dos are archived if they were finished before the date.
da: Her kan du vælge hvilke elementer som skal arkiveres. Begivenheder arkiveres hvis de slutter inden datoen som angives ovenfor. Gøremål arkiveres hvis de blev afsluttet inden datoen.

[ctx: @option:check]
en: Archive &Events
da: Arkivér &begivenheder

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge events
da: Arkivér eller ryd begivenheder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive events if they ended before the date given above.
da: Vælg denne indstilling for at arkivere begivenheder, hvis de sluttede før den dato der er angivet ovenfor.

[ctx: @option:check]
en: Archive Completed &To-dos
da: Arkivér gennemførte &gøremål

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge completed to-dos
da: Arkivér eller ryd gennemførte gøremål

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive to-dos if they were completed before the date given above.
da: Markér denne indstilling for at arkivere gøremål, hvis de blev gennemført før den dato der er angivet ovenfor.

[ctx: @option:check]
en: &Delete only, do not save
da: S&let kun, gem ikke

[ctx: @info:tooltip]
en: Purge the old items without saving them
da: Ryd de gamle elementer uden at gemme dem

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to delete old events and to-dos without saving them. It is not possible to recover the events later.
da: Vælg dette for at slette gamle begivenheder og gøremål uden at gemme dem. Det er ikke muligt at gendanne begivenhederne senere.

[ctx: @info]
en: The archive file name is not valid.
da: Arkivfilens navn er ikke gyldigt.

en: No attachment named "%1" found in the incidence.
da: Intet bilag kaldet "%1" fundet i forekomsten.

en: The attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer.
da: Bilaget "%1" er et weblink som er utilgængeligt fra denne computer.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
da: Kalenderinvitationen som er gemt i denne e-mail er defekt på en eller anden måde. Kan ikke fortsætte.

en: Unable to create a temporary file for the attachment.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil til bilaget.

en: Save Attachment
da: Gem bilag

en: <placeholder>undefined</placeholder>
da: <placeholder>udefineret</placeholder>

en: There are no items before %1
da: Der er ingen elementer før %1

en: Delete all items before %1 without saving?
    The following items will be deleted:
da: Slet alle elementer før %1 uden at gemme?
    Følgende elementer vil blive slettet:

en: Delete Old Items
da: Slet gamle elementer

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
da: Ukendt årsag

en: Cannot write archive file %1. %2
da: Kan ikke skrive arkivfilen %1. %2

en: Cannot write archive. %1
da: Kan ikke skrive arkiv. %1

en: Archiving events
da: Arkivér begivenheder

en: Free
da: Ledig

en: Busy
da: Optaget

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Tentative
da: Foreløbig

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attendee
da: Deltager

[ctx: @label A time period duration. It is preceded/followed (based on the orientation) by the name of the week, see the message above. example: 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1 %2, %3 to %4
da: %1. %2, %3 til %4

[ctx: @label A time period duration. KLocale is used to format the components. example: Monday, 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1, %2 %3, %4 to %5
da: %1 den %2. %3, %4 to %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Free Period
da: Ledig periode

[ctx: @info:tooltip period end time]
en: End:
da: Slut:

[ctx: @info:tooltip period duration]
en: Duration:
da: Varighed:

note: i18n: ectx: label, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Use email settings from System Settings
da: Brug e-mail-indstillinger fra Systemindstillinger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Check this box to use the KDE-wide e-mail settings, which are defined using the System Settings "About Me" Module. Uncheck this box to be able to specify your full name and e-mail.
da: Markér dette felt for at bruge KDE's generelle e-mail-indstillinger, som er defineret via modulet "Om mig" i Systemindstillinger. Afmarkér dette felt for at kunne angive dit fulde navn og e-mailadresse.

note: i18n: ectx: label, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Default appointment time
da: Standardtidspunkt for aftaler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default time for events here. The default is used if you do not supply a start time.
da: Angiv standardtidspunkt for begivenheder her. Standarden bruges hvis du ikke oplyser et starttidspunkt.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Default duration of new appointment (HH:MM)
da: Standardvarighed af nye aftaler (TT:MM)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Enter default duration for events here. The default is used if you do not supply an end time.
da: Angiv standardvarighed for begivenheder her. Standarden bruges hvis du ikke oplyser et sluttidspunkt.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable a default sound file for audio reminders
da: Aktivér en standard lydfil til lydpåmindelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable the specified file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
da: Markér dette felt hvis du aktivere den angivne fil til at blive brugt som standard lydfil til nye påmindelser. Du kan altid angive en anden fil under konfiguration af påmindelse som er tilgængeligt fra redigering til begivenheder og gøremål.

note: i18n: ectx: label, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Default audio file
da: Standard lydfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Set a file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
da: Angiv en fil til at blive brugt som standard lydfil til nye påmindelser. Du kan altid angive en anden fil under konfiguration af påmindelse som er tilgængeligt fra redigering af begivenheder og gøremål.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new Events
da: Aktivér påmindelser for nye begivenheder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created Events. You can always turn-off the reminders in the Event editor dialog.
da: Markér dette felt hvis du vil aktivere påmindelser for alle nyoprettede begivenheder. Du kan altid slå påmindelser fra i redigeringsdialogen til begivenheder.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new events
da: Aktivér påmindelser for nye begivenheder som standard

note: i18n: ectx: label, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new To-dos
da: Aktivér påmindelser for nye gøremål

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created To-dos. You can always turn-off the reminders in the To-do editor dialog.
da: Markér dette felt hvis du vil aktivere påmindelser for alle nyoprettede gøremål. Du kan altid slå påmindelser fra i redigeringsdialogen til gøremål.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new to-dos
da: Aktivér påmindelser for nye gøremål som standard

note: i18n: ectx: label, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default reminder time
da: Standardtid for påmindelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time for all newly created items. The time unit is specified in the adjacent combobox.
da: Angiv standardtid for påmindelser for alle nyoprettede elementer. Tidsenheden angives i kombinationsfeltet ved siden af.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default time for reminders
da: Standardtid for påmindelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time units for all newly created items. The time is specified in the adjacent spinbox.
da: Angiv standard tidsenhed for påmindelse for alle nyoprettede elementer. Tiden angives i rullefeltet ved siden af.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Default time unit for reminders
da: Standard tidsenhed for påmindelser

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
da: Dagen begynder kl.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events.
da: Angiv starttidspunkt for begivenheder her. Dette tidspunkt bør være det tidligste tidspunkt du vil bruge til begivenheder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
da: Undtag helligdage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
da: Markér feltet for at forhindre at Korganizer angiver arbejdstid på helligdage.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
da: Brug helligdagsområder:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
da: Vælg fra hvilke områder du ønsker at bruge helligdage her. Definerede helligdage vises som ikke-arbejdsdage i datonavigatøren, agenda, visning osv.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Group Scheduling)
en: Use Groupware communication
da: Brug groupware-kommunikation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Group Scheduling)
en: Check this box to enable automatic generation of mails when creating, updating or deleting events (or to-dos) involving other attendees. You should check this box if you want to use the groupware functionality (e.g. Configuring Kontact as a KDE Kolab client).
da: Markér dette felt for at aktivere automatisk generering af e-mails ved oprettelse, opdatering eller sletning af begivenheder (eller gøremål) som vedrører andre deltagere. Du bør markere dette felt hvis du bruge groupware-funktionaliteten (f.eks. indstille Kontact som en KDE Kolab-klient).

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Default policy for invitations to other users:
da: Standardpolitik for invitationer til andre brugere:

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Send mails without asking.
da: Send e-mails uden at spørge.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Ask for every individual attendee what to do.
da: Spørg hvad der skal gøres for hver enkelt deltager.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Do not send invitation emails at all (this can break group scheduling for iTip compliant clients).
da: Send ikke invitations-e-mails overhovedet (dette kan ødelægge gruppeskemalægning for klienter der overholder iTip).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeZoneSelectorInIncidenceEditor), group (Hidden Options)
en: Show timezone selectors in the event and todo editor dialog.
da: Vis tidszonevælgere i redigeringsdialog til gøremål og begivenheder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Regularly archive events
da: Regelmæssig arkivering af begivenheder

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: If auto-archiving is enabled, events older than this amount will be archived. The unit of this value is specified in another field.
da: Hvis auto-arkivering er aktiveret, vil begivenheder ældre end dette blive arkiveret. Enheden for denne værdi bliver angivet i et andet felt.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: The unit in which the expiry time is expressed.
da: Enheden i hvilken udløbstiden udtrykkes.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In days
da: I dage

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In weeks
da: I uger

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In months
da: I måneder

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: URL of the file where old events should be archived
da: URL for filen hvor gamle begivenheder skal arkiveres

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive events
da: Arkivér begivenheder

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive to-dos
da: Arkivér gøremål

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: What to do when archiving
da: Hvad der skal gøres når der arkiveres

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Delete old events
da: Slet gamle begivenheder

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive old events to a separate file
da: Arkivér gamle begivenheder til en særskilt fil

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Full &name
da: Fuldt &navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Enter your full name here. This name will be displayed as "Organizer" in to-dos and events you create.
da: Angiv dit fulde navn her. Dette navn vises som "Organisator" i gøremål og begivenheder, som du opretter.

en: Anonymous
da: Anonym

note: i18n: ectx: label, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: E&mail address
da: E-&mailadresse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: Enter here your e-mail address. This e-mail address will be used to identify the owner of the calendar, and displayed in events and to-dos you create.
da: Angiv din e-mailadresse her. Denne e-mailadresse vil blive brugt til at identificere kalenderens ejer, samt blive vist i begivenheder og gøremål som du opretter.

en: nobody@nowhere
da: ingen@intetsted

[ctx: @title:window]
en: Create Note
da: Opret note

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @action:button]
en: Save
da: Gem

[ctx: @info]
en: Calendar where the new note will be stored.
da: Den kalender hvor den nye note vil blive gemt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Calendar where the new note will be stored.
da: Den kalender hvor den nye note vil blive gemt.

[ctx: @label specify the title for this note]
en: Title:
da: Titel:

[ctx: @label specify the text for this note]
en: Text:
da: Tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print day options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for dag:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date && Time Range
da: Dato- og tidsområde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: Starting date for the print
da: Startdato for udskriftet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>End date</i> option. This option is used to define the start date.
da: Hvis du vil udskrive flere dage på en gang, kan du angive et datointerval med dette tilvalg og <i>Slutdato</i>. Tilvalget bruges til at definere startdato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: &Start date:
da: &Startdato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromTimeLabel)
en: Start &time:
da: Start&tidspunkt:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mFromTime) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: hh:mm
da: tt:mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mToDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>Start date</i> option. This option is used to define the end date.
da: Hvis du vil udskrive flere dage på en gang, kan du angive et datointerval med dette tilvalg og <i>Startdato</i>. Tilvalget bruges til at definere slutdato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End date:
da: S&lutdato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToTimeLabel)
en: End ti&me:
da: Slut&tid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: Check this option to automatically determine the required time range, so all events will be shown.
da: Markér dette for automatisk at afgøre det nødvendige tidsinterval, for at alle begivenheder vises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: E&xtend time range to include all events
da: &Udvid tidsinterval til at inkludere alle begivenheder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: Print Layout
da: Udskriv layout

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: The Filofax format prints the information for the days selected without a timeline.
da: Filofax-formatet udskriver informationen om de valgte dage uden en tidslinje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: Print date &range as Filofax format, all on one page
da: Udskriv datoom&råde i Filofax-format, alt sammen på én side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: Print as timeta&ble view, one page per day
da: Udskriv som tidsta&belvisning, én side pr. dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSingleTimetable)
en: Print as timetable view, all da&ys on a single page
da: Udskriv som tidstabelvisning, alle da&ge på en enkelt side

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mSecurity)
en: Security Exclusions
da: Sikkerhedsudeladelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeConfidential)
en: Exclude c&onfidential
da: Udelad f&ortrolige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludePrivate)
en: Exclude pri&vate
da: Udelad pri&vate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mIncludeInfoGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, includeInfoBox)
en: Include Information
da: Inkludér information

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Print item descriptions
da: Udskriv beskrivelser af elementer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Check this option if you want to see the item descriptions printed.
da: Markér dette felt hvis du vil se elementbeskrivelser i dit udskrift.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Print to-dos due within the specified date range
da: Udskriv gøremål indenfor det angivne datointerval

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: You should check this option if you want to print to-dos which are due on one of the dates which are in the supplied date range.
da: Du bør markere denne indstilling, hvis du vil udskrive gøremål som forfalder på en af de datoer som indgår i det angivene datointerval.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Include to-&dos that are due on the printed day(s)
da: Inkludér &gøremål som forfalder en af de udskrevne dage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Check this option to exclude the time in description box
da: Markér denne indstilling for at udlade tidspunktet fra beskrivelsesfeltet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Exclude t&ime from timetable detail display items
da: Udelad t&idspunkt fra detaljerede visningselementer i tidstabel

[ctx: @title general print settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGeneralGroup)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Print items on one line
da: Udskriv elementer på én linje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Check this option to limit events to a single line, truncating as necessary to save space.
da: Markér denne indstilling for at begrænse begivenheder til en enkelt linje, om nødvendigt med afkortning for at spare plads.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Limit events in each day to a &single line
da: Begræns begivenheder på hver dag til en &enkelt linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines in Filofax layout
da: Vis note&linjer i Filofax-layout

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mColors)
en: Print in color
da: Udskriv i farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mColors)
en: &Use colors
da: &Brug farver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print a datetime footer on each page
da: Udskriv en sidefod med dato og klokkeslæt på hver side

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Check this box if you want to print a small footer on each page that contains the date of the print.
da: Markér dette felt hvis du vil udskrive en lille sidefod på hver side som indeholder datoen for udskriftet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print &Footer
da: Udskriv side&fod

en: Start date:
da: Startdato:

en: No start date
da: Ingen startdato

en: End date:
da: Slutdato:

en: Duration:
da: Varighed:

en: 1 hour  | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

en: 1 minute  | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

en: No end date
da: Ingen slutdato

en: Due date:
da: Forfaldsdato:

en: No due date
da: Ingen forfaldsdato

[ctx: except for listed dates]
en:  except
da:  undtagen

en: Repeats:
da: Gentages:

en: No reminders
da: Ingen påmindelser

en: Reminder:  | %1 reminders:
da[0]: Påmindelse:
da[1]: %1 påmindelser:

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
da: %1 inden begyndelsen

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
da: %1 efter begyndelsen

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
da: %1 inden afslutningen

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
da: %1 efter afslutningen

en: 1 day | %1 days
da[0]: 1 dag
da[1]: %1 dage

en: 1 hour | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

en: 1 minute | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

en: Organizer:
da: Organisator:

en: Location:
da: Sted:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Notes:
da: Noter:

en: No Subitems
da: Ingen delelementer

en: 1 Subitem: | %1 Subitems:
da[0]: 1 delelement:
da[1]: %1 delelementer:

[ctx: no status]
en: none
da: Ingen

[ctx: unknown status]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: subitem start date]
en: Start Date: %1
da: Startdato: %1

[ctx: subitem start time]
en: Start Time: %1
da: Starttidspunkt: %1

[ctx: subitem due date]
en: Due Date: %1
da: Forfaldsdato: %1

[ctx: subitem due time]
en: Due Time: %1
da: Forfaldstidspunkt: %1

[ctx: subitem Priority: N]
en: Priority: %1
da: Prioritet: %1

[ctx: subitem Secrecy: secrecyString]
en: Secrecy: %1
da: Hemmelighedsniveau: %1

en: No Attachments
da: Ingen bilag

en: 1 Attachment: | %1 Attachments:
da[0]: 1 bilag:
da[1]: %1 bilag:

en: No Attendees
da: Ingen deltagere

en: 1 Attendee: | %1 Attendees:
da[0]: 1 deltager:
da[1]: %1 deltagere:

en: Secrecy: %1
da: Hemmelighedsniveau: %1

en: Show as: Busy
da: Vis som: optaget

en: Show as: Free
da: Vis som: Ledig

en: This task is overdue!
da: Denne opgave er forsinket!

en: Settings:
da: Indstillinger:

[ctx: @option sort by start date/time]
en: Start Date
da: Startdato

[ctx: @option sort by due date/time]
en: Due Date
da: Forfaldsdato

[ctx: @option sort by priority]
en: Priority
da: Prioritet

[ctx: @option sort by percent completed]
en: Percent Complete
da: Procent gennemført

[ctx: @option sort in increasing order]
en: Ascending
da: Opad

[ctx: @option sort in descreasing order]
en: Descending
da: Nedad

en: To-do list
da: Gøremålsliste

en: Priority
da: Prioritet

[ctx: @label to-do due date]
en: Due
da: Forfalder

[ctx: @label to-do percentage complete]
en: Complete
da: Gennemført

en: Print &incidence
da: Udskriv &forekomst

en: Prints an incidence on one page
da: Udskriver en forekomst på en side

en: Print da&y
da: Udskriv &dag

en: Prints all events of a single day on one page
da: Udskriver alle begivenheder for en enkelt dag på en side

en: Print &week
da: Udskriv &uge

en: Prints all events of one week on one page
da: Udskriver ud alle begivenheder i en uge på en side

en: Print mont&h
da: Udskriv &måned

en: Prints all events of one month on one page
da: Udskriver alle begivenheder i en måned på en side

en: Print to-&dos
da: Udskriv &gøremål

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
da: Udskriver alle gøremål i en (trælignende) liste

[ctx: @info]
en: Unable to print, an invalid print style was specified.
da: Kan ikke udskrive. Ugyldig udskriftsstil blev angivet.

[ctx: @title:window]
en: Printing error
da: Udskriftsfejl

[ctx: @title:window]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: @title:group]
en: Print Style
da: Udskriftsstil

[ctx: @label]
en: Page &orientation:
da: Side&orientering:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the print orientation
da: Angiv udskriftets orientering

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want your output to be printed in "portrait" or "landscape". You can also default to the orientation best suited to the selected style or to your printer's default setting.
da: Vælg om du vil have at dit output skal uskrives "stående" eller "liggende". Du kan også vælge at bruge den orientering der er bedst egnet til den valgte stil eller til din printers standardindstillinger.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Default Orientation of Selected Style
da: Brug standardorientering for valgt stil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Printer Default
da: Brug printerens standard

[ctx: @item:inlistbox]
en: Portrait
da: Stående

[ctx: @item:inlistbox]
en: Landscape
da: Liggende

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the type of print
da: Vælg udskriftstype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select one of the following types of prints you want to make. You may want to print an individual item, or all the items for a specific time range (like a day, week or month), or you may want to print your to-do list.
da: Vælg en af følgende typer af udskrift du vil foretage. Måske vil du udskrive et enkelt element eller alle elementer for en bestemt periode (såsom en dag, uge eller måned), eller måske vil du udskrive din gøremålsliste.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print incidence options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for forekomst:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Print incidence details
da: Udskriv detaljer om forekomst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Check this box if you want to print more details for the incidence, including the visibility and secrecy properties.
da: Markér dette felt hvis du vil udskrive flere detaljer for forekomsten, såsom egenskaberne for synlighed og hemmelighed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Detai&ls (visiblility, secrecy, etc.)
da: &Detaljer (synlighed, hemmelighed, osv.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Print the attendees
da: Udskriv deltagerne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Check this box if you want the attendees list included on the print-out.
da: Markér dette felt hvis du vil have deltagerlisten med i udskriftet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: &Attendees
da: &Deltagere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Print the notes
da: Udskriv noterne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Check this box if you want the incidence notes included on the print-out.
da: Markér dette felt hvis du vil have forekomstens noter med i udskriftet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: &Notes, subitems
da: &Noter, delelementer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Print the attachments
da: Udskriv bilag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Check this box if you want the attachment information included on the print-out. The attachments themselves are not printed.
da: Markér dette felt hvis du vil have information om bilagene med i udskriftet. Selve bilagene bliver ikke udskrevet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Attach&ments
da: &Bilag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Check this box if you want to draw note lines in the empty area of the print. This is useful if you want to hand-write notes on this print-out.
da: Markér dette felt hvis du vil tegne notatlinjer i udskriftets tomme områder. Dette er nyttigt hvis du vil skrive noter på udskriftet i hånden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines
da: Vis note&linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print journal options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for journal:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mAllJournals)
en: &All journal entries
da: &Alle journalindgange

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mRangeJournals)
en: Date &range:
da: Dato&område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print month options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for måned:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the first month to be printed. Use the option <i>End month</i> to define the last month in this range.
da: Når du vil udskrive flere måneder på en gang kan du angive et interval af måneder. Dette felt angiver den første måned som skal udskrives. Brug indstillingen <i>Slutmåned</i> for at angive den sidste måned i intervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: Sta&rt month:
da: Sta&rtmåned:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: Starting month for printing
da: Startmåned for udskrift

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: Starting year for printing
da: Startår for udskrift

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the first year to be printed. Use the option <i>End year</i> to define the last year in this range.
da: Når du vil udskrive flere år på en gang kan du angive et interval af år. Dette felt angiver det første år som skal udskrives. Brug indstillingen <i>Slutår</i> for at angive det sidste år i intervallet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mToMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the last month to be printed. Use the option <i>Start month</i> to define the first month in this range.
da: Når du vil udskrive flere måneder på en gang kan du angive et interval af måneder. Dette felt angiver den sidste måned som skal udskrives. Brug indstillingen <i>Startmåned</i> for at angive den første måned i intervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End month:
da: Slut&måned:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mToMonth)
en: Ending month for the print
da: Sidste måned i udskriftet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mToYear)
en: Ending year for the print
da: Sidste år i udskriftet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mToYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the last year to be printed. Use the option <i>Start year</i> to define the first year in this range.
da: Når du vil udskrive flere år på en gang kan du angive et interval af år. Dette felt angiver det sidste år som skal udskrives. Brug indstillingen <i>Startår</i> for at angive det første år i intervallet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Print daily recurring items
da: Udskriv dagligt gentagne elementer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: With this option it is possible to leave out the daily recurring to-dos and events in the print. They take a lot of space and make the month view needlessly complicated.
da: Det er muligt at udelade dagligt gentagne gøremål og begivenheder i udskriften med dette tilvalg. De optager meget plads og gør månedsvisningen  unødigt kompliceret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Include daily re&curring to-dos and events
da: Medtag dagligt gentagne gøremål og begivenheder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Print weekly recurring items
da: Udskriv ugentligt gentagne elementer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Similar to "Print daily recurring to-dos and events". Weekly to-dos and events will be omitted when making a print of the selected month.
da: Ligner "Udskriv dagligt gentagne gøremål og begivenheder". Ugentligt  gentagne gøremål og begivenheder udelades når valgt måned udskrives.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Include weekl&y recurring to-dos and events
da: Medtag ugentl&igt gentagne gøremål og begivenheder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week numbers
da: Udskriv ugenumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Enable this to print week numbers at the left of each row.
da: Aktivér dette for at udskrive ugenumre til venstre på hver linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week &numbers
da: Udskriv uge&numre

en: This printing style does not have any configuration options.
da: Denne udskriftsstil har ingen indstillingsvalgmuligheder.

en: Holiday
da: Helligdag

[ctx: print date: formatted-datetime]
en: printed: %1
da: udskrevet: %1

[ctx: to-do summary (Due: datetime)]
en: %1 (Due: %2)
da: %1 (forfalder: %2)

[ctx: to-do summary (Due: date)]
en: %1 (Due: %2)
da: %1 (forfalder: %2)

en: To-do: %1
da: Gøremål: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print to-dos options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for gøremål:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Name for this to-do list
da: Navnet på denne gøremålsliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Enter a name for this to-do list that will be put at the top of the print-out
da: Angiv et navn til denne gøremålsliste som vil blive placeret øverst i udskriftet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTitleLabel)
en: &Title:
da: &Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mTitle)
en: To-do List
da: Gøremålsliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: To-dos to Print
da: Gøremål at udskrive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintAll)
en: Print &all to-dos
da: Udskriv &alle gøremål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintDueRange)
en: Print only to-dos due in the &range:
da: Udskriv kun gøremål som forfalder i &intervallet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPriority)
en: &Priority
da: &Prioritet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortingOptionsBox)
en: Sorting Options
da: Sorteringsvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortFieldLabel)
en: Sort field:
da: Sorteringsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortDirectionLabel)
en: Sort direction:
da: Sorteringsretning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectSubTodos)
en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
da: &Forbind delgøremål med dets forælder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print week options:</span></p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Udskriv indstillinger for uge:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSplitWeek)
en: Print as split wee&k view
da: Udskriv ud som visning med opdelt u&ge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Print year options:</span></p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Udskriv tilvalgene for år:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date Range
da: Datoområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mYearLabel)
en: &Year:
da: Å&r:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGeneralGroup)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mPagesLabel)
en: Num&ber of pages:
da: Ant&al sider:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Text
da: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Time Boxes
da: Tidsfelter

en: Journal entries
da: Journalindgange

en: Print &journal
da: Udskriv &journal

en: Prints all journals for a given date range
da: Udskriver alle journaler i et givet datointerval.

en: Print &year
da: Udskriv å&r

en: Prints a calendar for an entire year
da: Udskriver en kalender for et helt år

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar
da: Vælg kalender

en: Select the calendar where this item will be stored.
da: Vælg den kalender hvor dette element vil blive gemt.

[ctx: this is the default calendar]
en: %1 (Default Calendar)
da: %1 (standard kalender)

[ctx: a virtual folder type]
en: Virtual
da: Virtuel

en: Folder type:
da: Mappetype:

[ctx: collection has no mimetypes to show the user]
en: none
da: ingen

en: Content type:
da: Indholdstype:

en: Rights:
da: Rettigheder:

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
da: skrivebeskyttet

[ctx: the calendar is read and write]
en: read+write
da: læse+skrive

[ctx: blocking all reminders for this calendar]
en: all
da: alle

[ctx: blocking audio reminders for this calendar]
en: audio
da: lyd

[ctx: blocking display pop-up dialog reminders for this calendar]
en: display
da: visning

[ctx: blocking email reminders for this calendar]
en: email
da: e-mail

[ctx: blocking unknown type reminders for this calendar]
en: other
da: andet

[ctx: not blocking any reminder types for this calendar]
en: none
da: ingen

en: Blocked Reminders:
da: Blokerede påmindelser:
