akonadi-kcal - en to es translation catalogue (369 entries)

[ctx: @title:window]
en: Archive/Delete Past Events and To-dos
es: Archivar/Borrar eventos pasados y tareas pendientes

[ctx: @action:button]
en: &Archive
es: &Archivar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Archiving saves old items into the given file and then deletes them in the current calendar. If the archive file already exists they will be added. (<link url="#">How to restore</link>)
es: El archivado guarda elementos viejos en el archivo proporcionado y, a continuación, los borra del calendario actual. Si el archivo ya existe, se añadirá. (<link url="#">Cómo restaurar</link>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: In order to add an archive to your calendar, use the Merge Calendar function. You can view an archive by opening it like you would any other calendar. It is not saved in a special format, but as vCalendar.
es: Para añadir un archivo a su calendario, use la función de mezclar calendario. Usted puede ver un archivo comprimido abriéndolo como haría con cualquier otro calendario. No se guarda en ningún formato especial, sino como vCalendar.

[ctx: @option:radio]
en: Archive now items older than:
es: Archivar ahora elementos más antiguos que:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable one time archiving or purging of older items
es: Activar archivado una sola vez o purgar los elementos más viejos

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you check this box, events and to-dos older than the specified age will be archived or purged. The items will be archived unless the "Delete only" option is enabled; else the items will be purged and not saved.
es: Si usted marca esta casilla, los eventos y tareas pendientes más viejos que la edad especificada se archivarán o purgarán. Los elementos se archivarán, salvo que la opción «Solo borrar» esté activada; en caso contrario, los elementos se purgarán y no se guardarán.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the one time archiving cut-off date
es: Establecer la fecha de corte del archivado de una vez

[ctx: @info:whatsthis]
en: The date before which items should be archived. All older events and to-dos will be saved and deleted, the newer (and events exactly on that date) will be kept.
es: La fecha anterior a la que los elementos se deberían archivar. Todos los eventos más antiguos y tareas pendientes se guardarán y borrarán, los más recientes (y los eventos con exactamente esa fecha) se mantendrán.

[ctx: @option:radio]
en: Automaticall&y archive items older than:
es: Archivar automática&mente los elementos más antiguos que:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable automatic archiving or purging of older items
es: Permitir el archivado automático o purgado de los elementos más viejos

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this feature is enabled, the application will regularly check if events and to-dos have to be archived; this means you will not need to use this dialog box again, except to change the settings.
es: Si esta característica está activada, la aplicación comprobará periódicamente si los eventos y tareas pendientes se tienen que archivar; esto significa que usted no necesitará usar este cuadro de diálogo de nuevo, excepto para cambiar las preferencias.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the archival age in days, weeks or months
es: Establecer la edad de archivado en días, semanas o meses

[ctx: @info:whatsthis]
en: The age of the events and to-dos to archive. All older items will be saved and deleted, the newer will be kept.
es: La edad de los eventos y tareas pendientes a archivar. Todos los elementos más antiguos se guardarán y borrarán, los más recientes se mantendrán.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the units for the automatic archive age
es: Establecer las unidades para la edad de archivado automático

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time units (days, weeks or months) for automatic archiving.
es: Seleccionar las unidades de tiempo (días, semanas o meses) para el archivado automático.

[ctx: @item:inlistbox expires in daily units]
en: Day(s)
es: Día(s)

[ctx: @item:inlistbox expiration in weekly units]
en: Week(s)
es: Semana(s)

[ctx: @item:inlistbox expiration in monthly units]
en: Month(s)
es: Mes(es)

[ctx: @label]
en: Archive &file:
es: Archivar &archivo:

[ctx: @label filter for KUrlRequester]
en: *.ics|iCalendar Files
es: archivos *.ics|iCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the location of the archive
es: Establecer la ubicación del archivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: The path of the archive file. The events and to-dos will be appended to the specified file, so any events that are already in the file will not be modified or deleted. You can later load or merge the file like any other calendar. It is not saved in a special format, it uses the iCalendar format.
es: La ruta del archivo. Los eventos y tareas pendientes se añadirán al archivo especificado, de modo que cualquier evento que ya esté en el archivo no se modificará o borrará. Usted puede posteriormente cargar o mezclar el archivo como otro calendario. No se guarda en un formato especial. Emplea el formato iCalendar.

[ctx: @title:group]
en: Type of Items to Archive
es: Tipo de elementos a archivar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can select which items should be archived. Events are archived if they ended before the date given above; to-dos are archived if they were finished before the date.
es: Aquí usted puede seleccionar que elementos se deberían archivar. Los eventos se archivan si terminan antes de la fecha proporcionada arriba; las tareas pendientes se archivan si se terminaron antes de la fecha.

[ctx: @option:check]
en: Archive &Events
es: Archivar &eventos

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge events
es: Archivar o purgar eventos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive events if they ended before the date given above.
es: Seleccione esta opción para archivar eventos si terminan antes de la fecha dada más arriba.

[ctx: @option:check]
en: Archive Completed &To-dos
es: Archivar &tareas pendientes completadas

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge completed to-dos
es: Archivar o purgar tareas pendientes completadas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive to-dos if they were completed before the date given above.
es: Selecciones esta opción para archivar tareas pendientes si se completaron antes de la fecha dada más arriba.

[ctx: @option:check]
en: &Delete only, do not save
es: &Borrar solo, no guardar

[ctx: @info:tooltip]
en: Purge the old items without saving them
es: Purgar los elementos viejos sin guardarlos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to delete old events and to-dos without saving them. It is not possible to recover the events later.
es: Seleccione esta opción para borrar eventos antiguos y tareas pendientes sin guardarlos. No es posible recuperar los eventos posteriormente.

[ctx: @info]
en: The archive file name is not valid.
es: El nombre de archivo comprimido no es válido.

en: No attachment named "%1" found in the incidence.
es: No se encontró el adjunto «%1» en la incidencia.

en: The attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer.
es: El adjunto «%1» es un enlace web inaccesible desde este equipo.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
es: La invitación de calendario almacenada en este mensaje de correo está rota de algún modo. No es posible continuar.

en: Unable to create a temporary file for the attachment.
es: No se puede crear un archivo temporal para el adjunto.

en: Save Attachment
es: Guardar adjunto

en: <placeholder>undefined</placeholder>
es: <placeholder>no definido</placeholder>

en: There are no items before %1
es: No hay elementos antes de %1

en: Delete all items before %1 without saving?
    The following items will be deleted:
es: ¿Borrar todos los elementos antes de %1 sin guardarlos?
    Se borrarán los siguientes elementos:

en: Delete Old Items
es: Borrar elementos antiguos

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
es: Motivo desconocido

en: Cannot write archive file %1. %2
es: No se puede grabar al archivo comprimido %1. %2

en: Cannot write archive. %1
es: No se puede grabar el archivo comprimido. %1

en: Archiving events
es: Archivado de eventos

en: Free
es: Libre

en: Busy
es: Ocupado

en: Unavailable
es: No disponible

en: Tentative
es: Provisional

en: Unknown
es: Desconocido

en: Attendee
es: Asistente

[ctx: @label A time period duration. It is preceded/followed (based on the orientation) by the name of the week, see the message above. example: 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1 %2, %3 to %4
es: %1 %2, %3 a %4

[ctx: @label A time period duration. KLocale is used to format the components. example: Monday, 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1, %2 %3, %4 to %5
es: %1, %2 %3, %4 a %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Free Period
es: Periodo libre

[ctx: @info:tooltip period start time]
en: Start:
es: Inicio:

[ctx: @info:tooltip period end time]
en: End:
es: Fin:

[ctx: @info:tooltip period duration]
en: Duration:
es: Duración:

note: i18n: ectx: label, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Use email settings from System Settings
es: Utilice las preferencias de correo para preferencias del sistema

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Check this box to use the KDE-wide e-mail settings, which are defined using the System Settings "About Me" Module. Uncheck this box to be able to specify your full name and e-mail.
es: Marque esta casilla para usar las preferencias globales de correo de KDE, que se definen utilizando el módulo de preferencias del sistema «Acerca de mi». Desmarque esta casilla para poder especificar su nombre completo y correo.

note: i18n: ectx: label, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Default appointment time
es: Hora predeterminada de la cita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default time for events here. The default is used if you do not supply a start time.
es: Introduzca aquí la hora predeterminada para los eventos. La hora predeterminada se usa si no suministra una hora de comienzo.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Default duration of new appointment (HH:MM)
es: Duración predeterminada de la cita nueva (HH:MM)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Enter default duration for events here. The default is used if you do not supply an end time.
es: Introduzca aquí la duración predeterminada para los eventos. La duración predefinida se usa si no quiere suministrar una hora de finalización.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable a default sound file for audio reminders
es: Activar un sonido predeterminado para recordatorios de audio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable the specified file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
es: Marque esta casilla si usted quiere activar que el archivo especificado se emplee como el sonido predeterminado para los recordatorios nuevos. Usted siempre puede especificar otro archivo en la configuración de recordatorio a la que se accede desde los editores de eventos o tareas pendientes.

note: i18n: ectx: label, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Default audio file
es: Archivo predeterminado de audio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Set a file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
es: Establece un archivo para emplear como archivo de sonido predeterminado para los nuevos recordatorios. Usted puede siempre especificar otro archivo en la configuración de recordatorio a la que se accede desde los editores de eventos o tareas pendientes.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new Events
es: Activar recordatorios para nuevos eventos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created Events. You can always turn-off the reminders in the Event editor dialog.
es: Marque esta caja si quiere permitir que recordatorios par todos los eventos nuevos. Siempre puede desactivar los recordatorios en el diálogo del editor de eventos.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new events
es: Por defecto, activar recordatorios para nuevos eventos

note: i18n: ectx: label, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new To-dos
es: Activar recordatorios para nuevas tareas pendientes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created To-dos. You can always turn-off the reminders in the To-do editor dialog.
es: Marque esta casilla si desea permitir recordatorios para todas las tareas pendientes recién creadas. Siempre puede desactivar los recordatorios en el diálogo del editor de tareas pendientes.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new to-dos
es: Por defecto, activar recordatorios para nuevas tareas pendientes

note: i18n: ectx: label, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default reminder time
es: Hora predeterminada del recordatorio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time for all newly created items. The time unit is specified in the adjacent combobox.
es: Introduzca la hora del recordatorio por omisión para todos los elementos de nueva creación. La unidad de tiempo se especifica en la lista desplegable aneja.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default time for reminders
es: Hora por omisión para recordatorios

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time units for all newly created items. The time is specified in the adjacent spinbox.
es: Introduzca las unidades de tiempo del recordatorio por omisión para todas las entradas de nueva creación. El tiempo se especifica en el campo de incremento anejo.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Default time unit for reminders
es: Unidad de tiempo por omisión para recordatorios

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
es: El día empieza a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events.
es: Introduzca aquí la hora de inicio para los eventos. Esta hora debería ser la hora más temprana que usted use para eventos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
es: Excluir vacaciones

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
es: Marque esta casilla para evitar que KOrganizer marque el horario laboral en las vacaciones.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
es: Usar regiones para vacaciones:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
es: Seleccione qué regiones quiere usar para las vacaciones. Las vacaciones definidas se muestran como días no laborables en el navegador de fechas, la vista de agenda, etc.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Group Scheduling)
en: Use Groupware communication
es: Utilizar comunicación de trabajo en grupo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Group Scheduling)
en: Check this box to enable automatic generation of mails when creating, updating or deleting events (or to-dos) involving other attendees. You should check this box if you want to use the groupware functionality (e.g. Configuring Kontact as a KDE Kolab client).
es: Marque esta casilla para activar la generación automática de correos cuando se crean, actualizan o borran eventos (o tareas pendientes) que involucren a otros asistentes. Usted debería marcar esta casilla si quiere utilizar la funcionalidad de trabajo en grupo (p. ej. Configurar Kontact como un cliente KDE de Kolab).

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Default policy for invitations to other users:
es: Política predeterminada para las invitaciones a otros usuarios:

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Send mails without asking.
es: Enviar correos sin preguntar.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Ask for every individual attendee what to do.
es: Preguntar lo que hacer para cada asistencia individual.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Do not send invitation emails at all (this can break group scheduling for iTip compliant clients).
es: No enviar correos de invitación en ningún caso (esto puede romper la planificación de grupos para clientes compatibles con iTip).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeZoneSelectorInIncidenceEditor), group (Hidden Options)
en: Show timezone selectors in the event and todo editor dialog.
es: Mostrar los selectores de la zona horaria en los diálogos de edición de eventos y tareas pendientes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Regularly archive events
es: Archivar eventos regularmente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: If auto-archiving is enabled, events older than this amount will be archived. The unit of this value is specified in another field.
es: Si está activado autoarchivado, los eventos anteriores a esta cantidad se archivarán. La unidad de este valor se especifica en otro campo.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: The unit in which the expiry time is expressed.
es: La unidad en la que se expresa el periodo de expiración.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In days
es: En días

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In weeks
es: En semanas

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In months
es: En meses

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: URL of the file where old events should be archived
es: URL del archivo el que se deben archivar los eventos antiguos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive events
es: Archivar eventos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive to-dos
es: Archivar tareas pendientes

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: What to do when archiving
es: Que hacer al archivar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Delete old events
es: Borrar eventos antiguos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive old events to a separate file
es: Archivar eventos antiguos en un archivo separado

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Full &name
es: &Nombre completo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Enter your full name here. This name will be displayed as "Organizer" in to-dos and events you create.
es: Introduzca aquí su nombre completo. Este nombre se mostrará como «Organizador» en las tareas pendientes y eventos que usted cree.

en: Anonymous
es: Anónimo

note: i18n: ectx: label, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: E&mail address
es: Dirección de &correo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: Enter here your e-mail address. This e-mail address will be used to identify the owner of the calendar, and displayed in events and to-dos you create.
es: Introduzca aquí su dirección de correo. Esta dirección de correo se utilizará para identificar al propietario del calendario y se mostrará en los eventos y tareas pendientes que usted cree.

en: nobody@nowhere
es: nadie@ninguna-parte

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: "No tag" color (for "Only tag" drawing schemes)
es: Color para «Sin etiquetas» (para dibujo de esquemas «Solo etiqueta»)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the "no tag" or "unset tag" situation, when an item does not have any tags.  This color is used when drawing items in the agenda or month views using the "Only tag" scheme.
es: Seleccione el color a usar para la situación «sin etiquetas» o «etiqueta no definida», cuando un elemento no tenga ninguna etiqueta. Este color se usa cuando se dibujan elementos en la agenda o vista de meses utilizando el esquema «Solo etiqueta».

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color when drawing items without any tags
es: Usar este color al dibujar elementos sin etiquetas

[ctx: @title:window]
en: Create Note
es: Crear nota

[ctx: @action:button]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @action:button]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @info]
en: Calendar where the new note will be stored.
es: Calendario donde se almacenará la nueva nota.

[ctx: @info:tooltip]
en: Calendar where the new note will be stored.
es: Calendario donde se almacenará la nueva nota.

[ctx: @label specify the title for this note]
en: Title:
es: Título:

[ctx: @label specify the text for this note]
en: Text:
es: Texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print day options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones para imprimir Día:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date && Time Range
es: Intervalo de fecha y hora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: Starting date for the print
es: Fecha de inicio para la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>End date</i> option. This option is used to define the start date.
es: Si quiere mostrar más días, puede definir un intervalo de fechas con esta opción y <i>Fecha de finalización</i>. Esta opción se usa para definir la fecha de comienzo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: &Start date:
es: Fecha i&nicio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mFromTimeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, mFromTime)
en: Starting time for the print
es: Hora de inicio para la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromTimeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, mFromTime)
en: It is possible to print only those events which are inside a given time range. With this time selection box you can define the start of this time range. The end time should be defined with the <i>End time</i> option. Note you can automatically modify these settings if you check <i>Extend time range to include all events</i>.
es: Se pueden mostrar únicamente los eventos que pertenezcan a un intervalo horario. Con esta casilla de selección de horas puede definir el comienzo. La hora de finalización se debe definir con la opción <i>Hora de fin</i>. Tenga en cuenta que puede modificar automáticamente estas preferencias si marca <i>Extender el intervalo horario para incluir todos los eventos</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromTimeLabel)
en: Start &time:
es: &Hora de inicio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mToDate)
en: Ending date for the print
es: Fecha final de la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mToDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>Start date</i> option. This option is used to define the end date.
es: Si quiere mostrar más días, puede definir un intervalo de fechas con esta opción y la <i>Fecha de inicio</i>. Esta opción se usa para definir la fecha de fin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End date:
es: F&echa de finalización:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mToTimeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: Ending time for the print
es: Hora final de la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToTimeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: It is possible to print only those events which are inside a given time range. With this time selection box you can define the end of this time range. The start time should be defined with the <i>Start time</i> option. Note you can automatically modify these settings if you check <i>Extend time range to include all events</i>.
es: Se pueden mostrar únicamente los eventos que pertenezcan a un intervalo horario. Con esta casilla de selección de horas puede definir la finalización. La hora de finalización se debe definir con la opción <i>Hora de comienzo</i>. Tenga en cuenta que puede modificar automáticamente estas preferencias si marca <i>Extender el intervalo horario para incluir todos los eventos</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToTimeLabel)
en: End ti&me:
es: Hora de fi&nalización:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: Check this option to automatically determine the required time range, so all events will be shown.
es: Marque esta opción para determinar automáticamente el intervalo horario necesario para que se muestren todos los eventos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: E&xtend time range to include all events
es: E&xtender el intervalo horario para incluir todos los eventos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: Print Layout
es: Esquema de impresión

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: The Filofax format prints the information for the days selected without a timeline.
es: El formato Filofax imprime la información de los días seleccionados sin cronología.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: Print date &range as Filofax format, all on one page
es: Imprimir un inte&rvalo de fechas con formato Filofax, todas en una página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: The timetable print view has the times to the left of the page.
es: La vista de impresión de horario posee las horas a la izquierda de la página.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: Print as timeta&ble view, one page per day
es: Imprimir como vis&ta de horario, una página por día

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeSingleTimetable)
en: The timetable print view has the times to the left of the page. All days are printed as columns in one big timetable.
es: La vista de impresión de horario tiene las horas a la izquierda de la página. Todos los días se imprimen como columnas en un gran horario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSingleTimetable)
en: Print as timetable view, all da&ys on a single page
es: Imprimir como vista de horar&io, todos los días en una única página

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mSecurity)
en: Security Exclusions
es: Exclusiones de seguridad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludeConfidential)
en: Check this option to exclude items that have their Access level set to &#8220;Confidential&#8221;
es: Marque esta opción para excluir elementos que tengan el nivel de acceso definido como «Confidencial».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeConfidential)
en: Exclude c&onfidential
es: Excluir c&onfidencial

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludePrivate)
en: Check this option to exclude items that have their Access level set to &#8220;Private&#8221;
es: Marque esta opción para excluir elementos que tengan el nivel de acceso definido como «Privado».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludePrivate)
en: Exclude pri&vate
es: Excluir pri&vado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mIncludeInfoGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, includeInfoBox)
en: Include Information
es: Incluir información

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Print item descriptions
es: Imprimir descripciones de elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Check this option if you want to see the item descriptions printed.
es: Marque esta opción si usted quiere ver las descripciones de los elementos impresas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDescription)
en: &Descriptions
es: &Descripciones

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Print item tags
es: Imprimir etiquetas de los elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Check this option if you want to see the item tags printed.
es: Marque esta opción si desea que se muestren las etiquetas de los elementos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Ta&gs
es: Eti&quetas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Print to-dos due within the specified date range
es: Imprimir tareas pendientes en el intervalo de fechas especificado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: You should check this option if you want to print to-dos which are due on one of the dates which are in the supplied date range.
es: Debería marcar esta opción si quiere que se impriman las tareas pendientes que están cumplidas en las fechas que estén en el intervalo de fechas que se haya suministrado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Include to-&dos that are due on the printed day(s)
es: Incluir las tareas pen&dientes que hayan cumplido en los días que se muestran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Check this option to exclude the time in description box
es: Marque esta opción para excluir la hora en la caja de descripción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Exclude t&ime from timetable detail display items
es: Exclu&ir horas en los elementos de la pantalla de detalles del horario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Print items on one line
es: Imprimir elementos en una línea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Check this option to limit events to a single line, truncating as necessary to save space.
es: Marque esta opción para limitar los eventos a una sola línea, truncando lo necesario para ahorrar espacio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Limit events in each day to a &single line
es: Limitar eventos en un mismo día a una &sola línea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Check this option to draw note lines in empty areas.
es: Marque esta opción para dibujar líneas de notas en las áreas vacías.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines in Filofax layout
es: Mostrar &líneas de notas en el diseño Filofax

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mColors)
en: Print in color
es: Imprimir en color

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mColors)
en: If you want to use colors to distinguish certain tags in the printed output, check this option.
es: Si quiere usar colores para distinguir algunas de las etiquetas en la salida impresa, marque esta opción.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mColors)
en: &Use colors
es: &Usar colores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print a datetime footer on each page
es: Imprimir un pie de página con fecha y hora en cada página

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Check this box if you want to print a small footer on each page that contains the date of the print.
es: Marque esta casilla si usted quiere imprimir un pequeño pie de página en cada página, que contenga la fecha de la impresión.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print &Footer
es: Imprimir pie de pá&gina

en: Start date:
es: Fecha de inicio:

en: No start date
es: Sin fecha de comienzo

en: End date:
es: Fecha de fin:

en: Duration:
es: Duración:

en: 1 hour  | %1 hours
es[0]: Una hora
es[1]: %1 horas

en: 1 minute  | %1 minutes
es[0]: Un minuto
es[1]: %1 minutos

en: No end date
es: Sin fecha de finalización

en: Due date:
es: Fecha de vencimiento:

en: No due date
es: Sin fecha de vencimiento

[ctx: except for listed dates]
en:  except
es: , excepto

en: Repeats:
es: Repeticiones:

en: No reminders
es: Sin recordatorios

en: Reminder:  | %1 reminders:
es[0]: Recordatorio:
es[1]: %1 recordatorios:

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
es: %1 antes de comenzar

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
es: %1 después de comenzar

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
es: %1 antes de terminar

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
es: %1 después de terminar

en: 1 day | %1 days
es[0]: Un día
es[1]: %1 días

en: 1 hour | %1 hours
es[0]: Una hora
es[1]: %1 horas

en: 1 minute | %1 minutes
es[0]: Un minuto
es[1]: %1 minutos

en: Organizer:
es: Organizador:

en: Location:
es: Ubicación:

en: Description:
es: Descripción:

en: Notes:
es: Notas:

en: No Subitems
es: Sin subelementos

en: 1 Subitem: | %1 Subitems:
es[0]: Un subelemento:
es[1]: %1 subelementos:

[ctx: no status]
en: none
es: ninguno

[ctx: unknown status]
en: unknown
es: desconocido

[ctx: subitem start date]
en: Start Date: %1
es: Fecha de comienzo: %1

[ctx: subitem start time]
en: Start Time: %1
es: Hora de comienzo: %1

[ctx: subitem due date]
en: Due Date: %1
es: Fecha de vencimiento: %1

[ctx: subitem due time]
en: Due Time: %1
es: Hora de vencimiento: %1

[ctx: subitem Status: statusString]
en: Status: %1
es: Estado: %1

[ctx: subitem Priority: N]
en: Priority: %1
es: Prioridad: %1

[ctx: subitem Secrecy: secrecyString]
en: Secrecy: %1
es: Privacidad: %1

en: No Attachments
es: Sin adjuntos

en: 1 Attachment: | %1 Attachments:
es[0]: Un adjunto:
es[1]: %1 adjuntos:

en: No Attendees
es: Sin asistentes

en: 1 Attendee: | %1 Attendees:
es[0]: Un asistente:
es[1]: %1 asistentes:

en: Status: %1
es: Estado: %1

en: Secrecy: %1
es: Privacidad: %1

en: Show as: Busy
es: Mostrar como: Ocupado

en: Show as: Free
es: Mostrar como: Libre

en: This task is overdue!
es: ¡Esta tarea está cumplida!

en: Settings:
es: Preferencias:

en: Tags:
es: Etiquetas:

[ctx: label for timetable all-day boxes]
en: All day
es: Todo el día

[ctx: date from - to (week number)]
en: %1–%2 (Week %3)
es: %1–%2 (semana %3)

[ctx: date from - to\n(week number)]
en: %1–%2
    (Week %3)
es: %1–%2
    (semana %3)

[ctx: @option sort by summary]
en: Summary
es: Resumen

[ctx: @option sort by start date/time]
en: Start Date
es: Fecha de inicio

[ctx: @option sort by due date/time]
en: Due Date
es: Fecha de vencimiento

[ctx: @option sort by priority]
en: Priority
es: Prioridad

[ctx: @option sort by percent completed]
en: Percent Complete
es: Porcentaje completado

[ctx: @option sort by tags]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: @option sort in increasing order]
en: Ascending
es: Ascendente

[ctx: @option sort in descreasing order]
en: Descending
es: Descendente

en: To-do list
es: Lista de pendientes

en: Priority
es: Prioridad

[ctx: @label to-do due date]
en: Due
es: Vencimiento

[ctx: @label to-do start date]
en: Start
es: Inicio

[ctx: @label to-do percentage complete]
en: Complete
es: Completado

[ctx: @label to-do categories]
en: Tags
es: Etiquetas

en: Print &incidence
es: Imprimir &incidencia

en: Prints an incidence on one page
es: Imprime una incidencia en una página

en: Print da&y
es: Mostrar el &día

en: Prints all events of a single day on one page
es: Muestra todos los eventos de un día en concreto en una página

en: Print &week
es: Imprimir &semana

en: Prints all events of one week on one page
es: Muestra todos los eventos de una semana en concreto en una página

en: Print mont&h
es: Imprimir &mes

en: Prints all events of one month on one page
es: Muestra todos los eventos de un mes en concreto en una página

en: Print to-&dos
es: Imprimir tareas &pendientes

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
es: Muestra todas las tareas pendientes en una lista en forma de árbol

[ctx: @info]
en: Unable to print, an invalid print style was specified.
es: No es posible imprimir. Se especificó un estilo de impresión no válido.

[ctx: @title:window]
en: Printing error
es: Error de impresión

[ctx: @title:window]
en: Print
es: Imprimir

[ctx: @title:group]
en: Print Style
es: Estilo de impresión

[ctx: @label]
en: Page &orientation:
es: &Orientación de página:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the print orientation
es: Ajustar la orientación de página

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want your output to be printed in "portrait" or "landscape". You can also default to the orientation best suited to the selected style or to your printer's default setting.
es: Elija si usted quiere que se salida se imprima en «vertical» o «apaisado». Usted puede también predefinir la orientación que mejor se ajuste al estilo seleccionado o a las preferencias predeterminadas de su impresora.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Default Orientation of Selected Style
es: Usar la orientación predeterminada del estilo seleccionado

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Printer Default
es: Usar el predeterminado en la impresora

[ctx: @item:inlistbox]
en: Portrait
es: Vertical

[ctx: @item:inlistbox]
en: Landscape
es: Apaisado

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the type of print
es: Seleccione el tipo de impresión

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select one of the following types of prints you want to make. You may want to print an individual item, or all the items for a specific time range (like a day, week or month), or you may want to print your to-do list.
es: Seleccione uno de los siguientes tipos de impresión que usted quiera hacer. Usted puede querer imprimir un elemento individual o todos los elementos de un periodo determinado (cómo un día, semana o mes) o puede querer imprimir su lista de tareas pendientes.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
es: &Previsualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print incidence options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones de impresión de incidencia:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Print incidence details
es: Imprimir detalles de la incidencia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Check this box if you want to print more details for the incidence, including the visibility and secrecy properties.
es: Marque esta casilla si usted desea imprimir más detalles de la incidencia, incluyendo la visibilidad y propiedades de secreto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Detai&ls (visiblility, secrecy, etc.)
es: Deta&lles (visibilidad, privacidad, etc.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Print the attendees
es: Imprimir los asistentes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Check this box if you want the attendees list included on the print-out.
es: Marque esta casilla si usted quiere que las lista de asistentes se incluya en la impresión.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: &Attendees
es: &Asistentes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Print the notes
es: Imprimir las notas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Check this box if you want the incidence notes included on the print-out.
es: Marque esta casilla si usted quiere que las notas de incidencias se incluyan en la impresión.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: &Notes, subitems
es: &Notas, subelementos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Print the attachments
es: Imprimir los adjuntos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Check this box if you want the attachment information included on the print-out. The attachments themselves are not printed.
es: Marque esta casilla si desea que la información adjunta se incluya en la salida impresa. Los propios adjuntos no se imprimen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Attach&ments
es: Ad&juntos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Check this box if you want to draw note lines in the empty area of the print. This is useful if you want to hand-write notes on this print-out.
es: Marque esta casilla si quiere pintar líneas de notas en el área vacía de la salida impresa. Esto es útil si usted quiere escribir notas a mano en esta salida impresa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines
es: Mostrar &líneas de notas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print journal options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones de impresión de Diario:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mAllJournals)
en: &All journal entries
es: Tod&as las entradas de los diarios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mRangeJournals)
en: Date &range:
es: &Intervalo de fechas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print month options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones de impresión de mes:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the first month to be printed. Use the option <i>End month</i> to define the last month in this range.
es: Cuando quiera mostrar varios meses, puede definir un intervalo de meses. Esta opción define el primer mes que se va a mostrar. Use la opción <i>Mes de finalización</i> para definir el último mes del intervalo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: Sta&rt month:
es: Mes de comien&zo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: Starting month for printing
es: Mes de inicio de la impresión

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: Starting year for printing
es: Año de inicio de la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the first year to be printed. Use the option <i>End year</i> to define the last year in this range.
es: Cuando quiera mostrar varios años a la vez, puede definir un intervalo de años. Esta opción define el primer año que se va a imprimir. Use la opción <i>Año de finalización</i> para definir el último año del intervalo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mToMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the last month to be printed. Use the option <i>Start month</i> to define the first month in this range.
es: Cuando quiera mostrar varios meses, puede definir un intervalo de meses. Esta opción define el último mes que se va a mostrar. Use la opción <i>Mes de comienzo</i> para definir el primer mes del intervalo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End month:
es: M&es final:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mToMonth)
en: Ending month for the print
es: Mes final de la impresión

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mToYear)
en: Ending year for the print
es: Año final de la impresión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mToYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the last year to be printed. Use the option <i>Start year</i> to define the first year in this range.
es: Cuando quiera mostrar varios años a la vez, puede definir un intervalo de años. Esta opción define el último año que se va a imprimir. Use la opción <i>Año de inicio</i> para definir el primer año del intervalo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Print daily recurring items
es: Imprimir elementos que se repiten diariamente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: With this option it is possible to leave out the daily recurring to-dos and events in the print. They take a lot of space and make the month view needlessly complicated.
es: Con esta opción es posible dejar fuera de lo que se muestra las tareas pendientes y los eventos que se repiten diariamente. Suelen ocupar mucho espacio y hacen que la vista del mes se complique innecesariamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Include daily re&curring to-dos and events
es: Incluir eventos y tareas pendientes que se &repiten diariamente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Print weekly recurring items
es: Imprimir elementos que se repiten semanalmente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Similar to "Print daily recurring to-dos and events". Weekly to-dos and events will be omitted when making a print of the selected month.
es: Similar a «Mostrar las tareas pendientes y los eventos que se repiten diariamente». Las tareas pendientes y los eventos semanales se omitirán cuando se muestre el mes seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Include weekl&y recurring to-dos and events
es: Incluir tareas pendientes y los eventos que se repiten semana&lmente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week numbers
es: Imprimir números de semanas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Enable this to print week numbers at the left of each row.
es: Activa la muestra de los números de las semanas a la izquierda de cada fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week &numbers
es: Mostrar los &números de las semanas

en: This printing style does not have any configuration options.
es: Este estilo de impresión no tiene ninguna opción de configuración.

en: Holiday
es: Vacación

[ctx: print date: formatted-datetime]
en: printed: %1
es: imprimido: %1

[ctx: weekday, shortmonthname daynumber]
en: %1, %2 %3
es: %1, %3 %2

[ctx: to-do summary (Due: datetime)]
en: %1 (Due: %2)
es: %1 (vencido: %2)

[ctx: to-do summary (Due: date)]
en: %1 (Due: %2)
es: %1 (vencido: %2)

en: To-do: %1
es: Tarea pendiente: %1

[ctx: Date range: Month dayStart - dayEnd]
en: %1 %2–%3
es: %2–%3 de %1

[ctx: Date range: monthStart dayStart - monthEnd dayEnd]
en: %1 %2–%3 %4
es: %2 de %1 - %4 de %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print to-dos options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones de impresión de tareas pendientes:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Name for this to-do list
es: Nombre de esta lista de tareas pendientes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Enter a name for this to-do list that will be put at the top of the print-out
es: Introduzca un nombre para esta lista de tareas pendientes que se colocará en la parte superior de la salida impresa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTitleLabel)
en: &Title:
es: &Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mTitle)
en: To-do List
es: Lista de tareas pendientes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: To-dos to Print
es: Qué tareas pendientes mostrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintAll)
en: Print &all to-dos
es: Mostrar tod&as las tareas pendientes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintUnfinished)
en: Print &uncompleted to-dos only
es: Imprimir s&olo las tareas pendientes sin completar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintDueRange)
en: Print only to-dos due in the &range:
es: Mostrar solo las tareas pendientes vencidas en el &intervalo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPriority)
en: Print item priorities
es: Imprimir prioridades de los elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPriority)
en: Check this option if you want to see the item priorities printed.
es: Marque esta opción si desea que se muestren las prioridades de los elementos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPriority)
en: &Priority
es: &Prioridad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: Print item start dates
es: Imprimir fechas de inicio de los elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: Check this option if you want to see the item start dates (when work can begin) printed.
es: Marque esta opción si desea que se muestren las fechas de inicio de los elementos (cuando el trabajo puede empezar).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: &Start date
es: &Fecha de inicio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Print item due dates
es: Imprimir fechas de vencimiento de los elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Check this option if you want to see the item due dates printed.
es: Marque esta opción si desea que se muestren las fechas de vencimiento de los elementos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Du&e date
es: F&echa de vencimiento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Print item completion percentage
es: Imprimir porcentaje de completación de los elementos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Check this option if you want to see the item completion percentage printed as a number and bar graph.
es: Marque esta opción si desea que se muestre el porcentaje de completación de los elementos como número y gráfico de barras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Percentage co&mpleted
es: Porcentaje co&mpletado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortingOptionsBox)
en: Sorting Options
es: Opciones de ordenación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortFieldLabel)
en: Sort field:
es: Campo para ordenar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortDirectionLabel)
en: Sort direction:
es: Dirección para ordenar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectSubTodos)
en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
es: Co&nectar las subtareas pendientes con sus padres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStrikeOutCompleted)
en: Stri&ke out completed to-do summaries
es: Tac&har los resúmenes de las tareas pendientes completadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print week options:</span></p></body></html>
es: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opciones de impresión de semana</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: Print date &range as Filofax format, one week per page
es: Imprimir un inte&rvalo de fechas con formato Filofax, una semana por página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: Print as timeta&ble view, one week per page
es: Imprimir como vis&ta de horario, una semana por página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeSplitWeek)
en: The split week view has the times to the left of the page, with two pages per week.
es: La vista de semana dividida tiene las horas a la izquierda de la página, con dos páginas por semana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSplitWeek)
en: Print as split wee&k view
es: Imprimir como vista de se&mana partida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Print year options:</span></p></body></html>
es: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Imprimir opciones de año:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date Range
es: Intervalo de fechas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mYearLabel)
en: &Year:
es: &Año:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mPagesLabel)
en: Num&ber of pages:
es: Núme&ro de páginas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSubDaysLabel)
en: Show &sub-day events as:
es: Mo&strar eventos inferiores al día como:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Text
es: Texto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Time Boxes
es: Cajas de tiempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHolidaysLabel)
en: Show &holidays as:
es: Mostrar &vacaciones como:

en: Person: %1
es: Persona: %1

en: Journal entries
es: Entradas de diario

en: Print &journal
es: Imprimir &diario

en: Prints all journals for a given date range
es: Muestra todas las entradas del diario para un intervalo de fechas dado

en: Print &year
es: Imp&rimir año

en: Prints a calendar for an entire year
es: Imprime un calendario del año completo

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar
es: Seleccionar calendario

en: Select the calendar where this item will be stored.
es: Seleccionar el calendario donde se almacenará este elemento.

[ctx: this is the default calendar]
en: %1 (Default Calendar)
es: %1 (calendario predeterminado)

en: Folder type:
es: Tipo de carpeta:

[ctx: collection has no mimetypes to show the user]
en: none
es: ninguno

en: Content type:
es: Tipo de contenido:

en: Rights:
es: Permisos:

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
es: solo lectura

[ctx: the calendar is read and write]
en: read+write
es: lectura+escritura

[ctx: blocking all reminders for this calendar]
en: all
es: todos

[ctx: blocking audio reminders for this calendar]
en: audio
es: sonido

[ctx: blocking display pop-up dialog reminders for this calendar]
en: display
es: pantalla

[ctx: blocking email reminders for this calendar]
en: email
es: correo electrónico

[ctx: blocking run a command reminders for this calendar]
en: procedure
es: procedimiento

[ctx: blocking unknown type reminders for this calendar]
en: other
es: otro

[ctx: not blocking any reminder types for this calendar]
en: none
es: ninguno

en: Blocked Reminders:
es: Recordatorios bloqueados:
