korganizer - en to hi translation catalogue (96 entries)

[ctx: @title:window]
en: Archive/Delete Past Events and To-dos
hi: पिछली कार्यक्रमों तथा कार्य-सूचीयों को अभिलेखित करें/मिटाएँ

en: There are no items before %1
hi: %1 के सामने कोई अवयव नहीं है

en: Delete Old Items
hi: पुरानी वस्तुएँ मिटाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Default appointment time
hi: डिफ़ॉल्ट नियोजित भेंट समय

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Default duration of new appointment (HH:MM)
hi: नए नियोजित भेट की डिफ़ॉल्ट अवधि (घंघ:मिमि)

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
hi: दिन आरम्भ होगा

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
hi: अवकाश शामिल नहीं करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Group Scheduling)
en: Use Groupware communication
hi: ग्रुपवेयर संचार इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Regularly archive events
hi: घटनाओं को नियमित अभिलेखित करें

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: The unit in which the expiry time is expressed.
hi: इकाई जिसमें एक्सपायरी समय बताया जाता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In days
hi: दिनों में

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In weeks
hi: सप्ताह में

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In months
hi: माह में

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: URL of the file where old events should be archived
hi: फ़ाइल का यूआरएल जहाँ पुरानी घटनाएँ अभिलेखित की जाएंगी

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive events
hi: घटनाएँ अभिलेखित करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive to-dos
hi: कार्य-सूची अभिलेखित करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: What to do when archiving
hi: जब अभिलेखित किया जा रहा हो तो क्या करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Delete old events
hi: पुरानी घटनाएँ मिटाएँ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive old events to a separate file
hi: पुरानी घटनाओं को अलग फ़ाइल में अभिलेखित करें

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Full &name
hi: पूरा नाम (&n)

note: i18n: ectx: label, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: E&mail address
hi: ई-मेल पता (&m)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date && Time Range
hi: तारीख़ && समय सीमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: &Start date:
hi: प्रारंभ तारीख़: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromTimeLabel)
en: Start &time:
hi: प्रारंभ समय: (&t)

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mFromTime) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: hh:mm
hi: घंघं:मिमि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End date:
hi: समाप्ति तारीख़: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToTimeLabel)
en: End ti&me:
hi: अंत समय: (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: E&xtend time range to include all events
hi: सभी घटनाओं को शामिल करने के लिए समय सीमा बढ़ाएँ (&x)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: Print Layout
hi: छपाई खाका

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mIncludeInfoGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, includeInfoBox)
en: Include Information
hi: इनक्लूड जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Include to-&dos that are due on the printed day(s)
hi: कार्यसूची शामिल करें जो कि छपे दिनों में नियत हैं (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mColors)
en: &Use colors
hi: रंग इस्तेमाल करें (&U)

en: Start date:
hi: प्रारंभ तारीख़:

en: No start date
hi: कोई आरंभिक तारीख नहीं

en: End date:
hi: समाप्ति तारीख़:

en: Duration:
hi: अवधिः

en: No end date
hi: कोई अंतिम तारीख़ नहीं

en: Due date:
hi: नियत तारीख़:

en: No due date
hi: कोई नियत तारीख़ नहीं

en: Repeats:
hi: दोहराएँ:

en: No reminders
hi: कोई स्मरण नहीं

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
hi: %1 प्रारंभ से पहले

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
hi: %1 प्रारंभ के बाद

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
hi: %1 अंत से पहले

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
hi: %1 अंत के बाद

en: Organizer:
hi: आर्गेनाइज़र:

en: Location:
hi: स्थानः

en: Description:
hi: वर्णनः

en: Notes:
hi: टिप्पणियाँ:

en: No Attendees
hi: कोई उपस्थिति नहीं

en: Status: %1
hi: स्थिति: %1

en: Secrecy: %1
hi: गोपनीयता: %1

en: Show as: Busy
hi: ऐसे दिखाएँ: व्यस्त

en: Show as: Free
hi: ऐसे दिखाएँ: उपलब्ध

en: This task is overdue!
hi: यह कार्य ओवरड्यू हो चुका है!

en: Settings:
hi: विन्यास:

en: To-do list
hi: कार्य-सूची सूचियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Print &incidence
hi: घटना छापें (&i)

en: Prints an incidence on one page
hi: एक पृष्ठ में एक घटना छापें

en: Print da&y
hi: छपाीई का दिन (&y)

en: Prints all events of a single day on one page
hi: एक ही दिन की सभी घटनाओं को एक ही पृष्ठ पर छापें

en: Print &week
hi: सप्ताह छापें (&w)

en: Prints all events of one week on one page
hi: एक ही सप्ताह के सभी घटनाओं को एक ही पृष्ठ पर छापें

en: Print mont&h
hi: माह छापें (&h)

en: Prints all events of one month on one page
hi: एक ही माह के सभी घटनाओं को एक ही पृष्ठ पर छापें

en: Print to-&dos
hi: कार्य-सूची छापें (&d)

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
hi: सभी कार्य सूची को (ट्री जैसे) एक सूची में छापें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Detai&ls (visiblility, secrecy, etc.)
hi: विवरण (दृश्यता, गोपनीयता, इत्यादि.) (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: &Attendees
hi: उपस्थिति (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Attach&ments
hi: संलग्नक (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mAllJournals)
en: &All journal entries
hi: सभी दैनिकी प्रविष्टियाँ (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mRangeJournals)
en: Date &range:
hi: तारीख़ सीमा: (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End month:
hi: अंत माह: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week &numbers
hi: सप्ताह क्रमांक छापें (&n)

en: This printing style does not have any configuration options.
hi: इस छपाई शैली में कोई कॉन्फ़िगरेशन विकल्प नहीं हैं.

en: Holiday
hi: अवकाश

en: To-do: %1
hi: कार्य-सूची: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTitleLabel)
en: &Title:
hi: शीर्षकः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mTitle)
en: To-do List
hi: कार्य-सूची सूचियाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: To-dos to Print
hi: छापने के लिए कार्यसूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintAll)
en: Print &all to-dos
hi: सभी कार्य-सूची छापें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintDueRange)
en: Print only to-dos due in the &range:
hi: सिर्फ उन्हीं कार्य सूची को छापें जो इस सीमा में हैं: (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPriority)
en: &Priority
hi: प्राथमिकता (&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortingOptionsBox)
en: Sorting Options
hi: छंटाई के विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortFieldLabel)
en: Sort field:
hi: छांटने के फील्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortDirectionLabel)
en: Sort direction:
hi: छांटने की दिशा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectSubTodos)
en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
hi: उप-कार्य-सूची को इसके अभिभावक से जोड़ें (&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date Range
hi: तारीख़ सीमा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Text
hi: पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Time Boxes
hi: समय बक्से

en: Person: %1
hi: व्यक्ति: %1

en: Journal entries
hi: दैनिकी प्रविष्टियाँ

en: Print &journal
hi: दैनिकी छापें (&J)

en: Prints all journals for a given date range
hi: दिए गए तारीख सीमा के लिए सभी दैनिकी छापें

en: Prints a calendar for an entire year
hi: संपूर्ण वर्ष के लिए एक कैलेण्डर छापें
