korganizer - en to pt translation catalogue (410 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create a new reminder
pt: Criar uma nova chamada de atenção

[ctx: @title:window]
en: Edit existing reminder
pt: Editar a chamada de atenção existente

en: Before the to-do starts
pt: Antes de o item por-fazer iniciar

en: After the to-do starts
pt: Depois de o item por-fazer iniciar

en: Before the to-do is due
pt: Antes de o item por-fazer terminar

en: After the to-do is due
pt: Depois de o item por-fazer terminar

en: Before the event starts
pt: Antes de o evento começar

en: After the event starts
pt: Depois de o evento começar

en: Before the event ends
pt: Antes de o evento terminar

en: After the event ends
pt: Depois de o evento terminar

[ctx: @item:inlistbox]
en: At start
pt: No início

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 minute before start | %1 minutes before start
pt[0]: %1 minuto antes do início
pt[1]: %1 minutos antes do início

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 hour before start | %1 hours before start
pt[0]: %1 hora antes do início
pt[1]: %1 horas antes do início

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 day before start | %1 days before start
pt[0]: %1 dia antes do início
pt[1]: %1 dias antes do início

[ctx: @item:inlistbox]
en: When due
pt: Quando atrasado

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 minute before due | %1 minutes before due
pt[0]: %1 minuto antes do fim
pt[1]: %1 minutos antes do fim

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 hour before due | %1 hours before due
pt[0]: %1 hora antes do fim
pt[1]: %1 horas antes do fim

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 day before due | %1 days before due
pt[0]: %1 dia antes do fim
pt[1]: %1 dias antes do fim

[ctx: @title:window]
en: Edit Attachment
pt: Editar o Anexo

[ctx: @label unknown mimetype]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @label]
en: New attachment
pt: Novo anexo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Request Response
pt: Pedir uma Resposta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Request No Response
pt: Não Pedir uma Resposta

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or email address of the attendee.
pt: Indique o nome ou endereço de e-mail do participante.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits the current attendance status of the attendee.
pt: Edita o estado actual de participação do participante.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits the role of the attendee.
pt: Edita o papel do participante.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The email address or name of the attendee. An invitation can be sent to the user if an email address is provided.
pt: O endereço de e-mail ou o nome do participante. Pode ser enviado um convite para o utilizado, caso seja indicado um endereço de e-mail.

[ctx: @info:tooltip]
en: Request a response from the attendee
pt: Pedir uma resposta do participante

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits whether to send an email to the attendee to request a response concerning attendance.
pt: Edita se deve enviar uma mensagem de e-mail para o participante seleccionado na lista acima, de modo a pedir uma resposta sobre a participação.

en: Free
pt: Livre

en: Busy
pt: Ocupado

en: Accepted
pt: Aceite

en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: vCard attendee role]
en: Role
pt: Papel

[ctx: Attendees (name+emailaddress)]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Is attendee available for incidence]
en: Available
pt: Disponível

[ctx: Status of attendee in an incidence (accepted, declined, delegated, ...)]
en: Status
pt: Estado

[ctx: Type of calendar user (vCard attribute)]
en: User Type
pt: Tipo de Utilizador

[ctx: Has attendee to respond to the invitation]
en: Response
pt: Resposta

[ctx: Attendee name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Attendee email]
en: Email
pt: E-mail

en: The item has been changed by another application.
    What should be done?
pt: O item foi alterado por outra aplicação.
    O que deseja fazer?

en: Take over changes
pt: Sobrepor as alterações

en: Ignore and Overwrite changes
pt: Ignorar e sobrepor as alterações

[ctx: @info:tooltip]
en: Free/Busy Period
pt: Período Livre/Ocupado

[ctx: @info:tooltip]
en: Summary:
pt: Resumo:

[ctx: @info:tooltip]
en: Location:
pt: Localização:

[ctx: @info:tooltip period start time]
en: Start:
pt: Início:

[ctx: @info:tooltip period end time]
en: End:
pt: Fim:

[ctx: @title:window]
en: Edit Free/Busy Location
pt: Editar a Localização de Livre/Ocupado

en: Location of Free/Busy information for %1 <placeholder>%2</placeholder>:
pt: Localização da informação de livre/ocupado para %1 <placeholder>%2</placeholder>:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the location of the Free/Busy information for the attendee.
pt: Indique a localização da informação Livre/Ocupado do participante.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the location of the information.
pt: Indique a localização da informação.

[ctx: Disable currently selected reminder]
en: Disable
pt: Desactivar

[ctx: Enable currently selected reminder]
en: Enable
pt: Activar

[ctx: Alarm action]
en: Display a dialog
pt: Mostrar uma janela

[ctx: Alarm action]
en: Play an audio file
pt: Tocar um ficheiro de áudio

[ctx: Alarm action]
en: Invalid Reminder.
pt: Chamada de Atenção Inválida.

[ctx: The reminder is set to X minutes before/after the event]
en: 1 minute | %1 minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: %1 minutos

[ctx: The reminder is set to X days before/after the event]
en: 1 day | %1 days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: %1 dia

[ctx: The reminder is set to X hours before/after the event]
en: 1 hour | %1 hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: %1 horas

[ctx: The reminder is configured to repeat after snooze]
en: (Repeats)
pt: (Repete-se)

note: i18n: These series of strings are used to show the user a description of the alarm. %1 is replaced by one of the actions above, %2 is replaced by one of the time units above, %3 is the (Repeats) part that will be used in case of repetition of the alarm.
en: %1 %2 after the to-do started %3
pt: %1 %2 após a tarefa ter começado %3

en: %1 %2 after the event started %3
pt: %1 %2 após o evento ter começado %3

en: %1 %2 before the to-do starts %3
pt: %1 %2 antes de a tarefa começar %3

en: %1 %2 before the event starts %3
pt: %1 %2 antes de o evento começar %3

en: %1 %2 after the to-do is due %3
pt: %1 %2 após a tarefa ter terminado %3

en: %1 %2 after the event ends %3
pt: %1 %2 após o evento ter terminado %3

en: %1 %2 before the to-do is due %3
pt: %1 %2 antes de a tarefa terminar %3

en: %1 %2 before the event ends %3
pt: %1 %2 antes de o evento ter terminado %3

en: %1 %2 after the to-do started %3 (Disabled)
pt: %1 %2 após a tarefa ter começado %3 (Desactivado)

en: %1 %2 after the event started %3 (Disabled)
pt: %1 %2 após o evento ter começado %3 (Desactivado)

en: %1 %2 before the to-do starts %3 (Disabled)
pt: %1 %2 antes de a tarefa começar %3 (Desactivado)

en: %1 %2 before the event starts %3 (Disabled)
pt: %1 %2 antes de o evento começar %3 (Desactivado)

en: %1 %2 after the to-do is due %3 (Disabled)
pt: %1 %2 após a tarefa ter terminado %3 (Desactivado)

en: %1 %2 after the event ends %3 (Disabled)
pt: %1 %2 após o evento ter terminado %3 (Desactivado)

en: %1 %2 before the to-do is due %3 (Disabled)
pt: %1 %2 antes de a tarefa terminar %3 (Desactivado)

en: %1 %2 before the event ends %3 (Disabled)
pt: %1 %2 antes de o evento terminar %3 (Desactivado)

en: %1 when the to-do starts
pt: %1 quando o item por-fazer começar

en: %1 when the event starts
pt: %1 quando o evento começar

en: %1 when the to-do is due
pt: %1 quando o item por-fazer terminar

en: %1 when the event ends
pt: %1 quando o evento terminar

en: %1 when the to-do starts (Disabled)
pt: %1 quando o item por-fazer começar (Desactivado)

en: %1 when the event starts (Disabled)
pt: %1 quando o evento começar (Desactivado)

en: %1 when the to-do is due (Disabled)
pt: %1 quando o item por-fazer terminar (Desactivado)

en: %1 when the event ends (Disabled)
pt: %1 quando o evento terminar (Desactivado)

[ctx: @title]
en: Add Attachment
pt: Adicionar um Anexo

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove these attachments?<nl/>%1
pt: Tem a certeza que deseja remover estes anexos?<nl/>%1

[ctx: @title:window]
en: Remove Attachments?
pt: Remover os Anexos?

[ctx: @title]
en: Save Attachment
pt: Gravar o Anexo

[ctx: @action:inmenu]
en: &Link here
pt: Criar uma &ligação aqui

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy here
pt: &Copiar para aqui

[ctx: @action:inmenu]
en: C&ancel
pt: C&ancelar

[ctx: @action:inmenu open the attachment in a viewer]
en: &Open
pt: A&brir

[ctx: @action:inmenu save the attachment to a file]
en: Save As...
pt: Gravar Como...

[ctx: @action:inmenu remove the attachment]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: @action:inmenu show a dialog used to edit the attachment]
en: &Properties...
pt: &Propriedades...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays items (files, mail, etc.) that have been associated with this event or to-do.
pt: Mostra uma lista dos itens actuais (ficheiros, correio, etc.) que foram associados com este evento ou item por-fazer.

[ctx: @info]
en: %1 does not look like a valid email address. Are you sure you want to invite this participant?
pt: O %1 não parece ser um endereço de e-mail válido. Tem a certeza que deseja convidar este participante?

[ctx: @title:window]
en: Invalid Email Address
pt: Endereço de E-Mail Inválido

[ctx: @action:button]
en: Invite
pt: Convidar

[ctx: @action:button]
en: Do Not Invite
pt: Não Convidar

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
pt: Seleccionar os Participantes

[ctx: @label Shows the number of scheduling conflicts]
en: %1 conflict | %1 conflicts
pt[0]: 1 conflito
pt[1]: %1 conflitos

[ctx: @option]
en: You are changing the organizer of this event. Since the organizer is also attending this event, would you like to change the corresponding attendee as well?
pt: Está prestes a alterar o organizador deste evento, que também participa; deseja modificar também esse participante?

[ctx: @action:button]
en: Change Attendee
pt: Modificar o Participante

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change
pt: Não Modificar

[ctx: @action show or hide the time zone widgets]
en: Time zones
pt: Fusos-horários

[ctx: @label The due date/time of a to-do]
en: Due:
pt: Limite:

en: Starts: %1
pt: Inicia a: %1

en: Starting Date
pt: Data de Início

en: Starting Time
pt: Hora de Início

en: Due on: %1
pt: Termina a: %1

en: Ends: %1
pt: Termina: %1

en: Due Date
pt: Data-Limite

en: Due Time
pt: Hora-Limite

en: Ending Date
pt: Data de Fim

en: Ending Time
pt: Hora de Fim

[ctx: @info]
en: Invalid start date.
pt: Data de início inválida.

[ctx: @info]
en: Invalid start time.
pt: Hora de início inválida.

[ctx: @info]
en: Invalid end date.
pt: Data de fim inválida.

[ctx: @info]
en: Invalid end time.
pt: Hora de fim inválida.

[ctx: @info]
en: The event ends before it starts.
    Please correct dates and times.
pt: O evento termina antes do seu início.
    Por favor, corrija as datas e horas.

[ctx: @info]
en: The to-do is due before it starts.
    Please correct dates and times.
pt: O item por-fazer termina antes de começar.
    Por favor, corrija as datas e horas.

[ctx: @label]
en: no (valid) identities found
pt: nenhumas identidades (válidas) encontradas

[ctx: @label attachment contains binary data]
en: [Binary data]
pt: [Dados binários]

[ctx: @label invalid email address marker]
en: invalid@email.address
pt: invalido@endereco.email

[ctx: @action Enable or disable rich text editing]
en: Enable rich text
pt: Activar o texto formatado

[ctx: @action Enable or disable rich text editing]
en: Disable rich text
pt: Desactivar o texto formatado

en: Select a valid collection first.
pt: Seleccione primeiro uma colecção válida.

[ctx: @title:tab Tab to configure the reminders of an event or todo]
en: Reminder (%1)
pt: Chamada de Atenção (%1)

[ctx: @title:tab Tab to configure the reminders of an event or todo]
en: Reminder
pt: Chamada de Atenção

[ctx: @title:tab Tab to configure the recurrence of an event or todo]
en: Rec&urrence
pt: Rec&orrência

[ctx: @title:tab Weekly recurring event, capital first letter only]
en:  (W)
pt:  (S)

[ctx: @title:tab Yearly recurring event, capital first letter only]
en:  (Y)
pt:  (A)

[ctx: @info]
en: Unable to find template '%1'.
pt: Não foi possível encontrar o modelo '%1'.

[ctx: @info]
en: Error loading template file '%1'.
pt: Erro ao carregar o ficheiro de modelos '%1'.

[ctx: @info]
en: Template does not contain a valid incidence.
pt: O modelo não contém nenhuma incidência válida.

[ctx: @title:tab Tab to modify attachments of an event or todo]
en: Attac&hments (%1)
pt: Ane&xos (%1)

[ctx: @title:tab Tab to modify attachments of an event or todo]
en: Attac&hments
pt: Ane&xos

[ctx: @title:tab Tab to modify attendees of an event or todo]
en: &Attendees (%1)
pt: &Participantes (%1)

[ctx: @title:tab Tab to modify attendees of an event or todo]
en: &Attendees
pt: &Participantes

[ctx: @title:tab Tab to modify attendees of an event or todo]
en: &Resources (%1)
pt: &Recursos (%1)

[ctx: @title:tab Tab to modify attendees of an event or todo]
en: &Resources
pt: &Recursos

[ctx: @info]
en: Unable to store the incidence in the calendar. Try again?
    
     Reason: %1
pt: Não é possível guardar a incidência no calendário. Deseja tentar de novo?
    
     Razão: %1

[ctx: @action:button]
en: Retry
pt: Repetir

[ctx: @info]
en: <para>You have not set a default calendar for your events yet.</para><para>Setting a default calendar will make creating new events faster and easier with less chance of filing them into the wrong folder.</para><para>Would you like to set your default events calendar to <resource>%1</resource>?</para>
pt: <para>Ainda não definiu um calendário predefinido para os seus eventos.</para><para>A definição de um calendário predefinido irá tornar a criação de eventos novos mais rápida e simples e com menos hipóteses de os registar na pasta errada.</para><para>Deseja definir o seu calendário de eventos predefinido como <resource>%1</resource>?</para>

[ctx: @title:window]
en: Set Default Calendar?
pt: Definir o Calendário Predefinido

[ctx: @action:button]
en: Set As Default
pt: Mudar para Predefinido

[ctx: @action:button]
en: Do Not Set
pt: Não Mudar

[ctx: @info:tooltip]
en: Save current changes
pt: Gravar as alterações actuais

[ctx: @action:button]
en: Save changes and close dialog
pt: Gravar as alterações e fechar a janela

[ctx: @action:button]
en: Discard changes and close dialog
pt: Esquecer as alterações e fechar a janela

[ctx: @action:button]
en: &Templates...
pt: &Modelos...

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage templates for this item
pt: Gerir os modelos para este item

[ctx: @info:whatsthis]
en: Push this button to show a dialog that helps you manage a set of templates. Templates can make creating new items easier and faster by putting your favorite default values into the editor automatically.
pt: Carregue neste botão para executar uma ferramenta que o ajuda a gerir um conjunto de modelos. Estes poderão facilitar e acelerar a criação de itens novos, colocando os seus valores predefinidos favoritos automaticamente no editor.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
pt: Deseja mesmo cancelar?

[ctx: @title:window]
en: KOrganizer Confirmation
pt: Confirmação do KOrganizer

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
pt: Cancelar a Edição

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
pt: Não Cancelar

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Default Email Attachment Method
pt: Método de Anexação Predefinida do E-Mail

note: i18n: ectx: tooltip, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Choose the default way of attaching dropped emails to an event
pt: Escolha a forma predefinida de anexar os e-mails largados num evento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: The default way of attaching dropped emails to an event
pt: A forma predefinida de anexar os e-mails largados num evento

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Always ask
pt: Perguntar sempre

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Only attach link to message
pt: Só anexar a ligação à mensagem

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Attach complete message
pt: Anexar a mensagem completa

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultEmailAttachMethod), group (AttachmentHandling)
en: Attach message without attachments
pt: Anexar a mensagem sem anexos

[ctx: In several of the messages below, an ordinal number is substituted into the message. Translate this as "0" if English ordinal suffixes should be added (1st, 22nd, 123rd); translate this as "1" if just the number itself should be substituted (1, 22, 123).]
en: 0
pt: 1

en: A recurring event or to-do must occur at least once. Adjust the recurring parameters.
pt: Um evento ou item por-fazer recorrente deverá ocorrer pelo menos uma vez. Ajuste os parâmetros de recorrência.

en: The incidence's start date is invalid.
pt: A data de início do evento é inválida.

[ctx: @info]
en: The recurrence end date is invalid.
pt: A data de fim da recorrência é inválida.

[ctx: example: the 30th]
en: the %1
pt: o dia %1

[ctx: example: the 4th to last day]
en: the %1 to last day
pt: o %1 antes ao último dia

[ctx: example: the 5th Wednesday]
en: the %1 %2
pt: a %1 %2

[ctx: example: the last Wednesday]
en: the last %1
pt: a última %1

[ctx: example: the 5th to last Wednesday]
en: the %1 to last %2
pt: o %1 antes da última %2

[ctx: example: the 5th of June]
en: the %1 of %2
pt: %1 de %2

[ctx: example: the 3rd to last day of June]
en: the %1 to last day of %2
pt: o %1 antes do último dia de %2

[ctx: example: the 4th Wednesday of June]
en: the %1 %2 of %3
pt: a %1 %2 de %3

[ctx: example: the last Wednesday of June]
en: the last %1 of %2
pt: a última %1 de %2

[ctx: example: the 4th to last Wednesday of June]
en: the %1 to last %2 of %3
pt: o %1 antes da última %2 de %3

[ctx: example: the 15th day of the year]
en: the %1 day of the year
pt: o %1 dia do ano

[ctx: Recurrence ends after n occurrences]
en: occurrence | occurrences
pt[0]: ocorrência
pt[1]: ocorrências

[ctx: repeat every N >weeks<]
en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

[ctx: repeat every N >months<]
en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

[ctx: repeat every N >years<]
en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

[ctx: repeat every N >days<]
en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

[ctx: repeat >every< N years/months/...; dynamic context 'type': 'd' days, 'w' weeks, 'm' months, 'y' years]
en: every | every
pt[0]: a cada
pt[1]: a cada

[ctx: @info]
en: Please enter a summary.
pt: Indique por favor um resumo.

[ctx: @action:button dialog positive answer]
en: Send Email
pt: Enviar um E-mail

[ctx: @action:button dialog negative answer]
en: Do Not Send
pt: Não Enviar

[ctx: @title:window]
en: Group Scheduling Email
pt: E-Mail de Calendarização em Grupo

[ctx: @item:inlistbox ITIP Messages for one attendee]
en: Send update
pt: Enviar uma actualização

[ctx: @item:inlistbox ITIP Messages for one attendee]
en: Send no update
pt: Não enviar actualizações

[ctx: @item:inlistbox ITIP Messages for one attendee]
en: Edit mail
pt: Editar o e-mail

[ctx: @info:whatsthis]
en: Options for this particular attendee.
pt: Opções para este participante em particular.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an option for this attendee.
pt: Escolha uma opção para este participante.

[ctx: @action:button show list of attendees]
en: Individual mailsettings <<
pt: Configuração individual do e-mail <

[ctx: @action:button show list of attendees]
en: Individual mailsettings >>
pt: Configuração individual do e-mail >>

[ctx: ldap attribute cn]
en: Common name
pt: Nome comum

[ctx: ldap attribute mail]
en: Email
pt: E-mail

[ctx: ldap attribute givenname]
en: Given name
pt: Nome indicado

[ctx: ldap attribute sn]
en: Surname
pt: Apelido

[ctx: ldap attribute ou]
en: Organization
pt: Organização

[ctx: ldap attribute objectClass]
en: Object class
pt: Classe do objecto

[ctx: ldap attribute description]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: ldap attribute telephoneNumber]
en: Telephone
pt: Telefone

[ctx: ldap attribute mobile]
en: Mobile
pt: Telemóvel

[ctx: errormessage: dbus is running but still no connection kmail]
en: Cannot connect to email service
pt: Não é possível contactar o serviço de e-mail

[ctx: @title:window]
en: Resource Management
pt: Gestão de Recursos

[ctx: @action:button add resource to attendeelist]
en: Book resource
pt: Reservar o recurso

[ctx: @title:window]
en: Scheduling
pt: Escalonamento

[ctx: @label Day of week followed by day of the month, then the month. Example: Monday, 12 June]
en: %1, %2 %3
pt: %1, %2 de %3

[ctx: @label This is a suffix following a time selecting widget. Example: [timeedit] to 10:00am]
en: to %1
pt: às %1

[ctx: @title:window]
en: Manage %1 Templates
pt: Gerir os Modelos de %1

en: Template Name
pt: Nome do Modelo

en: Please enter a name for the new template:
pt: Por favor, indique o nome do modelo novo:

en: New %1 Template
pt: Novo Modelo %1

en: A template with that name already exists, do you want to overwrite it?
pt: Já existe um modelo com esse nome; deseja sobrepô-lo?

en: Duplicate Template Name
pt: Duplicar o Nome do Modelo

en: Are you sure that you want to remove the template <b>%1</b>?
pt: Tem a certeza que deseja remover o modelo <b>%1</b>?

en: Remove Template
pt: Remover o Modelo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AlarmDialog)
en: Alarms
pt: Alarmes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When:
pt: Quando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mAlarmOffset)
en: Set the reminder trigger time
pt: Definir a hora de activação da chamada de atenção

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mAlarmOffset)
en: This spinbox allows you to set the reminder trigger time. The time unit is set in the combobox immediately adjacent.
pt: Este item incremental permite-lhe definir a hora para activar a chamada de atenção. A unidade de tempo é definida na lista adjacente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mOffsetUnit)
en: Select the reminder trigger time unit
pt: Seleccionar a unidade de activação da chamada de atenção

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mOffsetUnit)
en: This combobox allows you to set the units for the reminder trigger time. The trigger time value is set in the spinbox immediately adjacent.
pt: Esta lista permite-lhe definir as unidades para o tempo da chamada de atenção. O valor é definido no campo incremental adjacente.

[ctx: @item:inlistbox alarm offset expressed in minutes]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mOffsetUnit)
en: minute(s)
pt: minutos

[ctx: @item:inlistbox alarm offset expressed in hours]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mOffsetUnit)
en: hour(s)
pt: horas

[ctx: @item:inlistbox alarm offset expressed in days]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mOffsetUnit)
en: day(s)
pt: dias

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: Select the reminder trigger relative to the start or end time
pt: Seleccione a activação da chamada de atenção em relação à hora de início ou de fim

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: Use this combobox to specify if you want the reminder to trigger before or after the start or end time.
pt: Use esta lista para indicar se quer que a chamada de atenção despolete antes ou depois da hora inicial ou final.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: before the event starts
pt: antes de o evento começar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: after the event starts
pt: depois de o evento começar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: before the event ends
pt: antes de o evento terminar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mBeforeAfter)
en: after the event ends
pt: depois de o evento terminar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Repeat:
pt: Repetição:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRepeats)
en: Set the reminder to repeat
pt: Definir a chamada de atenção a repetir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRepeats)
en: Check this if you want to the reminder to recur on a periodic interval.
pt: Assinale esta opção se quiser que a chamada de atenção se repita com um intervalo periódico.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mRepeatCount)
en: Select how often the reminder should repeat
pt: Define com que frequência a chamada de atenção se irá repetir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mRepeatCount)
en: Use this selector to choose how many times you want the recurring reminder to repeat.
pt: Use este selector para escolher quantas vezes quer que a chamada de atenção recorrente se repita.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mRepeatCount)
en:  time(s)
pt:  vezes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mRepeatInterval)
en: Select the time between reminder repeats
pt: Seleccione o tempo entre repetições das chamadas de atenção

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mRepeatInterval)
en: Use this selector to choose the time between repeating reminders.
pt: Use este selector para escolher o tempo entre repetições das chamadas de atenção.

[ctx: @label:spinbox repeat interval expressed in minutes]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mRepeatInterval)
en:  Minute(s)
pt:  Minutos

[ctx: repeat every X minutes]
note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, mRepeatInterval)
en: every
pt: a cada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: What:
pt: O quê:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mTypeCombo)
en: Select the alarm type
pt: Seleccionar o tipo de alarme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mTypeCombo)
en: Use this selector to choose the alarm type for the reminders.
pt: Use este selector para escolher o tipo de alarme das chamadas de atenção.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mTypeCombo)
en: Display text
pt: Mostrar o texto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mTypeCombo)
en: Play sound file
pt: Tocar o ficheiro de som

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, mDisplayText)
en: Specify any text you desire to display in the popup notice when the reminder triggers.
pt: Indique o texto que deseja mostrar no aviso, quando a chamada de atenção for despoletada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSoundFileLabel)
en: Audio File:
pt: Ficheiro de Áudio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, mSoundFile)
en: Specify a file containing a sound to play when the reminder triggers
pt: Indique um ficheiro que contém o som a tocar, quando a chamada de atenção for despoletada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mSoundFile)
en: Use the adjacent file browser to help you find the file you want to use when playing a sound when the reminder triggers.
pt: Use o selector de ficheiros adjacente para o ajudar a encontrar o ficheiro que deseja usar ao tocar um som, quando a chamada de atenção for despoletada.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mLabelEdit)
en: Give the attachment a name
pt: Dar um nome ao anexo

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mLabelEdit)
en: Type any string you desire here for the name of the attachment
pt: Escreva qualquer texto que deseje para o nome do anexo

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, mLabelEdit)
en: Attachment name
pt: Nome do anexo

[ctx: @label File type of attachment is unknown]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTypeLabel)
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mInlineCheck)
en: Store the attachment file inside the calendar
pt: Guardar o ficheiro do anexo dentro do calendário

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mInlineCheck)
en: Checking this option will cause the attachment to be stored inside your calendar, which can take a lot of space depending on the size of the attachment. If this option is not checked, then only a link pointing to the attachment will be stored.  Do not use a link for attachments that change often or may be moved (or removed) from their current location.
pt: Se assinalar esta opção, fará com que o anexo seja guardado dentro do seu calendário, o que poderá ocupar bastante espaço, dependendo do tamanho do anexo. Se esta opção não estiver assinalada, então será guardada apenas uma referência que aponta para o anexo. Não use uma ligação para os anexos que mudam com frequência ou que poderão ser movidos (ou removidos) na sua posição actual.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mInlineCheck)
en: Store attachment inline
pt: Incorporar o anexo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
pt: Localização:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, mURLRequester)
en: Provide a location for the attachment file
pt: Indique uma localização para o ficheiro do anexo

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mURLRequester)
en: Enter the path to the attachment file or use the file browser by pressing the adjacent button
pt: Indique a localização do ficheiro do anexo ou use o selector de ficheiros, carregando no botão adjacente

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (CalendarSupport::MessageWidget, mMessageWidget)
en: A message on this incidence item
pt: Uma mensagem sobre este item de incidência

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (CalendarSupport::MessageWidget, mMessageWidget)
en: Use this message to correct the item parameters.
pt: Use esta mensagem para corrigir os parâmetros do item.

[ctx: @label:listbox The calendar to which the todo or event must be added]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calen&dar:
pt: Calen&dário:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: You are Invited, what do you want to do?
pt: Está convidado; o que deseja fazer?

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mAcceptInvitationButton)
en: Accept the invitation
pt: Aceitar o convite

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mAcceptInvitationButton)
en: Click this button to accept the invitation.
pt: Carregue neste botão para aceitar o convite.

[ctx: @action:button Accept an invitation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAcceptInvitationButton)
en: Accept
pt: Aceitar

[ctx: @action:button decline an invitation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeclineInvitationButton)
en: Decline
pt: Rejeitar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mSummaryEdit)
en: Set the summary
pt: Definir o resumo

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mSummaryEdit)
en: Sets brief information that will be displayed in many places in the user interface.
pt: Define alguma informação básica que será apresentada em muitos locais da interface do utilizador.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Summar&y:
pt: Res&umo:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLocationLabel)
en: &Location:
pt: &Localização:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mLocationEdit)
en: Set the location
pt: Definir a localização

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mLocationEdit)
en: Sets where the event or to-do will take place.
pt: Escolhe onde é que o evento ou por-fazer tomará lugar.

[ctx: @label line containing to-do specific ui controls]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTaskLabel)
en: Completion:
pt: Completo em:

[ctx: @label:slider Showed after the to-do percentage completed slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedLabel)
en: completed
pt: completa

[ctx: @label:listbox priority of a to-do]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Priority:
pt: Prioridade:

[ctx: @item:inlistbox Priority of a to-do]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mPriorityCombo)
en: unspecified
pt: não indicada

[ctx: @item:inlistbox Priority of a to-do]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mPriorityCombo)
en: 1 (highest)
pt: 1 (mais alta)

[ctx: @item:inlistbox Priority of a to-do]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mPriorityCombo)
en: 5 (medium)
pt: 5 (média)

[ctx: @item:inlistbox Priority of a to-do]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mPriorityCombo)
en: 9 (lowest)
pt: 9 (mais baixa)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mWholeDayCheck)
en: Set if this to-do's start and due dates have times associated with them.
pt: Define se as datas de início e limite deste item por-fazer têm horas associadas a elas.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWholeDayCheck)
en: All Day
pt: Todo o Dia

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mFreeBusyCheck)
en: Blocks me for other events
pt: Bloqueia-me para outros eventos

[ctx: @label Start date/time of the event or todo]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mStartLabel)
en: S&tart:
pt: &Início:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mStartDateEdit)
en: Set the start date
pt: Definir a data inicial

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mStartDateEdit)
en: Sets the start date for this to-do
pt: Muda a data inicial deste item por-fazer

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTimeComboBox, mStartTimeEdit)
en: Sets the start time for this to-do.
pt: Muda a hora inicial deste item por-fazer.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (IncidenceEditorNG::KTimeZoneComboBox, mTimeZoneComboStart) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (IncidenceEditorNG::KTimeZoneComboBox, mTimeZoneComboEnd)
en: Select the timezone for this event. It will also affect recurrences
pt: Seleccione o fuso-horário para este evento. Também irá afectar as recorrências

[ctx: @action]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTimeZoneLabel)
en: <a href="hide">&lt;&lt; Time zones</a>
pt: <a href="hide">&lt;&lt; Fusos-horários</a>

[ctx: @label end date/time for an event or to-do]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEndLabel)
en: E&nd:
pt: &Fim:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mEndDateEdit)
en: Sets the due date for this to-do.
pt: Muda a data-limite deste por-fazer.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTimeComboBox, mEndTimeEdit)
en: Sets the due time for this to-do.
pt: Muda a hora-limite deste item por-fazer.

[ctx: @title:tab General settings for an event or to-do]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mGeneralTab)
en: General
pt: Geral

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mSecrecyLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mSecrecyCombo)
en: Set the secrecy level
pt: Definir o nível de segredo

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mSecrecyLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mSecrecyCombo)
en: Sets whether the access to this event or to-do is restricted. Please note that KOrganizer currently does not use this setting, so the implementation of the restrictions will depend on the groupware server. This means that events or to-dos marked as private or confidential may be visible to others.
pt: Define se o acesso a este evento ou item por-fazer é restrito ou não. Lembre-se por favor que o KOrganizer não usa de momento esta opção, por isso a implementação das restrições irá depender do servidor de 'groupware'. Isto significa que os eventos ou itens por-fazer marcados como privados ou confidenciais poderão estar visíveis para outros.

[ctx: @label:listbox sets the privacy option of the event or to-do]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSecrecyLabel)
en: Access:
pt: Acesso:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mRichTextLabel)
en: <a href=\"hide\">Rich text &gt;&gt;</a>
pt: <a href=\"hide\">Texto formatado &gt;&gt;</a>

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Tags:
pt: Marcas:

[ctx: @title:tab attendees of this event or to-do]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mAttendeesTab)
en: Attendees
pt: Participantes

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Meeting organizer:
pt: Organizador da reunião:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mOrganizerCombo)
en: Set the organizer identity
pt: Modificar a identidade do organizador

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mOrganizerCombo)
en: Sets the identity corresponding to the organizer of this to-do or event. Identities can be set in the 'Personal' section of the KOrganizer configuration. In addition, identities are gathered from your KMail settings and from your address book.
pt: Define a identidade correspondente ao organizador deste item por-fazer ou evento. As identidades poderão ser definidas na secção 'Pessoal' da configuração do KOrganizer ou na secção 'Pessoal'->'Acerca de Mim'->'Senha e Conta de Utilizadores' da Configuração do Sistema. Para além disso, as identidades são reunidas a partir da sua configuração do KMail e do livro de endereços.

[ctx: @label participants of this event or to-do]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Participants:
pt: Participantes:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSolveButton)
en: Schedule the meeting with your attendees.
pt: Reagendar a reunião com os seus participantes.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSolveButton)
en: Opens the scheduling dialog, which will assist in picking a time slot that works for all attendees.
pt: Abre a janela de reagendamento, a qual o assistirá na escolha de um período de tempo que sirva para todos os participantes.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSolveButton)
en: Schedule...
pt: Agendar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mGroupSubstitution)
en: Substitute with group members
pt: Substituir pelos membros do grupo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSelectButton)
en: Select attendees from your address book.
pt: Seleccione os participantes no seu livro de endereços.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectButton)
en: Opens your address book, allowing you to select new attendees from it.
pt: Abre o seu livro de endereços, que lhe permite seleccionar novos participantes nele.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectButton)
en: Select Attendees...
pt: Seleccionar os Participantes...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mResourceTab)
en: Resources
pt: Recursos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mBookResourceButton)
en: Book Resource
pt: Reservar o Recurso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mFindResourcesButton)
en: Find Resources...
pt: Procurar Recursos...

[ctx: @title:tab Tab to configure reminders for events or to-do]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mReminderTab)
en: Reminder
pt: Chamada de Atenção

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mQuickAddReminderLabel)
en: Add default reminder:
pt: Adicionar uma chamada de atenção predefinida:

[ctx: @action:button Adds an reminder]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAlarmAddPresetButton)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @action:button create a new reminder]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAlarmNewButton)
en: New
pt: Nova

[ctx: @action:button modify the selected reminder]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAlarmConfigureButton)
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: @action:button disables selected reminder]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAlarmToggleButton)
en: Disable
pt: Desactivar

[ctx: @action:button removes selected reminders]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAlarmRemoveButton)
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mRecurrenceTab)
en: Recurrence
pt: Recorrência

[ctx: @label whether or not this event or to-do repeats]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mRepeatLabel)
en: Repeats:
pt: Repetição:

[ctx: @item:inlistbox Lets the user chose how often an event recurs]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceTypeCombo)
en: Never
pt: Nunca

[ctx: @item:inlistbox Lets the user chose how often an event recurs]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceTypeCombo)
en: Daily
pt: Diário

[ctx: @item:inlistbox Lets the user chose how often an event recurs]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceTypeCombo)
en: Weekly
pt: Semanal

[ctx: @item:inlistbox Lets the user chose how often an event recurs]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceTypeCombo)
en: Monthly
pt: Mensal

[ctx: @item:inlistbox Lets the user chose how often an event recurs]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceTypeCombo)
en: Yearly
pt: Anual

[ctx: @label repeats every [various options]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFrequencyLabel)
en: every
pt: a cada

[ctx: @label Event or todo recurs every n day(s)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mRecurrenceRuleLabel)
en: day(s)
pt: dias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mThisAndFutureCheck)
en: This and future occurrences.
pt: Esta ocorrência e as futuras.

[ctx: @label recurrence ends on|after]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mRecurrenceEndLabel)
en: Ends:
pt: Termina:

[ctx: @item:inlistbox Specifies when a recurring events end]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceEndCombo)
en: never
pt: nunca

[ctx: @item:inlistbox Specifies when a recurring events end]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceEndCombo)
en: on
pt: a

[ctx: @item:inlistbox Specifies when a recurring events end]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mRecurrenceEndCombo)
en: after
pt: após

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mRecurrenceEndDate)
en: Date after which the event or to-do should stop recurring
pt: A data a partir da qual o evento ou item por-fazer deverá deixar de se repetir

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mRecurrenceOccurrencesLabel)
en: occurrence(s)
pt: ocorrências

[ctx: @label exceptions for the recurrence]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mExceptionsLabel)
en: Exceptions:
pt: Excepções:

[ctx: @action:button adds an exception on the recurrence]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExceptionAddButton)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @label The event ends on [different options]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mOnLabel)
en: on:
pt: a:

[ctx: @action:button removes an exception]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExceptionRemoveButton)
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @title:tab configure attachments of an event or todo]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mAttachmentsTab)
en: Attachments
pt: Anexos

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mAddButton)
en: Add an attachment
pt: Adicionar um anexo

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mAddButton)
en: Shows a dialog used to select an attachment to add to this event or to-do as link or as inline data.
pt: Mostra uma janela que é usada para seleccionar um anexo a adicionar a este evento ou item por-fazer.

[ctx: @action:button adds an attachment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAddButton)
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected attachment
pt: Remover o anexo seleccionado

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Removes the attachment selected in the list above from this event or to-do.
pt: Remove o anexo seleccionado na lista acima deste evento ou item por-fazer.

[ctx: @action:button remove an attachment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, resourceSearch)
en: Enter the search term
pt: Indicar o termo da pesquisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, resourceSearch)
en: Use this text box to enter some keyword for the resource you want to find.
pt: Use este campo de texto para indicar alguma palavra-chave para o recurso que deseja encontrar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupDetails)
en: Details
pt: Detalhes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupOwner)
en: Owner
pt: Dono

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dialog)
en: Schedule a time
pt: Agendar uma hora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest time to start:
pt: Hora de início anterior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Latest time to end:
pt: Hora de fim posterior:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (IncidenceEditorNG::KWeekdayCheckCombo, mWeekdayCombo)
en: Check the weekdays to include in the search.
pt: Assinale os dias da semana a incluir na pesquisa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (IncidenceEditorNG::KWeekdayCheckCombo, mWeekdayCombo)
en: Only the checked weekdays will be included in the free time slot search.
pt: Só serão incluídos os dias da semana assinalados na pesquisa de um período livre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Allowed weekdays:
pt: Dias da semana possíveis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPIM::KCheckComboBox, mRolesCombo)
en: Check the roles to include in the search.
pt: Assinale os papéis a incluir na pesquisa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPIM::KCheckComboBox, mRolesCombo)
en: Only the participants with the checked roles will be considered in the free time slot search.
pt: Só serão considerados os participantes com os papéis assinalados na pesquisa de um período livre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mandatory roles:
pt: Papéis obrigatórios:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, mTabWidget)
en: Select the search option
pt: Seleccionar a opção da pesquisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTabWidget, mTabWidget)
en: Use these tabs to choose the search option.
pt: Use estas páginas para escolher a opção de pesquisa.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mTextTab)
en: Automatic Search
pt: Pesquisa Automática

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mGanttTab)
en: Visual Search
pt: Pesquisa Visual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mMoveApptGroupBox)
en: Move your appointment to:
pt: Mover o seu compromisso para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mMoveDayLabel)
en: Monday, 12th June
pt: Segunda, 12 de Junho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mMoveEndTimeLabel)
en: to 10:00am
pt: às 10:00

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TemplateManagementDialog_base)
en: Template Management
pt: Gestão de Modelos

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_introLabel)
en: Select a template and click <i>Apply</i> to apply it to this item. Click <i>New</i> to create a new template based on the current item settings.
pt: Seleccione um modelo e carregue em <i>Aplicar</i> para o aplicar neste item. Carregue em <i>Novo</i> para criar um novo modelo com base nas definições do item actual.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_listBox)
en: The list of managed templates
pt: A lista de modelos geridos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_listBox)
en: This is a list of all the templates you have currently accessible for creating new calendar items.
pt: Esta é a lista de todos os modelos acessíveis para criar novos itens no calendário.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_buttonAdd)
en: Create a new template from the current settings
pt: Criar um novo modelo com a configuração actual

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_buttonAdd)
en: Click on this button to create a new template based on the current settings in the editor. You can use this template to quickly add new items in the future.
pt: Ao carregar neste botão, irá criar um modelo novo, com base na configuração actual no editor. Poderá usar este modelo para adicionar rapidamente itens novos no futuro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdd)
en: &New...
pt: &Novo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_buttonRemove)
en: Remove the currently selected template
pt: Remover o modelo seleccionado de momento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_buttonRemove)
en: Clicking this button will permanently remove the selected template from your list of managed templates.
pt: Se carregar neste botão, irá remover de forma permanente o modelo seleccionado da sua lista de modelos geridos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_buttonApply)
en: Apply the selected template settings
pt: Aplicar a configuração do modelo seleccionado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_buttonApply)
en: Clicking this button will apply the settings from the selected template to the item you are currently editing.
pt: Se carregar este botão, irá aplicar a configuração do modelo seleccionado ao item que estiver a editar no momento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonApply)
en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: @label]
en: Scale:
pt: Escala:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the Gantt chart zoom level
pt: Definir o nível de ampliação do diagrama de Gantt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the Gantt chart zoom level from one of the following:<nl/>'Hour' shows a range of several hours,<nl/>'Day' shows a range of a few days,<nl/>'Week' shows a range of a few months,<nl/>and 'Month' shows a range of a few years,<nl/>while 'Automatic' selects the range most appropriate for the current event or to-do.
pt: Seleccione o nível de ampliação do diagrama de Gantt a partir de uma das seguintes opções:<nl/>'Hora' mostra um intervalo de várias horas,<nl/>'Dia' mostra um intervalo de alguns dias,<nl/>'Semana' mostra um intervalo de algumas semanas<nl/>e o 'Mês' mostra um intervalo de alguns meses,<nl/>enquanto o 'Automático' selecciona o intervalo mais apropriado para o evento ou item por-fazer actual.

[ctx: @item:inlistbox range in hours]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: @item:inlistbox range in days]
en: Day
pt: Dia

[ctx: @item:inlistbox range in weeks]
en: Week
pt: Semana

[ctx: @item:inlistbox range in months]
en: Month
pt: Mês

[ctx: @item:inlistbox range is computed automatically]
en: Automatic
pt: Automático

[ctx: @action:button]
en: Center on Start
pt: Centrar no Início

[ctx: @info:tooltip]
en: Center the Gantt chart on the event start date and time
pt: Centra o diagrama de Gantt na hora e dia de início do evento

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to center the Gantt chart on the start time and day of this event.
pt: Carregue neste botão para centrar o diagrama de Gantt na hora e dia de início deste evento.

[ctx: @action:button]
en: Pick Date
pt: Obter a Data

[ctx: @info:tooltip]
en: Move the event to a date and time when all attendees are available
pt: Move o evento para uma data e hora em que todos os participantes estejam livres

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to move the event to a date and time when all the attendees have time available in their Free/Busy lists.
pt: Carregue neste botão para mover o evento para uma data e hora em que todos os participantes tenham tempo disponível nas suas listas de Livre/Ocupado.

[ctx: @action:button reload freebusy data]
en: Reload
pt: Actualizar

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload Free/Busy data for all attendees
pt: Voltar a carregar os dados de Livre/Ocupado de todos os participantes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Pressing this button will cause the Free/Busy data for all attendees to be reloaded from their corresponding servers.
pt: Se carregar neste botão, voltará a carregar os dados de Livre/Ocupado de todos os participantes dos servidores correspondentes.

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the tree list of all data
pt: Mostrar uma árvore com todos os dados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows the tree list of all data
pt: Mostra a árvore de todos os dados

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the Free/Busy status of all attendees
pt: Mostra o estado Livre/Ocupado de todos os participantes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows the Free/Busy status of all attendees. Double-clicking on an attendee's entry in the list will allow you to enter the location of their Free/Busy Information.
pt: Mostra a informação de Livre/Ocupado de todos os participantes. Se fizer duplo-click no item de um participante, poderá indicar a localização da informação de Livre/Ocupado dele.
