libksieve - en to ar translation catalogue (231 entries)

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
ar: طُلبت تعمية TLS ولكنّ خادوم «سِڤ» لم يعلن TLS في إمكانيّاته.
    يمكنك تجربة تمهيد مفاوضات TLS رغم ذلك، أو إلغاء العمليّة.

en: &Start TLS nonetheless
ar: اب&دأ TLS رغم ذلك

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
ar: طُلبت تعمية TLS، ولكنّ الخادوم لا يدعمها.

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
ar: لا يبدو أنّ الخادوم يدعم SASL. عطّل TLS إن أردت الاتّصال دون تعمية.

en: Sieve Authentication Details
ar: تفاصيل استيثاق «سِڤ»

en: Please enter your authentication details for your sieve account (usually the same as your email password):
ar: رجاءً أدخِل تفاصيل الاستيثاق لحساب «سِڤ» (غالبًا ما تكون مثل البريد وكلمة السّرّ):

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
ar: فشل الاستيثاق.
    غالبًا ما تكون كلمة السّر خاطئة.
    ردّ الخادوم بِ‍:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
ar: لم يُرفع السّكربت بنجاح.
    غالبًا ما يكون هذا بسبب أخطاء في السّكربت ذاته.
    ردّ الخادوم بِ‍:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
ar: لم يُرفع السّكربت بنجاح
    يحتوي السّكربت أخطاءً.

en: More information
ar: معلومات أخرى

en:  px
ar:  بكسل

en: is
ar: هو

en: not is
ar: ليس

en: contains
ar: يحتوي

en: not contains
ar: لا يحوي

en: matches
ar: يطابق

en: not matches
ar: لا يطابق

en: regex
ar: تعبير نمطي

en: not regex
ar: ليست تعبير نمطي

en: Help
ar: مساعدة

en: Add header
ar: أضف ترويسة

en: header:
ar: الترويسة:

en: value:
ar: القيمة:

en: Break
ar: كاسر

en: Name (optional):
ar: الاسم (اختياري):

en: Convert
ar: حوّل

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Parameters:
ar: المعاملات:

en: Discard
ar: أهمِل

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: headers:
ar: التّرويسات:

en: text:
ar: النص:

en: Number of characters:
ar: عدد المحارف:

en: Create folder
ar: أنشئ مجلّدًا

en: Keep
ar: أبقِ

en: Notify
ar: أخطر

en: message:
ar: الرسالة:

en: method:
ar: الوسيلة:

en: Reject
ar: ارفض

en: Replace
ar: استبدل

en: from:
ar: من:

en: Return
ar: أرجع

en: Variable
ar: متغير

en: Value:
ar: القيمة:

en: Stop
ar: أوقف

en: Vacation
ar: عطلة

en: day:
ar: يوم:

[ctx: @title:window]
en: Flags
ar: العلامات

en: Deleted
ar: حُذف

en: Draft
ar: مسودة

en: days
ar: يوم

en: seconds
ar: ثانية

en: None
ar: بلا

en: Lower
ar: أحرف صغيرة

en: Upper
ar: أحرف كبيرة

en: Length
ar: الطّول

en: Please select an action.
ar: رجاء اختر إجراءً.

en: Add comment
ar: أضف تعليقًا

en: Address
ar: العنوان

en: address:
ar: العنوان:

en: Body
ar: المتن

en: Currentdate
ar: التاريخ_الحالي

en: Date
ar: التاريخ

en: Envelope
ar: ظرف بريدي

en: Environment
ar: البيئة

en: Item:
ar: العنصر:

en: Exists
ar: موجود

en: exists
ar: موجود

en: False
ar: خطأ

en: false
ar: خاطئ

en: Header
ar: الترويسة

en: With value:
ar: بالقيمة:

en: Mailbox:
ar: صندوق البريد:

en: Annotations:
ar: الشروح:

en: Annotation:
ar: الشرح:

en: Size
ar: الحجم

en: under
ar: أسفل

en: over
ar: فوق

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: True
ar: صحيح

en: true
ar: صحيح

en: all
ar: الكلّ

en: domain
ar: المجال:

en: user
ar: المستخدم:

en: detail
ar: التّفاصيل

en: raw
ar: خام

en: content
ar: المحتوى

en: text
ar: النص

en: Year
ar: السنة

en: Month
ar: شهر

en: Day
ar: يوم

en: Julian
ar: جوليان

en: Hour
ar: ساعة

en: Minute
ar: دقيقة

en: Second
ar:  الثانية

en: Time
ar: الوقت

en: iso8601
ar: آيزو٨٦٠١

en: Zone
ar: المنطقة

[ctx: @title:window]
en: Headers
ar: التّرويسات

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: Reply To
ar: ردّ على

en: Cc
ar: ن‌ك

en: Bcc
ar: ن‌ك‌ع

en: Resent From
ar: أعد إرسالها من

en: Resent To
ar: أعد إرسالها إلى

en: Sender
ar: المرسل

en: Subject
ar: الموضوع

en: Message Id
ar: معرّف الرّسالة

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Type
ar: النّوع

en: Subtype
ar: النوع الفرعي

en: Parameters
ar: المعاملات

en: Value
ar: القيمة

en: Count
ar: العدد

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Greater than or equal
ar: أكبر من أو يساوي

en: Less than
ar: أصغر من

en: Less than or equal
ar: أصغر من أو يساوي

en: Equal to
ar: يساوي

en: Not equal to
ar: لا يساوي

en: Bytes
ar: بايت

en: KiB
ar: ك.بايت

en: MiB
ar: م.بايت

en: GiB
ar: ج.بايت

en: Please select an condition.
ar: رجاءً اختر شرط.

en: Sieve Script
ar: سكربت «سِڤ»

[ctx: @action:button]
en: Do Not Switch
ar: لاتغيّر

en: Variable name:
ar: اسم المتغيّر:

en: personal
ar: شخصيّ

en: global
ar: عموميّ

en: Include:
ar: يتضمّن:

en: Name:
ar: الاسم:

en: Optional
ar: اختياري

en: Once
ar: مرّة واحدة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Match all messages
ar: طابق كلّ الرّسائل

en: Match a&ll of the following
ar: طابق &جميع التالي

en: Match an&y of the following
ar: طابق أ&ي من التالي

en: Actions
ar: الإجراءات

[ctx: @title:window]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
ar: لأعلى

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
ar: لأسفل

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
ar: للأعلى

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
ar: للأسفل

en: New Script
ar: سكربت جديد

en: Delete Script
ar: احذف السّكربت

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script
ar: برنامج نصي جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Script
ar: احذف السّكربت

[ctx: @title:window]
en: New Script
ar: برنامج نصي جديد

[ctx: @title:window]
en: Delete Script
ar: احذف السّكربت

en: Save As...
ar: احفظ كَ‍...

en: Sieve script:
ar: سكربت «سِڤ»:

en: All Files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Log To File
ar: احفظ السّجلّ في ملفّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

[ctx: @action:button]
en: Close Editor
ar: أغلق المحرّر

[ctx: @action:button]
en: Do Not Close
ar: لا تغلق

en: Sieve Files (*.siv);;All Files (*)
ar: ملفّات سِڤ (*.siv);;كلّ الملفّات (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Script
ar: احفظ السكربت

en: Import Script
ar: استيراد سكربت

en: Go to Line
ar: انتقل إلى سطر

en: Comment
ar: التعليق

en: Uncomment
ar: أزل التّعليق

en: Debug Sieve Script...
ar: نقّح سكربت «سِڤ»...

en: Wordwrap
ar: لفّ الكلمات

[ctx: @title:menu]
en: File
ar: ملف

[ctx: @title:menu]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: @title:menu]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
ar: أغلق كلّ الألسنة الأخرى

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
ar: أغلق كلّ الألسنة

en: Editor
ar: المحرّر

en: Parsing error
ar: خطأ تحليل

en: Check Syntax
ar: دقّق الصّياغة

en: Import...
ar: استورد...

en: Create Rules Graphically...
ar: أنشئ القواعد رسوميًّا...

en: Share...
ar: شارِك...

en: Server Info
ar: معلومات الخادوم

en: Script name:
ar: اسم النص البرمجي:

en: Simple Mode
ar: النمط البسيط

en: Edit Rule
ar: حرر القاعدة

en: Close
ar: أغلق

[ctx: Find text]
en: F&ind:
ar: ا&عثر:

en: Text to search for
ar: النّصّ للبحث عنه

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ar: التالي

en: Jump to next match
ar: انتقل إلى المطابقة التّالية

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ar: السّابقة

en: Jump to previous match
ar: انتقل إلى المطابقة السّابقة

en: Options
ar: خيارات

en: Modify search behavior
ar: عدّل سلوك البحث

en: Case sensitive
ar: حسّاس لحالة الأحرف

en: Phrase not found
ar: لم توجد العبارة

[ctx: create a new sieve script]
en: New...
ar: جديد...

en: Edit...
ar: حرّر...

en: Delete
ar: احذف

en: Sieve Error
ar: خطأ في «سِڤ»

en: Uploading script to server for checking it, please wait...
ar: يرفع سكربتًا إلى الخادوم لفحص، رجاءً انتظر...

en: The Sieve script was successfully uploaded.
ar: رُفع سكربت «سِڤ» بنجاح.

en: Sieve Script Upload
ar: رفع سكربت «سِڤ»

en: Uploading the Sieve script failed.
    The server responded:
    %1
ar: فشل رفع سكربت «سِڤ».
    ردّ الخادوم بِ‍:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Debug Sieve Script
ar: نقّح سكربت «سِڤ»...

en: Apply Changes
ar: طبّق التغييرات

en: Debug
ar: التنقيح

en: Extension:
ar: الامتداد:

en: Clear
ar: امسح

en: Text Files (*.txt);;All Files (*)
ar: الملفّات النّصّيّة (*.txt);;كلّ الملفّات (*)

en: Filter on Subject
ar: رشّح حسب المو&ضوع...

en: Forward Message
ar: تمرير الرسالة

[ctx: @title:window]
en: Default template
ar: القالب المبدئيّ

[ctx: @title:window]
en: Template
ar: القالب

en: You can drag and drop element on editor to import template
ar: يمكنك سحب العناصر وإفلاتها في المحرّر لاستيراد القوالب

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ar: أمتأكّد من الإلغاء؟

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ar: تأكيد

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
ar: ألغ التحرير

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
ar: لا تلغ

en: Start date:
ar: تاريخ البدء:

en: End date:
ar: تاريخ الانتهاء:

en:  day |  days
ar[0]:  (أقلّ من يوم)
ar[1]:  يوم واحد
ar[2]:  يومان
ar[3]:  أيّام
ar[4]:  يومًا
ar[5]:  يوم

en: Edit
ar: حرّر

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Redirect to
ar: أعِد التّوجيه إلى

en: Copy to
ar: انسخ إلى

en: No Sieve URL configured
ar: لم يُضبط مسار «سِڤ»

en: Edit Script...
ar: حرّر السّكربت...

en: Deactivate Script
ar: ألغِ تفعيل السّكربت

en: New Script...
ar: سكربت جديد...

en: unnamed
ar: غير مسمّى

en: Script Name:
ar: اسم السّكربت:

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول
