libksieve - en to da translation catalogue (409 entries)

en: Cannot use TLS since the underlying Qt library does not support it.
da: Kan ikke bruge TLS da det underliggende Qt-bibliotek ikke understøtter det.

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
da: Der blev anmodet om TLS-kryptering, men din Sieve-server annoncerer ikke TLS i dens kapabiliteter.
    Du kan vælge at prøve at initiere TLS-forhandlinger alligevel, eller at annullere handlingen.

en: &Start TLS nonetheless
da: &Start TLS alligevel

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
da: Der blev anmodet om TLS-kryptering, men det understøttes ikke af serveren.

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
da: Serveren lader ikke til at understøtte TLS. Deaktivér TLS hvis du vil forbinde uden kryptering.

en: Sieve Authentication Details
da: Autentificeringsdetaljer for Sieve

en: Please enter your authentication details for your sieve account (usually the same as your email password):
da: Indtast venligst dine godkendelsesdetaljer for din Sieve-konto (sædvanligvis det samme som din e-mail-adgangskode):

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
da: Godkendelse mislykkedes.
    Formodentlig er adgangskoden forkert.
    Serveren svarede:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
da: Scriptet uploadede ikke rigtigt.
    Dette er formodentlig på grund af fejl i scriptet.
    Serveren svarede:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
da: Scriptet uploadede ikke rigtigt.
    Scriptet indeholder muligvis fejl.

en: Cannot find item "%1" in widget "%2"
da: Kan ikke finde elementet "%1" i kontrollen "%2"

en: More information
da: Mere information

en: Not enough arguments for SelectConvertParameterWidget. Expected 2 arguments.
da: Ikke nok argumenter til SelectConvertParameterWidget. Forventede to argumenter.

en: Too many arguments for SelectConvertParameterWidget, "%1"
da: For mange argumenter til SelectConvertParameterWidget, "%1"

en: is
da: er

en: not is
da: ikke er

en: contains
da: indeholder

en: not contains
da: ikke indeholder

en: matches
da: matcher

en: not matches
da: ikke matcher

en: regex
da: reg. udtr.

en: not regex
da: ikke reg. udtr.

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing action "%2".
da: En ukendt mærkeværdi "%1" blev fundet under fortolkningshandlingen "%2".

en: An unknown tag "%1" was found during parsing action "%2".
da: Et ukendt mærke "%1" blev fundet under fortolkningshandlingen "%2".

en: A feature "%1" in condition "%2" is not supported by server
da: En funktion "%1" i betingelsen "%2" understøttes ikke af serveren

en: Help
da: Hjælp

en: Add Flags
da: Tilføj flag

en: Addflag is used to add flags to a list of [IMAP] flags.  It doesn't replace any previously set flags.  This means that multiple occurrences of addflag are treated additively.
da: Addflag bruges til at føje flag til en liste over [IMAP] flag. Det erstatter ikke nogen tidligere satte flag. Dette betyder at flere forekomster af addflag behandles som tilføjelser.

en: Add header
da: Tilføj header

en: value:
da: værdi:

en: The addheader action adds a header field to the existing message header.
da: Handlingen addheader tilføjer et header-felt til den eksisterende brev-header.

en: Name (optional):
da: Navn (valgfrit):

en: The break command terminates the closest enclosing loop.
da: Kommandoen break afslutter den nærmeste omsluttende løkke.

en: Convert
da: Konvertér

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Parameters:
da: Parametre:

en: The "convert" action specifies that all body parts with a media type equal to "media-type" be converted to the media type in "media-type" using conversion parameters.
da: Handlingen "convert" angiver at alle brevkropsdele med en medietype som er lige med "medie-type" konverteres til medietypen i "medie-type" med brug af konverteringsparametre.

en: Delete header
da: Slet header

en: By default, the deleteheader action deletes all occurrences of the named header field.
da: Som standard sletter handlingen deleteheader alle forekomster af det navngivne header-felt.

en: Discard
da: Kassér

en: Discard is used to silently throw away the message.
da: Kassér bruges til at smide brevet bort i stilhed.

en: Enclose
da: Vedlæg

en: Subject:
da: Emne:

en: text:
da: tekst:

en: Enclose action command is defined to allow an entire message to be enclosed as an attachment to a new message.
da: Handlingskommandoen vedlæg er defineret til at tillade at et helt brev vedlægges som et bilag til et nyt brev.

en: Extract Text
da: Udtræk tekst

en: Number of characters:
da: Antal tegn:

en: Stored in variable name:
da: Gemt i variabelnavn:

en: The "extracttext" action may be used within the context of a "foreverypart" loop and is used to store text into a variable
da: Handlingen "extracttext" kan bruges i kontekst af en "foreverypart"-løkke og bruges til at gemme teksten ind i en variabel

en: File Into
da: Fil ind i

en: Action "fileinto" has "copy" argument but current server does not support it
da: Handlingen "fileinto" har "copy"-argument, men den aktuelle server understøtter det ikke

en: Keep a copy
da: Behold som kopi

en: Create folder
da: Opret mappe

en: The "fileinto" action delivers the message into the specified mailbox.
da: Handlingen "fileinto" afleverer brevet til den angivne postkasse.

en: If the optional ":create" argument is specified, it instructs the Sieve interpreter to create the specified mailbox, if needed, before attempting to deliver the message into the specified mailbox.
da: Hvis det valgfri argument ":create" er angivet, fortæller det Sieve-fortolkeren at den skal oprette den angivne postkasse, om nødvendigt, før den forsøger at levere brevet til den angivne postkasse.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it merely files or redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
da: Hvis det valgfri nøgleord ":copy" angives, vil den mærkede kommando ikke annullere det implicitte "behold". I stedet for arkiverer eller omdirigerer den en kopi udover hvad der ellers sker med brevet.

en: Keep
da: Behold

en: The "keep" action is whatever action is taken in lieu of all other actions, if no filtering happens at all; generally, this simply means to file the message into the user's main mailbox.
da: Handlingen behold "keep" er den handling, der tages på trods af alle andre handlinger, hvis der ikke sker nogen filtrering overhovedet. Generelt betyder dette blot at arkivere brevet i brugerens hovedpostkasse.

en: Add flags:
da: Tilføj flag:

en: Notify
da: Giv besked

en: message:
da: besked:

en: method:
da: metode:

en: The "notify" action specifies that a notification should be sent to a user.
da: Handlingen "notify" angiver at der skal sendes en bekendtgørelse til en bruger.

en: Redirect
da: Omdirigér

en: Use list
da: Brug liste

en: The "redirect" action is used to send the message to another user at a supplied address, as a mail forwarding feature does.  The "redirect" action makes no changes to the message body or existing headers, but it may add new headers.
da: Handlingen "Omdirigér" bruges til at sende brevet til en anden bruger med en angivet adresse, ligesom postvideresendelse gør. Handlingen "Omdirigér" foretager ikke nogen ændringer af brevkroppen eller eksisterende headers, men den kan tilføje nye headers.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
da: Hvis det valgfri nøgleord ":copy" angives, vil den mærkede kommando ikke annullere det implicitte "behold". I stedet for omdirigerer den en kopi udover hvad der ellers sker med brevet.

en: Reject
da: Afvis

en:  The "reject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
da:  Handlingen "afvis" annullerer det implicitte "behold" og nægter aflevering af et brev.

en: Remove Flags
da: Fjern flag

en: Removeflag is used to remove flags from a list of [IMAP] flags. Removeflag clears flags previously set by "set"/"addflag". Calling removeflag with a flag that wasn't set before is not an error and is ignored.
da: Removeflag bruges til at fjerne flag fra en liste over [IMAP]flag. Removeflag rydder flag der tidligere er sat med "set"/"addflag". At kalde removeflag med et flag der ikke er blevet sat før er ikke en fejl og ignoreres.

en: Replace
da: Erstat

en: from:
da: fra:

en: The "replace" command is defined to allow a MIME part to be replaced with the text supplied in the command.
da: Kommandoen "erstat" er defineret til at lade en MIME-del blive erstattet med den tekst der angives i kommandoen.

en: Return
da: Retur

en: The "return" command stops processing of the immediately included script only and returns processing control to the script that includes it.
da: Kommandoen "retur" stopper kun behandling af det øjeblikkeligt inkluderede script, og returnerer kontrol over behandlingen til det script, det er inkluderet i.

en: Set Flags
da: Sæt flag

en: Setflag is used for setting [IMAP] system flags or keywords. Setflag replaces any previously set flags.
da: Setflag bruges til at sætte [IMAP]systemflag eller nøgleord. Setflag erstatter alle tidligere satte flag.

en: Variable
da: Variabel

en: Protect special character
da: Beskyt særlige tegn

en: Value:
da: Værdi:

en: In variable:
da: I variabel:

en: Script needs regex support, but server does not have it.
da: Scriptet kræver understøttelse af reg. udtr., men det har serveren ikke.

en: The "set" action stores the specified value in the variable identified by name.
da: Handlingen "sæt" lagrer den angivne værdi i variablen identificeret ved navn.

en: This modifier adds the necessary quoting to ensure that the expanded text will only match a literal occurrence if used as a parameter to :regex.  Every character with special meaning (. , *, ? , etc.) is prefixed with \ in the expansion
da: Denne modifikator tilføjer de nødvendige citationstegn for at sikre at udfoldet tekst kun vil matche ordrette forekomster, hvis de bruges som parameter til :regex.  Hvert tegn med særlig betydning (. , *, ? , osv.) får \ sat foran i udfoldelsen

en: The "stop" action ends all processing.  If the implicit keep has not been cancelled, then it is taken.
da: Handlingen "stop" afslutter al behandling. Hvis det implicitte "behold" ikke er blevet annulleret, så bliver det taget.

en: Vacation
da: Ferie

en: day:
da: dag:

en: Message subject:
da: Brevemne:

en: Additional email:
da: Yderligere e-mail:

en: Vacation reason:
da: Ferieårsag:

en: The "vacation" action implements a vacation autoresponder similar to the vacation command available under many versions of Unix. Its purpose is to provide correspondents with notification that the user is away for an extended period of time and that they should not expect quick responses.
da: Handlingen "vacation" implementerer et ferieautosvar, som minder om vacation-kommandoen, der er tilgængelig under mange versioner af Unix. Dens formål er at give folk der skriver en bekendtgørelse af at brugeren er væk i en længere periode og at ikke skal forvente hurtigt svar.

en: Through the ":days" parameter, it limits the number of auto-replies to the same sender to one per [n] days, for a specified number of days. But there are cases when one needs more granularity, if one would like to generate "vacation" replies more frequently.
da: Igennem parametret ":days" begrænser det antallet af autosvar til den samme afsender til ét pr. [n] dage, for et angivet antal dage. Men der er tilfælde, hvor man har brug for mere finmaskethed, hvis man gerne vil sende feriesvar oftere.

en: This extension defines a ":seconds" parameter to provide more granularity for such situations.
da: Denne udvidelse definere et ":seconds"-parameter der giver mere finmaskethed i sådanne situationer.

en: Insert at the beginning
da: Indsætter i starten

en: Append at the end
da: Tilføjer i slutningen

en: Deleted
da: Slettet

en: Answered
da: Svaret

en: Flagged
da: Har flag

en: Seen
da: Set

en: Draft
da: Kladde

en: high importance
da: høj vigtighed

en: normal importance
da: normal vigtighed

en: low importance
da: lav vigtighed

en: days
da: dage

en: seconds
da: sekunder

en: None
da: Ingen

en: Lower
da: Små

en: Upper
da: Store

en: Lower first letter
da: Lille begyndelsesbogstav

en: Upper first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Quote wildcard
da: Citat-jokertegn

en: Length
da: Længde

en: Please select an action.
da: Vælg en handling.

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: We detected a loop if in a loop if. It's not supported
da: Vi fandt en if-løkke i en if-løkke. Det er ikke understøttet

en: Unknown tag "%1" during parsing condition "%2"
da: Ukendt mærke "%1" under fortolkning af betingelsen "%2"

en: Too many argument found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
da: For mange argumenter fundet til "%1", maks. værdien er %2, antal værdier fundet %3 til %4

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing condition "%2".
da: En ukendt mærkeværdi "%1" blev fundet under fortolkning af betingelsen "%2".

en: Address
da: Adresse

en: address:
da: adresse:

en: Use ; to separate emails
da: Brug ; til at separere e-mails

en: The "address" test matches Internet addresses in structured headers that contain addresses.  It returns true if any header contains any key in the specified part of the address, as modified by the comparator and the match keyword.
da: Testen "address" matcher internetadressen i strukturerede headers som indeholder adresser. Den returnerer sandt hvis en header indeholder en nøgle i den angivne del af adressen, som modificeret af sammenligneren og match-nøgleordet.

en: Body
da: Brevkrop

en: The body test matches content in the body of an email message, that is, anything following the first empty line after the header.  (The empty line itself, if present, is not considered to be part of the body.)
da: Testen body matcher indholdet i brevkroppen for en e-mail, dvs. alt som følger efter den første tomme linje efter headeren. (selve den tomme linje, hvis den findes, anses ikke som en del af brevkroppen.)

en: The currentdate test is similar to the date test, except that it operates on the current date/time rather than a value extracted from the message header.
da: Testen currentdate minder om testen date, bortset fra at den opererer på aktuel dato/klokkeslæt i stedet for en værdi der er udtrækket fra brev-headeren.

en: Date
da: Dato

en: The date test matches date/time information derived from headers containing date-time values.
da: Testen date matcher dato-/klokkeslæt-information som tages fra headers der indeholder dato- og tidværdier.

en: The "envelope" test is true if the specified part of the [SMTP] (or equivalent) envelope matches the specified key.
da: Testen "envelope" er sand, hvis den angivne del af [SMTP]-envelopen (eller tilsvarende) matcher den angivne nøgle.

en: Environment
da: Miljø

en: Item:
da: Element:

en: The environment test retrieves the item of environment information specified by the name string and matches it to the values specified in the key-list argument.
da: Testen environment henter elementet fra miljøinformationen som er angivet af navnestrengen og matcher det med værdier der er angivet i key-list-argumentet.

en: Exists
da: Findes

en: exists
da: findes

en: not exists
da: findes ikke

en: The "exists" test is true if the headers listed in the header-names argument exist within the message.  All of the headers must exist or the test is false.
da: Testen "exists" er sand hvis de headers der er oplistet i header-names-argumentet findes i brevet. Alle headere skal findes, ellers er testen falsk.

en: False
da: Falsk

en: false
da: falsk

en: The "false" test always evaluates to false.
da: Testen "false" evaluerer altid til falsk.

en: Has Flag
da: Har flag

en: Variable name
     (if empty it uses internal variable):
da: Variabelnavn
     (hvis tomt bruger det en intern variabel):

en: The hasflag test evaluates to true if any of the variables matches any flag name.
da: Testen hasflag evaluerer til sand, hvis en af variablerne matcher et flagnavn.

en: With value:
da: Med værdi:

en: The "header" test evaluates to true if the value of any of the named headers, ignoring leading and trailing whitespace, matches any key.
da: Testen "header" evaluerer til sand, hvis værdien af de navngivne headers matcher en nøgle, begyndende og afsluttende blanktegn ignoreres.

en: Use "," to separate capabilities
da: Brug "," til at separere kapabiliteter

en: The "ihave" test provides a means for Sieve scripts to test for the existence of a given extension prior to actually using it.
da: Testen "ihave" giver Sieve-scripts mulighed for at teste om en given udvidelse findes, før den faktisk bruges.

en: Mailbox exists
da: Postkasse findes

en: The "mailboxexists" test is true if all mailboxes listed in the "mailbox-names" argument exist in the mailstore, and each allows the user in whose context the Sieve script runs to "deliver" messages into it.
da: Testen "mailboxexists" er sand hvis alle postkasser oplistet i "mailbox-names"-argumentet findes i mailstore, og alle tillader brugeren i hvis kontekst Sieve-scriptet køres, at levere breve til den.

en: Meta Data
da: Metadata

en: Mailbox:
da: Postkasse:

en: Annotations:
da: Annotationer:

en: This test retrieves the value of the mailbox annotation "annotation-name" for the mailbox "mailbox". The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
da: Denne test henter værdien af postkasse-annotationen "annotation-name" for postkassen "mailbox". Den hentede værdi sammenlignes med "key-list". Testen returnerer sand hvis annotationen findes og dens værdier matcher en af nøglerne.

en: Metadata exists
da: Metadata findes

en: The "metadataexists" test is true if all of the annotations listed in the "annotation-names" argument exist for the specified mailbox.
da: Testen "metadataexists" er sand hvis de annotationer der oplistes i "annotation-names"-argumentet findes for den angivne postkasse.

en: Server Meta Data
da: Server-metadata

en: This test retrieves the value of the server annotation "annotation-name".  The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
da: Denne test henter værdien af server-annotationen "annotation-name". Den hentede værdi sammenlignes med "key-list". Testen returnerer sand hvis annotationen findes og dens værdi matcher en af nøglerne.

en: Server Meta Data Exists
da: Server-metadata findes

en: The "servermetadataexists" test is true if all of the server annotations listed in the "annotation-names" argument exist.
da: Testen "servermetadataexists" er sand, hvis alle serverens annotationer som oplistes "annotation-names"-argumentet findes.

en: Size
da: Størrelse

en: The "size" test deals with the size of a message.  It takes either a tagged argument of ":over" or ":under", followed by a number representing the size of the message.
da: Testen "size" beskæftiger sig med størrelsen på et brev. Den tager enten et mærket argument af ":over" eller ":under" efterfulgt af et tal der repræsenterer brevets størrelse.

en: Spam Test
da: Spamtest

en: Percent
da: Procent

en: Sieve implementations that implement the "spamtest" test use an identifier of either "spamtest" or "spamtestplus" for use with the capability mechanism.
da: Sieve-implementationer som implementerer "spamtest"-testen bruger en identifikator af enten "spamtest" eller "spamtestplus" til brug med kapabilitetsmekanismen.

en: True
da: Sand

en: true
da: sand

en: The "true" test always evaluates to true.
da: Testen "true" evaluerer altid til sand.

en: Virus Test
da: Virustest

en: Sieve implementations that implement the "virustest" test have an identifier of "virustest" for use with the capability mechanism.
da: Sieve-implementationer som implementerer testen "virustest" har en identifikator af "virustest" til brug med kapabilitetsmekanismen.

en: all
da: alle

en: domain
da: domæne

en: user
da: bruger

en: detail
da: detaljer

en: raw
da: rå

en: content
da: indhold

en: text
da: tekst

en: Year
da: År

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Dag

en: Julian
da: Juliansk

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Time
da: Tid

en: Weekday
da: Ugedag

en: Select multiple headers...
da: Vælg flere headers...

en: Add new header:
da: Tilføj ny header:

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: Reply To
da: Svar til

en: Sender
da: Afsender

en: Subject
da: Emne

en: Message Id
da: Brev-id

en: Content type
da: Indholdstype

en: Subtype
da: Undertype

en: Parameters
da: Parametre

en: Value
da: Værdi

en: Count
da: Antal

en: Greater than
da: Større end

en: Greater than or equal
da: Større end eller lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Less than or equal
da: Mindre end eller lig med

en: Equal to
da: Lig med

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Please select an condition.
da: Vælg en betingelse

en: Sieve Script
da: Sieve-script

en: Error during importing script. Do you want to switch to text mode?
da: Fejl under import af script. Vil du skifte til teksttilstand?

en: Add ForEveryPart loop
da: Tilføj ForEveryPart-løkke

en: "foreverypart", which is an iterator that walks though every MIME part of a message, including nested parts, depth first, and applies the commands in the specified block to each of them.
da: "foreverypart", som er en iterator der går igennem hver MIME-part af et brev, inklusiv indlejrede dele, dybde først, og anvender kommandoerne i den angivne blok på hver af dem.

en: Unknown tagValue "%1" during loading loop "for"
da: Ukendt mærkeværdi "%1" under indlæsning af "for"-løkke

en: Unknown tag "%1" during loading loop "for"
da: Ukendt mærke "%1" under indlæsning af "for"-løkke

en: Variable name:
da: Variabelnavn:

en: Set value to:
da: Sæt værdi til:

en: Unknown tag "%1" during loading of variables.
da: Ukendt mærke "%1" under indlæsning af variable.

en: A variable has global scope in all scripts that have declared it with the "global" command.  If a script uses that variable name without declaring it global, the name specifies a separate, non-global variable within that script.
da: En variabel har globalt scope i alle scripts, der har erklæret den med kommandoen "global". Hvis et script bruger det variabelnavn uden at erklære det globalt, angiver navnet en separat, ikke-global variabel indeni det script.

en: personal
da: personligt

en: global
da: globalt

en: Unknown location type "%1" during parsing includes
da: Ukendt placeringstype "%1" under fortolkning af inkluderingsfiler

en: Include:
da: Inkludér:

en: Name:
da: Navn:

en: Optional
da: Valgfrit

en: Once
da: En gang

en: The "include" command takes an optional "location" parameter, an optional ":once" parameter, an optional ":optional" parameter, and a single string argument representing the name of the script to include for processing at that point.
da: Kommandoen "include" tager en valgfri "location"-parameter, en valgfri ":once"-parameter, en valgfri ":optional"-parameter, og et enkelt strengargument der repræsenterer navnet på scriptet der skal inkluderes til behandling på det punkt.

en: We can not add more includes elements.
da: Vi kan ikke tilføje flere inkluderingselementer.

en: Conditions
da: Betingelser

en: Match all messages
da: Match alle breve

en: Match a&ll of the following
da: Match a&lle følgende

en: Match an&y of the following
da: 1

en: Actions
da: Handlinger

en: Add new block:
da: Tilføj ny blok:

en: "elsif" block
da: "elsif"-blok

en: "else" block
da: "else"-blok

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
da: Op

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
da: Ned

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
da: Øverst

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
da: Nederst

en: New Script
da: Nyt script

en: Delete Script
da: Slet script

en: Do you want to delete "%1" script?
da: Vil du slette scriptet "%1"?

en: forEveryPart is not supported by your server
da: forEveryPart er ikke understøttet af din server

en: Script part %1
da: Script-del %1

en: Includes
da: Inkluderinger

en: Global Variable
da: Global variabel

en: Script should always have just one "Else" block. We cannot add another one.
da: Scriptet skal altid kun have en "Else"-blok. Vi kan ikke tilføje endnu en.

en: Main block
da: Hovedblok

en: Block "Elsif"
da: Blok "Elsif"

en: Block "Else"
da: Blok "Else"

en: Save As...
da: Gem som...

en: Sieve script:
da: Sieve-script:

en: Errors reported:
da: Fejl rapporteret:

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Log To File
da: Gem log til fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Collecting diagnostic information about Sieve support...
da: Indsamler diagnostikinformation om Sieve-understøttelse...

en: Collecting data for account '%1'...
da: Indsamler data for kontoen "%1"...

en: (Account does not support Sieve)
da: (Konto understøtter ikke Sieve)

en: Contents of script '%1':
da: Indhold af scriptet "%1":

en: Sieve capabilities:
da: Sieve-kapabiliteter:

en: (No special capabilities available)
da: (Ingen særlige kapabiliteter tilgængelige)

en: Available Sieve scripts:
da: Tilgængelige Sieve-scripts.

en: (No Sieve scripts available on this server)
da: (ingen Sieve-scripts tilgængelige på denne server)

[ctx: @title:window]
en: Save Script
da: Gem script

en: You will overwrite script. Do you want to continue?
da: Du vil overskrive scriptet. Vil du fortsætte?

en: Import Script
da: Importér script

en: *.siv;;sieve files (*.siv);;all files (*)
da: *.siv;;sieve-filer (*.siv);;alle filer (*)

en: Could not load the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
da: Kunne ikke indlæse filen %1:
    "%2" er den detaljerede fejlbeskrivelse.

en: Sieve Editor Error
da: Fejl med Sieve-editor

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Comment
da: Kommentar

en: Uncomment
da: Fjern kommentar

en: Debug Sieve Script...
da: Fejlsøg Sieve-script...

en: Wordwrap
da: Tekstombrydning

[ctx: @title:menu]
en: File
da: Fil

[ctx: @title:menu]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: @title:menu]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
da: Luk alle andre faneblade

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
da: Luk alle faneblade

en: Error during load page about %1
da: Fejl under indlæsning af side om %1

en: Help about: %1
da: Hjælp til: %1

en: Sieve Template:
da: Sieve-skabelon:

en: Error during parsing
da: Fejl under fortolkning

en: Check Syntax
da: Tjek syntaks

en: Import...
da: Importér...

en: Create Rules Graphically...
da: Opret regler grafisk...

en: Share...
da: Del...

en: Script name:
da: Scriptnavn:

en: Simple Mode
da: Simpel tilstand

en: Advanced Mode
da: Avanceret tilstand

en: Sieve server supports:
da: Sieve-serveren understøtter:

en: Help about: '%1'
da: Hjælp til: "%1"

en: Some errors were found during parsing. <a href="sieveerrordetails">(Details...)</a>
da: Der blev fundet nogle fejl under fortolkning. <a href="sieveerrordetails">(Detaljer...)</a>

en: We cannot parse script. We cannot switch to graphical mode
da: Vi kan ikke fortolke scriptet. Vi kan ikke skifte til grafisk tilstand

en: Close
da: Luk

en: Text to search for
da: Tekst at søge efter

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
da: Næste

en: Jump to next match
da: Gå til næste fund

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
da: Forrige

en: Jump to previous match
da: Gå til forrige fund

en: Options
da: Indstillinger

en: Modify search behavior
da: Ændr søgeopførsel

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: Phrase not found
da: Udtryk ikke fundet

en: No errors found.
da: Ingen fejl fundet.

en: An unknown error was encountered.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Path is not specified.
da: Stien er ikke angivet.

[ctx: create a new sieve script]
en: New...
da: Nyt...

en: Edit...
da: Redigér...

en: Delete
da: Slet

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Sieve Error
da: Sieve-fejl

en: Uploading script to server for checking it, please wait...
da: Uploader script til serveren for at tjekke det, vent venligst...

en: The Sieve script was successfully uploaded.
da: Upload af Sieve-scriptet gennemført.

en: Sieve Script Upload
da: Upload af Sieve-script

en: Uploading the Sieve script failed.
    The server responded:
    %1
da: Upload af Sieve-scriptet mislykkedes.
    Serveren svarede:
    %1

en: XML Files (*.xml);;All Files (*)
da: XML-filer (*.xml);;Alle filer (*)

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office settings to be changeable by the user.
da: Tillad at "væk fra kontoret"-indstillinger kan ændres af brugeren.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeUploadButNoSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow users to upload out-of-office sieve scripts, but prevent them from changing any settings, such as the domain to react to or the spam reaction switch.
da: Tillad brugere at uploade "væk fra kontoret"-Sieve-scripts, men tillad dem ikke at ændre nogen indstillinger, såsom domænet der reageres til eller spam-reaktions-kontakten.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeDomain), group (OutOfOffice)
en: Send out-of-office replies to mails coming from this domain only.
da: Send kun "væk fra kontoret"-svar til breve som kommer fra dette domæne.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeReactToSpam), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office replies to be sent to messages marked as SPAM.
da: Tillad "væk fra kontoret"-svar at blive sendt til breve markeret som SPAM.

note: i18n: ectx: label, entry (CheckOutOfOfficeOnStartup), group (OutOfOffice)
en: Check if there is still an active out-of-office reply configured on startup.
da: Tjek om der stadig er et aktivt "væk fra kontoret"-svar konfigureret når KMail startes.

en: Debug
da: Fejlsøgning

en: Email path:
da: E-mail-sti:

en: Extension:
da: Endelse:

en: Clear
da: Ryd

en: Filter on Mailing List-ID
da: Filtrér på mailingliste-id

en: Filter on Subject
da: Filtrér på emne

en: Filter on Spamassassin
da: Filtrér på spamassassin

en: Flag messages
da: Sæt flag på breve

en: Forward Message
da: Videresend brev

en: Forward Message and add copy
da: Videresend brev og tilføj kopi

en: Destroy mail posted by...
da: Destruér breve postet af...

en: Vacations
da: Ferier

en: You can drag and drop element on editor to import template
da: Du kan trække og slippe elementet på editoren for at importere en skabelon

en: KMail's Out of Office Reply functionality relies on server-side filtering. You have not yet configured an IMAP server for this. You can do this on the "Filtering" tab of the IMAP account configuration.
da: KMails 'Ikke på kontoret' svarfunktionalitet afhænger af filtrering på serveren. Du har endnu ikke indstillet en IMAP-server til dette. Du kan gøre dette under fanebladet "Filtrering" på IMAP kontokonfiguration.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply is now active.
da: Det lykkedes at installere Sieve-script på serveren "%1".
    "Ikke på kontoret"-svar er nu aktivt.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply has been deactivated.
da: Det lykkedes at installere Sieve-script på serveren "%1".
    "Ikke på kontoret"-svar er blevet deaktiveret.

en: Configure vacation notifications to be sent:
da: Indstil feriepåmindelser der skal sendes:

en: &Activate vacation notifications
da: &Aktivér feriebekendtgørelser

en: Start date:
da: Startdato:

en: End date:
da: Slutdato:

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

en: &Resend notification only after:
da: &Gensend kun bekendtgørelse efter:

en: &Send responses for these addresses:
da: &Send svar til disse adresser:

en: Do not send vacation replies to spam messages
da: Send ikke ferie-svar til spam-breve

en: Only react to mail coming from domain
da: Reagér kun på e-mail som kommer fra domænet

en: There is still an active out-of-office reply configured.
    Do you want to edit it?
da: Der er stadig et aktivt "væk fra kontoret"-svar konfigureret.
    Vil du redigere det?

en: Out-of-office reply still active
da: "Væk fra kontoret"-svar stadig aktivt

en: Edit
da: Redigér

en: Ignore
da: Ignorér

en: Your server did not list "vacation" in its list of supported Sieve extensions;without it, KMail cannot install out-of-office replies for you.Please contact your system administrator.
da: Din server havde ikke "vacation" på sin liste af understøttede Sieve-udvidelser. Uden det kan KMail ikke installere "væk fra kontoret"-svar for dig.Kontakt venligst din systemadministrator.

en: Redirect to
da: Omdirigér til

en: Copy to
da: Kopiér til

en: I am out of office till %1.
    
    In urgent cases, please contact Mrs. "vacation replacement"
    
    email: "email address of vacation replacement"
    phone: +49 711 1111 11
    fax.:  +49 711 1111 12
    
    Yours sincerely,
    -- "enter your name and email address here"
da: Jeg er væk fra kontoret indtil %1.
    
    Kontakt venligst fr. "vikar"
    
    e-mail: "e-mailadresse på vikar"
    telefon: +45- 71111111
    fax.:  +45-71111112
    
    Med venlig hilsen
    --  "indtast dit navn og din e-mailadresse her"

en: Someone (probably you) changed the vacation script on the server. KMail is no longer able to determine the parameters for the autoreplies. Default values will be used.
da: Nogen (formodentlig dig) ændrede feriescriptet på serveren.KMail kan ikke længere afgøre parametrene for auto-svar.Standardværdierne vil blive brugt.

en: No Sieve URL configured
da: Ingen Sieve-URL indstillet

en: No IMAP server configured...
da: Ingen IMAP-server konfigureret...

en: Available Scripts
da: Tilgængelige scripts

en: Network down.
da: Netværket er nede.

en: Edit Script...
da: Redigér script...

en: Deactivate Script
da: Deaktivér script

en: New Script...
da: Nyt script...

en: New Sieve Script
da: Nyt Sieve-script

en: Please enter a name for the new Sieve script:
da: Angiv venligst et navn til det nye Sieve-script.

en: unnamed
da: unavngivet

en: You cannot use protected name.
da: Du kan ikke bruge et beskyttet navn.

en: Script name already used "%1".
da: Scriptnavnet er allerede i brug "%1".

en: Really delete script "%1" from the server?
da: Skal scriptet "%1" virkelig fjernes fra serveren?

en: Delete Sieve Script Confirmation
da: Bekræftelse af sletning af Sieve-script

en: Failed to fetch the list of scripts
da: Kunne ikke hente listen over scripts

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
da: Fortolkningsfejl: Vognretur (CR) uden ny linje (LF)

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
da: Fortolkningsfejl: Uciteret skråstreg ('/') uden stjerne ('*'). Kommentar i stykker?

en: Parse error: Illegal Character
da: Fortolkningsfejl: Ulovligt tegn

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
da: Fortolkningsfejl: Uventet tegn, muligvis et manglende mellemrum?

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
da: Fortolkningsfejl: Mærkenavn har ledende cifre

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
da: Fortolkningsfejl:  Kun blanktegn og #comments må følge efter "text:" på samme linje

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
da: Fortolkningsfejl: Tal udenfor område (skal være mindre end %1)

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
da: Fortolkningsfejl: Ugyldig UTF-8 sekvens

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
da: Fortolkningsfejl: For tidlig afslutning af flerlinje-streng (glemte du '.'?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
da: Fortolkningsfejl: For tidlig afslutning af citeret streng (manglende afsluttende '"')

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
da: Fortolkningsfejl: For tidlig afslutning på streng-liste (manglende afsluttende ']')

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
da: Fortolkningsfejl: For tidlig afslutning på test-liste (manglende afsluttende ')')

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
da: Fortolkningsfejl: For tidlig afslutning af blok (manglende afsluttende '}')

en: Parse error: Missing Whitespace
da: Fortolkningsfejl: Manglende blanktegn

en: Parse error: Missing ';' or Block
da: Fortolkningsfejl: Manglende ';' eller blok

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
da: Fortolkningsfejl: Forventede ';' eller '{', fik noget andet

en: Parse error: Expected Command, got something else
da: Fortolkningsfejl: Forventede kommando, fik noget andet

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
da: Fortolkningsfejl: Efterfølgende, indledende eller gentagne kommaer i streng-liste

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
da: Fortolkningsfejl: Efterfølgende, indledende eller gentagne kommaer i test-liste

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
da: Fortolkningsfejl: Manglende ',' mellem strenge i streng-liste

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
da: Fortolkningsfejl: Manglende ',' mellem test i test-liste

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
da: Fortolkningsfejl: Kun strenge er tilladte i streng-lister

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
da: Fortolkningsfejl: Kun test tilladt i test-lister

en: "require" must be first command
da: "require" skal være den første kommando

en: "require" missing for command "%1"
da: "require" mangler for kommandoen "%1"

en: "require" missing for test "%1"
da: "require" mangler for test "%1"

en: "require" missing for comparator "%1"
da: "require" mangler for sammenligner "%1"

en: Command "%1" not supported
da: Kommandoen "%1" ikke understøttet

en: Test "%1" not supported
da: Test "%1" ikke understøttet

en: Comparator "%1" not supported
da: Sammenligner "%1" ikke understøttet

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
da: Grænsebrud mod stedets politik: Test indlejret for dybt (maks. %1)

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
da: Grænsebrud mod stedets politik: Blok-indlejring for dyb (maks. %1)

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
da: Ugyldigt argument "%1" til "%2"

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
da: Modstridende argumenter: "%1" og "%2"

en: Argument "%1" Repeated
da: Argumentet "%1" gentaget

en: Command "%1" violates command ordering constraints
da: Kommandoen "%1" bryder kommandorækkefølge begrænsninger

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
da: Inkompatible handlinger "%1" og "%2" forespurgt

en: Mail Loop detected
da: E-mail løkke detekteret

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
da: Grænsebrud mod stedets politik: Der er bedt om for mange handlinger (maks. %1)

en: Unknown error
da: Ukendt fejl
