libksieve - en to nds translation catalogue (384 entries)

en: Cannot use TLS since the underlying Qt library does not support it.
nds: TLS lett sik nich bruken, de bruukte Qt-Bibliotheek ünnerstütt dat nich.

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
nds: Du wullt TLS bruken, man Dien Sieve-Server seggt nich, he kann TLS bruken.
    Du kannst dat versöken un TLS uthanneln oder de Akschoon afbreken.

en: &Start TLS nonetheless
nds: &TLS liekers bruken

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
nds: TLS-Verslöteln anfraagt, man Server ünnerstütt dat nich.

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
nds: As't lett ünnerstütt de Server TLS nich. Maak dat ut, wenn Du Di ahn Verslöteln tokoppeln wullt.

en: Sieve Authentication Details
nds: Angaven för de Sieve-Identiteetprööv

en: Please enter your authentication details for your sieve account (usually the same as your email password):
nds: Giff bitte de Identiteetprööv-Angaven för Dien Sieve-Konto in (normalerwies dat Sülve as Dien Nettpost-Passwoort):

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
nds: Identiteetprööv fehlslaan.
    Wohrschienlich is dat Passwoort leeg.
    De Server anter:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
nds: Bi't Hoochladen vun dat Skript geev dat en Fehler,
    wohrschienlich gifft dat Fehlers dor binnen.
    De Server anter:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
nds: Bi't Hoochladen vun dat Skript geev dat en Fehler,
    villicht gifft dat Fehlers dor binnen.

en: Cannot find item "%1" in widget "%2"
nds: Indrag "%1" lett sik binnen Element "%2" nich finnen.

en: More information
nds: Mehr Informatschonen

en: Not enough arguments for SelectConvertParameterWidget. Expected 2 arguments.
nds: Nich noog Argumenten för "SelectConvertParameterWidget". 2 Argumenten verwacht.

en: Too many arguments for SelectConvertParameterWidget, "%1"
nds: To vele Argumenten för "SelectConvertParameterWidget": "%1"

en: not is
nds: is nich

en: contains
nds: bargt

en: not contains
nds: bargt nich

en: matches
nds: passt to

en: not matches
nds: passt nich to

en: regex
nds: Reguleer Utdruck

en: not regex
nds: utsluten RegUtd

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing action "%2".
nds: Bi't Inlesen vun Akschoon "%2" wöör en nich begäng Slötelwoort-Weert "%1" funnen.

en: An unknown tag "%1" was found during parsing action "%2".
nds: Bi't Inlesen vun Akschoon "%2" wöör en nich begäng Slötelwoort "%1" funnen.

en: A feature "%1" in condition "%2" is not supported by server
nds: Dat Markmaal "%1" binnen Bedingen "%2"  ünnerstütt de Server nich.

en: Help
nds: Hülp

en: Add Flags
nds: Marken tofögen

en: Addflag is used to add flags to a list of [IMAP] flags.  It doesn't replace any previously set flags.  This means that multiple occurrences of addflag are treated additively.
nds: Mit "addflag" kannst Du en List vun IMAP-Marken anner Marken tofögen. Dat wesselt keen vördem sett Marken ut. Bi mehr Vörkamen vun "Mark tofögen" warrt also all Marken sett.

en: Add header
nds: Koppreeg tofögen

en: header:
nds: Koppreeg:

en: value:
nds: Weert

en: The addheader action adds a header field to the existing message header.
nds: De Akschoon "addheader" föögt den vörhannen Narichtenkopp en nieg Koppreeg to.

en: Break
nds: Afbreken

en: Name (optional):
nds: Naam (köörwies):

en: The break command terminates the closest enclosing loop.
nds: De Befehl "break" brickt de binnerste lopen Slööp op.

en: Convert
nds: Ümwanneln

en: From:
nds: Vun:

en: To:
nds: Na:

en: The "convert" action specifies that all body parts with a media type equal to "media-type" be converted to the media type in "media-type" using conversion parameters.
nds: DeBefehl "convert" gifft dat an, all Hööftdeel-Parten mit den Medientyp "media-type" schöölt mit de Parameters na den Medientyp "media-type" ümwannelt warrn.

en: Delete header
nds: Koppreeg wegdoon

en: By default, the deleteheader action deletes all occurrences of the named header field.
nds: Standardwies deit de Akschoon "deleteheader" all Koppregen mit den angeven Naam weg.

en: Discard
nds: Wegsmieten

en: Discard is used to silently throw away the message.
nds: Mit "discard" kannst Du en Naricht still un liesen wegdoon.

en: Enclose
nds: Insluten

en: Subject:
nds: Bedröppt:

en: headers:
nds: Koppregen:

en: text:
nds: Text:

en: Enclose action command is defined to allow an entire message to be enclosed as an attachment to a new message.
nds: Mit den Befehl "enclose" lett sik en heel Naricht as Bilaag en nieg Naricht anfögen

en: Extract Text
nds: Text ruttrecken

en: Number of characters:
nds: Tall vun Tekens:

en: Stored in variable name:
nds: Afleggt binnen Variabel:

en: The "extracttext" action may be used within the context of a "foreverypart" loop and is used to store text into a variable
nds: Mit den Befehl "extracttext" kannst Du binnen en "foreverypart"-Slööp Text binnen en Variabel afleggen

en: File Into
nds: Afleggen binnen

en: Action "fileinto" has "copy" argument but current server does not support it
nds: De Akschoon "fileinto" hett as Argument "copy", man disse Server ünnerstütt dat nich

en: Keep a copy
nds: En Kopie wohren

en: Create folder
nds: Orner opstellen

en: The "fileinto" action delivers the message into the specified mailbox.
nds: De Akschoon "fileinto" leggt de Naricht binnen en angeven Nettpostorner af.

en: If the optional ":create" argument is specified, it instructs the Sieve interpreter to create the specified mailbox, if needed, before attempting to deliver the message into the specified mailbox.
nds: Is dat Argument ":create" angeven (köörwies), stellt de Sieve-Interpreter den angeven Nettpostorner op, wenn em dat noch nich gifft, ehr dat de Naricht dor binnen afleggt.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it merely files or redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
nds: Is dat Argument ":copy" angeven (köörwies), brickt de Befehl den inslaten Befehl "keep" nich af, man leggt en Narichtkopie binnen den Orner af oder leddt ehr dorhen üm; dat passeert blang dat, wat so un so mit de Naricht passeert.

en: Keep
nds: Wohren

en: The "keep" action is whatever action is taken in lieu of all other actions, if no filtering happens at all; generally, this simply means to file the message into the user's main mailbox.
nds: De Akschoon "keep" is, wat an Steed vun all anner Akschonen maakt warrt, wenn gor nix filtert warrt; normalerwies warrt de Naricht bloots binnen den Bruker sien Postingang-Orner afleggt.

en: Add flags:
nds: Marken tofögen:

en: Notify
nds: Bescheed geven

en: message:
nds: Naricht:

en: method:
nds: Metood:

en: The "notify" action specifies that a notification should be sent to a user.
nds: De Akschoon "notify" gifft dat an, en Naricht schall en Bruker tostüert warrn.

en: Redirect
nds: Ümledden

en: Use list
nds: List bruken

en: The "redirect" action is used to send the message to another user at a supplied address, as a mail forwarding feature does.  The "redirect" action makes no changes to the message body or existing headers, but it may add new headers.
nds: Mit de Akschoon "redirect" kannst Du de Naricht en anner Bruker mit de angeven Adress tostüern, as bi't Wiederledden. De Akschoon ännert de Naricht ehr Hööftdeel un de Koppregen nich, man mag nieg Koppregen tofögen.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
nds: Is dat Argument ":copy" angeven (köörwies), brickt de Befehl den inslaten Befehl "keep" nich af, man leddt bloots en Narichtkopie üm. Dat passeert blang dat, wat so un so mit de Naricht passeert.

en: Reject
nds: Afwiesen

en:  The "reject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
nds:  De Akschoon "reject" brickt dat inslaten "keep" af un wiest dat Utlevern vun de Naricht torüch.

en: Remove Flags
nds: Marken wegmaken

en: Removeflag is used to remove flags from a list of [IMAP] flags. Removeflag clears flags previously set by "set"/"addflag". Calling removeflag with a flag that wasn't set before is not an error and is ignored.
nds: Mit "removeflag" lett sik Marken ut en List vun IMAP-Marken wegmaken. "removeflag" kloort Marken op, de ehrdem mit "set" oder "addflag" toföögt wöörn. De Oproop vun "removeflag" för en nich sett Mark is keen Fehler un warrt eenfach övergahn.

en: Replace
nds: Utwesseln

en: from:
nds: Vun:

en: The "replace" command is defined to allow a MIME part to be replaced with the text supplied in the command.
nds: Mit den Befehl "replace" kannst Du en MIME-Deel mit den binnen den Befehl angeven Text utwesseln.

en: Return
nds: Retuur

en: The "return" command stops processing of the immediately included script only and returns processing control to the script that includes it.
nds: De Befehl "return" höllt dat Verarbeiden vun dat aktuelle (inslaten) Skript an un gifft de Perzesskuntrull na dat Skript torüch, wat dat aktuelle Skript insluten deit.

en: Set Flags
nds: Marken setten

en: Setflag is used for setting [IMAP] system flags or keywords. Setflag replaces any previously set flags.
nds: Mit "setflag" laat sik IMAP-Systeemmarken oder -Slötelwöör setten. "setflag" överschrifft ehrdem sett Marken.

en: Variable
nds: Variabel

en: Protect special character
nds: Sünnerteken schulen

en: Value:
nds: Weert:

en: In variable:
nds: In Variabel:

en: Script needs regex support, but server does not have it.
nds: Dat Skript bruukt reguleer Utdrück, man dat ünnerstütt de Server nich.

en: The "set" action stores the specified value in the variable identified by name.
nds: De Akschoon "set" leggt den angeven Weert binnen de nöömte Variabel af.

en: This modifier adds the necessary quoting to ensure that the expanded text will only match a literal occurrence if used as a parameter to :regex.  Every character with special meaning (. , *, ? , etc.) is prefixed with \ in the expansion
nds: Disse Anwiesen föögt de Schuultekens to, de dor nödig för sünd, de Text warrt nienich as reguleer Utdruck bruukt, man jümmers so as henschreven. Elk Teken mit besünner Bedüden (., *, ?, ...) warrt "\" vöranstellt.

en: Stop
nds: Anhollen

en: The "stop" action ends all processing.  If the implicit keep has not been cancelled, then it is taken.
nds: De Akschoon "stop" höllt all Verarbeiden an. Wöör de inslaten "keep"-Befehl nich afbraken, warrt he nu utföhrt.

en: Vacation
nds: Oorlööf

en: day:
nds: Dag:

en: Message subject:
nds: Bedraap:

en: Additional email:
nds: Anner Nettpostadress:

en: Vacation reason:
nds: Grund:

en: The "vacation" action implements a vacation autoresponder similar to the vacation command available under many versions of Unix. Its purpose is to provide correspondents with notification that the user is away for an extended period of time and that they should not expect quick responses.
nds:  Mit den Befehl "vacation" laat sik automaatsche Antwoorden bruken, liek as bi den vacation-Befehl vun vele Unix-Verschonen. Dat is dor för goot, de Senner kriggt dor över en Bescheed tostüert, de Bruker is för en Stoot Tiet weg un dat warrt nich gau en Antwoort geven.

en: Through the ":days" parameter, it limits the number of auto-replies to the same sender to one per [n] days, for a specified number of days. But there are cases when one needs more granularity, if one would like to generate "vacation" replies more frequently.
nds: Mit den Parameter ":days" lett sik fastleggen, een Senner kriggt bloots all [n] Daag en automaatsche Antwoort tostüert, un dat över en angeven Tall vun Daag. Dat kummt ok vör, een brukt dor beter Stüer över, wo faken de Oorlööf-Bescheden loosstüert warrt.

en: This extension defines a ":seconds" parameter to provide more granularity for such situations.
nds: Disse Verwiedern stellt en Parameter ":seconds" praat, mit den sik dat beter stüern lett.

en: Insert at the beginning
nds: An'n Anfang infögen

en: Append at the end
nds: Na't Enn anhangen

en: Deleted
nds: Wegdaan

en: Answered
nds: Antert

en: Flagged
nds: Markeert

en: Seen
nds: Sehn

en: Draft
nds: Nich fardig

en: high importance
nds: Wichtig

en: normal importance
nds: Normaal wichtig

en: low importance
nds: Nich wichtig

en: days
nds: Daag

en: seconds
nds: Sekunnen

en: None
nds: Keen

en: Lower
nds: Lüttschrieven

en: Upper
nds: Grootschrieven

en: Lower first letter
nds: Lütt eerst Bookstaav

en: Upper first letter
nds: Groot eerst Bookstaav

en: Quote wildcard
nds: Platzhollteken schulen

en: Length
nds: Längde

en: Please select an action.
nds: Bitte en Akschoon utsöken

en: Add comment
nds: Kommentar tofögen

en: We detected a loop if in a loop if. It's not supported
nds: "loop if" binnen en Slööp warrt nich ünnerstütt

en: Unknown tag "%1" during parsing condition "%2"
nds: Nich begäng Slötelwoort "%1" funnen bi't Inlesen vun Bedingen "%2"

en: Too many argument found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
nds: To vele Argumenten funnen för "%1", de Hööchsttall is %2, Tall vun funnen Weerten is %3 för %4

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing condition "%2".
nds: Bi't Inlesen vun de Bedingen %2"" wöör en nich begäng Slötelwoort-Weert "%1" funnen

en: Address
nds: Adress

en: address:
nds: Adress:

en: Use ; to separate emails
nds: Nettpostadressen bitte mit »;« trennen

en: The "address" test matches Internet addresses in structured headers that contain addresses.  It returns true if any header contains any key in the specified part of the address, as modified by the comparator and the match keyword.
nds: De "address"-Test findt Internetadressen binnen Koppregen, de Internetadressen bargt. Gifft Wohr torüch, wenn en Koppreeg den angeven Söökutdruck binnen de angeven Adresspart as fastleggt vun den Vergliek un dat "match"-Slötelwoort.

en: Body
nds: Hööftdeel

en: The body test matches content in the body of an email message, that is, anything following the first empty line after the header.  (The empty line itself, if present, is not considered to be part of the body.)
nds: De "body"-Test findt Inholt binnen den Nettbreef-Hööftdeel, dat is allens, wat achter de eerste leddige Reeg achter den Narichtkopp kummt (de leddige Reeg sülven Deel vun den Kopp).

en: Currentdate
nds: Aktuell Datum

en: The currentdate test is similar to the date test, except that it operates on the current date/time rather than a value extracted from the message header.
nds: De "currentdate"-Test is liek to den "date"-Test, mit den Verscheel, he bruukt de aktuelle Tiet un nich een ut den Kopp ruttrocken Weert.

en: Date
nds: Datum

en: The date test matches date/time information derived from headers containing date-time values.
nds: De "date"-Test findt Datum-/Tiet-Informatschonen ut Koppregen, de Datum-/Tietinformatschonen bargt.

en: Envelope
nds: Ümslag

en: The "envelope" test is true if the specified part of the [SMTP] (or equivalent) envelope matches the specified key.
nds: De "envelope"-Test is Wohr, wenn de angeven Söökutruck op de angeven Part vun den SMTP-Ümslag (oder liek) passen deit.

en: Environment
nds: Ümgeven

en: Item:
nds: Indrag:

en: The environment test retrieves the item of environment information specified by the name string and matches it to the values specified in the key-list argument.
nds: De "environment"-Test haalt den Indrag ut de Ümgeven, de den angeven Naam tohöört, un kiekt, wat een vun de Weerten binnen dat Sööklist-Argument dor op passen deit.

en: Exists
nds: Vörhannen

en: exists
nds: vörhannen

en: not exists
nds: nich vörhannen

en: The "exists" test is true if the headers listed in the header-names argument exist within the message.  All of the headers must exist or the test is false.
nds: De "exist"-Test hett Spood, wenn dat de Koppregen, de binnen dat Koppreegnaams-Argument opföhrt sünd, binnen den Kopp gifft. Dat mutt all Koppregen geven, anners is de Test Falsch.

en: False
nds: Falsch

en: false
nds: falsch

en: The "false" test always evaluates to false.
nds: Bi den "false"-Test kummt jümmers Falsch rut.

en: Has Flag
nds: Is markeert

en: Variable name
     (if empty it uses internal variable):
nds: Variabelnaam
     (wenn leddig, warrt intern Variabel bruukt):

en: The hasflag test evaluates to true if any of the variables matches any flag name.
nds: De "hasflag"-Test hett Spood, wenn een vun de Variabeln op een vun de Marken passt.

en: Header
nds: Koppreeg

en: With value:
nds: Mit Weert:

en: The "header" test evaluates to true if the value of any of the named headers, ignoring leading and trailing whitespace, matches any key.
nds: Bi den "header"-Test kummt Wohr rut, wenn een vun de Söökwöör op den Weert vun een vun de angeven Koppregen  passt. Vöranstahn un achterankamen Freetekens warrt övergahn.

en: IHave
nds: Egen Könen

en: Use "," to separate capabilities
nds: Könen bittre mit »,« trennen

en: The "ihave" test provides a means for Sieve scripts to test for the existence of a given extension prior to actually using it.
nds: Mit den "ihave"-Test kann en Sieveskript rutfinnen, wat dat en angeven Verwiedern hett, ehr dat ehr redig bruukt.

en: Mailbox exists
nds: Gifft Nettpostorner

en: The "mailboxexists" test is true if all mailboxes listed in the "mailbox-names" argument exist in the mailstore, and each allows the user in whose context the Sieve script runs to "deliver" messages into it.
nds: De "mailboxexists"-Test is Wohr, wenn dat all Nettpostornern binnen dat "mailbox-names"-Argument binnen de Nettpostaflaag gifft un de Bruker, mit den sien Verlöven dat Sieve-Skript löppt, dor binnen Narichten utlevern dörv.

en: Meta Data
nds: Metadaten

en: Mailbox:
nds: Nettpostorner:

en: Annotations:
nds: Anmarken:

en: This test retrieves the value of the mailbox annotation "annotation-name" for the mailbox "mailbox". The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
nds: Disse Test haalt toeerst den Weert vun de Nettpostorner-Anmarken "annotation-name" för den Nettpostorner "mailbox". De Weert warrt mit de Sööklist vergleken. De Test gifft Wohr torüch, wenn dat de Anmarken gifft un een vun de Söökweerten dor op passt.

en: Metadata exists
nds: Metadaten vörhannen

en: Annotation:
nds: Anmarken:

en: The "metadataexists" test is true if all of the annotations listed in the "annotation-names" argument exist for the specified mailbox.
nds: De "metadatenexists"-Test is Wohr, wenn dat all Anmarken binnen dat "annotation-names"-Argument bi den angeven Nettpostorner gifft.

en: Server Meta Data
nds: Server-Metadaten

en: This test retrieves the value of the server annotation "annotation-name".  The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
nds: Disse Test haalt toeerst den Weert vun de Server-Anmarken "annotation-name". De Weert warrt mit de Sööklist vergleken. De Test gifft Wohr torüch, wenn dat de Anmarken gifft un een vun de Söökweerten dor op passt.

en: Server Meta Data Exists
nds: Server-Metadaten vörhannen

en: The "servermetadataexists" test is true if all of the server annotations listed in the "annotation-names" argument exist.
nds: De "servermetadatenexists"-Test is Wohr, wenn dat all Server-Anmarken binnen dat "annotation-names"-Argument gifft.

en: Size
nds: Grött

en: under
nds: lütter as

en: over
nds: grötter as

en: The "size" test deals with the size of a message.  It takes either a tagged argument of ":over" or ":under", followed by a number representing the size of the message.
nds: De "size"-Test kiekt op de Naricht ehr Grött. Een bruukt dat Argument ":over" oder ":under" bito, dor achter kummt den en Tall, de de Narichtgrött angifft.

en: Spam Test
nds: Warventes

en: Percent
nds: Perzent

en: Sieve implementations that implement the "spamtest" test use an identifier of either "spamtest" or "spamtestplus" for use with the capability mechanism.
nds: Sieve-Ümsetten, de den "spamtest"-Test praatstellt, bruukt den Beteker "spamtest" oder "spamtestplus" för den Könen-Mechanismus.

en: True
nds: Wohr

en: true
nds: wohr

en: The "true" test always evaluates to true.
nds: Bi den "true"-Test kummt jümmers Wohr rut.

en: Virus Test
nds: Virustest

en: Sieve implementations that implement the "virustest" test have an identifier of "virustest" for use with the capability mechanism.
nds: Sieve-Ümsetten, de den "virustest"-Test praatstellt, bruukt den Beteker "virustest" för den Könen-Mechanismus.

en: all
nds: Allens

en: localpart
nds: Lokaalpart

en: domain
nds: Domään

en: user
nds: Bruker

en: detail
nds: Enkelheiten

en: raw
nds: roh

en: content
nds: Inholt

en: text
nds: Text

en: Year
nds: Johr

en: Month
nds: Maand

en: Day
nds: Dag

en: Julian
nds: Juliaansch

en: Hour
nds: Stünn

en: Minute
nds: Minuut

en: Second
nds: Sekunn

en: Time
nds: Tiet

en: iso8601
nds: ISO-8601

en: Zone
nds: Tietrebeet

en: Weekday
nds: Wekendag

en: Select multiple headers...
nds: Mehr Koppregen utsöken...

en: Add new header:
nds: Nieg Koppreeg tofögen:

en: From
nds: Vun

en: To
nds: Na

en: Reply To
nds: Antern na

en: Cc
nds: Kopie

en: Bcc
nds: Blindkopie

en: Sender
nds: Senner

en: Subject
nds: Bedraap

en: Message Id
nds: Naricht-ID

en: Content type
nds: Inholttyp

en: Type
nds: Typ

en: Subtype
nds: Ünnertyp

en: Value
nds: Weert

en: Count
nds: Tall

en: Greater than
nds: grötter as

en: Greater than or equal
nds: grötter as oder liek mit

en: Less than
nds: lütter as

en: Less than or equal
nds: ütter as oder liek mit

en: Equal to
nds: liek mit

en: Not equal to
nds: nich liek mit

en: Please select an condition.
nds: Bitte en Bedingen utsöken.

en: Sieve Script
nds: Sieve-Skript

en: Error during importing script. Do you want to switch to text mode?
nds: Fehler bi't Importeren vun't Skript. Wullt Du na den Textbedrief wesseln?

en: Add ForEveryPart loop
nds: FörElkPart-Slööp tofögen

en: "foreverypart", which is an iterator that walks though every MIME part of a message, including nested parts, depth first, and applies the commands in the specified block to each of them.
nds: "foreverypart" löppt dör all MIME-Parten vun en Naricht, ok dör inbett Parten, vun nerrn na baven, un bruukt dor de Anwiesen binnen den angeven Block för.

en: Unknown tagValue "%1" during loading loop "for"
nds: Nich begäng Betekerweert "%1"  binnen "for"-Slööp

en: Unknown tag "%1" during loading loop "for"
nds: Nich begäng Beteker "%1"  binnen "for"-Slööp

en: Variable name:
nds: Variabel-Naam:

en: Set value to:
nds: Weert setten op:

en: Unknown tag "%1" during loading of variables.
nds: Nich begäng Beteker "%1"  binnen Variabeln.

en: A variable has global scope in all scripts that have declared it with the "global" command.  If a script uses that variable name without declaring it global, the name specifies a separate, non-global variable within that script.
nds: En Variabel hett gellt globaal binnen all Skripten binnen de se mit den Befehrl "global" deklareert wöör. Bruukt en Skript dissen Naam ahn disse Deklareren, gifft de Naam en anner, nich-globaal Variabel binnen dat Skript an.

en: personal
nds: persöönlich

en: global
nds: globaal

en: Unknown location type "%1" during parsing includes
nds: Nich begäng Steedtyp "%1" bi't Inlesen vun Insluten funnen

en: Include:
nds: Insluten:

en: Name:
nds: Naam:

en: Optional
nds: Köörwies

en: Once
nds: Eenmaal

en: The "include" command takes an optional "location" parameter, an optional ":once" parameter, an optional ":optional" parameter, and a single string argument representing the name of the script to include for processing at that point.
nds: De Befehl "include" bruukt köörwies de Parameters "location", ":once" un ":optional" un en Tekenkeed as Argument, de dat Skript angifft, dat Du an disse Steed insluten wullt.

en: We can not add more includes elements.
nds: Mehr Insluten-Elementen laat sik nich tofögen.

en: Conditions
nds: Bedingen

en: Match all messages
nds: Passt op all Narichten

en: Match a&ll of the following
nds: Passt op a&ll vun de Nakamen

en: Match an&y of the following
nds: Passt op &een vun de Nakamen

en: Actions
nds: Akschonen

en: Add new block:
nds: Nieg Block tofögen:

en: "elsif" block
nds: "elsif"-Block

en: "else" block
nds: "else"-Block

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
nds: Rop

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
nds: Daal

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
nds: Baven

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
nds: Nerrn

en: New Script
nds: Nieg Skript

en: Delete Script
nds: Skript wegdoon

en: Do you want to delete "%1" script?
nds: Wullt Du dat Skript "%1" wegdoon?

en: forEveryPart is not supported by your server
nds: "foreverypart" ünnerstütt Dien Server nich.

en: Script part %1
nds: Skriptdeel %1

en: Includes
nds: Insluten

en: Global Variable
nds: Globaal Variabel

en: ForEveryPart
nds: FörElkPart

en: Script should always have just one "Else" block. We cannot add another one.
nds: Skripten köönt bloots een "else"-Block hebben. Dor lett sik keen mehr tofögen.

en: Main block
nds: Hööftblock

en: Block "Elsif"
nds: "Elsif"-Block

en: Block "Else"
nds: "Else"-Block

en: Save As...
nds: Sekern as...

en: Sieve script:
nds: Sieve-Skript:

en: Errors reported:
nds: Torüchgeven Fehlers:

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nds: Paneel tomaken

en: Collecting diagnostic information about Sieve support...
nds: Diagnoosinformatschonen över Sieve-Ünnerstütten warrt sammelt...

en: Collecting data for account '%1'...
nds: Daten över Konto "%1" warrt sammelt...

en: (Account does not support Sieve)
nds: (Konto ünnerstütt Sieve nich)

en: Contents of script '%1':
nds: Inholt vun dat Skript "%1":

en: Sieve capabilities:
nds: Sieve-Könen:

en: (No special capabilities available)
nds: (Keen besünner Könen verföögbor)

en: Available Sieve scripts:
nds: Verföögbor Sieve-Skripten:

en: (No Sieve scripts available on this server)
nds: (Keen Sieve-Skripten op den Server verföögbor)

en: You will overwrite script. Do you want to continue?
nds: Du wullt dat Skript överschrieven. Wullt Du wiedermaken?

en: Import Script
nds: Skript importeren

en: Could not load the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
nds: Datei "%1" lett sik nich laden.
    De Fehlerbeschrieven is: "%2"

en: Sieve Editor Error
nds: Sieve-Editorfehler

en: Error during load page about %1
nds: Fehler bi't Laden vun de Siet över %1

en: Help about: %1
nds: Hülp to: %1

en: Sieve Template:
nds: Sieve-Vörlaag:

en: Error during parsing
nds: Fehler bi't Inlesen

en: Check Syntax
nds: Syntax pröven

en: Import...
nds: Importeren...

en: Script name:
nds: Skriptnaam:

en: Help about: '%1'
nds: Hülp to: "%1"

en: Some errors were found during parsing. <a href="sieveerrordetails">(Details...)</a>
nds: Bi't Inlesen geev dat Fehlers. <a href="sieveerrordetails">(Enkelheiten...)</a>

en: We cannot parse script. We cannot switch to graphical mode
nds: Skript lett sik nich inlesen. Grafikbedrief lett sik nich anmaken.

en: No errors found.
nds: Keen Fehlers funnen.

en: An unknown error was encountered.
nds: Dat geev en nich begäng Fehler.

en: Path is not specified.
nds: Padd nich angeven.

[ctx: create a new sieve script]
en: New...
nds: Nieg...

en: Edit...
nds: Bewerken...

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Deactivate
nds: Utmaken

en: Sieve Error
nds: Sieve-Fehler

en: The Sieve script was successfully uploaded.
nds: Dat Sieve-Skript wöör mit Spood hoochlaadt.

en: Sieve Script Upload
nds: Sieve-Skript hoochladen

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office settings to be changeable by the user.
nds: Brukers dörvt Annerwarts-Bescheden anners instellen

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeUploadButNoSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow users to upload out-of-office sieve scripts, but prevent them from changing any settings, such as the domain to react to or the spam reaction switch.
nds: Brukers dörvt Annerwarts-Sieveskripten hoochladen, man de Instellen nich ännern, so as de Antwoort-Domään oder de Warvenpost-Optschoon.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeDomain), group (OutOfOffice)
en: Send out-of-office replies to mails coming from this domain only.
nds: Annerwarts-Bescheden bloots för Nettbreven ut disse Domään loosstüern

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeReactToSpam), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office replies to be sent to messages marked as SPAM.
nds: Annerwarts-Bescheden för Nettpost loosstüern, de as Warven markeert is

note: i18n: ectx: label, entry (CheckOutOfOfficeOnStartup), group (OutOfOffice)
en: Check if there is still an active out-of-office reply configured on startup.
nds: Bi't Starten pröven, wat dor noch en Annerwarts-Bescheed anmaakt is

en: Filter on Mailing List-ID
nds: Filter op Nettpostlist-ID

en: Filter on Subject
nds: Filter op Bedraap

en: Filter on Spamassassin
nds: Spamassassin-Filter

en: Flag messages
nds: Narichten markeren

en: Forward Message
nds: Naricht wiederledden

en: Forward Message and add copy
nds: Naricht koperen un wiederledden

en: Destroy mail posted by...
nds: Nettbreef vun ... wegmaken

en: Vacations
nds: Oorlööf

en: You can drag and drop element on editor to import template
nds: Du kannst Indrääg op den Editor trecken, wenn Du Vörlagen importeren wullt

en: KMail's Out of Office Reply functionality relies on server-side filtering. You have not yet configured an IMAP server for this. You can do this on the "Filtering" tab of the IMAP account configuration.
nds: De Annerwarts-Bescheden vun KMail bruukt Filtern op den Server, man Du hest dor noch keen IMAP-Server för inricht. Du kannst dat ünner "Filtern" binnen de IMAP-Kontoinstellen doon.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply is now active.
nds: Sieve-Skript mit Spood op den Server "%1" installeert.
    Annerwarts-Bescheed is nu anmaakt.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply has been deactivated.
nds: Sieve-Skript mit Spood op Server "%1" installeert.
    Annerwarts-Bescheed is nu utmaakt.

en: Configure vacation notifications to be sent:
nds: Oorlööf-Bescheed inrichten:

en: &Activate vacation notifications
nds: Oorlööf-Bescheden &anmaken

en:  day |  days
nds[0]:  Dag
nds[1]:  Daag

en: &Resend notification only after:
nds: Bescheed eerst &nochmaal loosstüern na:

en: &Send responses for these addresses:
nds: Antwoorden för disse Adre&ssen loosstüern:

en: Do not send vacation replies to spam messages
nds: Keen Oorlööf-Bescheden as Antwoort op Warven loosstüern

en: Only react to mail coming from domain
nds: Bloots bi Nettpost ut disse Domään:

en: There is still an active out-of-office reply configured.
    Do you want to edit it?
nds: Dat gifft noch en anmaakt Annerwarts-Bescheed.
    Wullt Du em bewerken?

en: Out-of-office reply still active
nds: Anmaakt Annerwarts-Bescheed

en: Edit
nds: Bewerken

en: Ignore
nds: Övergahn

en: Your server did not list "vacation" in its list of supported Sieve extensions;without it, KMail cannot install out-of-office replies for you.Please contact your system administrator.
nds: De Server list Oorlööf ("vacation") nich bi sien ünnerstütt Sieve-Verwiedern op. Ahn disse Verwiedern kann KMail de Annerwarts-Bescheden nich installeren. Snack dor bitte Dien Systeempleger op an.

en: I am out of office till %1.
    
    In urgent cases, please contact Mrs. "vacation replacement"
    
    email: "email address of vacation replacement"
    phone: +49 711 1111 11
    fax.:  +49 711 1111 12
    
    Yours sincerely,
    -- "enter your name and email address here"
nds: Ik bün bet %1 nich in't Kontoor.
    
    Snack bi hille Saken bitte "Oorlööf-Viez" an.
    
    Nettpost: "Nettpostadress vun den Oorlööf-Viez"
    Telefoon: +49 11 1234567 89
    Fax: +49 11 1234567 99
    
    -- 
    Mit beste Gröten,
    -- 
    "Dien Naam un Nettpostadress"

en: Someone (probably you) changed the vacation script on the server. KMail is no longer able to determine the parameters for the autoreplies. Default values will be used.
nds: Een (wohrschienlich Du) hett dat Oorlööf-Skript op den Server ännert. KMail kann de Parameters för automaatsche Antwoorden nich mehr faststellen. Ansteed warrt de Vörinstellen bruukt.

en: No Sieve URL configured
nds: Keen Sieve-URL instellt

en: No IMAP server configured...
nds: Keen IMAP-Server inricht...

en: Available Scripts
nds: Verföögbor Skripten

en: Network down.
nds: Nettwark is nich verföögbor.

en: Edit Script...
nds: Skript bewerken...

en: Deactivate Script
nds: Skript utmaken

en: New Script...
nds: Nieg Skript...

en: New Sieve Script
nds: Nieg Sieve-Skript

en: Please enter a name for the new Sieve script:
nds: Giff bitte en Naam för dat Sieve-Skript in:

en: unnamed
nds: ahn Naam

en: You cannot use protected name.
nds: Du kannst keen schuult Naam bruken.

en: Script name already used "%1".
nds: Skriptnaam al in Bruuk: "%1"

en: Really delete script "%1" from the server?
nds: Wullt Du dat Skript "%1" redig vun den Server wegdoon?

en: Delete Sieve Script Confirmation
nds: Wegdoon vun Sieve-Skript beglöven

en: Failed to fetch the list of scripts
nds: Halen vun de Skript-List fehlslaan

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
nds: Inleesfehler: WagenRetuur (CR) ahn ReegDaal (LF)

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
nds: Inleesfehler: Nich schuult Dwarsstreek ("/") ahn Steernteken ("*"). Schaadhaftig Kommentar?

en: Parse error: Illegal Character
nds: Inleesfehler: Leeg Teken

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Teken, villicht fehlt en Freeteken?

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
nds: Inleesfehler: Beteker mit vöranstellt Tallen

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
nds: Inleesfehler: Achter "Text:" dörvt bloots Freetekens un "#"-Kommentaren op de sülve Reeg stahn

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
nds: Inleesfehler: Tall buten Rebeet (mutt lütter as %1 wesen)

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
nds: Inleesfehler: Leeg UTF8-Tekenkeed

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Enn vun Mehrregen-Tekenkeed (hest Du den "." vergeten?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Enn vun schuult Tekenkeed (afsluten '"' fehlt)

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Enn vun Tekenkedenlist (afsluten "]" fehlt)

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Enn vun Pröövlist (afsluten ")" fehlt)

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
nds: Inleesfehler: Nich verwacht Blockenn (afsluten "}" fehlt)

en: Parse error: Missing Whitespace
nds: Inleesfehler: Freeteken fehlt

en: Parse error: Missing ';' or Block
nds: Inleesfehler: ";" oder Block fehlt

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
nds: Inleesfehler: ";" oder "{" verwacht, man wat anners funnen

en: Parse error: Expected Command, got something else
nds: Inleesfehler: Befehl verwacht, man wat anners funnen

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
nds: Inleesfehler: Kommas vörweg, achteran oder dubbelt binnen Tekenkedenlist

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
nds: Inleesfehler: Kommas vörweg, achteran oder dubbelt binnen Pröövlist

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
nds: Inleesfehler: Fehlen "," twischen Tekenkeden binnen Tekenkedenlist

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
nds: Inleesfehler: Fehlen "," twischen Pröven binnen Pröövlist

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
nds: Inleesfehler: Bloots Tekenkeden in Tekenkedenlisten tolaten

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
nds: Inleesfehler: Bloots Pröven binnen Pröövlisten tolaten

en: "require" must be first command
nds: "require" mutt de eerste Befehl wesen

en: "require" missing for command "%1"
nds: "require" fehlt för Befehl "%1"

en: "require" missing for test "%1"
nds: "require" fehlt för Prööv "%1"

en: "require" missing for comparator "%1"
nds: "require" fehlt för Vergliekmetood "%1"

en: Command "%1" not supported
nds: Befehl "%1" nich ünnerstütt

en: Test "%1" not supported
nds: Prööv "%1" nich ünnerstütt

en: Comparator "%1" not supported
nds: Vergliekmetood "%1" nich ünnerstütt

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
nds: Lokaal Grenz övertreedt: Test to deep inbett (tohööchst: %1)

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
nds: Lokaal Grenz övertreedt: Block to deep inbett (tohööchst: %1)

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
nds: Leeg Argument "%1" för "%2"

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
nds: Gegenlöpig Argumenten: "%1" un "%2"

en: Argument "%1" Repeated
nds: Argument "%1" wedderhaalt

en: Command "%1" violates command ordering constraints
nds: Befehl "%1" övertriddt de Regeln för't Befehlornen

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
nds: Nich kompatible Akschonen "%1" un "%2" nafraagt

en: Mail Loop detected
nds: Post-Rundloop opdeckt

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
nds: Lokaal Grenz övertreedt: To vele Akschonen nafraagt (tohööchst: %1)

en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler
