libksieve - en to sv translation catalogue (522 entries)

en: Cannot use TLS since the underlying Qt library does not support it.
sv: Kan inte använda TLS, eftersom det underliggande Qt-biblioteket inte stöder det.

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
sv: TLS-kryptering begärdes, men Sieve-servern tillkännagör inte TLS som en av sina funktioner.
    Du kan välja att försöka inleda TLS-förhandlingar ändå, eller avbryta åtgärden.

en: Sieve Server Does Not Advertise TLS
sv: Sieve-servern tillkännagör inte TLS

en: &Start TLS nonetheless
sv: &Starta TLS ändå

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
sv: TLS-kryptering begärd, men den stöds inte av servern.

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
sv: Servern verkar inte stödja TLS. Inaktivera TLS om du vill ansluta utan kryptering.

en: Sieve Authentication Details
sv: Sieve-behörighetsinformation

en: Please enter your authentication details for your sieve account (usually the same as your email password):
sv: Ange behörighetsinformation för Sieve-kontot (oftast samma som e-postlösenordet):

en: The Sieve server on %1 has reported an error:
    %2
sv: Sieve-servern på %1 har rapporterat ett fel:
    %2

en: Sieve Manager
sv: Sieve-hanterare

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
sv: Behörighetskontroll misslyckades.
    Troligen är lösenordet felaktigt.
    Servern svarade:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
sv: Skriptet laddades inte upp med lyckat resultat.
    Det beror troligen på fel i skriptet.
    Servern svarade:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
sv: Skriptet laddades inte upp med lyckat resultat.
    Skriptet kan innehålla fel.

[ctx: @title:window]
en: Create Sieve Filter
sv: Skapa Sieve-filter

en: Cannot find item "%1" in widget "%2"
sv: Kan inte hitta objektet "%1" i den grafiska komponenten "%2"

en: More information
sv: Mer information

en: Not enough arguments for SelectConvertParameterWidget. Expected 2 arguments.
sv: Inte tillräckligt antal argument för SelectConvertParameterWidget. Förväntade 2 argument.

en: Too many arguments for SelectConvertParameterWidget, "%1"
sv: För många argument för SelectConvertParameterWidget, "%1"

en:  px
sv:  bildpunkter

en: is
sv: är

en: not is
sv: är inte

en: contains
sv: innehåller

en: not contains
sv: innehåller inte

en: matches
sv: motsvarar

en: not matches
sv: motsvarar inte

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: not regex
sv: inte reguljärt uttryck

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing action "%2".
sv: Ett okänt etikettvärde "%1" hittades vid tolkning av åtgärden "%2".

en: An unknown tag "%1" was found during parsing action "%2".
sv: Ett okänt etikettvärde "%1" hittades vid tolkning av åtgärden "%2".

en: Too many arguments found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
sv: För många argument hittades för "%1", maximala värdet är %2, antal värden som hittades är %3 för %4

en: A feature "%1" in condition "%2" is not supported by server
sv: Funktionen "%1" i villkoret "%2" stöds inte av servern.

en: Help
sv: Hjälp

en: Add Flags
sv: Lägg till flaggor

en: Addflag is used to add flags to a list of [IMAP] flags.  It doesn't replace any previously set flags.  This means that multiple occurrences of addflag are treated additively.
sv: Åtgärden "addflag" (lägg till flaggor) används för att lägga till flaggor i en lista med [IMAP]-flaggor. Det ersätter inte några tidigare inställda flaggor. Det betyder att flera förekomster av "addflag" hanteras additivt.

en: Add header
sv: Lägg till huvud

en: header:
sv: huvud:

en: value:
sv: värde:

en: The addheader action adds a header field to the existing message header.
sv: Åtgärden Lägg till huvud lägger till ett huvudfält i det befintliga brevhuvudet.

en: Break
sv: Bryt

en: Name (optional):
sv: Namn (valfritt):

en: The break command terminates the closest enclosing loop.
sv: Kommandot break (bryt) avslutar den närmast omgivande snurran.

en: Convert
sv: Konvertera

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: The "convert" action specifies that all body parts with a media type equal to "media-type" be converted to the media type in "media-type" using conversion parameters.
sv: Åtgärden "convert" (konvertera) anger att alla brevdelar med en mediatyp som är lika med "media-typ" konverteras till mediatypen i "media-typ" med konverteringsparametrar.

en: Delete header
sv: Ta bort huvud

en: By default, the deleteheader action deletes all occurrences of the named header field.
sv: Normalt tar åtgärden "deleteheader" (ta bort huvud) bort alla förekomster av det namngivna huvudfältet.

en: Discard
sv: Kasta

en: Discard is used to silently throw away the message.
sv: Åtgärden "discard" (kasta) används för att kasta bort ett brev utan att fråga.

en: Enclose
sv: Bifoga

en: Subject:
sv: Rubrik:

en: headers:
sv: huvuden:

en: Enclose action command is defined to allow an entire message to be enclosed as an attachment to a new message.
sv: Åtgärdskommandot "enclose" (bifoga) är definierat för att låta ett helt brev biläggas som bilaga i ett nytt brev.

en: E-Reject
sv: E-avslå

en:  The "ereject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
sv:  Åtgärden "ereject" (e-avslå) hindrar att brevet implicit behålls, och vägrar leverans av ett brev.

en: Extract Text
sv: Extrahera text

en: Number of characters:
sv: Antal tecken:

en: Stored in variable name:
sv: Lagrad i variabelnamn:

en: The "extracttext" action may be used within the context of a "foreverypart" loop and is used to store text into a variable
sv: Åtgärden "extracttext" (extrahera text) kan användas omgivet av snurran  "foreverypart" (För varje del), och används för att lagra text i en variabel.

en: Action "fileinto" has "copy" argument but current server does not support it
sv: Åtgärden "fileinto" (arkivera i) har argumentet "copy" men nuvarande servrar stöder inte det.

en: Keep a copy
sv: Behåll en kopia

en: Create folder
sv: Skapa korg

en: The "fileinto" action delivers the message into the specified mailbox.
sv: Åtgärden "fileinto" (arkivera i) levererar brevet till den angivna brevlådan.

en: If the optional ":create" argument is specified, it instructs the Sieve interpreter to create the specified mailbox, if needed, before attempting to deliver the message into the specified mailbox.
sv: Om det valfria argumentet ":create" anges, talar det om för Sieve-tolken att skapa den angivna brevlådan, om det behövs, innan ett försök görs att leverera brevet till den angivna brevlådan.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it merely files or redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
sv: Om det valfria nyckelordet ":copy" (kopiera) är angivet, avbryter inte det taggade kommandot det underförstådda "keep" (behåll). Istället arkiverar eller dirigerar det endast om en kopia förutom allt annat som sker med brevet.

en: Keep
sv: Behåll

en: The "keep" action is whatever action is taken in lieu of all other actions, if no filtering happens at all; generally, this simply means to file the message into the user's main mailbox.
sv: Åtgärden "keep" (behåll) är vilken åtgärd som än utförs i avsaknad av alla andra åtgärder, om ingen filtrering alls sker. I allmänhet betyder det helt enkelt att lagra brevet i användarens huvudbrevlåda.

en: Add flags:
sv: Lägg till flaggor:

en: Notify
sv: Underrätta

en: message:
sv: brev:

en: method:
sv: metod:

en: The "notify" action specifies that a notification should be sent to a user.
sv: Åtgärden "notify" (underrätta) anger att en underrättelse ska skickas till en användare.

en: Redirect
sv: Skicka vidare

en: Use list
sv: Använd lista

en: The "redirect" action is used to send the message to another user at a supplied address, as a mail forwarding feature does.  The "redirect" action makes no changes to the message body or existing headers, but it may add new headers.
sv: Åtgärden "redirect" (skicka vidare) används för att skicka brevet till en annan användare med en angiven adress, liksom funktionen vidarebefordra brev gör. Åtgärden "redirect" gör inga ändringar i brevtexten eller befintliga huvuden, men den kan lägga till nya huvuden.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
sv: Om det valfria nyckelordet ":copy" (kopiera) är angivet, avbryter inte det taggade kommandot det underförstådda "keep" (behåll). Istället dirigerar det om en kopia förutom allt annat som sker med brevet.

en: Reject
sv: Avslå

en:  The "reject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
sv:  Åtgärden "reject" (avslå) hindrar att brevet implicit behålls, och vägrar leverans av ett brev.

en: Remove Flags
sv: Ta bort flaggor

en: Removeflag is used to remove flags from a list of [IMAP] flags. Removeflag clears flags previously set by "set"/"addflag". Calling removeflag with a flag that wasn't set before is not an error and is ignored.
sv: Åtgärden "removeflag" (ta bort flaggor) används för att ta bort flaggor från en lista med [IMAP]-flaggor. Ta bort flaggor rensar bort flaggor som tidigare lagts till av "setflag" (tilldela flaggor) eller "addflag" (lägg till flaggor). Att anropa "removeflag" med en flagga som inte tidigare angivits är inte ett fel och ignoreras.

en: Replace
sv: Ersätt

en: from:
sv: från:

en: The "replace" command is defined to allow a MIME part to be replaced with the text supplied in the command.
sv: Kommandot "replace" (ersätt) är definierat för att låta en Mime-del ersättas med texten som tillhandahålls i kommandot.

en: Return
sv: Returnera

en: The "return" command stops processing of the immediately included script only and returns processing control to the script that includes it.
sv: Kommandot "return" (returnera) stoppar behandling endast av det direkt omgivande skriptet och returnerar kontroll till skriptet som inkluderar det.

en: Set Flags
sv: Tilldela flaggor

en: Setflag is used for setting [IMAP] system flags or keywords. Setflag replaces any previously set flags.
sv: Åtgärden "setflag" (tilldela flaggor) används för att ange [IMAP]-systemflaggor eller nyckelord. Tilldela flaggor ersätter alla tidigare angivna flaggor.

en: Variable
sv: Variabel

en: Protect special character
sv: Skydda specialtecken

en: Value:
sv: Värde:

en: In variable:
sv: I variabel:

en: Script needs regex support, but server does not have it.
sv: Skriptet behöver stöd för reguljära uttryck, men servern har inte det.

en: The "set" action stores the specified value in the variable identified by name.
sv: Åtgärden "Tilldela" lagrar angivet värde i variabeln som identifieras av namnet.

en: This modifier adds the necessary quoting to ensure that the expanded text will only match a literal occurrence if used as a parameter to :regex.  Every character with special meaning (. , *, ? , etc.) is prefixed with \ in the expansion
sv: Väljaren lägger till nödvändiga tecken för att säkerställa att den expanderade texten bara motsvarar bokstavliga förekomster om den används som parameter med :regex. Alla tecken med särskild betydelse (., *, ?, etc.) inleds med \ i expansionen.

en: Stop
sv: Stoppa

en: The "stop" action ends all processing.  If the implicit keep has not been cancelled, then it is taken.
sv: Åtgärden "stoppa" avslutar all behandling. Om det underförstådda "behåll" inte har ställts in, utförs det.

en: Vacation
sv: Semester

en: day:
sv: dag:

en: Message subject:
sv: Brevrubrik:

en: Additional email:
sv: Ytterligare e-postadress:

en: Vacation reason:
sv: Semesterorsak:

en: The "vacation" action implements a vacation autoresponder similar to the vacation command available under many versions of Unix. Its purpose is to provide correspondents with notification that the user is away for an extended period of time and that they should not expect quick responses.
sv: Åtgärden "vacation" (semester) implementerar automatiskt svar vid semester som liknar kommandot vacation tillgängligt i många versioner av Unix. Dess syfte är att ge brevskrivare underrättelse om att användaren är borta under en längre tidsperiod, och att de inte kan förvänta sig ett snabbt svar.

en: Through the ":days" parameter, it limits the number of auto-replies to the same sender to one per [n] days, for a specified number of days. But there are cases when one needs more granularity, if one would like to generate "vacation" replies more frequently.
sv: Via parametern ":days" (dagar), begränsar den antal automatiska svar till samma avsändare till ett per [n] dagar, för ett angivet antal dagar. Men det finns tillfällen då man behöver bättre upplösning, om man vill skapa "semestersvar" oftare.

en: This extension defines a ":seconds" parameter to provide more granularity for such situations.
sv: Den här utökningen definierar parametern ":seconds" (sekunder) för att ge bättre upplösning i sådana situationer.

en: Define Email Address...
sv: Definiera e-postadress...

en: Enter message...
sv: Skriv in meddelande...

en: Insert at the beginning
sv: Infoga i början

en: Append at the end
sv: Lägg till sist

[ctx: @title:window]
en: Flags
sv: Flaggor

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Answered
sv: Besvarat

en: Flagged
sv: Flaggat

en: Seen
sv: Läst

en: Draft
sv: Utkast

en: Click on button for selecting flags...
sv: Klicka på knappen för att välja flaggor...

en: Select Flags
sv: Välj flaggor

en: high importance
sv: hög viktighet

en: normal importance
sv: normal viktighet

en: low importance
sv: låg viktighet

en: days
sv: dagar

en: seconds
sv: sekunder

en: None
sv: Ingen

en: Lower
sv: Små

en: Upper
sv: Stora

en: Lower first letter
sv: Liten första bokstav

en: Upper first letter
sv: Stor första bokstav

en: Quote wildcard
sv: Citera jokertecken

en: Length
sv: Längd

en: Please select an action.
sv: Välj en åtgärd.

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Script contains unsupported feature "%1"
sv: Skriptet innehåller funktion som inte stöds "%1"

en: We detected a loop if in a loop if. It's not supported
sv: Detekterade en snurra om i en snurra om. Det stöds inte.

en: Unknown tag "%1" during parsing condition "%2"
sv: Okänd etikett "%1" vid tolkning av villkoret "%2"

en: Too many argument found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
sv: För många argument hittades för "%1", maximala värdet är %2, antal värden som hittades är %3 för %4.

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing condition "%2".
sv: Ett okänt etikettvärde "%1" hittades vid tolkning av villkoret "%2".

en: Address
sv: Adress

en: address:
sv: adress:

en: Use ; to separate emails
sv: Använd ; för att skilja e-postadresser

en: The "address" test matches Internet addresses in structured headers that contain addresses.  It returns true if any header contains any key in the specified part of the address, as modified by the comparator and the match keyword.
sv: Testen "address" (adress) matchar Internetadresser i strukturerade huvuden som innehåller adresser. Den returnerar sant om något huvud innehåller någon nyckel i den angivna delen av adressen, enligt de modifikationer som görs av jämförelsen och det matchande nyckelordet.

en: Body
sv: Text

en: The body test matches content in the body of an email message, that is, anything following the first empty line after the header.  (The empty line itself, if present, is not considered to be part of the body.)
sv: Testen "body" (text) matchar innehållet i brevtexten, det vill säga allt som följer den första tomma raden efter huvudet (själva den tomma raden, om den finns, anses inte vara en del av texten).

en: Currentdate
sv: Aktuellt datum

en: The currentdate test is similar to the date test, except that it operates on the current date/time rather than a value extracted from the message header.
sv: Testen "currentdate" (aktuellt datum" liknar datumtesten, förutom att den gäller aktuellt datum och tid istället för värdet som extraheras från brevhuvudet.

en: Date
sv: Datum

en: The date test matches date/time information derived from headers containing date-time values.
sv: Datumtesten "date" matchar datum- och tidsinformation härledd från huvuden som innehåller datum- och tidsvärden.

en: Envelope
sv: Kuvert

en: The "envelope" test is true if the specified part of the [SMTP] (or equivalent) envelope matches the specified key.
sv: Testen "envelope" (kuvert) är sann om den angivna delen av [SMTP]-kuvert (eller motsvarande) motsvarar den angivna nyckeln.

en: Environment
sv: Miljö

en: Item:
sv: Objekt:

en: The environment test retrieves the item of environment information specified by the name string and matches it to the values specified in the key-list argument.
sv: Testen "environment" (miljö) hämtar det miljöinformationsobjekt som anges av namnsträngen och matchar det mot värdena angivna i argumentet nyckellista.

en: Exists
sv: Finns

en: exists
sv: finns

en: not exists
sv: finns inte

en: The "exists" test is true if the headers listed in the header-names argument exist within the message.  All of the headers must exist or the test is false.
sv: Testen "exists" (finns) är sann om huvuden listade i argumentet huvudnamn finns i brevet. Alla huvuden måste finnas, annars är testen falsk.

en: False
sv: Falskt

en: false
sv: falskt

en: The "false" test always evaluates to false.
sv: Testen "false" (falskt) utvärderas alltid till falskt.

en: Has Flag
sv: Har flagga

en: Variable name
     (if empty it uses internal variable):
sv: Variabelnamn
     (om tomt används intern variabel):

en: The hasflag test evaluates to true if any of the variables matches any flag name.
sv: Testen "hasflag" (har flagga) utvärderas till sann om någon av variablerna matchar något flaggnamn.

en: Header
sv: Huvud

en: With value:
sv: Med värde:

en: The "header" test evaluates to true if the value of any of the named headers, ignoring leading and trailing whitespace, matches any key.
sv: Testen "header" (huvud) utvärderas till sann om värdet på något av de namngivna huvudena, där inledande och avslutande blanktecken ignoreras, matchar någon nyckel.

en: IHave
sv: Jag har

en: Use "," to separate capabilities
sv: Använd "," för att skilja funktioner åt

en: The "ihave" test provides a means for Sieve scripts to test for the existence of a given extension prior to actually using it.
sv: Testet "ihave" (jag har) ger möjlighet för Sieve-skript att testa om en given utökning finns innan den verkligen används.

en: Mailbox exists
sv: Brevlåda finns

en: The "mailboxexists" test is true if all mailboxes listed in the "mailbox-names" argument exist in the mailstore, and each allows the user in whose context the Sieve script runs to "deliver" messages into it.
sv: Testen "mailboxexists" (brevlåda finns) är sann om alla brevlådor listade i argumentet "mailbox-names" (brevlådenamn) finns i brevlagret, och alla tillåter att användaren, i vars omgivning Sieve-skriptet körs, kan "leverera" brev till dem.

en: Meta Data
sv: Metadata

en: Mailbox:
sv: Brevlåda:

en: Annotations:
sv: Kommentarer:

en: This test retrieves the value of the mailbox annotation "annotation-name" for the mailbox "mailbox". The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
sv: Testen hämtar värdet på brevlådekommentaren "annotation-name" (kommentarnamn) för brevlådan "mailbox". Det hämtade värden jämförs med "key-list" (nyckellista). Testen returnerar sant om kommentaren finns och dess värde motsvarar någon av nycklarna.

en: Metadata exists
sv: Metadata finns

en: Annotation:
sv: Kommentar:

en: The "metadataexists" test is true if all of the annotations listed in the "annotation-names" argument exist for the specified mailbox.
sv: Testen "metadataexists" (metadata finns) är sann om alla kommentarer som listas i väljaren "annotation-names" (kommentarnamn) finns för den angivna brevlådan.

en: Server Meta Data
sv: Servermetadata

en: This test retrieves the value of the server annotation "annotation-name".  The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
sv: Testen hämtar värdet på serverkommentaren "annotation-name" (kommentarnamn). Det hämtade värden jämförs med "key-list" (nyckellista). Testen returnerar sant om kommentaren finns och dess värde motsvarar någon av nycklarna.

en: Server Meta Data Exists
sv: Servermetadata finns

en: The "servermetadataexists" test is true if all of the server annotations listed in the "annotation-names" argument exist.
sv: Testen "servermetadataexists" (servermetadata finns) är sann om alla serverkommentarer som listas i väljaren "annotation-names" (kommentarnamn) finns.

en: Size
sv: Storlek

en: over
sv: över

en: The "size" test deals with the size of a message.  It takes either a tagged argument of ":over" or ":under", followed by a number representing the size of the message.
sv: Testen "size" (storlek) hanterar brevets storlek. Den använder antingen ett etikettargument ":over" (över) eller ":under", följt av ett tal som representerar brevets storlek.

en: Spam Test
sv: Test av skräppost

en: Percent
sv: Procent

en: Sieve implementations that implement the "spamtest" test use an identifier of either "spamtest" or "spamtestplus" for use with the capability mechanism.
sv: Implementeringar av Sieve som har testen "spamtest" (test av skräppost) använder antingen identifieraren "spamtest" eller "spamtestplus" för att använda med kapacitetsmekanismen.

en: True
sv: Sant

en: true
sv: sant

en: The "true" test always evaluates to true.
sv: Testen "true" (sant) utvärderas alltid till sant.

en: Virus Test
sv: Virustest

en: Sieve implementations that implement the "virustest" test have an identifier of "virustest" for use with the capability mechanism.
sv: Implementeringar av Sieve som har testen "virustest" (virustest) har identifieraren "virustest" för att använda med kapacitetsmekanismen.

en: all
sv: alla

en: localpart
sv: lokaldel

en: domain
sv: domän

en: user
sv: användare

en: detail
sv: detaljinformation

en: raw
sv: obehandlat

en: content
sv: innehåll

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: Julian
sv: Juliansk

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Time
sv: Tid

en: iso8601
sv: ISO-8601

en: std11
sv: STD-11

en: Zone
sv: Zon

en: Weekday
sv: Veckodag

en: Select multiple headers...
sv: Markera flera huvuden...

[ctx: @title:window]
en: Headers
sv: Huvuden

en: Add new header:
sv: Lägg till nytt huvud:

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Reply To
sv: Svara till

en: Cc
sv: Kopia

en: Bcc
sv: Dold kopia

en: Resent From
sv: Skickat igen från

en: Resent To
sv: Skickat igen till

en: Sender
sv: Avsändare

en: Subject
sv: Rubrik

en: Message Id
sv: Brevidentifikation

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Type
sv: Typ

en: Subtype
sv: Undertyp

en: Anychild
sv: Godtyckligt underliggande objekt

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Value
sv: Värde

en: Count
sv: Antal

en: Greater than
sv: Större än

en: Greater than or equal
sv: Större än eller lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Less than or equal
sv: Mindre än eller lika med

en: Equal to
sv: Lika med

en: Not equal to
sv: Inte lika med

en: Bytes
sv: Byte

en: Please select an condition.
sv: Välj ett villkor.

en: Sieve Script
sv: Sieve-skript

en: Error during importing script. Do you want to switch to text mode?
sv: Fel vid import av skript. Vill du byta till textläge?

[ctx: @action:button]
en: Switch to Text Mode
sv: Byt till textläge

[ctx: @action:button]
en: Do Not Switch
sv: Byt inte

en: Add ForEveryPart loop
sv: Lägg till snurra med För varje del

en: "foreverypart", which is an iterator that walks though every MIME part of a message, including nested parts, depth first, and applies the commands in the specified block to each of them.
sv: "foreverypart" (för varje del), en snurra som går igenom alla Mime-delar i ett brev, inklusive nästlade delar, den djupaste först, och utför kommandona i det angivna blocket för var och en av dem.

en: Unknown tagValue "%1" during loading loop "for"
sv: Okänt etikettvärde "%1" under laddning av snurran "for"

en: Unknown tag "%1" during loading loop "for"
sv: Okänd etikett "%1" under laddning av snurran "for"

en: Variable name:
sv: Variabelnamn:

en: Set value to:
sv: Ange värde:

en: Unknown tag "%1" during loading of variables.
sv: Okänd etikett "%1" under tolkning av variabler.

en: A variable has global scope in all scripts that have declared it with the "global" command.  If a script uses that variable name without declaring it global, the name specifies a separate, non-global variable within that script.
sv: En variabel som har global omfattning i alla skript som har deklarerat den med kommandot "global". Om ett skript använder variabeln utan att ha deklarerat den som global, anger namnet en separat icke-global variabel i det skriptet.

en: personal
sv: personligt

en: global
sv: allmänt

en: Unknown location type "%1" during parsing includes
sv: Okänd platstyp "%1" vid tolkning av inkluderingar

en: Include:
sv: Inkludera:

en: Name:
sv: Namn:

en: Optional
sv: Valfritt

en: Once
sv: En gång

en: The "include" command takes an optional "location" parameter, an optional ":once" parameter, an optional ":optional" parameter, and a single string argument representing the name of the script to include for processing at that point.
sv: Kommandot "include" (inkludera) har en valfri parameter "location" (plats), en valfri parameter "once" (en gång), en valfri parameter "optional" (valfritt) och ett enda strängargument som representerar namnet på skriptet som ska inkluderas för behandling på det stället.

en: We can not add more includes elements.
sv: Det går inte att lägga till flera Inkluderar-element.

en: Conditions
sv: Villkor

en: Match all messages
sv: Matcha alla brev

en: Match a&ll of the following
sv: Matchar a&lla följande

en: Match an&y of the following
sv: Matchar nå&gon av följande

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add new block:
sv: Lägg till nytt block:

en: "elsif" block
sv: "elsif"-block

en: "else" block
sv: "else"-block

[ctx: @title:window]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
sv: Upp

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
sv: Ner

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
sv: Längst upp

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
sv: Längst ner

en: New Script
sv: Nytt skript

en: Delete Script
sv: Ta bort skript

en: Rename Script
sv: Byt namn på skript

en: Edit Script Description
sv: Redigera skriptbeskrivning...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script
sv: Nytt skript

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Script
sv: Byt namn på skript

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Script
sv: Ta bort skript

[ctx: @title:window]
en: New Script
sv: Nytt skript

en: New script name:
sv: Nytt skriptnamn:

en: Do you want to delete "%1" script?
sv: Vill du ta bort skriptet "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Delete Script
sv: Ta bort skript

[ctx: @title:window]
en: Rename Script
sv: Byt namn på skript

en: New name for the script:
sv: Nytt namn på skriptet:

en: forEveryPart is not supported by your server
sv: Funktionen forEveryPart stöds inte av servern

en: Script part %1
sv: Skriptdel %1

en: Includes
sv: Inkluderar

en: Global Variable
sv: Global variabel

en: ForEveryPart
sv: För varje del

en: Script should always have just one "Else" block. We cannot add another one.
sv: Skriptet måste alltid ha bara ett "Else"-block. Det går inte att lägga till ytterligare ett.

en: Main block
sv: Huvudblock

en: Block "Elsif"
sv: "Elsif"-block

en: Block "Else"
sv: "Else"-block

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing Error
sv: Sieve tolkningsfel

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Sieve script:
sv: Sieve-skript:

en: Errors reported:
sv: Rapporterade fel:

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Log To File
sv: Spara logg i fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @title:window]
en: Sieve Diagnostics
sv: Diagnostik från Sieve

en: Collecting diagnostic information about Sieve support...
sv: Samlar in diagnostisk information om stöd för Sieve...

en: No IMAP resource found.
sv: Ingen IMAP-resurs hittades.

en: Unable to get the info
sv: Kan inte hämta informationen

en: Collecting data for account '%1'...
sv: Samlar in data för kontot '%1'...

en: (Account does not support Sieve)
sv: (Kontot stöder inte Sieve)

en: Contents of script '%1':
sv: Innehåll i skriptet '%1':

en: Retrieving the script failed.
    The server responded:
    %1
sv: Misslyckades hämta skriptet.
    Servern svarade:
    %1

en: (This script is empty)
sv: (Skriptet är tomt)

en: Sieve capabilities:
sv: Sieve-funktioner:

en: (No special capabilities available)
sv: (Inga särskilda funktioner tillgängliga)

en: Available Sieve scripts:
sv: Tillgängliga Sieve-skript.

en: (No Sieve scripts available on this server)
sv: (inga Sieve-skript tillgängliga på den här servern)

en: Active script: '%1'
sv: Aktivt skript: '%1'

[ctx: @title:window]
en: Edit Sieve Script
sv: Redigera Sieve-skript

en: Script is modified. Do you want to close editor?
sv: Skriptet har ändrats. Vill du stänga editorn?

[ctx: @action:button]
en: Close Editor
sv: Stäng editor

[ctx: @action:button]
en: Do Not Close
sv: Stäng inte

en: Sieve Files (*.siv);;All Files (*)
sv: Sieve-filer (*.siv);;Alla filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Script
sv: Spara skript

en: You will overwrite script. Do you want to continue?
sv: Du kommer att skriva över skriptet. Vill du fortsätta?

en: Import Script
sv: Importera skript

en: *.siv;;sieve files (*.siv);;all files (*)
sv: *.siv;;Sieve-filer (*.siv);;alla filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Import Script Sieve
sv: Importera Sieve-skript

en: Could not load the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
sv: Kunde inte läsa in filen %1:
    Den detaljerade felbeskrivningen är "%2".

en: Sieve Editor Error
sv: Sieve-editorfel

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Uncomment
sv: Ta bort kommentar

en: Debug Sieve Script...
sv: Felsök Sieve-skript...

en: Wordwrap
sv: Bryt rader

[ctx: @title:menu]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @title:menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @title:menu]
en: View
sv: Visa

[ctx: @title:menu]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
sv: Stäng alla övriga flikar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Error during load page about %1
sv: Fel vid försök att läsa in sida omkring %1

en: Help about: %1
sv: Hjälp om: %1

en: Sieve Template:
sv: Sieve-mall:

en: Show result from "check syntax"
sv: Visa resultat från "kontrollera syntax"

en: Error during parsing
sv: Fel vid tolkning

en: Selected text is not a full sieve script
sv: Markerad text är inte ett fullständigt Sieve-skript

en: Parsing error
sv: Tolkningsfel

en: Check Syntax
sv: Kontrollera syntax

en: Import...
sv: Importera...

en: Create Rules Graphically...
sv: Skapa regler grafiskt...

en: Share...
sv: Dela...

en: Server Info
sv: Serverinformation

en: Script name:
sv: Skriptnamn:

en: Simple Mode
sv: Enkelt läge

en: Advanced Mode
sv: Avancerat läge

[ctx: @title:window]
en: Sieve Server Support
sv: Stöd för Sieve-server

en: Sieve server supports:
sv: Sieve på servern stöder:

en: Insert Rule
sv: Infoga regel

en: Help about: '%1'
sv: Hjälp om: '%1'

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Some errors were found during parsing. <a href="sieveerrordetails">(Details...)</a>
sv: Vissa fel hittades under tolkning <a href="sieveerrordetails">(Mer information...)</a>

en: Switch to Graphical Mode
sv: Byt till grafikläge

en: Stay in Text Mode
sv: Bli kvar i textläge

en: Switch to Text Mode
sv: Byt till textläge

en: Stay in Graphical Mode
sv: Bli kvar i grafikläge

en: We cannot parse script. We cannot switch to graphical mode
sv: Skriptet kan inte tolkas. Det går inte att byta till grafikläge.

en: Close
sv: Stäng

[ctx: Find text]
en: F&ind:
sv: &Sök:

en: Text to search for
sv: Text att söka efter

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
sv: Nästa

en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
sv: Föregående

en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

en: Options
sv: Alternativ

en: Modify search behavior
sv: Ändra sökbeteendet

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Phrase not found
sv: Mening hittades inte

en: Save Web Page
sv: Spara webbsida

en: No errors found.
sv: Inga fel hittades.

en: An unknown error was encountered.
sv: Ett okänt fel påträffades.

en: Path is not specified.
sv: Sökvägen är inte angiven.

en: Error writing "MASTER" script on server.
    The server responded:
    %1
sv: Fel när huvudskript "MASTER" skrevs på servern.
    Servern svarade:
    %1

en: Error writing "User" script on server.
    The server responded:
    %1
sv: Fel när användarskript "User" skrevs på servern.
    Servern svarade:
    %1

en: Script is empty. (%1)
sv: Skriptet är tomt. (%1)

en: Script parsing error.
sv: Tolkningsfel av skript.

en: Impossible to start job
sv: Omöjligt att starta jobb

en: An error occurred during loading the sieve script.
sv: Ett fel uppstod när Sieve-skriptet skulle läsas in.

en: An error occurred during saving the sieve script.
sv: Ett fel uppstod när Sieve-skriptet skulle sparas.

en: An error occurred during deleting the sieve script.
sv: Ett fel uppstod vid borttagning av Sieve-skriptet.

[ctx: @title:window]
en: Manage Sieve Scripts
sv: Hantera Sieve-skript

[ctx: create a new sieve script]
en: New...
sv: Nytt...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Sieve Error
sv: Sieve-fel

en: Uploading script to server for checking it, please wait...
sv: Laddar upp skript till servern för att kontrollera den, vänta ...

en: The Sieve script was successfully uploaded.
sv: Sieve-skriptet laddades upp med lyckat resultat.

en: Sieve Script Upload
sv: Uppladdning av Sieve-skript

en: Uploading the Sieve script failed.
    The server responded:
    %1
sv: Uppladdning av Sieve-skriptet misslyckades.
    Servern svarade:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing
sv: Sieve-tolkning

en: XML Files (*.xml);;All Files (*)
sv: XML-filer (*.xml);;Alla filer (*)

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office settings to be changeable by the user.
sv: Tillåt att inställning av frånvarosvar ändras av användaren.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeUploadButNoSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow users to upload out-of-office sieve scripts, but prevent them from changing any settings, such as the domain to react to or the spam reaction switch.
sv: Tillåt användare att ladda upp Sieve-frånvaroskript, men förhindra dem från att ändra några inställningar, såsom domänen att reagera på eller inställningen av reaktion på skräppost.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeDomain), group (OutOfOffice)
en: Send out-of-office replies to mails coming from this domain only.
sv: Skicka bara frånvarosvar för brev som kommer från den här domänen.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeReactToSpam), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office replies to be sent to messages marked as SPAM.
sv: Tillåt att frånvarosvar skickas till brev markerade som skräppost.

note: i18n: ectx: label, entry (CheckOutOfOfficeOnStartup), group (OutOfOffice)
en: Check if there is still an active out-of-office reply configured on startup.
sv: Kontrollera om det fortfarande finns ett aktivt frånvarosvar inställt vid start.

[ctx: @title:window]
en: Debug Sieve Script
sv: Felsök Sieve-skript

en: Apply Changes
sv: Verkställ ändringar

en: Debug
sv: Felsök

en: Email path:
sv: E-postsökväg:

en: Extension:
sv: Utökning:

en: Activate extension with "+<name of extension>", deactivate it with "-<name of extension>"
sv: Aktivera utökning med "+<utökningens namn>", inaktivera den med "-<utökningens namn>"

en: Display check script result...
sv: Visa resultat från kontroll av skript...

en: Script text is empty.
sv: Skriptets text är tom.

en: Email file must be installed locally.
sv: E-postfil måste installeras lokalt.

en: Failed to open temporary file.
sv: Misslyckades öppna tillfällig fil.

en: Script still contains debug method. Remove it please.
sv: Skriptet innehåller fortfarande en felsökningsmetod. Ta bort den.

en: Clear
sv: Rensa

en: Text Files (*.txt);;All Files (*)
sv: Textfiler (*.txt);;Alla filer (*)

en: Add debug here
sv: Lägg till felsökning här

en: "sieve-test" was not found on system. Please install it. (See in Dovecot package)
sv: "sieve-test" hittades inte på system. Installera det (se paketet Dovecot).

en: Filter on Mailing List-ID
sv: Filtrera på sändlista

en: Filter on Subject
sv: Filtrera på rubrik

en: Filter on Spamassassin
sv: Filtrera med Spamassassin

en: Flag messages
sv: Flagga brev

en: Forward Message
sv: Vidarebefordra brev

en: Forward Message and add copy
sv: Vidarebefordra brev och lägg till kopia

en: Destroy mail posted by...
sv: Förstör brev skickade av...

en: Vacations
sv: Semester

[ctx: @title:window]
en: Default template
sv: Standardmall

[ctx: @title:window]
en: Template
sv: Mall

en: You can drag and drop element on editor to import template
sv: Du kan dra och släppa element på editorn för att importera en mall

[ctx: @title:window]
en: Configure "Out of Office" Replies
sv: Anpassa frånvarosvar

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
sv: Vill du verkligen avbryta?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
sv: Bekräftelse

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
sv: Avbryt redigering

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
sv: Avbryt inte

en: KMail's Out of Office Reply functionality relies on server-side filtering. You have not yet configured an IMAP server for this. You can do this on the "Filtering" tab of the IMAP account configuration.
sv: Kmails funktion för frånvarosvar förlitar sig på filtrering på servern. Du har inte ännu anpassat IMAP-servern för det. Du kan göra det under fliken "Filtrering" i inställningarna av IMAP-kontot.

en: ParseUserScriptJob failed: %1
sv: ParseUserScriptJob misslyckades: %1

en: Failed to get the list of Sieve scripts.
    The server responded:
    %1
sv: Misslyckades hämta listan med Sieve-skript.
    Servern svarade:
    %1

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply is now active.
sv: Sieve-skript installerat med lyckat resultat på servern '%1'.
    Frånvarosvar är nu aktiverat.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply has been deactivated.
sv: Sieve-skript installerat med lyckat resultat på servern '%1'.
    Frånvarosvar är nu inaktiverat.

en: Impossible to install script on server '%1'
sv: Omöjligt att installera skript på servern '%1'

en: Configure vacation notifications to be sent:
sv: Anpassa semesterunderrättelser som ska skickas:

en: &Activate vacation notifications
sv: A&ktivera semesterunderrättelse

en: &Subject of the vacation mail:
sv: &Rubrik för semesterbrev:

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: End date:
sv: Slutdatum:

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

en: &Resend notification only after:
sv: Skicka ba&ra om underrättelse efter:

en: &Send responses for these addresses:
sv: &Skicka svar till följande adresser:

en: &Action for incoming mails:
sv: Åt&gärd för inkommande brev:

en: Do not send vacation replies to spam messages
sv: Skicka inte semestersvar för skräppost

en: Only react to mail coming from domain
sv: Reagera bara för brev som kommer från domän

en: There is still an active out-of-office reply configured.
    Do you want to edit it?
sv: Det finns fortfarande ett aktivt frånvarosvar inställt.
    Vill du redigera det?

en: Out-of-office reply still active
sv: Frånvarosvar fortfarande aktivt

en: Edit
sv: Redigera

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Your server did not list "vacation" in its list of supported Sieve extensions;without it, KMail cannot install out-of-office replies for you.Please contact your system administrator.
sv: Din server angav inte "semester" i listan på Sieve-utökningar som stöds. Utan det kan inte Kmail installera frånvarosvar åt dig. Kontakta systemadministratören.

en: Out of office till %1
sv: Borta till %1

en: Redirect to
sv: Skicka vidare till

en: Copy to
sv: Kopiera till

en: I am out of office till %1.
    
    In urgent cases, please contact Mrs. "vacation replacement"
    
    email: "email address of vacation replacement"
    phone: +49 711 1111 11
    fax.:  +49 711 1111 12
    
    Yours sincerely,
    -- "enter your name and email address here"
sv: Jag är borta till %1.
    
    Vid brådskande ärenden, kontakta "semestervikarie"
    
    e-post: "e-postadress till semestervikarie"
    telefon: +46 8 111 11 11
    telefax: +46 8 111 11 12
    
    Vänliga hälsningar,
    -- "ange ditt namn och din e-postadress här"

en: Someone (probably you) changed the vacation script on the server. KMail is no longer able to determine the parameters for the autoreplies. Default values will be used.
sv: Någon (troligen du) ändrade semesterskriptet på servern. Kmail kan inte längre avgöra parametrarna för automatiska svar. Förvalda värden kommer att användas.

en: No Sieve URL configured
sv: Ingen Sieve-webbadress inställd

en: No IMAP server configured...
sv: Ingen IMAP-server inställd...

en: Available Scripts
sv: Tillgängliga skript

en: Network down.
sv: Nätverk nerkopplat.

en: Edit Script...
sv: Redigera skript...

en: Rename Script...
sv: Byt namn på skript...

en: Deactivate Script
sv: Inaktivera skript

en: New Script...
sv: Nytt skript...

en: New Sieve Script
sv: Nytt Sieve-skript

en: Please enter a name for the new Sieve script:
sv: Ange ett namn på det nya Sieve-skriptet.

en: unnamed
sv: namnlös

en: Empty name is not a valid name
sv: Ett tomt namn är inte ett giltigt namn

en: You cannot use protected name.
sv: Det går inte att använda skyddat namn.

en: Script name already used "%1".
sv: Skriptnamnet används redan "%1".

en: Script Name:
sv: Skriptnamn:

en: Really delete script "%1" from the server?
sv: Ska skriptet "%1" verkligen tas bort från servern?

en: Delete Sieve Script Confirmation
sv: Bekräftelse om borttagning av Sieve-skript

en: Deleting the script failed.
    The server responded:
    %1
sv: Misslyckades ta bort skriptet.
    Servern svarade:
    %1

en: Failed to fetch the list of scripts
sv: Misslyckades hämta listan över skript

en: Define Folder
sv: Definiera korg

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
sv: Tolkningsfel: Returtecken (CR) utan nyradstecken (LF)

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
sv: Tolkningsfel: Snedstreck ("/") utan citationstecken och asterisk ("*"). Avbruten kommentar?

en: Parse error: Illegal Character
sv: Tolkningsfel: Felaktigt tecken

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
sv: Tolkningsfel: Oväntat tecken. Troligen ett saknat mellanslag?

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
sv: Tolkningsfel: Taggnamn börjar med siffror

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
sv: Tolkningsfel: Bara blanktecken och #-kommentarer kan följa efter "text:" på samma rad

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
sv: Tolkningsfel: Nummer utanför intervall (måste vara mindre än %1)

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
sv: Tolkningsfel: Ogiltig UTF-8-följd

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
sv: Tolkningsfel: För tidig avslutning av flerraderssträng (glömde du "."?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
sv: Tolkningsfel: För tidig avslutning av citerad sträng (saknar avslutande '"')

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
sv: Tolkningsfel: För tidig avslutning av stränglista (saknar avslutande "]")

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
sv: Tolkningsfel: För tidig avslutning av testlista (saknar avslutande ")")

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
sv: Tolkningsfel: För tidig avslutning av block (saknar avslutande "}")

en: Parse error: Missing Whitespace
sv: Tolkningsfel: Saknar blanktecken

en: Parse error: Missing ';' or Block
sv: Tolkningsfel: Saknar ";" eller block

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
sv: Tolkningsfel: Förväntade ";" eller "{", men hittade något annat

en: Parse error: Expected Command, got something else
sv: Tolkningsfel: Förväntade kommando, men hittade något annat

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
sv: Tolkningsfel: Inledande, upprepade eller avslutande kommatecken i stränglista

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
sv: Tolkningsfel: Inledande, upprepade eller avslutande kommatecken i testlista

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
sv: Tolkningsfel: Saknar "," mellan strängar i stränglista

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
sv: Tolkningsfel: Saknar "," mellan tester i testlista

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
sv: Tolkningsfel: Endast strängar tillåts i stränglistor

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
sv: Tolkningsfel: Endast tester tillåts i testlistor

en: "require" must be first command
sv: Första kommandot måste vara "require"

en: "require" missing for command "%1"
sv: Saknar "require" för kommandot "%1"

en: "require" missing for test "%1"
sv: Saknar "require" för testen "%1"

en: "require" missing for comparator "%1"
sv: Saknar "require" för jämförelsen "%1"

en: Command "%1" not supported
sv: Kommandot "%1" stöds inte

en: Test "%1" not supported
sv: Testen "%1" stöds inte

en: Comparator "%1" not supported
sv: Jämförelsen "%1" stöds inte

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
sv: Brott mot platsens principbegränsning: Testnästling för djup (max. %1)

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
sv: Brott mot platsens principbegränsning: Blocknästling för djup (max. %1)

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
sv: Ogiltigt argument "%1" till "%2"

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
sv: Argument med konflikter: "%1" och "%2"

en: Argument "%1" Repeated
sv: Argument "%1" upprepat

en: Command "%1" violates command ordering constraints
sv: Kommandot "%1" bryter mot begränsningar i kommandoordning

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
sv: Åtgärderna "%1" och "%2" som inte fungerar tillsammans begärdes

en: Mail Loop detected
sv: E-postsnurra identifierad

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
sv: Brott mot platsens principbegränsning: För många åtgärder begärdes (max. %1)

en: Unknown error
sv: Okänt fel
