libkleopatra - en to da translation catalogue (196 entries)

en: Error in checksum definition %1: %2
da: Fejl i tjeksum-definition %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
da: Kan ikke bruge både %f og | i "%1"

en: Quoting error in '%1' entry
da: Citationsfejl i indgangen "%1"

en: '%1' too complex (would need shell)
da: "%1" er for kompleks (ville kræve en skal)

en: '%1' entry is empty/missing
da: Indgangen "%1" er tom/mangler

en: '%1' empty or not found
da: "%1" er tom eller blev ikke fundet

en: 'id' entry is empty/missing
da: Indgangen "id" er tom/mangler

en: 'output-file' entry is empty/missing
da: Indgangen "output-file" er tom/mangler

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
da: Indgangen "file-patterns" er tom/mangler

en: Caught unknown exception in group %1
da: Fangede uventet undtagelse i gruppen %1

en: Common name
da: Almindeligt navn

en: Surname
da: Efternavn

en: Given name
da: Døbenavn

en: Location
da: Sted

en: Title
da: Titel

en: Organizational unit
da: Organisatorisk enhed

en: Organization
da: Organisation

en: Postal code
da: Postnummer

en: Country code
da: Landekode

en: State or province
da: Stat eller provins

en: Domain component
da: Domænekomponent

en: Business category
da: Forretningskategori

en: Email address
da: E-mailadresse

en: Mail address
da: Postadresse

en: Mobile phone number
da: Mobiltelefonnummer

en: Telephone number
da: Telefonnummer

en: Fax number
da: Fax-nummer

en: Street address
da: Gadeadresse

en: Unique ID
da: Entydigt ID

en: Inline OpenPGP (deprecated)
da: Indlejret OpenPGP (forældet)

en: Any
da: Enhver

en: Never Encrypt
da: Kryptér aldrig

en: Always Encrypt
da: Kryptér altid

en: Always Encrypt If Possible
da: Kryptér altid om muligt

en: Ask
da: Spørg

en: Ask Whenever Possible
da: Spørg om muligt

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
da: <placeholder>ingen</placeholder>

en: Never Sign
da: Signér aldrig

en: Always Sign
da: Signér altid

en: Always Sign If Possible
da: Signér altid om muligt

[ctx: no specific preference]
en: <none>
da: <ingen>

en: All Certificates
da: Alle certifikater

en: My Certificates
da: Mine certifikater

en: Trusted Certificates
da: Betroede certifikater

en: Other Certificates
da: Andre certifikater

en: E-Mail
da: E-mail

en: User-IDs
da: Bruger-id'er

en: Valid From
da: Gyldig fra

en: Valid Until
da: Gyldig indtil

en: Protocol
da: Protokol

en: Key-ID
da: Nøgle-id

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Issuer
da: Udsteder

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Origin
da: Oprindelse

en: Last Update
da: Seneste opdatering

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Strength
da: Styrke

en: Usage
da: Brug

en: User ID
da: Bruger-ID

en: class %1
da: klasse %1

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
da: Se GnuPG-auditlog

en: &Copy to Clipboard
da: &Kopiér til udklipsholderen

en: &Save to Disk...
da: &Gem til disk...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
da: Vælg fil, som GnuPG-auditlog skal gemmes til

en: Could not save to file "%1": %2
da: Kunne ikke gemme til filen "%1": %2

en: File Save Error
da: Filgemningsfejl

en: GpgConf Error
da: GpgConf-fejl

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
da: Værktøjet gpgconf der bruges til at levere information til denne dialog, synes ikke at være installeret korrekt. Det returnerede ikke nogen komponenter. Prøv at køre "%1" på kommandolinjen for at få mere information.

en: Set the debugging level to
da: Sæt fejlretningsniveauet til

en: Show...
da: Vis...

en: Edit...
da: Redigér...

en: 1 server configured | %1 servers configured
da[0]: 1 server indstillet
da[1]: %1 servere indstillet

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Available attributes:
da: Tilgængelige attributter:

en: Current attribute order:
da: Nuværende attributrækkefølge:

en: All others
da: Alle andre

en: Add to current attribute order
da: Tilføj til nuværende attributrækkefølge

en: Remove from current attribute order
da: Fjern fra nuværende attributrækkefølge

en: Move to top
da: Flyt til top

en: Move one up
da: Flyt én op

en: Move one down
da: Flyt én ned

en: Move to bottom
da: Flyt helt ned

en: <placeholder>none</placeholder>
da: <placeholder>ingen</placeholder>

en: Never Encrypt with This Key
da: Kryptér aldrig med denne nøgle

en: Always Encrypt with This Key
da: Kryptér altid med denne nøgle

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
da: Kryptér når kryptering er mulig

en: Always Ask
da: Spørg altid

en: Ask Whenever Encryption is Possible
da: Spørg når kryptering er mulig

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
da: Krypteringsnøgle-godkendelse

en: The following keys will be used for encryption:
da: Følgende nøgler bliver brugt til kryptering:

en: Your keys:
da: Dine nøgler:

en: Recipient:
da: Modtager:

en: Encryption keys:
da: Krypteringsnøgler:

en: Encryption preference:
da: Krypteringspræference:

en: Clear
da: Ryd

en: Change...
da: Ændr...

en: <placeholder>unknown</placeholder>
da: <placeholder>ukendt</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>Der opstod en fejl, mens nøgler blev hentet fra motoren:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Key Listing Failed
da: Listevisning af nøgler fejlede

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
da: OpenPGP-motoren understøtter ikke listevisning af nøgler. Tjek din installation.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
da: S/MIME-motoren understøtter ikke listevisning af nøgler. Tjek din installation.

en: OpenPGP Key Selection
da: Valg af OpenGPG-nøgle

en: Please select an OpenPGP key to use.
da: Vælg en OpenGPG-nøgle til anvendelse.

en: S/MIME Key Selection
da: Valg af S/MIME-nøgle

en: Please select an S/MIME key to use.
da: Vælg en S/MIME-nøgle til anvendelse.

en: Key Selection
da: Valg af nøgle

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
da: Vælg en (OpenPGP eller S/MIME) nøgle til anvendelse.

en: The key is expired.
da: Nøglen er udløbet.

en: The key is disabled.
da: Nøglen er deaktiveret.

en: Key ID
da: Nøgle-ID

en: unknown
da: ukendt

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
da: Udsteder

en: Search for &External Certificates
da: Søg efter &eksterne certifikater

en: &Search for:
da: &Søg efter:

en: &Remember choice
da: &Husk valget

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
da: <qt><p>Hvis du afkrydser dette felt, vil dit valg blive gemt, og du vil ikke blive spurgt igen.</p></qt>

en: &Reread Keys
da: &Genlæs nøgler

en: &Start Certificate Manager
da: &Start certifikathåndtering

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
da: Ingen motor fundet til listevisning af nøgler. Tjek din installation.

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
da: Kunne ikke starte certifikathåndtering. Tjek din installation.

en: Certificate Manager Error
da: Fejl i certifikathåndtering

en: Checking selected keys...
da: Tjekker valgte nøgler...

en: Fetching keys...
da: Henter nøgler...

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
da[0]: <qt>En motor returnerede afkortet output.<p>Ikke alle tilgængelige nøgler vises</p></qt>
da[1]: <qt>%1 motorer returnerede afkortet output.<p>Ikke alle tilgængelige nøgler vises</p></qt>

en: Key List Result
da: Resultat af nøgleliste

en: Recheck Key
da: Tjek nøgle igen

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
da: Dit system understøtter ikke GnuPG-auditlogge

en: System Error
da: Systemfejl

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at hente GnuPG audit-log:
    %1

en: GnuPG Audit Log Error
da: GnuPG auditlog-fejl

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
da: Ingen GnuPG-audit-log tilgængelig for denne handling

en: No GnuPG Audit Log
da: Ingen GnuPG-audit-log

en: GnuPG Audit Log Viewer
da: GnuPG-auditlog-fremviser

en: Signing failed: %1
da: Signering fejlede: %1

en: Signing successful
da: Signering lykkedes

en: Encryption failed: %1
da: Kryptering fejlede: %1

en: Encryption successful
da: Kryptering lykkedes

en: Signing Result
da: Signeringsresultat

en: Signing Error
da: Signeringsfejl

en: Encryption Result
da: Krypteringsresultat

en: Encryption Error
da: Krypteringsfejl

en: &Show Audit Log
da: &Vis auditlog

en: Operation Failed
da: Operation mislykkedes

en: Generate a new key pair
da: Generér et nyt nøglepar

en: Generate
da: Generér

en: %1-bit %2 (secret key available)
da: %1-bit %2 (hemmelig nøgle tilgængelig)

en: Signing
da: Signering

en: Encryption
da: Kryptering

en: SSH Authentication
da: SSH-autentificering

en: Revoked
da: Tilbagekaldt

en: Expired
da: Udløbet

en: Serial number
da: Serienummer

en: Subject
da: Emne

en: User-ID
da: Bruger-id

en: a.k.a.
da: også kendt som

en: Trusted issuer?
da: Betroet udsteder?

en: Yes
da: Ja

en: Stored
da: Gemt

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
da: på smartcard med serienummer %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
da: på denne computer

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
da: ukendt

en: untrusted
da: ikke-betroet

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
da: ultimativt

en: revoked
da: tilbagekaldt

en: expired
da: udløbet

en: disabled
da: deaktiveret

[ctx: as in good/valid signature]
en: good
da: god

en: valid
da: gyldig

en: certificate expired
da: certifikat udløbet

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
da: dårlig

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
da: Dårlig signatur af ukendt certifikat %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
da: Dårlig signatur af en ukendt certifikat: %1

en: Bad signature by %1: %2
da: Dårlig signatur af %1: %2

en: Good signature by unknown certificate %1.
da: God signatur af ukendt certifikat %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
da: God signatur af ukendt certifikat.

en: Good signature by %1.
da: God signatur af %1.

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
da: Ugyldig signatur af ukendt certifikat %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
da: Ugyldig signatur af ukendt certifikat: %1

en: Invalid signature by %1: %2
da: Ugyldig signatur af %1: %2

en: This certificate was imported from the following sources:
da: Dette certifikat blev importeret fra følgende kilder:

en: The import of this certificate was canceled.
da: Import af dette certifikat blev annulleret.

en: An error occurred importing this certificate: %1
da: En fejl opstod under import af dette certifikat: %1

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
da: Dette certifikat var nyt til dit nøglelager. Den hemmelige nøgle er tilgængelig.

en: This certificate is new to your keystore.
da: Dette certifikat er nyt til dit nøglelager.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
da: Nye bruger-id'er blev føjet til dette certifikat af importen.

en: New signatures were added to this certificate by the import.
da: Nye signaturer blev føjet til dette certifikat af importen.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
da: Nye undernøgler blev føjet til dette certifikat af importen.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
da: Importen indeholdt ingen ny data til dette certifikat. Det er uændret.

en: Certify
da: Certificér

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Keyserver
da: Nøgleserver

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
da: Ugyldigt hex-tegn "%1" i inputstrøm.

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
da: Forhastet slutning på hex-kodet tegn i inputstrøm
