libkleopatra - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (148 entries)

en: Error in checksum definition %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška u definiciji kontrolne sume %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne može da stoji i %f i | u „%1“.

en: Quoting error in '%1' entry
sr@ijekavianlatin: Loši navodnici u unosu „%1“.

en: '%1' too complex (would need shell)
sr@ijekavianlatin: „%1“ je previše složena (zahtevala bi školjku)

en: '%1' entry is empty/missing
sr@ijekavianlatin: Unos „%1“ prazan ili nedostaje.

en: '%1' empty or not found
sr@ijekavianlatin: „%1“ prazan ili nedostaje.

en: 'id' entry is empty/missing
sr@ijekavianlatin: Unos „id“ prazan ili nedostaje.

en: 'output-file' entry is empty/missing
sr@ijekavianlatin: Unos „output-file“ prazan ili nedostaje.

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
sr@ijekavianlatin: Unos „file-patterns“ prazan ili nedostaje.

en: Caught unknown exception in group %1
sr@ijekavianlatin: Uhvaćen nepoznati izuzetak u grupi %1.

en: Common name
sr@ijekavianlatin: Uobičajeno ime

en: Surname
sr@ijekavianlatin: Prezime

en: Given name
sr@ijekavianlatin: Ime

en: Location
sr@ijekavianlatin: Lokacija

en: Title
sr@ijekavianlatin: Titula

en: Organizational unit
sr@ijekavianlatin: Organizaciona jedinica

en: Organization
sr@ijekavianlatin: Organizacija

en: Postal code
sr@ijekavianlatin: Poštanski broj

en: Country code
sr@ijekavianlatin: Kôd države

en: State or province
sr@ijekavianlatin: Država ili provincija

en: Domain component
sr@ijekavianlatin: Komponenta domena

en: Business category
sr@ijekavianlatin: Poslovna kategorija

en: Email address
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte

en: Mail address
sr@ijekavianlatin: Poštanska adresa

en: Mobile phone number
sr@ijekavianlatin: Broj mobilnog telefona

en: Telephone number
sr@ijekavianlatin: Broj telefona

en: Fax number
sr@ijekavianlatin: Broj faksa

en: Street address
sr@ijekavianlatin: Adresa

en: Unique ID
sr@ijekavianlatin: Jedinstveni id.

en: Inline OpenPGP (deprecated)
sr@ijekavianlatin: Utkani OpenPGP (zastarelo)

en: S/MIME Opaque
sr@ijekavianlatin: S/MIME neprozirno

en: Any
sr@ijekavianlatin: Bilo koji

en: Never Encrypt
sr@ijekavianlatin: Nikad ne šifruj

en: Always Encrypt
sr@ijekavianlatin: Uvek šifruj

en: Always Encrypt If Possible
sr@ijekavianlatin: Uvek šifruj ako je moguće

en: Ask
sr@ijekavianlatin: Pitaj

en: Ask Whenever Possible
sr@ijekavianlatin: Pitaj kada je moguće

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
sr@ijekavianlatin: <placeholder>nijedno</placeholder>

en: Never Sign
sr@ijekavianlatin: Nikad ne potpisuj

en: Always Sign
sr@ijekavianlatin: Uvek potpisuj

en: Always Sign If Possible
sr@ijekavianlatin: Uvek potpisuj ako je moguće

[ctx: no specific preference]
en: <none>
sr@ijekavianlatin: <placeholder>nijedno</placeholder>

en: All Certificates
sr@ijekavianlatin: Svi sertifikati

en: My Certificates
sr@ijekavianlatin: Moji sertifikati

en: Trusted Certificates
sr@ijekavianlatin: Pouzdani sertifikati

en: Other Certificates
sr@ijekavianlatin: Drugi sertifikati

en: &Copy to Clipboard
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj u klipbord

en: &Save to Disk...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj na disk...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla za upisivanje GnuPG‑ovog dnevnika revizije

en: Could not save to file "%1": %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam u fajl <filename>%1</filename>: %2

en: File Save Error
sr@ijekavianlatin: Greška pri upisivanju fajla

en: &Reset
sr@ijekavianlatin: &Resetuj

en: GpgConf Error
sr@ijekavianlatin: Greška <command>gpgconf</command>

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
sr@ijekavianlatin: Alatka <command>gpgconf</command>, koja pruža podatke u ovom dijalogu, izgleda da nije pravilno instalirana. Nije vratila nijednu komponentu. Pokušajte da izvršite „%1“ u komandnoj liniji za više informacija.

en: Set the debugging level to
sr@ijekavianlatin: Nivo otkrivanja grešaka je

en: Show...
sr@ijekavianlatin: Prikaži...

en: Edit...
sr@ijekavianlatin: Uredi...

en: 1 server configured | %1 servers configured
sr@ijekavianlatin[0]: %1 podešen server
sr@ijekavianlatin[1]: %1 podešena servera
sr@ijekavianlatin[2]: %1 podešenih servera
sr@ijekavianlatin[3]: %1 podešen server

en: Use keyserver at
sr@ijekavianlatin: Server ključeva na

en: Server Name
sr@ijekavianlatin: ime servera

en: Server Port
sr@ijekavianlatin: port servera

en: Base DN
sr@ijekavianlatin: bazni DN

en: User Name
sr@ijekavianlatin: korisničko ime

en: Password
sr@ijekavianlatin: lozinka

en: (read-only)
sr@ijekavianlatin: (samo za čitanje)

[ctx: amended tooltip; %1: original tooltip]
en: %1 (read-only)
sr@ijekavianlatin: %1 (samo za čitanje)

en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime ili IP adresu servera koji udomljuje imenički servis.

en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
sr@ijekavianlatin: <b>(Opciono, najčešće odgovara podrazumevano.)</b> Izaberite broj porta na kojem imenički servis sluša.

en: <b>(Only for LDAP)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
sr@ijekavianlatin: <b>(Samo za LDAP.)</b> Unesite bazni DN za ovaj LDAP server da ograničite pretrage samo na to podstablo imenika.

en: <b>(Optional)</b> Enter your user name here, if needed.
sr@ijekavianlatin: <b>(Opciono.)</b> Unesite svoje korisničko ime, ako je potrebno.

en: <b>(Optional, not recommended)</b> Enter your password here, if needed. Note that the password will be saved in the clear in a config file in your home directory.
sr@ijekavianlatin: <b>(Opciono, ne preporučuje se.)</b> Unesite svoju lozinku, ako je potrebna. Pazite, biće sačuvana kao čist tekst u postavnom fajlu u vašoj domaćoj fascikli.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DirectoryServicesWidget)
en: Directory Services Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imeničkih servisa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, newTB)
en: Click to add a service
sr@ijekavianlatin: Kliknite da dodate servis.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, newTB)
en: Click this button to create a new directory service entry as a clone of the currently selected one (or with default values, if no other is selected). You can then configure details in the table on the left hand.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da napravite novi imenički servis kao kopiju trenutno izabranog (ili sa podrazumevanim vrednostima, ako nijedan nije izabran). Zatim možete podesiti detalje u tabeli levo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, newTB)
en: New
sr@ijekavianlatin: Novi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteTB)
en: Click to remove the currently selected service
sr@ijekavianlatin: Kliknite da uklonite trenutno izabrani servis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, deleteTB)
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the main configuration dialog.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na ovo dugme da uklonite trenutno izabrani imenički servis. Izmena će stupiti na snagu tek kad je potvrdite u glavnom dijalogu za podešavanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deleteTB)
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showUserAndPasswordCB)
en: Use this option to switch display of username and password information on or off in the above table.
sr@ijekavianlatin: Upotrebite ovu opciju da uključite ili isključite podatke o korisničkom imenu i lozinki u gornjoj tabeli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showUserAndPasswordCB)
en: Show user and password information
sr@ijekavianlatin: Podaci o korisniku i lozinki

en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

en: Available attributes:
sr@ijekavianlatin: Dostupni atributi:

en: Current attribute order:
sr@ijekavianlatin: Trenutni redosled atributa:

en: All others
sr@ijekavianlatin: svi drugi

en: Move to top
sr@ijekavianlatin: Pomeri na vrh

en: Move one up
sr@ijekavianlatin: Pomeri jednom nagore

en: Remove from current attribute order
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz trenutnog redosleda atributa

en: Add to current attribute order
sr@ijekavianlatin: Dodaj u trenutni redosled atributa

en: Move one down
sr@ijekavianlatin: Pomeri jednom nadole

en: Move to bottom
sr@ijekavianlatin: Pomeri na dno

en: <placeholder>none</placeholder>
sr@ijekavianlatin: <placeholder>nijedno</placeholder>

en: Never Encrypt with This Key
sr@ijekavianlatin: Nikad ne šifruj ovim ključem

en: Always Encrypt with This Key
sr@ijekavianlatin: Uvek šifruj ovim ključem

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
sr@ijekavianlatin: Šifruj kad god je šifrovanje moguće

en: Always Ask
sr@ijekavianlatin: Uvek pitaj

en: Ask Whenever Encryption is Possible
sr@ijekavianlatin: Pitaj kad god je šifrovanje moguće

en: The following keys will be used for encryption:
sr@ijekavianlatin: Sledeći ključevi će biti korišćeni za šifrovanje:

en: Your keys:
sr@ijekavianlatin: Vaši ključevi:

en: Recipient:
sr@ijekavianlatin: Primalac:

en: Encryption keys:
sr@ijekavianlatin: Ključevi za šifrovanje:

en: Encryption preference:
sr@ijekavianlatin: Poželjno šifrovanje:

en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

en: Change...
sr@ijekavianlatin: Promeni...

en: <placeholder>unknown</placeholder>
sr@ijekavianlatin: <placeholder>nepoznat</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Greška pri dobavljanju ključeva iz pozadine:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Key Listing Failed
sr@ijekavianlatin: Nabrajanje ključeva nije uspelo

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
sr@ijekavianlatin: Pozadina za OpenPGP ne podržava nabrajanje ključeva. Proverite instalaciju.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
sr@ijekavianlatin: Pozadina za S/MIME ne podržava nabrajanje ključeva. Proverite instalaciju.

en: OpenPGP Key Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor OpenPGP ključa

en: Please select an OpenPGP key to use.
sr@ijekavianlatin: Izaberite željeni OpenPGP ključ.

en: S/MIME Key Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor S/MIME ključa

en: Please select an S/MIME key to use.
sr@ijekavianlatin: Izaberite željeni S/MIME ključ.

en: Key Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor ključa

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
sr@ijekavianlatin: Izaberite željeni OpenPGP ili S/MIME ključ.

en: Key ID
sr@ijekavianlatin: ID ključa

en: User ID
sr@ijekavianlatin: ID korisnika

en: never
sr@ijekavianlatin: nikad

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: Search for &External Certificates
sr@ijekavianlatin: Potraži &spoljašnje sertifikate

en: &Search for:
sr@ijekavianlatin: &Potraži:

en: &Remember choice
sr@ijekavianlatin: &Zapamti izbor

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako popunite ovu kućicu, vaš izbor će biti zapamćen i nećete ponovo biti pitani.</p></qt>

en: &Reread Keys
sr@ijekavianlatin: &Ponovo pročitaj ključeve

en: &Start Certificate Manager
sr@ijekavianlatin: Pokreni &menadžer sertifikata

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
sr@ijekavianlatin: Nije nađena nijedna pozadina za nabrajanje ključeva. Proverite instalaciju.

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem menadžer sertifikata. Proverite instalaciju.

en: Certificate Manager Error
sr@ijekavianlatin: Greška menadžera sertifikata

en: Checking selected keys...
sr@ijekavianlatin: Proveravam izabrane ključeve...

en: Fetching keys...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam ključeve...

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
sr@ijekavianlatin[0]: <qt>%1 pozadina je vratila odsečeni izlaz.<p>Nisu prikazani svi dostupni ključevi.</p></qt>
sr@ijekavianlatin[1]: <qt>%1 pozadine su vratile odsečeni izlaz.<p>Nisu prikazani svi dostupni ključevi.</p></qt>
sr@ijekavianlatin[2]: <qt>%1 pozadina je vratilo odsečeni izlaz.<p>Nisu prikazani svi dostupni ključevi.</p></qt>
sr@ijekavianlatin[3]: <qt>Pozadina je vratila odsečeni izlaz.<p>Nisu prikazani svi dostupni ključevi.</p></qt>

en: Key List Result
sr@ijekavianlatin: Rezultat nabrajanja ključeva

en: Recheck Key
sr@ijekavianlatin: Ponovo proveri ključ

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
sr@ijekavianlatin: Sistem nema podršku za GnuPG‑ove dnevnike revizija.

en: System Error
sr@ijekavianlatin: Sistemska greška

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokušaju dobavljanja GnuPG‑ovog dnevnika revizije:
    %1

en: GnuPG Audit Log Error
sr@ijekavianlatin: Greška GnuPG‑ovog dnevnika revizije

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
sr@ijekavianlatin: GnuPG‑ov dnevnik revizije nije dostupan za ovaj postupak.

en: No GnuPG Audit Log
sr@ijekavianlatin: Nema GnuPG‑ovog dnevnika revizije

en: GnuPG Audit Log Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač GnuPG‑ovog dnevnika revizije

en: Signing failed: %1
sr@ijekavianlatin: Potpisivanje nije uspelo: %1

en: Signing successful
sr@ijekavianlatin: Potpisivanje uspešno

en: Encryption failed: %1
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje nije uspelo: %1

en: Encryption successful
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje uspešno

en: Signing Result
sr@ijekavianlatin: Rezultat potpisivanja

en: Signing Error
sr@ijekavianlatin: Greška pri potpisivanju

en: Encryption Result
sr@ijekavianlatin: Rezultat šifrovanja

en: Encryption Error
sr@ijekavianlatin: Greška pri šifrovanju

en: &Show Audit Log
sr@ijekavianlatin: &Prikaži dnevnik revizije
