libkleopatra - en to tr translation catalogue (373 entries)

en: Error in checksum definition %1: %2
tr: %1 sağlama toplamı tanımında hata: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
tr: '%1' içinde %f ve | aynı anda kullanılamaz

en: Quoting error in '%1' entry
tr: '%1' girdisinde alıntı hatası

en: '%1' too complex (would need shell)
tr: '%1', çok karmaşık (kabuk gerekebilir)

en: '%1' entry is empty/missing
tr: '%1' girdisi boş/eksik

en: '%1' empty or not found
tr: '%1' boş veya bulunamadı

en: 'id' entry is empty/missing
tr: 'id' girdisi boş/eksik

en: 'output-file' entry is empty/missing
tr: 'output-file' girdisi boş/eksik

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
tr: 'file-patterns' girdisi boş/eksik

en: Caught unknown exception in group %1
tr: %1 grubu içinde bilinmeyen durum yakalandı

en: Common name
tr: Ortak ad

en: Surname
tr: Soyad

en: Given name
tr: Verilen ad

en: Location
tr: Konum

en: Title
tr: Unvan

en: Organizational unit
tr: Organizasyon birimi

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: State or province
tr: Eyalet veya il

en: Domain component
tr: Alan bileşeni

en: Business category
tr: İş kategorisi

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Mail address
tr: Posta adresi

en: Mobile phone number
tr: Cep telefonu numarası

en: Telephone number
tr: Telefon numarası

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Street address
tr: Cadde adresi

en: Unique ID
tr: Benzersiz Kimlik

en: Inline OpenPGP (deprecated)
tr: Dahili OpenPGP (eski)

en: S/MIME Opaque
tr: S/MIME Mat

en: Any S/MIME
tr: Herhangi bir S/MIME

en: Any OpenPGP
tr: Herhangi bir OpenPGP

en: Any
tr: Herhangi biri

en: Never Encrypt
tr: Asla Şifreleme

en: Always Encrypt
tr: Daima Şifrele

en: Always Encrypt If Possible
tr: Olanaklıysa Daima Şifrele

en: Ask
tr: Sor

en: Ask Whenever Possible
tr: Olanaklı Olduğunda Sor

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
tr: <placeholder>hiçbiri</placeholder>

en: Never Sign
tr: Asla İmzalama

en: Always Sign
tr: Daima İmzala

en: Always Sign If Possible
tr: Olanaklıysa Daima İmzala

en: All Certificates
tr: Tüm Sertifikalar

en: My Certificates
tr: Sertifikalarım

en: Trusted Certificates
tr: Güvenilir Sertifikalar

en: Fully Trusted Certificates
tr: Tamamen Güvenilir Sertifikalar

en: Other Certificates
tr: Diğer Sertifikalar

en: Not Certified Certificates
tr: Sertifikalanmamış Sertifikalar

en: Not Validated Certificates
tr: Doğrulanmamış Sertifikalar

en: Name
tr: Ad

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: User-IDs
tr: Kullanıcı Kimlikleri

en: Valid From
tr: Geçerlilik Süresinin Başlangıcı

en: Valid Until
tr: Geçerlilik Süresinin Sonu

en: Protocol
tr: Protokol

en: Key-ID
tr: Anahtar Kimliği

en: Fingerprint
tr: Parmak İzi

en: Issuer
tr: Düzenleyen

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Origin
tr: Köken

en: Last Update
tr: Son Güncelleme

en: Certification Trust
tr: Sertifikalama Güveni

en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
tr: adsız

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
tr: e-posta yok

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
tr: uygulanamaz

en: Type
tr: Tür

en: Status
tr: Durum

en: Strength
tr: Uzunluk

en: Usage
tr: Kullanım

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
tr: evet

[ctx: no, is not exportable]
en: no
tr: hayır

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
tr: yok

en: not applicable
tr: geçerli değil

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: User ID / Certification Key ID
tr: Kullanıcı Kimliği / Sertifikasyon Anahtar Kimliği

en: Exportable
tr: Dışa Aktarılabilir

en: Trust Signature For
tr: Güvenilecek İmzalar

en: class %1
tr: sınıf %1

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
tr: GnuPG Denetim Günlük Kaydını Göster

en: &Copy to Clipboard
tr: Panoya Ko&pyala

en: &Save to Disk...
tr: &Diske Kaydet...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
tr: GnuPG Audit Günlük Kaydının Kaydedileceği dosyayı seçin

en: Could not save to file "%1": %2
tr: "%1" dosyasına kaydedilemedi: %2

en: File Save Error
tr: Dosya Kaydetme Hatası

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
tr: Bağlanılacak Okuyucu

en: GpgConf Error
tr: GpgConf Hatası

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
tr: Bu pencere için bilgi sağlayan gpgconf uygulaması düzgün kurulmamış gibi görünüyor. Uygulamadan herhangi bir bileşen alınamadı. Daha fazla bilgi almak için "%1" uygulamasını komut satırından çalıştırmayı deneyin.

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
tr: evet

en: 0 - None
tr: 0 - Hiç

en: 1 - Basic
tr: 1 - Temel

en: 2 - Verbose
tr: 2 - Ayrıntılı

en: 3 - More Verbose
tr: 3 - Daha Ayrıntılı

en: 4 - All
tr: 4 - Tümü

en: Set the debugging level to
tr: Hata ayıklama düzeyini şuna ayarla

en: Show...
tr: Göster...

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Configuration of directory services is not possible because the used gpgme libraries are too old.
tr: Dizin hizmetlerinin yapılandırılması olanaklı değil; çünkü kullanılan gpgme kitaplıkları pek eski.

en: Sorry
tr: Üzgünüm

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
tr: Dizin Hizmetlerini Yapılandır

en: None configured
tr: Hiç yapılandırılmış

en: 1 server configured | %1 servers configured
tr[0]: 1 sunucu ayarlandı
tr[1]: %1 sunucu ayarlandı

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
tr: Bu liste, X.509 ile kullanılması için yapılandırılmış tüm dizin hizmetlerinin listesidir.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
tr: Active Directory'nizde çalışan bir dizin hizmeti kullanmak için tıklayın. Bu yalnızca Windows'ta çalışır ve GnuPG 2.2.28 veya sonrasını gerektirir.

en: LDAP Server
tr: LDAP Sunucusu

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
tr: Bir LDAP sunucusu tarafından sağlanan bir dizin eklemek için tıklayın.

en: Add
tr: Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
tr: Bir dizin hizmeti eklemek için tıklayın.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
tr: Hizmet listesine bir dizin hizmeti eklemek için bu düğmeye tıklayın. Değişiklik, yalnızca yapılandırma penceresini onayladığınızda etkin olur.

en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
tr: Seçili hizmeti düzenlemek için tıklayın.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
tr: Şu anda seçili dizin hizmetini düzenlemek için bu düğmeye tıklayın. Değişiklik, yalnızca yapılandırma penceresini onayladığınızda etkin olur.

en: Delete
tr: Sil

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
tr: Seçili hizmeti kaldırmak için tıklayın.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
tr: Şu anda seçili dizin hizmetini kaldırmak için bu düğmeye tıklayın. Değişiklik, yalnızca yapılandırma penceresini onayladığınızda etkin olur.

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
tr: LDAP Dizin Hizmeti

en: Description
tr: Açıklama

en: Available attributes:
tr: Kullanılabilir öznitelikler:

en: Current attribute order:
tr: Geçerli öznitelik sıralaması:

en: available attributes
tr: kullanılabilir öznitelikler

en: All others
tr: Diğer tümü

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

en: Add to current attribute order
tr: Geçerli öznitelik sıralamasına ekle

[ctx: @action:button]
en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove from current attribute order
tr: Geçerli öznitelik sıralamasından kaldır

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
tr: Üste Taşı

en: Move to top
tr: En üste taşı

[ctx: @action:button]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move one up
tr: Bir üste taşı

[ctx: @action:button]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move one down
tr: Bir alta taşı

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
tr: Alta Taşı

en: Move to bottom
tr: En alta taşı

en: current attribute order
tr: geçerli öznitelik sıralaması

en: Host:
tr: Makine:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
tr: Dizin hizmetini barındıran sunucunun adını veya IP adresini girin.

en: Port:
tr: Ka&pı:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
tr: <b>(İsteğe bağlı, çoğu durumda öntanımlı değer uygundur)</b> Dizin hizmetinin dinlediği kapı numarasını seçin.

en: Use default
tr: Öntanımlıyı kullan

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Anonymous
tr: Anonim

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
tr: Kimilk doğrulama gerektirmeyen bir anonim LDAP sunucusu kullanın.

en: Authenticate via Active Directory
tr: Active Directory ile kimlik doğrula

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
tr: Active Directory ile Kimlik Doğrula (GnuPG 2.2.28 veya sonrası gerektirir)

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
tr: Windows üzerinde, geçerli kullanıcıyla LDAP sunucusuna Active Directory kullanarak kimilk doğrulayın.

en: Authenticate with user and password
tr: Kullanıcı adı ve parola ile kimlik doğrula

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
tr: LDAP sunucusuna, LDAP oturum açma bilgileriniz ile kimlik doğrulayın.

en: User:
tr: Kullanıcı:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna kimlik doğrulamak için gereken kullanıcı LDAP Bind DN'nizi girin.

en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
tr: LDAP sunucusunda kimlik doğrulamak için parolanızı girin.<nl/><warning>Parola, ana klasörünüzdeki bir yapılandırma dosyasına açık biçimde kaydedilecektir.</warning>

en: Connection Security
tr: Bağlantı Güvenliği

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
tr: Bağlantı Güvenliği (GnuPG 2.2.28 veya sonrası gerektirir)

en: Use default connection (probably not TLS secured)
tr: Öntanımlı bağlantıyı kullan (büyük olasılıkla TLS güvenliği yok)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
tr: LDAP sunucusuna bağlanmak için GnuPG'nin öntanımlılarını kullan. Öntanımlı olarak, GnuPG 2.3 ve öncesi düz, TLS ile güvenlileştirilmemiş bir bağlantı kullanır. <b>(Önerilmez)</b>

en: Do not use a TLS secured connection
tr: TLS güvenlikli bir bağlantı kullanma

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
tr: LDAP sunucusuna bağlanmak için düz, TLS ile güvenlileştirilmemiş bir bağlantı kullan. <b>(Önerilmez)</b>

en: Use TLS secured connection
tr: TLS güvenlikli bağlantı kullan

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
tr: LDAP sunucusuna bağlanmak için standart TLS güvenlikli bir bağlantı kullan (STARTTLS ile başlatılır). <b>(Önerilir)</b>

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
tr: LDAP'ı bir TLS bağlantısı ile tünelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
tr: LDAP sunucusuna olan bağlantının tünellendiği, TLS güvenlikli bir bağlantı kullanın. <b>(Önerilmez)</b>

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Base DN:
tr: Taban DN:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
tr: <b>(İsteği bağlı, genelde boş bırakılabilir)</b> Aramaları yalnızca dizinin o alt ağacına sınırlamak için bu LDAP sunucusunun taban DN'sini girin.

en: Additional flags:
tr: Ek bayraklar:

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
tr: Buraya Kleopatra tarafından henüz desteklenmeyen (veya artık desteklenmeyen) ek bayraklar girebilirsiniz. Örneğin, GnuPG'nin eski sürümleri, bir TLS güvenlikli bağlantı istemek için <code>ldaps</code> kullanır.

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
tr: Dizin Hizmetini Düzenle

en: Open file dialog
tr: Dosya penceresini aç

en: <placeholder>none</placeholder>
tr: <placeholder>hiçbiri</placeholder>

en: Never Encrypt with This Key
tr: Bu Anahtarla Asla Şifreleme

en: Always Encrypt with This Key
tr: Daima Bu Anahtarla Şifrele

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
tr: Şifreleme Olanaklıysa Şifrele

en: Always Ask
tr: Daima Sor

en: Ask Whenever Encryption is Possible
tr: Şifreleme Olanaklıysa Sor

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
tr: Şifreleme Anahtarı Onama

en: The following keys will be used for encryption:
tr: Aşağıdaki anahtarlar şifreleme için kullanılacaktır:

en: Your keys:
tr: Anahtarlarınız:

en: Recipient:
tr: Alıcı:

en: Encryption keys:
tr: Şifreleme anahtarları:

en: Encryption preference:
tr: Şifreleme tercihi:

en: Clear
tr: Temizle

en: Change...
tr: Değiştir...

en: <placeholder>unknown</placeholder>
tr: <placeholder>bilinmeyen</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
tr: <qt><p>Arka uçtan anahtarlar alınırken bir hata oluştu:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: Key Listing Failed
tr: Anahtarla Listeleme Başarısız

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
tr: OpenPGP arka ucu anahtar listelemeyi desteklemiyor. Kurulumunuzu gözden geçirin.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
tr: S/MIME arka ucu anahtar listelemeyi desteklemiyor. Kurulumunuzu gözden geçirin.

en: OpenPGP Key Selection
tr: OpenPGP Anahtar Seçimi

en: Please select an OpenPGP key to use.
tr: Lütfen kullanmak için bir OpenPGP anahtarı seçin.

en: S/MIME Key Selection
tr: S/MIME Anahtar Seçimi

en: Please select an S/MIME key to use.
tr: Lütfen kullanmak için bir S/MIME anahtarı seçin.

en: Key Selection
tr: Anahtar Seçimi

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
tr: Lütfen kullanmak için bir (OpenPGP veya S/MIME) anahtarı seçin.

[ctx: Name <email> (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
tr: %1 (%2, oluşturma: %3)

[ctx: Name <email> (validity, type, created: date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
tr: %1 (%2, %3, oluşturma: %4)

en: Loading keys ...
tr: Anahtarlar yükleniyor...

en: The key is not valid.
tr: Anahtar geçerli değil.

en: The key is expired.
tr: Anahtar zaman aşımına uğramış.

en: The key is revoked.
tr: Anahtar yürürlükten kaldırılmış.

en: The key is disabled.
tr: Anahtar devre dışı bırakılmış.

en: The key is not designated for encryption.
tr: Anahtar, şifreleme için tasarlanmamış.

en: The key is not designated for signing.
tr: Anahtar, imzalama için tasarlanmamış.

en: The key is not designated for certifying.
tr: Anahtar, sertifikalandırma için tasarlanmamış.

en: The key is not designated for authentication.
tr: Anahtar, kimlik doğrulama için tasarlanmamış.

en: The key is not secret.
tr: Anahtar, gizli değil.

en: The key is not trusted enough.
tr: Anahtar, yeteri kadar güvenilir değil.

en: The key can be used.
tr: Anahtar, kullanılabilir.

en: Key ID
tr: Anahtar Kimliği

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> için OpenPGP anahtarı

en: S/MIME key for <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> için S/MIME anahtarı

en: Valid from
tr: Geçerlilik başlangıcı

en: Valid until
tr: Geçerlilik sonu

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
tr: Parmakizi

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
tr: Yayıncı

[ctx: Key status]
en: Status
tr: Durum

en: Search for &External Certificates
tr: &Harici Serfitikaları Ara

en: &Search for:
tr: &Ara:

en: &Remember choice
tr: Seçimi &hatırla

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
tr: <qt> <p>Eğer bu onay kutusunu işaretlerseniz, seçiminiz kaydedilecek ve size tekrar sorulmayacak.</p></qt>

en: &Reread Keys
tr: Anahtarları &Tekrar Oku

en: &Start Certificate Manager
tr: &Sertifika Yöneticisini Başlat

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
tr: Anahtarları listelemek için arka uç bulunamadı. Kurulumunuzu gözden geçirin.

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
tr: Sertifika yöneticisi başlatılamıyor; kurulumunuzu kontrol edin.

en: Certificate Manager Error
tr: Sertifika Yöneticisi Hatası

en: Checking selected keys...
tr: Seçili anahtarlar kontrol ediliyor...

en: Fetching keys...
tr: Anahtarlar alınıyor...

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
tr[0]: <qt>Bir arka uç, kesik çıktıyı geri gönderdi.<p>Mevcut tüm anahtarlar gösterilmiyor</p></qt>
tr[1]: <qt>%1 arka uç, kesik çıktıyı geri gönderdi.<p>Mevcut tüm anahtarlar gösterilmiyor</p></qt>

en: Key List Result
tr: Anahtar Liste Sonucu

en: Recheck Key
tr: Anahtarı Tekrar Kontrol Et

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
tr: Sisteminiz GnuPG Audit Günlük Kayıtlarını desteklemiyor

en: System Error
tr: Sistem Hatası

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
tr: GnuPG Audit Gümlük kaydı alınırken bir hata oluştu:
    %1

en: GnuPG Audit Log Error
tr: GnuPG Audit Günlük Kaydı Hatası

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
tr: Bu işlem için GnuPG Audit Kaydı mevcut değil.

en: No GnuPG Audit Log
tr: Audit Günlük Kaydı Yok

en: GnuPG Audit Log Viewer
tr: GnuPG Günlük Kaydı Gösterici

en: Signing failed: %1
tr: İmzalama başarısız: %1

en: Signing successful
tr: İmzalama işlemi başarılı

en: Encryption failed: %1
tr: Şifreleme başarısız: %1

en: Encryption successful
tr: Şifreleme işlemi başarılı

en: Signing Result
tr: İmzalama Sonuçları

en: Signing Error
tr: İmzalama Hatası

en: Encryption Result
tr: Şifreleme Sonuçları

en: Encryption Error
tr: Şifreleme Hatası

en: &Show Audit Log
tr: &Audit Günlük Kaydını Göster

[ctx: @action:button]
en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
tr: Eşleşen Anahtarları Göster

en: Show keys matching the email address
tr: E-posta adresi ile eşleşen anahtarları göster

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: Show all keys
tr: Tüm anahtarları göster

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your E-Mail address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign E-Mails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
tr: E-posta adresinizi kullanarak yeni bir anahtar oluşturun.<br/><br/>Bu anahtar, e-postaların şifresini çözmek ve onları imzalamak için gereklidir. Bu anahtarı korumak için bir anahtar parolası girmeniz istenecektir ve korunan anahtar ana dizininizde depolanacaktır.

[ctx: @title:window]
en: Security approval
tr: Güvenlik onayı

en: Generating key for '%1'...
tr: '%1' için anahtar oluşturuluyor...

en: This can take several minutes.
tr: Bu, birkaç dakika sürebilir.

[ctx: @title:window]
en: Key generation
tr: Anahtar oluşturma

en: Operation Failed
tr: İşlem başarısız

en: Generate a new key pair
tr: Yeni bir anahtar çifti oluştur

en: Don't confirm identity and integrity
tr: Kimliği ve bütünlüğü onaylama

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The E-Mail will not be cryptographically signed.
tr: Bu e-posta, kriptografik olarak imzalanmayacak.

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
tr: '%1' kimliğini farklı onayla:

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
tr: Anahtar yok. Alıcı, şifre çözümü yapamayacak.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted E-Mail, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
tr: Bu alıcı için bir anahtar seçmeyin.<br/><br/>Alıcı, şifreli e-postayı alacaktır; ancak onun yalnızca bu pencerede seçili diğer anahtarlar tarafından şifresi çözülebilir.

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
tr: Özüne şifrele (%1):

en: Encrypt to others:
tr: Başkasına şifrele:

en: Generate
tr: Oluştur

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
tr: Öntanımlı okuyucu

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
tr: <para>GnuPG'nin kullanacağı akıllı kart okuyucuyu seçin.<list><item>İlk öge, GnuPG'nin bulunan ilk okuyucuyu kullanmasını sağlayacaktır.</item><item>Son öge, özel bir okuyucu kimliği veya okuyucu kapı numarası girmenize izin verir.</item><item>Tüm diğer ögeler, GnuPG tarafından bulunan diğer okuyucuları temsil eder.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
tr: Özel okuyucu kimliği veya kapı numarası

en: VS-NfD compliant
tr: VS-NfD uyumlu

en: Not VS-NfD compliant
tr: VS-NfD uyumlu değil

en: %1-bit %2 (secret key available)
tr: %1-bit %2 (gizli anahtar kullanılabilir)

en: Signing (Qualified)
tr: İmzalama (Nitelikli)

en: Signing
tr: İmzalama

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Certifying User-IDs
tr: Kullanıcı Kimlikleri Sertikalandırma

en: SSH Authentication
tr: SSH Kimlik Doğrulama

en: Revoked
tr: Yürürlükten Kaldırılmış

en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

en: Disabled
tr: Kapalı

en: All User-IDs are certified.
tr: Tüm Kullanıcı Kimlikleri onaylandı.

en: One User-ID is not certified. | %1 User-IDs are not certified.
tr[0]: Bir Kullanıcı Kimliği onaylı değil.
tr[1]: %1 Kullanıcı Kimliği onaylı değil.

en: The validity cannot be checked at the moment.
tr: Geçerlilik bu aşamada kontrol edilmeyecektir.

en: Serial number
tr: Seri numarası

en: Subject
tr: Başlık

en: User-ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Certification trust
tr: Sertifikalandırma güveni

en: Trusted issuer?
tr: Güvenilir yayıncı?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Stored
tr: Saklanmış

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
tr: %1 seri numarası ile SmartCard üstünde

[ctx: stored...]
en: on this computer
tr: bu bilgisayarda

en: Subkey
tr: Alt anahtar

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
tr: Bazı anahtarlar yürürlükten kaldırılmış, süresi dolmuş veya geçersiz.

en: All keys are certified.
tr: Tüm anahtarlar sertifikalı.

en: Some keys are not certified.
tr: Bazı anahtarlar sertifikalı değil.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
tr: Anahtarların geçerliliği şu anda denetlenemiyor.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
tr: Bu grup, hiçbir anahtar içermiyor.

en: Keys:
tr: Anahtarlar:

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
tr[0]: ve 1 anahtar daha
tr[1]: ve %1 anahtar daha

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
tr: AAAA g, yyyy

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unlimited
tr: sınırsız

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
tr: Grup

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
tr: bilinmeyen

en: untrusted
tr: güvenilmez

[ctx: marginal trust]
en: marginal
tr: değişken

[ctx: full trust]
en: full
tr: tam

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
tr: sınırsız

[ctx: undefined trust]
en: undefined
tr: tanımsız

en: revoked
tr: yürürlükten kaldırılmış

en: expired
tr: süresi dolmuş

en: disabled
tr: devre dışı

en: invalid
tr: geçersiz

[ctx: as in good/valid signature]
en: good
tr: iyi

en: valid
tr: geçerli

en: certificate expired
tr: sertifika süresi dolmuş

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
tr: kötü

en: no public key
tr: genel anahtar yok

en: key expired
tr: anahtarın süresi dolmuş

en: key revoked
tr: anahtar yürürlükten kaldırılmış

en: key disabled
tr: anahtar devre dışı

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
tr: Bilinmeyen sertifika %1 tarafından kötü imza: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
tr: Bilinmeyen bir sertifika tarafından kötü imza: %1

en: Bad signature by %1: %2
tr: %1 tarafından kötü imza: %2

en: Good signature by unknown certificate %1.
tr: Bilinmeyen sertifika %1 tarafından iyi bir imza.

en: Good signature by an unknown certificate.
tr: Bilinmeyen bir sertifika tarafından iyi bir imza.

en: Good signature by %1.
tr: %1 tarafında iyi bir imza.

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
tr: Bilinmeyen sertifika %1 tarafından geçersiz imza: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
tr: Bilinmeyen bir sertifika tarafından geçersiz bir imza: %1

en: Invalid signature by %1: %2
tr: %1 tarafından geçersiz imza: %2

en: This certificate was imported from the following sources:
tr: Sertifika aşağıdaki kaynaklardan içe aktarılmış:

en: The import of this certificate was canceled.
tr: Bu sertifkanın içe aktarılması iptal edilmiş.

en: An error occurred importing this certificate: %1
tr: Sertifika içe aktarılırken hata oluştur: %1

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
tr: Bu sertifika, anahtar deponuz için yenidir. Gizli anahtar kullanılabilir.

en: This certificate is new to your keystore.
tr: Bu sertifika, anahtar deponuz için yenidir.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
tr: Yeni kullanıcı kimlikleri, içe aktarma ile bu sertifikaya eklendi.

en: New signatures were added to this certificate by the import.
tr: Yeni imzalar, içe aktarma ile bu sertifikaya eklendi.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
tr: Yeni alt anahtarlar, içe aktarma ile bu sertifikaya eklendi.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
tr: İçe aktarma, bu sertifika için yeni bir veri içermiyor. Değiştirilmedi.

en: Certify
tr: Onayla

en: Sign
tr: İmzala

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Authenticate
tr: Doğrula

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
tr: (%1 %2, oluşturuldu: %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
tr[0]: %2 (1 anahtar, %3)
tr[1]: %2 (%1 anahtar, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
tr[0]: %2 (1 anahtar, %3, etiket)
tr[1]: %2 (%1 anahtar, %3, etiket)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
tr[0]: %2 (1 anahtar, %3, bilinmeyen köken)
tr[1]: %2 (%1 anahtar, %3, bilinmeyen köken)

en: The certificate is marked as your own.
tr: Sertifika sizin olarak işaretlendi.

en: The certificate belongs to this recipient.
tr: Sertifika, bu alıcıya ait.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
tr: Güven modeli, sertifkanın bu alıcıya ait olduğunu kararlı olarak işaret eder.

en: This certificate should not be used.
tr: Bu sertifika kullanılmamalı.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
tr: Bu sertifikanın bu alıcıya ait olduğuna dair bir gösterge yok.

en: This group does not contain any keys.
tr: Bu grup, hiçbir anahtar içermiyor.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
tr: bilinmiyor

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
tr: sertifikalı

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
tr: sertifikasız

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
tr: denetlenmemiş

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
tr: tümü sertifikalı

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
tr: hepsi sertifikalı değil

en: Keyserver
tr: Anahtar Sunucusu

en: File import
tr: Dosya içe aktar

en: Generated
tr: Oluşturulmuş

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
tr: Bu anahtarı, '%1' için kısmi olarak güvenilen bir tanıştırıcı olarak sertifikalar.

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
tr: Bu anahtarı, '%1' için tümüyle güvenilen bir tanıştırıcı olarak sertifikalar.

en: Certificate Manager and Unified Crypto GUI
tr: Sertifika Yöneticisi ve Yekpare Kripto Kullanıcı Arabirimi

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
tr: Girdi akışında geçersiz onaltılık karakter '%1'.

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
tr: Girdi akışında onaltılık olarak kodlanan karakterin beklenmedik bitişi
