kmail - en to ja translation catalogue (108 entries)

[ctx: Expire messages after %1]
en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

en: Move expired messages to:
ja: 整理したメッセージを次に移動:

en: Delete expired messages permanently
ja: 整理したメッセージを完全に削除

en: No Folder Selected
ja: フォルダが選択されていません

en: Wrong Folder Selected
ja: 間違ったフォルダが選択されています

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
ja: 一般

en: Keep replies in this folder
ja: 返信をこのフォルダに保存

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Add to Address Book
ja: アドレス帳に追加

en: KMail Filter
ja: KMail フィルタ

en: Copy Into Folder
ja: フォルダへコピー

en: Execute Command
ja: コマンドを実行

en: Default Template
ja: デフォルトのテンプレート

en: The template used when forwarding
ja: 転送用テンプレート

en: Forward to %1 with default template
ja: デフォルトのテンプレートを使って %1 へ転送

en: Forward to %1 with template %2
ja: テンプレート %2 を使って %1 へ転送

en: Move Into Folder
ja: フォルダへ移動

[ctx: MDN type]
en: Ignore
ja: 無視

en: Confirm Delivery
ja: 配信確認

[ctx: msg status]
en: Important
ja: 重要

[ctx: msg status]
en: Read
ja: 既読

[ctx: msg status]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: msg status]
en: Replied
ja: 返信済み

[ctx: msg status]
en: Forwarded
ja: 転送済み

[ctx: msg status]
en: Ignored
ja: 無視

[ctx: msg status]
en: Spam
ja: スパム

[ctx: msg status]
en: Ham
ja: 非スパム

[ctx: msg status]
en: Action Item
ja: 要アクション

en: Please select an action.
ja: アクションを選択してください

en: Export Filters
ja: フィルタをエクスポート

en: Select All
ja: すべて選択

en: Remove Filter
ja: フィルタを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Actions
ja: アクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Apply options
ja: オプションを適用

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyToIncomingCB)
en: Apply to incoming messages
ja: 受信メッセージに適用

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyToSentCB)
en: Apply to sent messages
ja: 送信メッセージに適用

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Local Folders
ja: ローカルフォルダ

en: Please select a folder
ja: フォルダを選択してください

en: &New Subfolder...
ja: 新しいサブフォルダ(&N)...

en: Create a new subfolder under the currently selected folder
ja: 現在選択されているフォルダの下に新しいサブフォルダを作成

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
ja: 名前

en: Could not create folder: %1
ja: フォルダを作成できませんでした: %1

en: Folder creation failed
ja: フォルダの作成に失敗

en: View Columns
ja: 表示するカラム

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Display Tooltips
ja: ツールチップの表示

[ctx: @action:inmenu Always display tooltips]
en: Always
ja: 常に表示

[ctx: @action:inmenu Never display tooltips.]
en: Never
ja: 表示しない

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort Items
ja: アイテムのソート

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatically, by Current Column
ja: 自動 (現在のカラムを基準に)

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually, by Drag And Drop
ja: 手動 (ドラッグ＆ドロップで)

en: <qt>Go to the next unread message in folder <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>フォルダ “%1” の次の未読メッセージへ移動しますか？</qt>|/|$[set-answers yes '移動する(&Y)' no '移動しない(&N)']

en: Go to Next Unread Message
ja: 次の未読メッセージへ移動

en: Go To
ja: 移動する

en: Do Not Go To
ja: 移動しない

en: You can start typing to filter the list of folders.
ja: 文字列を入力してフォルダのリストをフィルタできます。

en: Path: (%1)
ja: パス: (%1)

en: Archiving failed
ja: アーカイブに失敗

en: Archiving finished
ja: アーカイブ終了

en: The archive file has a size of %1.
ja: アーカイブファイルのサイズは %1。

en: Archiving folder %1
ja: フォルダ %1 をアーカイブ中

en: Unable to open archive for writing.
ja: アーカイブを書き込みのために開くことができません

en: Archiving
ja: アーカイブ中

en: Removing 1 old message from folder %2... | Removing %1 old messages from folder %2...
ja[0]: フォルダ “%2” の 1 件の古いメッセージを削除中...
ja[1]: フォルダ “%2” の %1 件の古いメッセージを削除中...

en: Cannot expire messages from folder %1: destination folder %2 not found
ja: フォルダ “%1” の古いメッセージを整理できませんでした: 行き先フォルダ “%2” が見つかりません

en: Moving 1 old message from folder %2 to folder %3... | Moving %1 old messages from folder %2 to folder %3...
ja[0]: フォルダ “%2” の 1 件の古いメッセージをフォルダ “%3” に移動中...
ja[1]: フォルダ “%2” の %1 件の古いメッセージをフォルダ “%3” に移動中...

en: Removed 1 old message from folder %2. | Removed %1 old messages from folder %2.
ja[0]: フォルダ “%2” の 1 件の古いメッセージを削除しました。
ja[1]: フォルダ “%2” の %1 件の古いメッセージを削除しました。

en: Moved 1 old message from folder %2 to folder %3. | Moved %1 old messages from folder %2 to folder %3.
ja[0]: フォルダ “%2” の 1 件の古いメッセージをフォルダ “%3” に移動しました。
ja[1]: フォルダ “%2” の %1 件の古いメッセージをフォルダ “%3” に移動しました。

en: Removing old messages from folder %1 was canceled.
ja: フォルダ “%1” の古いメッセージの削除がキャンセルされました。

en: Moving old messages from folder %1 to folder %2 was canceled.
ja: フォルダ “%1” の古いメッセージのフォルダ “%2” への移動がキャンセルされました。

en: Removing old messages from folder %1 failed.
ja: フォルダ “%1” の古いメッセージを削除できませんでした。

en: Moving old messages from folder %1 to folder %2 failed.
ja: フォルダ “%1” の古いメッセージをフォルダ “%2” に移動できませんでした。

en: You do not have read/write permission to your inbox folder.
ja: 受信箱フォルダの読み/書き権限がありません。

[ctx: name used for a virgin filter]
en: unknown
ja: 不明

en: Size in Bytes
ja: バイト数

[ctx: message status]
en: Important
ja: 重要

[ctx: message status]
en: Action Item
ja: 要アクション

[ctx: message status]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: message status]
en: Read
ja: 既読

[ctx: message status]
en: Deleted
ja: 削除済み

[ctx: message status]
en: Replied
ja: 返信済み

[ctx: message status]
en: Forwarded
ja: 転送済み

[ctx: message status]
en: Sent
ja: 送信済み

[ctx: message status]
en: Spam
ja: スパム

[ctx: message status]
en: Ham
ja: 非スパム

[ctx: message status]
en: Has Attachment
ja: 添付あり

en: General
ja: 一般

[ctx: @title:window]
en: Add Snippet
ja: 定型表現を追加

[ctx: @title:window]
en: Edit Snippet
ja: 定型表現を編集

[ctx: @title:window]
en: Add Group
ja: グループを追加

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
ja: グループを編集

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove group "%1"?
ja: 本当にグループ「%1」を削除しますか？

[ctx: @action]
en: Snippet %1
ja: 定型表現 %1

en: Add Snippet...
ja: 定型表現を追加...

en: Edit Snippet...
ja: 定型表現を編集...

en: Remove Snippet
ja: 定型表現を削除

en: Add Group...
ja: グループを追加...

en: Rename Group...
ja: グループの名前変更...

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Insert Snippet
ja: 定型表現を挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

[ctx: Group to which the snippet belongs.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelGroup)
en: Group:
ja: グループ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: &Snippet:
ja: 定型表現(&S):

en: &Send Now
ja: 今すぐ送信(&S)

en: Send &Later
ja: 後で送信(&L)
