kmailcvt - en to bs translation catalogue (97 entries)

en: Import Balsa Local Mails and Folder Structure
bs: Uvezi lokalnu poštu i strukturu fascikli Balsa

en: <p><b>Balsa import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Balsa mailfolder (usually ~/mail/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Balsa-Import".</p>
bs: <p><b>Balsa import filter</b></p><p>Odaberi bazni direktorij lokalne Balsa mail fascikle (obično ~/mail/local/).</p><p>Pošto je moguće ponovo kreirati stukturu fascikle, fascikle će biti smještene pod: "Balsa-Import".</p>

en: No directory selected.
bs: Nije odabran nijedan direktorij.

en: No files found for import.
bs: Nisu pronađene datoteke za uvoz.

en: Finished importing emails from %1
bs: Uvoz poruka iz %1 je završen

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
bs[0]: %1 duplirana poruka nije uvezena
bs[1]: %1 duplirane poruke nisu uvezene
bs[2]: %1 dupliranih poruka nije uvezeno

en: Finished import, canceled by user.
bs: Završen uvoz, otkazan od strane korisnika.

en: Import folder %1...
bs: Fascikla uvoza %1...

en: Could not import %1
bs: Ne mogu uvesti %1

en: Import Claws-mail Maildirs and Folder Structure
bs: Uvezi direktorije Maildirs strukturu mapa Claws Mail

en: <p><b>Claws-mail import filter</b></p><p>Select the base directory of the Claws-mail mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "ClawsMail-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
bs: <p><b>Uvozni filter za Claws-mail</b></p><p>Odaberi bazni direktorij za Sylpheed koji želite uvesti (obično: ~/Mail ).</p><p>Pošto je moguće ponovo kreirati strukturu fascikli, fascikle će biti smještene unutar: "ClawsMail-Import" u vašoj lokalnoj fascikli.</p><p>Ovaj filter također kreira status poruke, npr. nova ili proslijeđena.</p>

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu fascikli Evolution-a 1.x

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
bs: <p><b>Filter uvoza Evolution-a 1.x</b></p><p>Izaberite osnovnu fasciklu za Evolution-ovu poštu (najčešće ~/evolution/local).</p><p>Pošto je moguće ponovo napraviti strukturu fascikli, one će biti smještene pod: „Evolution-uvoz“.</p>

en: Unable to open %1, skipping
bs: Ne mogu da otvorim %1, preskačem

en: Importing emails from %1...
bs: Uvozim e-mailove iz %1...

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu fascikli iz lokalnog Evolution 2.x

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
bs: <p><b>Filter za uvoz iz Evolution-a 2.x</b></p><p>Izaberite osnovni direktorij vaše lokalne poštanske fasciklu u Evolution-u (obično ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Napomena:</b> Nikada ne birajte mapu koja <u>ne sadrži</u> mbox datoteke (na primjer maildir): ako to ipak učinite, dobit ćete mnogo novih fascikli. </p><p>Pošto je moguće ponovo napravitii strukturu fascikle, ona će biti smještena pod:"Evolution-uvoz".</p>

en: Start import file %1...
bs: Počni uvoz datoteke %1...

en: Import Evolution 3.x Local Mails and Folder Structure
bs: Uvezi Evolution 3.x strukturu lokalne pošte i fascikl

en: <p><b>Evolution 3.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
bs: <p><b>Evolution 3.x import filter</b></p><p>Odaberi bazni direktorij lokalnog Evolution mail fascikle (obično ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Pošto je moguće ponovo kreiratii stukturu fascikle, fascikle će biti smještene pod: "Evolution-Import".</p>

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu mapi KMail-a

en: Could not import %1, duplicated message
bs: Ne mogu uvesti %1, duple poruke

en: Import KMail Archive File
bs: Uvezi KMail arhivnu datoteku

en: <p><b>KMail Archive File Import Filter</b></p><p>This filter will import archives files previously exported by KMail.</p><p>Archive files contain a complete folder subtree compressed into a single file.</p>
bs: <p><b>KMail uvozni filter arhivne datoteke</b></p><p>Ovaj filter uvozi arhivne datoteke koje je prethodno izvezao KMail.</p><p>Arhivne datoteke sadrže kompletno podstablo fascikle kompresovano u jednu datoteku.</p>

en: Importing folder '%1'...
bs: Uvozim fascilu '%1'...

en: Unexpected subfolder %1 in folder %2.
bs: Neočekivana podfascikla %1 u fascikli %2.

en: No subfolder named 'cur' in folder %1.
bs: Nema podfascikle 'cur' u fascikli %1.

en: Unexpected subdirectory named '%1'.
bs: Neočekivani poddirektorij po imenu '%1'.

en: Select KMail Archive File to Import
bs: Odaberi KMail arhivnu datoteku za uvoz

en: Please select an archive file that should be imported.
bs: Molimo vas odaberite datoteku koja treba biti unešena.

en: The file '%1' does not appear to be a valid archive.
bs: Datoteka '%1' izgleda nije ispravna arhiva.

en: Unable to open archive file '%1'
bs: Nije moguće otvoriti arhivnu datoteku '%1'

en: Counting files in archive...
bs: Računam datoteke u arhivi...

en: Importing the archive file '%1' into the folder '%2' succeeded.
bs: Uvoz arhivne datoteke '%1' u direktorij '%2' je uspješan.

en: 1 message was imported. | %1 messages were imported.
bs[0]: %1 poruka je uvezena.
bs[1]: %1 poruke su uvezene.
bs[2]: %1 poruka je uvezeno.

en: Importing the archive failed.
bs: Uvoz arhive nije uspio.

en: Import Lotus Notes Emails
bs: Uvoz poruka iz Lotus Notes-a

en: <p><b>Lotus Notes Structured Text mail import filter</b></p><p>This filter will import Structure Text files from an exported Lotus Notes email client into KMail. Use this filter if you want to import mails from Lotus or other mailers that use Lotus Notes' Structured Text format.</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the imported messages will be stored in subfolders named by the files they came from under: "LNotes-Import" in your local folder.</p>
bs: <p><b>Uvozni filter za Lotus Notes struktuiranu tekstualnu poštu</b></p><p>Ovaj filter će uvesti struktuirane tekstualne datoteke uz izvezenog Lotus Notes klijenta elektronske pošte u KMail. Koristite ovaj filter ako želite uvesti poštu iz Lotus-a ili drugih programa za elektronsku poštu koji koriste Lotus Notes struktuirani tekstualni format.</p><p><b>Napomena:</b> Pošto je moguće kreirati strukturu fascikle, uvezene poruke će se smjestiti u poddirektorije s imenima koja su izvedena iz  "LNotes-Import" u vašem lokalnom direktoriju.</p>

en: All Files (*)
bs: Sve datoteke (*)

en: No files selected.
bs: Nema odabranih datoteka.

en: Importing emails from %1
bs: Uvozim e-poruke iz %1

en: Message %1
bs: Poruka %1

en: Import From OS X Mail
bs: Uvoz direktorija iz OS X pošte

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
bs: <p><b>Filter za uvoz pošte sa OS X-a</b></p><p>Ovaj filter uvozi el. poštu iz poštanskog klijenta sa Apple Mac OS X-a.</p>

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
bs[0]: %1 dupla poruka nije uvezena u fasciklu %2 u KMail
bs[1]: %1 duple poruke nisu uvezene u fasciklu %2 u KMail
bs[2]: %1 duplih poruka nije uvezeno u fasciklu %2 u KMail

en: Import mailman gzip Files
bs: Uvezi mailman gzip datoteke

en: <p><b>mailman gzip import filter</b></p><p>This filter will import mailman gzipped files into KMail.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MAILMAN-</p>
bs: <p><b>mailman gzip uvozni filter</b></p><p>Ovaj filter će uvesti mailman gzip datoteke u KMail.</p><p><b>Napomena:</b> Email će se uvesti u direktorije s imenima po datotekama odakle su došli, prefiks sa MAILMAN-</p>

en: Unable to open archive file '%1', skipping
bs: Ne mogu otvoriti arhivnu datoteku '%1', preskačem

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
bs: Uvoz mbox datoteka (Unix, Evolution)

en: Laurence Anderson <p>( Filter accelerated by Danny Kukawka )</p>
bs: Laurence Anderson <p>( Filter ubrzaoDanny Kukawka )</p>

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
bs: <p><b>mbox filter za uvoz</b></p><p>Ovaj filter će uvesti mbox datoteke u KMail. Koristite ovaj filter ako želite da uvezete poštu iz Ximian-ovog Evolution-a ili drugih programa koji koristire tradicionalni Unix-ov format.</p> <p><b>Napomena:</b> Poruke će biti uvezene u fascikle sa istim imenom kao što se zove datoteka iz koga su uvezene sa prefiksom 'MBOX-'</p>

en: Import Outlook Express Emails
bs: Uvoz poruka iz Outlook Express-a

en: Laurence Anderson <br>( Filter enhanced by Danny Kukawka )</p>
bs: Laurence Anderson <br>( Filter poboljšao Danny Kukawka )</p>

en: <p><b>Outlook Express 4/5/6 import filter</b></p><p>You will need to locate the folder where the mailbox has been stored by searching for .dbx or .mbx files under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> in Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> in Windows 2000 or later</li></ul></p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders from Outlook Express 5 and 6 will be stored under: "OE-Import" in your local folder.</p>
bs: <p><b>Uvozni filter za Outlook Express 4/5/6 </b></p><p>Trebate navesti fasciklu u kojoj se nalazi datoteka s elektronskom poštom tražeći  .dbx ili .mbx datoteke pod <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> za Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> za Windows 2000 ili noviji</li></ul></p><p><b>Napomena:</b> Pošto je moguće ponovo kreirati direktorijsku strukturu, direktoriji iz Outlook Express 5 i 6 će biti smješteni pod: "OE-Import" u vašem lokalnom direktoriju.</p>

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
bs: Nisu pronađeni Outlook Express-ovi poštanski sandučići u direktoriju %1.

en: Import folder structure...
bs: Uvezi strukturu fascikle...

en: Finished importing Outlook Express emails
bs: Uvoz poruka iz Outlook Express-a je završen

en: Unable to open mailbox %1
bs: Ne mogu da otvorim poštanski sandučić %1

en: Importing OE4 Mailbox %1
bs: Uvozim OE4 poštansko sanduče %1

en: Importing OE5+ Mailbox %1
bs: Uvozim OE5+ poštansko sanduče %1

en: Importing OE5+ Folder file %1
bs: Uvozim OE5+ fasciklu sa mapama %1

en: Import Opera Emails
bs: Uvoz poruka iz Opera pošte

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
bs: <p><b>Filter za uvoz iz Opera-e</b></p><p>Ovaj filter će uvesti poštu iz Opera-ine poštanske fascikle. Upotrijebite ovaj filter ako želite da uvezete svu poštu u okviru naloga u Opera-i.</p><p>Izaberite direktorij naloga (obično ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Napomena:</b> Poruke će biti uvezene u fasciklu imenovanu po nalogu iz koga su došle, uz prefiks OPERA-</p>

en: Importing new mail files...
bs: Uvozim nove poštanske datoteke...

en: Counting files...
bs: Brojim datoteke...

en: Import Plain Text Emails
bs: Uvoz običnih tekstualnih e-mailova

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
bs: <p> Odaberite direktorij koji sadrži poruke na vašem sistemu. Poruke će biti smještene u fasciklu sa istim imenom kao što je i direktorij u kojem su sa prefiksom 'PLAIN-'</p><p>Ovaj filter će uvesti sve .msg, .eml i .txt poruke.</p>

en: Import Folders From Pegasus-Mail
bs: Uvoz fascikli iz Pegasus-Mail-a

en: Holger Schurig <br>( rewritten by Danny Kukawka )
bs: Holger Schurig <br>( iznova napisao Danny Kukawka )

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
bs: <p>Odaberite direktorij Pegasus-Mail-a na vašem sistemu (sadrži *.CNM, *.PMM i *.MBX datoteke). Na mnogim sistemima je smješten u C:\pmail\mail ili C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Napomena:</b> Pošto je moguće ponovo napraviti strukturu mapi, one će biti smještene pod: "PegasusMail-uvoz".</p>

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
bs: Ne mogu da rasčlanim strukturu fascikle; nastavljam uvoz bez podrške za podmape.

en: Importing new mail files ('.cnm')...
bs: Uvozim nove poštanske datoteke ('.cnm')...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
bs: Uvozim poštanske fascikle ('.pmm')...

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
bs: Uvozim 'UNIX' poštanske fascikle ('.mbx')...

en: Importing %1
bs: Uvozim %1

en: Parsing the folder structure...
bs: Rasčlanjujem strukturu fascikle...

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu fascikli Sylpheed-a

en: <p><b>Sylpheed import filter</b></p><p>Select the base directory of the Sylpheed mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Sylpheed-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
bs: <p><b>Uvozni filter za Sylpheed</b></p><p>Odaberi bazni direktorij za Sylpheed koji želite uvesti (obično: ~/Mail ).</p><p>Pošto je moguće ponovo kreirati strukturu fascikli, fascikle će biti smještene unutar: "Sylpheed-Import" u vašoj lokalnoj fascikli.</p><p>Ovaj filter također kreira status poruke, npr. nova ili proslijeđena.</p>

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu fasciklu The Bat!

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
bs: <p><b>Filter uvoza iz The Bat-a!</b></p><p>Izaberite osnovnu lokalnu mapu e-pošte gdje želite da smjestite uvoz iz „The Bat-a“.</p><p><b>Napomena:</b> Ovaj filter uvozi *.tbb datoteke iz lokalne fascikle 'The Bat!', npr. iz POP naloga, a ne iz IMAP/DIMAP naloga.</p><p>Pošto je moguće ponovo napraviti strukturu mapi, one će biti smještene pod „The Bat!-uvoz“ u vašem lokalnom nalogu.</p>

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
bs: Uvezi poštu i strukturu mapi Thunderbird-a/Mozilla-e

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
bs: <p><b>Filter za uvoz iz Thunderbird-a/Mozilla</b></p><p>Izaberite baznu poštansku fasciklu Thunderbird-a/Mozilla (obično ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Napomena:</b> Nikada ne birajte fasciklu koja <u>ne sadrži</u> mbox datoteke (na primjer maildir). ako to ipak učinite, dobit ćete mnogo novih fascikli.</p><p>Pošto je moguće ponovo napraviti strukturu fascikle, fascikle će biti sadržane pod „Uvoz Thunderbird-a“.</p>

en:  (default)
bs:  (podrazumijevano)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: From:
bs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: To:
bs: Za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Current:
bs: Tekući:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textStatus)
en: Importing in progress...
bs: Uvoz je u toku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Total:
bs: Ukupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select Profile:
bs: Izaberi profil:

en: Error: failed to read temporary file at %1
bs: Greška: neuspjelo čitanje privremene datoteke u %1

en: <b>Warning:</b> Got a bad message folder, adding to root folder.
bs: <b>Upozorenje:</b> Dobijena fascila loše poruke, dodajem u korijensku fasciklu.

en: <b>Warning:</b> Could not check that the folder already exists. Reason: %1
bs: <b>Upozorenje:</b> Ne mogu provjeriti da li fascikla već postoji. Razlog: %1

en: <b>Error:</b> Could not create folder. Reason: %1
bs: <b>Greška:</b> Ne mogu kreirati fasciklu. Razlog: %1

en: <b>Warning:</b> Could not fetch mail in folder %1. Reason: %2 You may have duplicate messages.
bs: <b>Upozorenje:</b> Ne mogu dohvatiti poštu u fasciklu %1. Razlog: %2 Možda imate duple poruke.

en: <b>Warning:</b> Got an invalid message in folder %1.
bs: <b>Upozorenje:</b> Dobijena neispravna poruka u fascikli %1.

en: <b>Error:</b> Could not add message to folder %1. Reason: %2
bs: <b>Greška:</b>Ne mogu dodati poruku u fasciklu %1. Razlog: %2

en: Unable to retrieve folder for folder path %1.
bs: Nemoguće dobiti fasciklu za stazu fascikle %1.
