kmailcvt - en to da translation catalogue (115 entries)

en: Import Balsa Local Mails and Folder Structure
da: Importér Balsa lokal post- og mappestruktur

en: <p><b>Balsa import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Balsa mailfolder (usually ~/mail/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Balsa-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Balsa</b></p><p>Vælg basismappe for for din lokale Balsa e-mail-mappe (oftest ~/.mail/).</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "Balsa-import".</p>

en: No directory selected.
da: Ingen mappe valgt.

en: No files found for import.
da: Ingen filer fundet at importere.

en: Finished importing emails from %1
da: Færdig med at importere e-mail fra %1

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
da[0]: 1 duplikeret bred ikke importeret
da[1]: %1 duplikerede breve ikke importeret

en: Finished import, canceled by user.
da: Afsluttede import, annulleret af brugeren.

[ctx: define folder name where we import evolution mails]
en: Evolution-Import
da: Evolution-import

en: Import folder %1...
da: Importér mappe %1...

en: Could not import %1
da: Kunne ikke importere %1

en: Import Claws-mail Maildirs and Folder Structure
da: Importér Maildirs og mappestruktur fra Claws-mail

en: <p><b>Claws-mail import filter</b></p><p>Select the base directory of the Claws-mail mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "ClawsMail-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
da: <p><b>Importerfilter for Claws-mail</b></p><p>Vælg basismappe for den Claws-mail brevmappe som du vil importere (oftest ~/Mail).</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "ClawsMail-Import" i din lokale mappe.</p> <p>Dette filter genopretter også status på et brev, f.eks. nyt eller videresendt.</p>

[ctx: define folder name where we will import clawsmail mails]
en: ClawsMail-Import
da: ClawsMail-import

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
da: Importér Evolution1.x lokal post- og mappestruktur

en: Simon MARTIN<br /><br />( Filter accelerated by Danny Kukawka )
da: Simon MARTIN<br /><br />( filter accelereret af Danny Kukawka )

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Evolution 1.x</b></p><p>Vælg basismappe for Evolutions e-mail (oftest ~/evolution/local).</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "Evolution import".</p>

en: Unable to open %1, skipping
da: Kan ikke åbne %1, skipper

en: Importing emails from %1...
da: Importerer e-mail fra %1...

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
da: Importér Evolution 2.x lokal post- og mappestruktur

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Evolution 2.x</b></p><p>Vælg basismappen for den lokale brevmappe i Evolution (oftest ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Bemærk:</b> Vælg aldrig en mappe som <u>ikke</u> indeholder mbox-filer (for eksempel en brevmappe). Hvis du gør det alligevel, får du mange nye mapper.</p> <p>Eftersom det for muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "Evolution-Import".</p>

en: Start import file %1...
da: Starte import af filen %1...

en: Import Evolution 3.x Local Mails and Folder Structure
da: Importér Evolution 3.x lokal post- og mappestruktur

en: <p><b>Evolution 3.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Evolution 3.x</b></p><p>Vælg basismappe for for din lokale Evolution e-mail-mappe (oftest ~/.local/share/evolution/mail/local/).</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "Evolution-import".</p>

en: Import Icedove Mails and Folder Structure
da: Importér Icedove-post og -mappestruktur

en: <p><b>Icedove import filter</b></p><p>Select your base Icedove mailfolder (usually ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Icedove-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Icedove</b></p><p>Vælg basismappen for e-mail i Icedove (oftest ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Bemærk:</b> Vælg aldrig en mappe som <u>ikke</u> indeholder mbox-filer (for eksempel et maildir). Hvis du gør det alligevel, får du mange nye mapper.</p> <p>Eftersom det for muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under "Icedove-Import".</p>

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
da: Importér Kmails brevmapper og mappestruktur

en: <p><b>KMail import filter</b></p><p>Select the base directory of the KMail mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> Never select your current local KMail maildir (usually ~/Mail or ~/.kde/share/apps/kmail/mail ): in this case, ImportWizard may become stuck in a continuous loop. </p><p>This filter does not import KMail mailfolders with mbox files.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "KMail-Import" in your local folder.</p>
da: <p><b>Importfilter for KMail</b></p><p>Vælg basismappen for den KMail brevmappe som du vil importere.</p><p><b>Bemærk:</b> Vælg aldrig din nuværende lokale brevmappe for KMail (oftest ~/Mail eller ~/.kde/share/apps/kmail/mail). I dette tilfælde kan ImportWizard havne i en kontinuert løkke.</p><p>Dette filter importerer ikke KMail brevmapper med mbox-filer.</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "KMail-Import" i din lokale mappe.</p>

en: Could not import %1, duplicated message
da: Kunne ikke importere %1, duplikeret brev

en: Import KMail Archive File
da: Importér KMail-arkivfil

en: <p><b>KMail Archive File Import Filter</b></p><p>This filter will import archives files previously exported by KMail.</p><p>Archive files contain a complete folder subtree compressed into a single file.</p>
da: <p><b>Importfilter til KMailarkiver</b></p><p>Dette filter vil importere arkivfiler der tidligere er eksporteret fra KMail.</p><p>Arkivfiler indeholder et komplet mappe-undertræ komprimeret til en enkelt fil.</p>

en: Importing folder '%1'...
da: Importerer mappen "%1"...

en: Unexpected subfolder %1 in folder %2.
da: Uventet undermappe %1 i mappen %2.

en: No subfolder named 'cur' in folder %1.
da: Ingen undermappe kaldet "cur" i mappen %1.

en: Unexpected subdirectory named '%1'.
da: Uventet undermappe kaldet "%1".

en: Select KMail Archive File to Import
da: Vælg KMail-arkivfil der skal importeres

en: KMail Archive Files
da: KMail-arkivfil

en: Please select an archive file that should be imported.
da: Vælg en arkivfil som skal importeres.

en: No archive selected.
da: Intet arkiv valgt.

en: The file '%1' does not appear to be a valid archive.
da: Filen "%1" lader ikke til at være et gyldigt arkiv.

en: Unable to open archive file '%1'
da: Kan ikke åbne arkivfilen "%1"

en: Counting files in archive...
da: Tæller filer i arkivet...

en: Importing the archive file '%1' into the folder '%2' succeeded.
da: Import af arkivfilen "%1" til mappen "%2" lykkedes.

en: 1 message was imported. | %1 messages were imported.
da[0]: 1 brev blev importeret.
da[1]: %1 breve blev importeret.

en: Importing the archive failed.
da: Import af arkivet mislykkedes.

en: Import Lotus Notes Emails
da: Importér e-mail fra Outlook

en: <p><b>Lotus Notes Structured Text mail import filter</b></p><p>This filter will import Structure Text files from an exported Lotus Notes email client into KMail. Use this filter if you want to import mails from Lotus or other mailers that use Lotus Notes' Structured Text format.</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the imported messages will be stored in subfolders named by the files they came from under: "LNotes-Import" in your local folder.</p>
da: <p><b>Importfilter for Lotus Notes struktureret tekst e-mail</b></p><p>Dette filter importerer strukturerede tekstfiler fra eksport af en Lotus Notes e-mail-klient til Kmail. Brug filteret hvis du vil importere post fra Lotus eller andre e-mail-programmer som benytter Lotus Notes struktureret tekstformat.</p> <p><b>Bemærk:</b> Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares importerede breve i undermapper som navngives af filerne de kom fra under "LNotes-Import" i din lokale mappe.</p>

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

en: No files selected.
da: Ingen filer markeret.

en: Importing emails from %1
da: Importerer e-mail fra %1

[ctx: Define folder name where we import lotus note mails]
en: LNotes-Import
da: LNotes-import

en: Message %1
da: Brev %1

en: Import From OS X Mail
da: Importér OS X post

en: Chris Howells<br /><br />Filter accelerated by Danny Kukawka )
da: Chris Howells<br /><br />( filter accelereret af Danny Kukawka )

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
da: <p><b>OS X Mail Importfilter</b></p><p>Dette filter importerer e-mail fra e-mail-klienten i Apple Mac OS X.</p>

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
da[0]: 1 duplikeret brev ikke importeret til mappen %2 i KMail
da[1]: %1 duplikerede breve ikke importeret til mappen %2 i KMail

en: Import mailman gzip Files
da: Importér mailman gzip-filer

en: <p><b>mailman gzip import filter</b></p><p>This filter will import mailman gzipped files into KMail.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MAILMAN-</p>
da: <p><b>mailman gzip importfilter</b></p><p>Dette filter vil importere gzip'ede mailman-filer til KMail.</p><p><b>Bemærk:</b> E-mails vil blive importeret til mapper opkaldt efter filen de kom fra, med MAILMAN- som præfiks</p>

en: gzip Files
da: gzip-filer

en: Unable to open archive file '%1', skipping
da: Kan ikke åbne arkivfilen "%1", skipper

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
da: Importér mbox-filer (UNIX, Evolution)

en: Laurence Anderson <p>( Filter accelerated by Danny Kukawka )</p>
da: Laurence Anderson <p>( filter accelereret af Danny Kukawka )</p>

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
da: <p><b>mbox importfilter</b></p><p>Dette filter vil importere mbox-filer til KMail. Brug dette filter hvis du ønsker at importere post fra Ximian Evolution eller andre postprogrammer der bruger dette traditionelle UNIX-format.</p><p><b>Bemærk:</b> E-mail vil blive importeret til mapper opkaldt efter filen de kom fra, med MBOX- som præfiks</p>

en: mbox Files
da: mbox-filer

en: Import Outlook Express Emails
da: Import Outlook Express e-mail

en: Laurence Anderson <br>( Filter enhanced by Danny Kukawka )</p>
da: Laurence Anderson <br>( filter forbedret af Danny Kukawka )</p>

en: <p><b>Outlook Express 4/5/6 import filter</b></p><p>You will need to locate the folder where the mailbox has been stored by searching for .dbx or .mbx files under <ul><li><i>C:\Windows\Application Data</i> in Windows 9x</li><li><i>Documents and Settings</i> in Windows 2000 or later</li></ul></p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders from Outlook Express 5 and 6 will be stored under: "OE-Import" in your local folder.</p>
da: <p><b>Outlook Express 4/5/6 importfilter</b></p><p>Du vil skulle finde mappen hvor postkassen er blevet opbevaret ved at søge efter .dbx or .mbx filer i <ul> <li><i>C:\Windows\Application Data</i> i Windows 9x</li><li><i>Dokumenter og indstillinger</i> i Windows 2000 eller senere</li></ul></p><p><b>Bemærk:</b> Eftersom det for muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper fra Outlook Express 5 0g 6 under: "OE-Import" i din lokale mappe.</p>

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
da: Ingen Outlook Express postkasser fundet i mappen %1.

en: Import folder structure...
da: Importér mappestruktur...

en: Finished importing Outlook Express emails
da: Færdig med at importere Outlook Express e-mail

en: Unable to open mailbox %1
da: Kan ikke åbne fil '%1'

en: Importing OE4 Mailbox %1
da: Importerer OE4-postkasse %1

en: Importing OE5+ Mailbox %1
da: Importerer OE5+ postkasse %1

en: Importing OE5+ Folder file %1
da: Importerer OE5+ mappefil %1

en: Import Opera Emails
da: Import Opera e-mail

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
da: <p><b>Importfilter for e-mail fra Opera</b></p><p>Dette filter importerer breve fra Operas brevmapper. Brug filtret hvis du vil importere alle breve fra en konto i Operas brevmapper.</p><p>Vælg kontoens mappe (sædvanligvis ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Bemærk:</b> E-mail importeres til en mappe som får navn efter kontoen de kom fra, med præfikset OPERA-.</p>

en: Importing new mail files...
da: Importerer nye post-filer...

en: Counting files...
da: Tæller filer...

en: Import Plain Text Emails
da: Importér almindelig tekst e-mail

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
da: <p>Vælg mappen der indeholder dine e-mail. Disse e-mail bliver placeret i en mappe med samme navn som den mappe de var i, med præfiks PLAIN-</p><p>Dette filter vil importere alle .msg, .eml og .txt e-mail.</p>

en: Import Folders From Pegasus-Mail
da: Importér mapper fra Pegasus-Mail

en: Holger Schurig <br>( rewritten by Danny Kukawka )
da: Holger Schurig <br>( omskrevet af Danny Kukawka )

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
da: <p>Vælg Pegasus-Mail-mappen på systemet (som indeholder CNM-, PMM- og MBX-filer). I mange systemer opbevares denne fil på C:\pmail\mail eller C:\pmail\mail\admin.</p><p><b>Bemærk:</b> Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under "PegasusMail-Import".</p>

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
da: Kan ikke tolke mappestrukturen. Fortsætter import uden understøttelse for undermapper.

en: Importing new mail files ('.cnm')...
da: Importerer nye post filer ('.cnm')...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
da: Importerer postmapper ('.pmm')...

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
da: Importerer 'UNIX' postmapper ('.mbx')...

[ctx: define folder name when we will import pegasus mail]
en: PegasusMail-Import
da: PegasusMail-import

en: Importing %1
da: Importerer %1

en: Parsing the folder structure...
da: Tolker mappestrukturen...

en: Import SeaMonkey Mails and Folder Structure
da: Importér SeaMonkey-post og mappestruktur

en: <p><b>SeaMonkey import filter</b></p><p>Select your base SeaMonkey mailfolder (usually ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "SeaMonkey-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for SeaMonkey</b></p><p>Vælg basismappen for e-mail i SeaMonkey (oftest ~/.icedove/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Bemærk:</b> Vælg aldrig en mappe som <u>ikke</u> indeholder mbox-filer (for eksempel en brevmappe). Hvis du gør det alligevel, får du mange nye mapper.</p> <p>Eftersom det for muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under "SeaMonkey-Import".</p>

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
da: Importér brevmapper og mappestruktur fra Sylpheed

en: <p><b>Sylpheed import filter</b></p><p>Select the base directory of the Sylpheed mailfolder you want to import (usually: ~/Mail ).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Sylpheed-Import" in your local folder.</p><p>This filter also recreates the status of message, e.g. new or forwarded.</p>
da: <p><b>Importerfilter for Sylpheed</b></p><p>Vælg basismappe for den Sylphed brevmappe som du vil importere (oftest ~/Mail).</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "Sylpheed-Import" i din lokale mappe.</p> <p>Dette filter genopretter også status på et brev, f.eks. nyt eller videresendt.</p>

[ctx: define folder name where we will import sylpheed mails]
en: Sylpheed-Import
da: Sylpheed-import

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
da: Importér Bat!-post og mappestruktur

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
da: <p><b>Importfilter for Bat!</b></p><p>Vælg basismappen for den lokale Bat! brevmappe som du vil importere.</p><p><b>Bemærk:</b> Filtret importerer  *.tbb-filer fra lokale mapper i Bat!, f.eks. fra POP-konti og ikke fra IMAP/DIMAP-konti.</p><p>Eftersom det er muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under: "TheBat-Import" i din lokale mappe.</p>

[ctx: Define folder where we will import thebat mails]
en: TheBat-Import
da: TheBat-import

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
da: Importér Thunderbird/Mozilla lokale post og -mappestruktur

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
da: <p><b>Importfilter for Thunderbird/Mozilla</b></p><p>Vælg basismappen for e-mail i Thunderbird/Mozilla (oftest ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Bemærk:</b> Vælg aldrig en mappe som <u>ikke</u> indeholder mbox-filer (for eksempel en brevmappe). Hvis du gør det alligevel, får du mange nye mapper.</p> <p>Eftersom det for muligt at genoprette mappestrukturen, opbevares alle mapper under "Thunderbird-Import".</p>

[ctx: @title:window]
en: Select thunderbird profile
da: Vælg Thunderbird-profil

en:  (default)
da:  (standard)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: To:
da: Til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Current:
da: Denne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textStatus)
en: Importing in progress...
da: Import i fremgang...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Total:
da: I alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select Profile:
da: Vælg profil:

en: Error: failed to read temporary file at %1
da: Fejl: Kunne ikke læse midlertidig fil %1

en: <b>Warning:</b> Got a bad message folder, adding to root folder.
da: <b>Advarsel:</b> Fandt en dårlig brevmappe, føjer den til rodmappen.

en: <b>Warning:</b> Could not check that the folder already exists. Reason: %1
da: <b>Advarsel:</b> Kunne ikke tjekke om mappen allerede findes. Årsag: %1

en: <b>Error:</b> Could not create folder. Reason: %1
da: <b>Fejl:</b> Kunne ikke oprette mappe. Årsag: %1

en: <b>Warning:</b> Could not fetch mail in folder %1. Reason: %2 You may have duplicate messages.
da: <b>Advarsel:</b> Kunne ikke hente e-mail i mappen %1. Årsag: %2 Du har måske duplikerede breve.

en: <b>Warning:</b> Got an invalid message in folder %1.
da: <b>Advarsel:</b> Fandt et ugyldigt brev i mappen %1.

en: <b>Error:</b> Could not add message to folder %1. Reason: %2
da: <b>Fejl:</b> Kunne ikke føje brev til mappen %1. Årsag: %2

en: Unable to retrieve folder for folder path %1.
da: Kan ikke hente mappe til mappestien %1.
