kmailcvt - en to mk translation catalogue (56 entries)

en: No directory selected.
mk: Нема избрана папка.

en: No files found for import.
mk: Нема пронајдени папки за внесување.

en: Finished importing emails from %1
mk: Завршив со внесување е-пораки од %1

en: 1 duplicate message not imported | %1 duplicate messages not imported
mk[0]: Не е внесена %1 порака-дупликат
mk[1]: Не се внесени %1 пораки-дупликати
mk[2]: Не се внесени %1 пораки-дупликати

en: Finished import, canceled by user.
mk: Внесувањето е завршено, прекинато од корисникот.

en: Import folder %1...
mk: Внесување на папката %1...

en: Could not import %1
mk: Не можев да ја внесам %1

en: Import Evolution 1.x Local Mails and Folder Structure
mk: Внесување на локални пораки и структури на папки од Evolution 1.x

en: <p><b>Evolution 1.x import filter</b></p><p>Select the base directory of Evolution's mails (usually ~/evolution/local).</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување од Evolution 1.x</b></p><p>Изберете ја основната папка за пораки на Evolution (обично ~/evolution/local).</p><p>Бидејќи е можно да се обнови структурата на папките, тие ќе бидат внесени под „Evolution-Import“.</p>

en: Unable to open %1, skipping
mk: Не можам да го отворам %1, прескокам

en: Importing emails from %1...
mk: Внесувам е-пораки од %1...

en: Import Evolution 2.x Local Mails and Folder Structure
mk: Внесување на локални пораки и структури на пораки од Evolution 2.x

en: <p><b>Evolution 2.x import filter</b></p><p>Select the base directory of your local Evolution mailfolder (usually ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Evolution-Import".</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување од Evolution 2.x</b></p><p>Изберете ја основната папка на вашата локална mailfolder-папка од Evolution (обично ~/.evolution/mail/local/).</p><p><b>Забелешка:</b> Никогаш не избирајте папка што <u>не содржи</u> mbox-датотеки (на пример maildir-папка). Ако изберете ќе добиете многу нови папки.</p><p>Бидејќи е можно да се обнови структурата на папки, тие ќе бидат внесени под „Evolution-Import“.</p>

en: Start import file %1...
mk: Почеток на внесување на датотеката %1...

en: Import KMail Maildirs and Folder Structure
mk: Внесување на Maildir-папки и структури на папки од КПошта

en: Import Lotus Notes Emails
mk: Внесување на пораки од Lotus Notes

en: All Files (*)
mk: Сите датотеки (*)

en: Importing emails from %1
mk: Внесувам пораки од %1

en: Message %1
mk: Порака %1

en: Import From OS X Mail
mk: Внесување од е-поштата на OS X

en: <p><b>OS X Mail Import Filter</b></p><p>This filter imports e-mails from the Mail client in Apple Mac OS X.</p>
mk: <p><b>Филтер за внес на е-пошта од OS X</b></p><p>Овој филтер внесува е-пошта од клиентот за е-пошта во Apple Mac OS X.</p>

en: 1 duplicate message not imported to folder %2 in KMail | %1 duplicate messages not imported to folder %2 in KMail
mk[0]: Не е внесена %1 порака-дупликат во папката %2 во КПошта
mk[1]: Не се внесени %1 пораки-дупликати во папката %2 во КПошта
mk[2]: Не се внесени %1 пораки-дупликати во папката %2 во КПошта

en: Import mbox Files (UNIX, Evolution)
mk: Внесување на mbox-датотеки (UNIX, Evolution)

en: <p><b>mbox import filter</b></p><p>This filter will import mbox files into KMail. Use this filter if you want to import mails from Ximian Evolution or other mailers that use this traditional UNIX format.</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into folders named after the file they came from, prefixed with MBOX-</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување на mbox-датотеки</b></p><p>Овој филтер ќе ги внесе mbox-датотеките во KMail. Користете го овој филтер ако сакате да внесете пораки од Ximian Evolution или други програми што го користат овој традиционален UNIX-формат.</p><p><b>Забелешка:</b> Пораките ќе бидат внесени во папки именувани според датотеката од која што дошле, со префикс MBOX-</p>

en: Import Outlook Express Emails
mk: Внесување на пораки од Outlook Express

en: No Outlook Express mailboxes found in directory %1.
mk: Нема пронајдени поштенски сандачиња од Outlook Express во папката %1.

en: Import folder structure...
mk: Внесувам структура на папки...

en: Finished importing Outlook Express emails
mk: Завршив со внесување пораки од Outlook Express

en: Unable to open mailbox %1
mk: Не можам да го отворам пошт. сандаче %1

en: Importing OE4 Mailbox %1
mk: Го внесувам пошт. сандаче %1 од OE4

en: Importing OE5+ Mailbox %1
mk: Го внесувам пошт. сандаче %1 од OE5+

en: Importing OE5+ Folder file %1
mk: Ја внесувам датотеката %1 од папката на OE5+

en: Import Opera Emails
mk: Внесување на пораки од Опера

en: <p><b>Opera email import filter</b></p><p>This filter will import mails from Opera mail folder. Use this filter if you want to import all mails within a account in the Opera maildir.</p><p>Select the directory of the account (usually ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Note:</b> Emails will be imported into a folder named after the account they came from, prefixed with OPERA-</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување на пораки од Опера</b></p><p>Овој филтер ќе ги внесе пораките од папката за пошта на Опера. Користете го овој филтер ако сакате да ги внесете сите пораки од некоја сметка од maildir-папката на Опера.</p><p>Изберете ја папката на сметката (обично ~/.opera/mail/store/account*).</p><p><b>Забелешка:</b> Пораките ќе бидат внесени во папка со име како сметката од која што дошле, со префикс OPERA-</p>

en: Importing new mail files...
mk: Внесувам нови датотеки со пошта...

en: Counting files...
mk: Пребројувам датотеки...

en: Import Plain Text Emails
mk: Внесување на пораки како обичен текст

en: <p>Select the directory containing the emails on your system. The emails are placed in a folder with the same name as the directory they were in, prefixed by PLAIN-</p><p>This filter will import all .msg, .eml and .txt emails.</p>
mk: <p>Изберете ја папката на вашиот систем што ги содржи пораките. Тие ќе бидат внесени во папка со исто име како папката каде што биле, со префикс PLAIN-</p><p>Овој филтер ќе ги внесе сите датотеки со наставки .msg, .eml и .txt.</p>

en: Import Folders From Pegasus-Mail
mk: Внесување на папки од Pegasus-Mail

en: <p>Select the Pegasus-Mail directory on your system (containing *.CNM, *.PMM and *.MBX files). On many systems this is stored in C:\pmail\mail or C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Note:</b> Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "PegasusMail-Import".</p>
mk: <p>Изберете ја папката од Pegasus-Mail на вашиот систем (што ги содржи датотеките од тип *.CNM, *.PMM and *.MBX). На многу системи тие се наоѓаат во C:\pmail\mail или C:\pmail\mail\admin</p><p><b>Забелешка:</b> Бидејќи е можно да се обнови структурата на папките, тие ќе бидат зачувани под „PegasusMail-Import“.</p>

en: Cannot parse the folder structure; continuing import without subfolder support.
mk: Не можам да ја анализирам структурата на папките, продолжувам со внесување без поддржка за потпапки.

en: Importing new mail files ('.cnm')...
mk: Внесувам нови пораки („.cnm“)...

en: Importing mail folders ('.pmm')...
mk: Внесувам папки со пораки („.pmm“)...

en: Importing 'UNIX' mail folders ('.mbx')...
mk: Внесувам „UNIX“ mail-папки („.mbx“)...

en: Importing %1
mk: Внесувам %1

en: Parsing the folder structure...
mk: Ја анализирам структурата на папките...

en: Import Sylpheed Maildirs and Folder Structure
mk: Внесување на Maildir-папките и структурите на папки од Sylpheed

en: Import The Bat! Mails and Folder Structure
mk: Внесување на пораки и структура на папки од The Bat!

en: <p><b>The Bat! import filter</b></p><p>Select the base directory of the 'The Bat!' local mailfolder you want to import.</p><p><b>Note:</b> This filter imports the *.tbb-files from 'The Bat!' local folder, e.g. from POP accounts, and not from IMAP/DIMAP accounts.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "TheBat-Import" in your local account.</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување од „The Bat!“</b></p><p>Изберете ја основната папка од локалната папка за пошта на „The Bat!“ од каде што сакате да ги внесете пораките.</p><p><b>Забелешка:</b> Овој филтер ги внесува *.tbb-датотеките од локалната папка на „The Bat!“, на пример од POP-сметки, а не од IMAP/DIMAP-сметки.</p><p>Бидејќи е можно да се обнови структурата на папки, тие ќе бидат внесени под „TheBat-Import“ во вашата локална сметка.</p>

en: Import Thunderbird/Mozilla Local Mails and Folder Structure
mk: Внесување од локалните папки и структури на папки на Thunderbird/Mozilla

en: <p><b>Thunderbird/Mozilla import filter</b></p><p>Select your base Thunderbird/Mozilla mailfolder (usually ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Note:</b> Never choose a Folder which <u>does not</u> contain mbox-files (for example, a maildir): if you do, you will get many new folders.</p><p>Since it is possible to recreate the folder structure, the folders will be stored under: "Thunderbird-Import".</p>
mk: <p><b>Филтер за внесување од Thunderbird/Mozilla</b></p><p>Изберете ја вашата основна папка од Thunderbird/Mozilla за пошта (обично е ~/.thunderbird/*.default/Mail/Local Folders/).</p><p><b>Забелешка:</b> Никогаш не избирајте папка што <u>не содржи</u> mbox-датотеки (на пример maildir-папка). Ако изберете, ќе добиете многу нови папки.</p><p>Бидејќи е возможно да се обнови структурата на папките, тие ќе бидат внесени во „Thunderbird-Import“.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: From:
mk: Од:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: To:
mk: До:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Current:
mk: Тековна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textStatus)
en: Importing in progress...
mk: Внесувањето е во тек...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Total:
mk: Вкупно:
