kde 49i410 - en to bs translation catalogue (128 entries)

en: Name:
bs: Ime:

en: Do you want to delete selected template?
bs: Želite li obrisati izabrani predložak?

en: Delete template
bs: Obriši predložak

en: Insert template
bs: Ubaci predložak

en: Add...
bs: Dodaj...

en: Show...
bs: Prikaži...

en: Modify...
bs: Mijenjaj...

en: Duplicate
bs: Dupliciraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportAutoCorrection)
en: Export...
bs: Izvezi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importAutoCorrection)
en: Import...
bs: Uvezi...

en: You used same language for from and to language.
bs: Koristite isti jezik sa kojeg prevodite i na koji prevodite

en: Save As...
bs: Snimi kao...

en: Detect language
bs: Prepoznaj jezik

en: English
bs: Engleski

en: Chinese (Simplified)
bs: Kineski (pojednostavljeni)

en: Chinese (Traditional)
bs: Kineski (tradicionalni)

en: Dutch
bs: Holandski

en: French
bs: Francuski

en: German
bs: Njemački

en: Greek
bs: Grčki

en: Italian
bs: Italijanski

en: Japanese
bs: Japanski

en: Korean
bs: Korejski

en: Portuguese
bs: Portugalski

en: Russian
bs: Ruski

en: Spanish
bs: Španski

en: Albanian
bs: Albanski

en: Arabic
bs: Arapski

en: Armenian
bs: Jermenski

en: Azerbaijani
bs: Azerbejdžanski

en: Basque
bs: Baskijski

en: Belarusian
bs: Bjeloruski

en: Bulgarian
bs: Bugarski

en: Catalan
bs: Katalonski

en: Croatian
bs: Hrvatski

en: Czech
bs: Češki

en: Danish
bs: Danski

en: Estonian
bs: Estonski

en: Filipino
bs: Filipinski

en: Finnish
bs: Finski

en: Galician
bs: Galeški

en: Georgian
bs: Gruzijski

en: Haitian Creole
bs: Haiti Kreol

en: Hebrew
bs: Hebrejski

en: Hungarian
bs: Mađarski

en: Icelandic
bs: Islandski

en: Indonesian
bs: Indonezijski

en: Irish
bs: Irski

en: Latvian
bs: Letonski

en: Lithuanian
bs: Litvanski

en: Macedonian
bs: Makedonski

en: Malay
bs: Malajski

en: Maltese
bs: Malteški

en: Norwegian
bs: Norveški

en: Persian
bs: Perzijski

en: Polish
bs: Poljski

en: Romanian
bs: Rumunski

en: Serbian
bs: Srpski

en: Slovak
bs: Slovački

en: Slovenian
bs: Slovenski

en: Swahili
bs: Svahili

en: Swedish
bs: Švedski

en: Thai
bs: Tai

en: Turkish
bs: Turski

en: Ukrainian
bs: Ukrainski

en: Vietnamese
bs: Vijetnamski

en: Welsh
bs: Velški

en: Yiddish
bs: Jidip

en: Problem when connecting to the translator web site.
bs: Problem s vezom na stranicu prevodioca

en: Close
bs: Zatvori

[ctx: Translate from language]
en: From:
bs: Od:

[ctx: Translate to language]
en: To:
bs: Za:

[ctx: Invert language choices so that from becomes to and to becomes from]
en: Invert
bs: Inverzija

en: Clear
bs: Čisto

en: Translate
bs: Prevedi

en: Debug
bs: Traži Greške

en: No network connection detected, we cannot translate text.
bs: Nema prepoznate mrežne konekcije, ne možemo prevesti tekst.

en: No network
bs: Nema mreže

en: Translate error
bs: Greška u prevođenju

en: Could not write the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
bs: Ne mogu pisati u datoteku %1:
    "%2" je detaljan opis greške.

en: Save File Error
bs: Greška prilikom spremanja datoteke

en: Could not read the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
bs: Ne mogu čitati datoteku %1:
    "%2" je detaljan opis greške.

en: Load File Error
bs: Greška prilikom učitavanja datoteke

en: A file named <filename>%1</filename> already exists. Do you want to overwrite it?
bs: Datoteka imena <filename>%1</filename> već postoji. Želite li je prebrisati?

en: Suggest New &Name
bs: Predloži &Novo ime

en: &Ignore
bs: &Ignoriši

en: &Rename
bs: &Preimenuj

en: Appl&y to All
bs: Primijeni na &Sve

en: This filename "%1" already exists.
bs: Ime datoteke "%1" već postoji

en: File already exists
bs: Datoteka već postoji

en: New entry:
bs: Novi zapis:

en: New Value
bs: Nova vrijednost

en: &Add...
bs: &Dodaj

en: &Modify...
bs: &Modifikuj...

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: &User identifier:
bs: &Korisnički ID:

[ctx: @info:whatsthis]
en: The User Identifier is the login of the user on the IMAP server. This can be a simple user name or the full email address of the user; the login for your own account on the server will tell you which one it is.
bs: Korisnički ID je login korisnika na IMAP serveru. Ovo može biti jednostavno korisničko ime ili puna e-mail adresa korisnika. Login vašeg vlastitog računa na serveru će vam reći koje od ovoga je slučaj.

[ctx: select an email address]
en: Se&lect...
bs: Iza&beri...

en: Permissions
bs: dozvole

en: <b>Note: </b>Renaming requires write permissions on the parent folder.
bs: <b>Napomena: </b>Preimenovanje zahtijeva upisne dozvole nad roditeljskom fasciklom.

en: Add Entry...
bs: Dodaj stavku...

en: Edit Entry...
bs: &Izmijeni unos...

en: Remove Entry
bs: Ukloni stavku

en: Do you really want to remove your own permissions for this folder? You will not be able to access it afterwards.
bs: Da li stvarno želite obrisati vlastite dozvole za ovaj fascikl? Više mu nećete moći pristupiti.

[ctx: Permissions]
en: None
bs: Ništa

[ctx: Permissions]
en: Read
bs: Čitaj

[ctx: Permissions]
en: Append
bs: Dodavanje

[ctx: Permissions]
en: Write
bs: Piši

[ctx: Permissions]
en: All
bs: Sve

en: Custom Permissions (%1)
bs: Posebne dozvole (%1)

en: Access Control
bs: Kontrola pristupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: Add
bs: Dodaj

en: Resource type '%1' is not available.
bs: Tip resursa „%1“ nije dostupan.

en: Resource '%1' is already set up.
bs: Resurs „%1“ je već postavljen.

en: Creating resource instance for '%1'...
bs: Stvaram primjerak resursa za „%1“...

en: Configuring resource instance...
bs: Podešavam primjerak resursa...

en: Unable to configure resource instance.
bs: Ne mogu da podesim primjerak resursa.

en: Could not convert value of setting '%1' to required type %2.
bs: Ne mogu da pretvorim vrijednost postavke „%1“ u traženi tip %2.

en: Could not set setting '%1': %2
bs: Ne mogu da postavim postavku „%1“: %2

en: Resource setup completed.
bs: Postavljanje resursa završeno.

en: Failed to create resource instance: %1
bs: Ne mogu da napravim primjerak resurs: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
bs: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
bs: Za&mijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (PimCommonAutoCorrection::AutoCorrectionTreeWidget, treeWidget)
en: Replace
bs: Zamijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault)
en: Default
bs: Podrazumijevano

en: LibreOffice Autocorrection
bs: LibreOffice autokorekcija

en: &Modify
bs: &Modifikuj...
