libksane - en to cs translation catalogue (65 entries)

en: Open scan dialog
cs: Otevřít dialog skenování

en: None
cs: Žádné

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Compression
cs: Komprese

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
cs: Vybere kompresní metodu skeneru pro rychlejší skenování, většinou za cenu kvality obrazu.

en: JPEG compression factor
cs: Úroveň komprese JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
cs: Nastaví faktor komprese JPEG pro skenování. Větší hodnota značí lepší kompresi a nižší lepší kvalitu obrazu.

en: Batch scan
cs: Dávkové skenování

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
cs: Povolí nepřetržité skenování s automatickým podavačem dokumentů (ADF)

en: Enables scanning on both sides of the page.
cs: Povolí skenování na obou stranách stránky.

en: Geometry
cs: Geometrie

en: Length measurement
cs: Měření délky

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
cs: Vybírá jak se měří a oznamuje délka skenovaného obrázku, což je nemožné vědět dopředu kvůli posuvnému skenování.

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unlimited
cs: Bez omezení

en: Approximate
cs: Přibližně

en: Padded
cs: Vycpané

en: Exact
cs: Přesné

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
cs: <html>Systém SANE (Scanner Access Now Easy) nemohl najít jakékoliv zařízení.<br>Zkontrolujte, zda je váš skener zapojen a zapnut<br>nebo zkontrolujte nastavení skeneru v systému.<br>Podrobnosti o SANE naleznete na <a href='http://www.sane-project.org/'>domovské stránce SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
cs: Znovu načíst seznam zařízení

en: Looking for devices. Please wait.
cs: Vyhledávám zařízení. Prosím, počkejte.

en: Sorry. No devices found.
cs: Bohužel, zařízení nenalezeno.

en: Found devices:
cs: Nalezena zařízení:

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Zoom to Selection
cs: Přiblížit na výběr

en: Zoom to Fit
cs: Přiblížit optimálně

en: Clear Selections
cs: Vyčistit volby

en: Waiting for the scan to start.
cs: Čeká se na start skenování.

en: Cancel current scan operation
cs: Zrušit aktuální skenovací operaci

en: Scan Preview Image (%1)
cs: Naskenovat obrázek s náhledem (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
cs: Náhled

en: Scan Final Image (%1)
cs: Naskenovat finální obrázek (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
cs: Skenovat

en: Basic Options
cs: Základní volby

en: Advanced Options
cs: Pokročilé možnosti

en: Scanner Specific Options
cs: Konkrétní možnosti skeneru

en: Authentication required for resource: %1
cs: Ověření totožnosti je vyžadováno pro zdroj: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
cs: Obrázek obsahoval 16 bitů na barvu, ale barevná hloubka byla useknuta na 8 bitů na barvu.

en: Scan Area Size
cs: Velikost oblasti skenování

en:  inch
cs:  palec

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: X Offset
cs: Posun X

en: Y Offset
cs: Posun Y

en: Image intensity
cs: Intenzita obrázku

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
cs: Tabulka korekce gamma. V barevném režimu má tato volba stejný vliv na červený, zelený i modrý kanál zároveň (je to tabulka intenzity gamma).

en: Separate color intensity tables
cs: Oddělit tabulky intenzity barev

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
cs: Průhlednost

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
cs: Negativ

[ctx: @title:window]
en: General Error
cs: Obecná chyba

[ctx: @title:window]
en: Information
cs: Informace

en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
cs:  Na šířku

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
cs[0]: 1 pixel
cs[1]: %1 pixely
cs[2]: %1 pixelů

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
cs[0]: 1 bit
cs[1]: %1 bity
cs[2]: %1 bitů

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
cs: Nastavit

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
cs:  Pixely

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
cs:  Bity

en: Brightness
cs: Jas

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Gamma
cs: Gama

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
cs[0]:  Pixel
cs[1]:  Pixely
cs[2]:  Pixely

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
cs[0]:  Bit
cs[1]:  Bity
cs[2]:  Bity
