libksane - en to da translation catalogue (63 entries)

en: Open scan dialog
da: Åbn scanningsdialog

en: None
da: Ingen

en: Advanced
da: Avanceret

en: Compression
da: Komprimering

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
da: Vælger en metode til scanner-komprimering som giver hurtigere scanninger. Muligvis på bekostning af billedkvaliteten.

en: JPEG compression factor
da: Komprimeringsfaktor for JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
da: Sætter scannerens komprimeringsfaktor for JPEG. Højere tal betyder bedre komprimering og lavere tal betyder bedre billedkvalitet.

en: Batch scan
da: Batch-scanning

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
da: Aktiverer fortløbende scanning med automatisk dokumentfødning (ADF).

en: Duplex
da: Dupleks

en: Enables scanning on both sides of the page.
da: Aktiverer scanning på begge sider af arket.

en: Geometry
da: Geometri

en: Length measurement
da: Længdemåling

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
da: Vælger hvordan det scannede billeds længde måles og rapporteres, hvilket er umuligt at vide på forhånd for scanninger med rullefødning.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Approximate
da: Omtrentlig

en: Padded
da: Med margen

en: Exact
da: Nøjagtig

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
da: <html>SANE-systemet (Scanner Access Now Easy) kunne ikke finde nogen enhed.<br>Tjek at scanneren er tilsluttet og tændt<br>eller tjek dit systems scanneropsætning.<br>Se <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE's hjemmeside</a>for detaljer.</html>

en: Reload devices list
da: Genindlæs enhedsliste

en: Looking for devices. Please wait.
da: Leder efter enheder. Vent venligst.

en: Sorry. No devices found.
da: Beklager. Ingen enheder fundet.

en: Found devices:
da: Fandt enhederne:

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to Selection
da: Zoom til markering

en: Zoom to Fit
da: Tilpas

en: Clear Selections
da: Ryd markeringer

en: Waiting for the scan to start.
da: Venter på at scanningen skal starte.

en: Cancel current scan operation
da: Annullér aktuel scanningsoperation

en: Scan Preview Image (%1)
da: Scan forhåndsvist billede (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Scan Final Image (%1)
da: Scan færdigt billede (%1)

en: Basic Options
da: Basale indstillinger

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Scanner Specific Options
da: Scannerspecifikke indstillinger

en: Authentication required for resource: %1
da: Godkendelse kræves for ressourcen: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
da: Billeddata indeholdt 16 bit pr. farve, men farvedybden er blevet trunkeret til 8 bit pr. farve.

en: Scan Area Size
da: Størrelse på scanningsområde

en:  inch
da:  tommer

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: X Offset
da: X-forskydning

en: Y Offset
da: Y-forskydning

en: Image intensity
da: Billedintensitet

en: Separate color intensity tables
da: Separate farveintensitetstabeller

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
da: Gennemsigtighed

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
da: Negativ

en: Next scan starts in %1 s.
da: Næste scanning starter om %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
da: Generel fejl

en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
da:  Liggende

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
da[0]: %1 pixel
da[1]: %1 pixels

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
da[0]: %1 bit
da[1]: %1 bit

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
da: Indstil

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
da:  pixels

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
da:  bits

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Contrast
da: Kontrast

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
da[0]:  pixel
da[1]:  pixels

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
da[0]:  bit
da[1]:  bits
