libksane - en to de translation catalogue (62 entries)

en: Open scan dialog
de: Scandialog öffnen

en: None
de: Kein

en: Auto
de: Automatisch

en: Flatbed
de: Flachbett

en: Advanced
de: Erweitert

en: Compression
de: Komprimierung

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
de: Legt die Kompressionsmethode des Scanners für schnelle Einlesevorgänge fest (möglicherweise auf Kosten der Bildqualität).

en: JPEG compression factor
de: JPEG-Komprimierungsfaktor

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
de: Legt den JPEG-Kompressionsfaktor fest. Größere Werte ergeben eine stärkere Kompression, kleinere Werte ergeben eine bessere Bildqualität.

en: Batch scan
de: Stapelverarbeitung

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
de: Aktiviert das fortlaufende Einlesen über eine automatische Dokumentenzufuhr (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
de: Aktiviert das Einlesen beider Seiten des Papiers (Duplex).

en: Geometry
de: Geometrie

en: Length measurement
de: Längenmessung

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
de: Legt fest, wie die Länge des eingelesenen Bildes gemessen und übermittelt wird. Dies ist bei fortlaufenden Einlesevorgängen (mittels ADF) nicht im Voraus möglich.

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unlimited
de: Unbegrenzt

en: Approximate
de: Ungefähr

en: Padded
de: Aufgefüllt

en: Exact
de: Genau

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
de: <html>Das SANE-System (Scanner Access Now Easy) könnte kein Scan-Gerät finden.<br>Überprüfen Sie, ob der Scanner angeschlossen und eingeschaltet ist<br> oder prüfen Sie Ihre Scanner-Systemeinstellungen.<br>Mehr Informationen zu SANE finden Sie auf der <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE-Webseite</a>.</html>

en: Reload devices list
de: Geräteliste neu laden

en: Looking for devices. Please wait.
de: Geräte werden gesucht. Bitte warten Sie.

en: Sorry. No devices found.
de: Es sind keine Geräte gefunden worden.

en: Found devices:
de: Gefundene Geräte:

en: Zoom In
de: Vergrößern

en: Zoom Out
de: Verkleinern

en: Zoom to Selection
de: In den ausgewählten Bereich zoomen

en: Zoom to Fit
de: Passend zoomen

en: Clear Selections
de: Auswahl löschen

en: Waiting for the scan to start.
de: Es wird auf den Beginn des Scan-Vorgangs gewartet.

en: Cancel current scan operation
de: Aktuelle Scanoperation abbrechen

en: Scan Preview Image (%1)
de: Vorschaubild einlesen (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
de: Vorschau

en: Scan Final Image (%1)
de: Endgültiges Bild einlesen (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
de: Scannen

en: Basic Options
de: Basis-Einstellungen

en: Advanced Options
de: Erweiterte Einstellungen

en: Scanner Specific Options
de: Scanner-spezifische Einstellungen

en: Authentication required for resource: %1
de: Authentifizierung erforderlich für Ressource: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
de: Die Bilddaten benutzen 16 Bits pro Farbkanal, aber die Farbtiefe wurde auf 8 Bits pro Farbe abgeschnitten.

en: Scan Area Size
de: Größe des Scanbereichs

en:  inch
de:  Zoll

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: X Offset
de: X-Versatz

en: Y Offset
de: Y-Versatz

en: Image intensity
de: Bild-Intensität

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
de: Gammakorrekturtabelle. Im Farbmodus beeinflusst diese Option die Kanäle für rot, grün und blau gleichermaßen (sprich: es ist eine Leuchtwert-Gammatabelle).

en: Separate color intensity tables
de: Farbintensitätstabellen separieren

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
de: Transparenz

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
de: Negativ

en: Next scan starts in %1 s.
de: Nächster Scan startet in %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
de: Allgemeiner Fehler

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
de:  Querformat

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
de: Festlegen

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
de:  Pixel

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
de:  Bit

en: Brightness
de: Helligkeit

en: Contrast
de: Kontrast
