libksane - en to fi translation catalogue (68 entries)

en: Open scan dialog
fi: Avaa kuvanlukuikkuna

en: None
fi: Ei mitään

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Flatbed
fi: Taso

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
fi: Valitsee skannerin pakkaustavan nopeampaa kuvanlukua varten (mahdollisesti kuvanlaadun kustannuksella).

en: JPEG compression factor
fi: JPEG-pakkauskerroin

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
fi: Asettaa skannerin JPEG-pakkauskertoimen. Suurempi luku merkitsee tiivimpää pakkausta, pienempi parempaa kuvanlaatua.

en: Batch scan
fi: Eräajo

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
fi: Mahdollistaa jatkuvan kuvanluvun automaattista asiakirjansyöttöä (ADF) käyttäen.

en: Duplex
fi: Kaksipuoleinen

en: Enables scanning on both sides of the page.
fi: Mahdollistaa sivun kummankin puolen lukemisen.

en: Geometry
fi: Geometria

en: Length measurement
fi: Pituusmitat

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
fi: Valitsee, kuinka luetun kuvan pituus mitataan ja ilmoitetaan, mitä on joissakin tapauksissa mahdotonta tietää etukäteen.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Approximate
fi: Likimääräinen

en: Padded
fi: Täytetty

en: Exact
fi: Tarkka

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
fi: <html>SANE-järjestelmä (Scanner Access Now Easy) ei löytänyt laitteita.<br> Tarkista, että kuvanlukija on kytketty ja käytössä,<br> samoin järjestelmäsi kuvanlukija-asetukset.<br> Lisätietoa SANEsta löydät <a href='http://www.sane-project.org/'>SANEn sivustolta</a>.</html>

en: Reload devices list
fi: Lataa laiteluettelo uudelleen

en: Looking for devices. Please wait.
fi: Etsitään laitteita: odota.

en: Sorry. No devices found.
fi: Laitteita ei löytynyt.

en: Found devices:
fi: Löytyneet laitteet:

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom to Selection
fi: Lähennä valintaan

en: Zoom to Fit
fi: Sovita näkymään

en: Clear Selections
fi: Tyhjennä valinnat

en: Waiting for the scan to start.
fi: Odotetaan kuvanluvun käynnistymistä.

en: Cancel current scan operation
fi: Peru nykyinen skannaustoiminto

en: Scan Preview Image (%1)
fi: Lue esikatselukuva (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Scan Final Image (%1)
fi: Lue lopullinen kuva (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
fi: Skannaa

en: Basic Options
fi: Perusasetukset

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Scanner Specific Options
fi: Laitekohtaiset asetukset

en: Authentication required for resource: %1
fi: Resurssi vaatii tunnistautumaan: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
fi: Kuvadatassa on 16 bittiä väriä kohti, mutta värisyvyys on katkaistu 8 bittiin väriä kohti.

en: Scan Area Size
fi: Luettavan alueen koko

en:  inch
fi:  tuumaa

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: X Offset
fi: X-siirtymä

en: Y Offset
fi: Y-siirtymä

en: Image intensity
fi: Kuvan intensiteetti

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
fi: Gammakorjaustaulukko. Väritilassa valinta vaikuttaa yhtäläisesti niin punaiseen, vihreään kuin siniseenkin kanavaan (ts. se on intensiteettigammataulukko).

en: Separate color intensity tables
fi: Erottele värin intensiteettitaulukot

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
fi: Negatiivi

en: Next scan starts in %1 s.
fi: Seuraavan kuvanluvun alkuun %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
fi: Yleisvirhe

[ctx: @title:window]
en: Information
fi: Ilmoitus

en: Custom
fi: Oma

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
fi:  vaaka

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
fi[0]: %1 kuvapiste
fi[1]: %1 kuvapistettä

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
fi[0]: %1 bitti
fi[1]: %1 bittiä

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
fi: Palauta asetukset

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
fi: Aseta

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
fi:  kuvapistettä

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
fi:  bittiä

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
fi[0]:  kuvapiste
fi[1]:  kuvapistettä

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
fi[0]:  bitti
fi[1]:  bittiä
