libksane - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: Open scan dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de numérisation

en: None
fr: Aucun

en: Flatbed
fr: À plat

en: Advanced
fr: Avancé

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
fr: Sélectionne la méthode de compression du périphérique de numérisation pour les numérisations rapides, en général au détriment de la qualité d'image.

en: JPEG compression factor
fr: Facteur de compression « JPEG »

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
fr: Détermine le facteur de compression « JPEG ». Des valeurs élevées signifient une meilleure compression et de faibles valeurs, une meilleure qualité d'image.

en: Batch scan
fr: Numérisation par lot

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
fr: Permet une numérisation continue avec un magasin automatique de documents (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
fr: Permet la numérisation recto / verso de la page.

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Length measurement
fr: Mesure de la longueur

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
fr: Sélectionne comment l'image numérisée est mesurée et diffusée, ce qui est impossible à déterminer à l'avance sur certains périphériques de numérisation alimentés en continu.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Approximate
fr: Approximatif

en: Padded
fr: Amorti

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
fr: <html>Impossible pour le système SANE (Scanner Access Now Easy) de trouver un périphérique.<br> Veuillez vérifier que votre périphérique de numérisation est bien connecté et sous tension<br> ou vérifier sa configuration par le système.<br> Pour plus de détails concernant SANE, veuillez consulter la <a href='http://www.sane-project.org/'>page d'accueil de SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
fr: Recharger la liste des périphériques

en: Looking for devices. Please wait.
fr: Recherche de périphériques en cours. Veuillez patienter.

en: Sorry. No devices found.
fr: Désolé. Aucun périphérique n'a été trouvé.

en: Found devices:
fr: Périphériques trouvés :

en: Zoom In
fr: Faire un zoom avant

en: Zoom Out
fr: Faire un zoom arrière

en: Zoom to Selection
fr: Faire un zoomer sur la sélection

en: Zoom to Fit
fr: Faire un zoom pour correspondre

en: Clear Selections
fr: Effacer les sélections

en: Waiting for the scan to start.
fr: En attente du démarrage du périphérique de numérisation.

en: Cancel current scan operation
fr: Annuler l'opération de numérisation en cours

en: Scan Preview Image (%1)
fr: Numériser l'image d'aperçu (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
fr: Aperçu

en: Scan Final Image (%1)
fr: Numériser l'image finale (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
fr: Numériser

en: Basic Options
fr: Options basiques

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Scanner Specific Options
fr: Options spécifiques au périphérique de numérisation

en: Authentication required for resource: %1
fr: Authentification requise pour la ressource : %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
fr: Les données de l'image utilisent 16 bits par couleur mais la profondeur de couleurs a été tronquée à 8 bits par couleur.

en: Scan Area Size
fr: Dimensions de la zone numérisée

en:  inch
fr:  pouce

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: X Offset
fr: Décalage horizontal

en: Y Offset
fr: Décalage vertical

en: Image intensity
fr: Intensité d'image

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
fr: Table de correction gamma. En mode avec couleurs, cette option affecte simultanément les canaux rouge, vert et bleu (c'est-à-dire qu'il s'agit d'une table de correction gamma pour l'intensité).

en: Separate color intensity tables
fr: Séparer les tables d'intensité de couleurs

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
fr: Transparence

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
fr: Négatif

en: Next scan starts in %1 s.
fr: La prochaine numérisation commence dans %1 secondes.

[ctx: @title:window]
en: General Error
fr: Erreur générale

[ctx: @title:window]
en: Information
fr: Informations

en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
fr:  Paysage

[ctx: Label for a scanner option]
en: %1:
fr: %1 :

[ctx: Parameter and Unit (Percentage)]
en: %1 %
fr: %1 %

[ctx: Parameter and Unit (Microseconds)]
en: %1 µs
fr: %1 micro-sec

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
fr: Ré-initialiser

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
fr: Définir

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs
fr:  micro-sec

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Contrast
fr: Contraste
