libksane - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Open scan dialog
hi: स्कैन संवाद खोलें

en: None
hi: कुछ नहीं

en: MH
hi: एम एच

en: MR
hi: एम आर

en: MMR
hi: एम एम आर

en: JPEG
hi: जेपेग

en: Auto
hi: स्वतः

en: Flatbed
hi: फ्लैटबेड

en: ADF
hi: एडिएफ

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Compression
hi: संपीडन

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
hi: तेजी से स्कैन के लिए स्कैनर संपीड़न विधि का चयन करें, संभवतः छवि गुणवत्ता की कीमत पर।

en: JPEG compression factor
hi: जेपेग संपीडन कारक

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
hi: स्कैनर जेपेग संपीड़न कारक सेट करता है। बड़ी संख्या का मतलब बेहतर संपीड़न है, और छोटी संख्या का मतलब बेहतर छवि गुणवत्ता है।

en: Batch scan
hi: बैच स्कैन

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
hi: स्वचालित दस्तावेज़ फीडर (एडिएफ) के साथ निरंतर स्कैनिंग सक्षम करता है।

en: Duplex
hi: डूप्लेक्स

en: Enables scanning on both sides of the page.
hi: पृष्ठ के दोनों ओर स्कैनिंग सक्षम करता है।

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Length measurement
hi: लंबाई माप

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
hi: यह चुनता है कि स्कैन की गई छवि की लंबाई कैसे मापी और रिपोर्ट की जाती है, जो की स्क्रॉलफेड स्कैन के लिए पहले से जानना असंभव है।

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unlimited
hi: असीमित

en: Approximate
hi: सन्निकट

en: Padded
hi: पैडेड

en: Exact
hi: सटीक

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
hi: <html>SANE (स्कैनर एक्सेस नाउ इज़ी) तंत्र को कोई उपकरण नहीं मिला। <br>जांच करें कि स्कैनर जुडा है और वह चालू है<br> या अपने तंत्र स्कैनर सेटअप की जांच करें। <br>SANE के बारे में विवरण के लिए<a href='http://www.sane-project.org/'> SANE मुखपृष्ठ</a> देखें ।</html>

en: Reload devices list
hi: उपकरण सूची रीलोड करें

en: Looking for devices. Please wait.
hi: उपकरणों की तलाश की जा रही है। कृपया प्रतीक्षा करें।

en: Sorry. No devices found.
hi: माफ़ करें। कोई उपकरण नहीं मिले।

en: Found devices:
hi: मिले हुए उपकरण :

en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom to Selection
hi: चयन पर ज़ूम करें

en: Zoom to Fit
hi: आकार के अनुरूप ज़ूम

en: Clear Selections
hi: चयन साफ़ करें

en: Waiting for the scan to start.
hi: स्कैन शुरू होने की प्रतीक्षा कर रहा है।

en: Cancel current scan operation
hi: वर्तमान स्कैन कार्रवाई रद्द करें

en: Scan Preview Image (%1)
hi: पूर्वावलोकन छवि (%1) स्कैन करें

[ctx: Preview button text]
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Scan Final Image (%1)
hi: निर्णायक छवि (%1) स्कैन करें

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
hi: स्कैन

en: Basic Options
hi: मूल विकल्प

en: Advanced Options
hi: उन्नत विकल्प

en: Scanner Specific Options
hi: स्कैनर विशिष्ट विकल्प

en: Authentication required for resource: %1
hi: संसाधन के लिए प्रमाणीकरण आवश्यक : %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
hi: छवि डेटा में प्रति रंग १६ बिट थे, लेकिन रंग की गहराई को ८ बिट प्रति रंग तक छोटा कर दिया गया है।

en: Scan Area Size
hi: स्कैन क्षेत्र का आकार

en:  mm
hi:  मिमि

en:  inch
hi:  इंच

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: X Offset
hi: एक्स ऑफसेट

en: Y Offset
hi: वाय ऑफसेट

en: Image intensity
hi: छवि तीव्रता

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
hi: गामा-सुधार तालिका। रंग मोड में यह विकल्प लाल, हरे और नीले चैनलों को एक साथ समान रूप से प्रभावित करता है (यानी, यह एक तीव्रता वाली गामा तालिका है)।

en: Separate color intensity tables
hi: अलग रंग तीव्रता तालिका

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
hi: पारदर्शिता

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
hi: ऋणात्मक

en: Next scan starts in %1 s.
hi: अगला स्कैन %1s में प्रारंभ होता है।

[ctx: @title:window]
en: General Error
hi: साधारण त्रुटी

[ctx: @title:window]
en: Information
hi: जानकारी

en: Custom
hi: तदनुकूल

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
hi:  आड़ा

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
hi[0]: %1 पिक्सेल
hi[1]: %1 पिक्सेल्स

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
hi[0]: %1 बिट
hi[1]: %1 बिट्स

[ctx: Parameter and Unit (Millimeter)]
en: %1 mm
hi: %1 मिमि

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
hi: %1 डिपीआइ

[ctx: Parameter and Unit (seconds)]
en: %1 s
hi: %1 से.

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
hi: रीसेट

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
hi: नियत करें

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
hi:  पिक्सेल्स

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
hi:  बिट्स

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm
hi:  मिमि

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
hi:  डीपीआइ

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds), float]
en:  s
hi:  से.

en: Brightness
hi: चमकीलापन

en: Contrast
hi: कंट्रास्ट

en: Gamma
hi: गामा

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
hi[0]:  पिक्सेल
hi[1]:  पिक्सेल्स

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
hi[0]:  बिट
hi[1]:  बिट्स

[ctx: SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm |  mm
hi[0]:  मिमि
hi[1]:  मिमि

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
hi[0]:  डीपीआइ
hi[1]:  डीपीआइ

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds)]
en:  s |  s
hi[0]:  से.
hi[1]:  से.
