libksane - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Open scan dialog
id: Buka dialog scan

en: None
id: Nihil

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Compression
id: Kompresi

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
id: Pilih metode kompresi scanner untuk pen-scan-an yang cepat, mungkin dengan mengorbankan kualitas citra.

en: JPEG compression factor
id: Faktor kompresi JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
id: Menetapkan faktor kompresi JPEG scanner. Angka yang lebih besar berarti kompresi yang lebih baik, dan angka yang lebih kecil berarti kualitas citra yang lebih baik.

en: Batch scan
id: Scan seabrek

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
id: Memungkinkan pen-scan-an berkelanjutan dengan automatic document feeder (ADF).

en: Duplex
id: Rangkap

en: Enables scanning on both sides of the page.
id: Memungkinkan pen-scan-an pada kedua sisi halaman.

en: Geometry
id: Geometri

en: Length measurement
id: Pengukuran panjang

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
id: Memilih bagaimana panjang citra yang di-scan telah diukur dan dilaporkan, yang tidak mungkin diketahui sebelumnya untuk pen-scan-an bergulir.

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Approximate
id: Perkiraan

en: Exact
id: Tepat

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
id: <html>Sistem SANE (Scanner Access Now Easy) tidak bisa menemukan peranti apa pun.<br>Periksa apakah scanner tercolok dan dinyalakan<br>atau periksa pengesetan scanner sistem kamu.<br>Untuk perincian tentang SANE, lihatlah <a href='http://www.sane-project.org/'>beranda SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
id: Muat ulang daftar peranti

en: Looking for devices. Please wait.
id: Mencari peranti. Mohon tunggu.

en: Sorry. No devices found.
id: Maaf. Tidak ada peranti yang ditemukan.

en: Found devices:
id: Perangkat yang ditemukan:

en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

en: Zoom to Selection
id: Zoom untuk Seleksi

en: Zoom to Fit
id: Zoom ke Pas

en: Clear Selections
id: Bersihkan Seleksi

en: Waiting for the scan to start.
id: Menunggu pen-scan-an untuk memulai.

en: Cancel current scan operation
id: Batalkan operasi scan saat ini

[ctx: Preview button text]
en: Preview
id: Pratinjau

en: Basic Options
id: Opsi Dasar

en: Scanner Specific Options
id: Opsi Spesifik Scanner

en: Authentication required for resource: %1
id: Diperlukan autentikasi untuk sumberdaya: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
id: Data citra mengandung 16 bit tiap warna, tetapi kedalaman warna telah dipotong hingga 8 bit tiap warna.

en: Scan Area Size
id: Ukuran Area Scan

en:  inch
id:  inci

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: X Offset
id: Ofset X

en: Y Offset
id: Ofset Y

en: Separate color intensity tables
id: Pisahkan tabel intensitas warna

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
id: Transparansi

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
id: Negatif

[ctx: @title:window]
en: General Error
id: Kesalahan Umum

[ctx: @title:window]
en: Information
id: Informasi

en: Custom
id: Kustom

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
id:  Lanskap

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
id: Set ulang

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
id:  Pixel

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
id:  Bit

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Contrast
id: Kontras
