libksane - en to is translation catalogue (72 entries)

en: Open scan dialog
is: Opna skönnunarglugga

en: None
is: Ekkert

en: Auto
is: Sjálfvirkt

en: Flatbed
is: Flatskanni

en: Advanced
is: Nánar

en: Compression
is: Þjöppun

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
is: Tiltekur þjöppunaraðferð til að hraða skönnun, hugsanlega á kostnað myndgæða.

en: JPEG compression factor
is: Stuðull JPEG þjöppunar

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
is: Stillir JPEG þjöppunargildi skannans. Hærri gildi þýða meiri þjöppun en lægri gildi þýða betri myndgæði.

en: Batch scan
is: Magnskönnun

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
is: Virkjar samfellda skönnun með sjálfvirkum skjalamatara (ADF).

en: Duplex
is: Tvíhliða

en: Enables scanning on both sides of the page.
is: Virkjar skönnun á báðum hliðum blaðanna.

en: Geometry
is: Stærðir

en: Length measurement
is: Lengdarmæling

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
is: Tilgreinir hvernig lengd skönnuðu myndarinnar er mæld og reiknuð, atriði sem er ómögulegt að vita fyrirfram þegar um 'scrollfeed' mötun á skanna er að ræða ('scrollfeed' er þegar skjölum er rennt yfir fastan skannahaus).

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Approximate
is: Nálgað

en: Padded
is: Fyllt meðfram

en: Exact
is: Nákvæmt

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
is: <html>SANE kerfið (Scanner Access Now Easy) gat ekki fundið neitt tæki.<br>Athugaðu hvort skanninn sé tengdur og kveikt á honum<br>eða athugaðu kerfisstillingar fyrir skanna.<br>Til að fræðast meira um SANE skoðaðu <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE vefinn</a>.</html>

en: Reload devices list
is: Endurnýja tækjalista

en: Looking for devices. Please wait.
is: Leita að tækjum. Sýndu þolinmæði.

en: Sorry. No devices found.
is: Hmmm. Engin tæki fundust.

en: Found devices:
is: Fann tæki:

en: Zoom In
is: Aðdráttur

en: Zoom Out
is: Frádráttur

en: Zoom to Selection
is: Aðdráttur að völdu

en: Zoom to Fit
is: Aðdráttur svo passi

en: Clear Selections
is: Hreinsa val

en: Waiting for the scan to start.
is: Bíð eftir að skönnun hefjist.

en: Cancel current scan operation
is: Hætta við skönnun í gangi

en: Scan Preview Image (%1)
is: Skanna forskoðun myndar (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
is: Forsýn

en: Scan Final Image (%1)
is: Skanna endanlega mynd (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
is: Skanna

en: Basic Options
is: Grunnstillingar

en: Advanced Options
is: Ítarlegir valkostir

en: Scanner Specific Options
is: Sértækar skannastillingar

en: Authentication required for resource: %1
is: Auðkenningar er krafist fyrir auðlindina: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
is: Myndgögnin innihéldu upplýsingar um 16 bita per lit, en litadýptin hefur verið skorin niður í 8 bita per lit.

en: Scan Area Size
is: Stærð skannaðs svæðis

en:  inch
is:  tomma

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: X Offset
is: X-hliðrun

en: Y Offset
is: Y-hliðrun

en: Image intensity
is: Litstyrkur myndar

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
is: Tafla litrófsleiðréttingar. Í litaham hefur þetta samhliða áhrif á rauðu, grænu og bláu litrásirnar (þ.e.a.s. þetta er tafla yfir styrk litrófs - e. 'intensity gamma table').

en: Separate color intensity tables
is: Aðskilja litstyrkstöflur

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
is: Gegnsæi

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
is: Negatíft

en: Next scan starts in %1 s.
is: Næsta skönnun hefst eftir %1 sek.

[ctx: @title:window]
en: General Error
is: Almenn villa

[ctx: @title:window]
en: Information
is: Upplýsingar

en: Custom
is: Sérsniðið

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
is:  Lárétt

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
is[0]: %1 díll
is[1]: %1 dílar

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
is[0]: %1 biti
is[1]: %1 bitar

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
is: %1 PÁT

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
is: Frumstilla

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
is: Stilla

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
is:  dílar

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
is:  bitar

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
is:  PÁT

en: Brightness
is: Birtustig

en: Contrast
is: Birtuskil

en: Gamma
is: Litróf (gamma)

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
is[0]:  díll
is[1]:  dílar

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
is[0]:  biti
is[1]:  bitar

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
is[0]:  PÁT
is[1]:  PÁT
