libksane - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Open scan dialog
ja: スキャンダイアログを開く

en: None
ja: なし

en: Auto
ja: 自動

en: Flatbed
ja: フラットベッド

en: Advanced
ja: 詳細

en: Compression
ja: 圧縮

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
ja: スキャナの圧縮方法を選択します。スキャンが早く終了する代わり画質が落ちる可能性があります。

en: JPEG compression factor
ja: JPEG の圧縮率

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
ja: スキャナの JPEG の圧縮率を設定します。大きい数値は高い圧縮率を意味し、小さい数値は高い画質を意味します。

en: Batch scan
ja: 連続スキャン

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
ja: ADF を使った連続スキャンを行います。

en: Duplex
ja: 両面

en: Enables scanning on both sides of the page.
ja: 両面をスキャンします。

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Reload devices list
ja: デバイス一覧を再読み込み

en: Looking for devices. Please wait.
ja: デバイスを探しています。お待ちください。

en: Sorry. No devices found.
ja: デバイスが見つかりません。

en: Found devices:
ja: 見つかったデバイス:

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom to Selection
ja: 選択範囲に合わせる

en: Zoom to Fit
ja: ページに合わせる

en: Clear Selections
ja: 選択をクリア

en: Waiting for the scan to start.
ja: スキャンが開始されるのを待っています。

en: Cancel current scan operation
ja: 現在のスキャン操作をキャンセル

[ctx: Preview button text]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
ja: スキャン

en: Basic Options
ja: 基本的なオプション

en: Scanner Specific Options
ja: スキャナ固有のオプション

en: Authentication required for resource: %1
ja: このリソースには認証が必要です: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
ja: 画像のデータには 16 ビットカラーが含まれていましたが、色深度を 8 ビットカラーに変換しました。

en: Separate color intensity tables
ja: 色強度テーブルを分離する

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
ja[0]: %1 ピクセル
ja[1]: %1 ピクセル

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
ja[0]: %1 ビット
ja[1]: %1 ビット

[ctx: Parameter and Unit (Percentage)]
en: %1 %
ja: %1%

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
ja: セット

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
ja:  ピクセル

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
ja:  ビット

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Gamma
ja: ガンマ

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
ja[0]:  ピクセル
ja[1]:  ピクセル

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
ja[0]:  ビット
ja[1]:  ビット
