libksane - en to km translation catalogue (54 entries)

en: Open scan dialog
km: បើក​ប្រអប់​ស្កេន

en: None
km: គ្មាន

en: Auto
km: ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Advanced
km: កម្រិតខ្ពស់

en: Compression
km: ការ​បង្ហាប់

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
km: ជ្រើស​វិធីសាស្ត្រ​បង្ហាប់​របស់ម៉ាស៊ីន​ស្កេន​ដើម្បី​ស្កេន​កាន់​តែ​រហ័ស អាច​នៅពេល​ចំណាយ​គុណភាព​រូបភាព ។

en: JPEG compression factor
km: កត្តា​បង្ហាប់ JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
km: កំណត់​​កត្តា​បង្ហាប់ JPEG របស់​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន ។ លេខ​ធំ​មាន​ន័យ​ថា​ការ​បង្ហាប់​កាន់តែ​ល្អ ហើយលេខ​តូច​​មាន​ន័យ​ថា​គុណភាព​រូបភាព​​ល្អ ។

en: Batch scan
km: ស្កេន​ Batch

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
km: អនុញ្ញាត​កា​រស្កេន​បន្ត​ជា​មួយ​នឹង​​ ADF ។

en: Duplex
km: ទ្វេទិស

en: Enables scanning on both sides of the page.
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ស្កេន​ទំព័រ​ទាំង​សងខាង ។

en: Geometry
km: ធរណីមាត្រ

en: Length measurement
km: ប្រវែង​រង្វាស់

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
km: ជ្រើស​វិធី​ដែល​ប្រវែង​រូបភាព​ដែល​ស្កេន​ត្រូវ​បានវាស់ និង​រាយការណ៍ ដែល​អាច​ស្គាល់​ជា​មុន​សម្រាប់​ការ​ស្កេន​ដែល​បាន​រមូរ ។

en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: Unlimited
km: គ្មាន​ដែន​កំណត់

en: Approximate
km: សមរម្យ

en: Padded
km: បានទ្រាប់

en: Exact
km: ពិតប្រាកដ

en: Reload devices list
km: ផ្ទុក​បញ្ជី​ឧបករណ៍​ឡើងវិញ

en: Looking for devices. Please wait.
km: រកមើល​ឧបករណ៍ ។ សូម​រង់ចាំ ។

en: Sorry. No devices found.
km: សូម​ទោស ។ រក​មិនឃើញ​ឧបករណ៍​ទេ ។

en: Found devices:
km: រក​ឃើញ​ឧបករណ៍ ៖

en: Zoom In
km: ពង្រីក

en: Zoom Out
km: បង្រួម

en: Zoom to Selection
km: ពង្រីក​តាម​ការ​ជ្រើស

en: Zoom to Fit
km: ពង្រីក​ឲ្យ​សម

en: Clear Selections
km: ជម្រះជម្រើស

en: Waiting for the scan to start.
km: រង់ចាំ​ការ​វិភាគ​​ដើម្បី​​ចាប់ផ្តើម ។

en: Cancel current scan operation
km: បោះបង់​ប្រតិបត្តិ​ស្កេន​បច្ចុប្បន្ន

[ctx: Preview button text]
en: Preview
km: មើល​ជាមុន

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
km: ស្កេន

en: Basic Options
km: ជម្រើស​មូលដ្ឋាន

en: Scanner Specific Options
km: ជម្រើស​ជាក់លាក់​របស់​ម៉ាស៊ីនស្កេន​

en: Authentication required for resource: %1
km: ត្រូវការ​ការ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​សម្រាប់​ធនធាន ៖ %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
km: ទិន្នន័យ​រូបភាព​មាន​ ១៦ ប៊ីត​/ពណ៌ ប៉ុន្តែ​ជម្រៅ​ពណ៌​ត្រូវ​បានកាត់​ឲ្យ​ខ្លី​ទៅ ៨ ប៊ីត/ពណ៌ ។

en: Separate color intensity tables
km: តារាង​អាំងតង់ស៊ីតេ​ពណ៌​ដោយ​ឡែក

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
km: ភាព​​ថ្លា

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
km: បដិសេធ

[ctx: Label for a scanner option]
en: %1:
km: %1 ៖

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
km[0]: %1 ភីកសែល

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
km[0]: %1 ប៊ីត

[ctx: Parameter and Unit (Millimeter)]
en: %1 mm
km: %1 ម.ម​.

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
km: កំណត់​ឡើង​វិញ

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
km: កំណត់

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
km:  ភីកសែល

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
km:  ប៊ីត

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm
km:  ម.ម​.

en: Brightness
km: ពន្លឺ

en: Contrast
km: កម្រិត​ពន្លឺ​

en: Gamma
km: ហ្គាម៉ា

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
km[0]:  ភីកសែល

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
km[0]:  ប៊ីត
