libksane - en to nb translation catalogue (53 entries)

en: Open scan dialog
nb: Åpne skannedialogen

en: None
nb: Ingen

en: Flatbed
nb: Flat

en: Advanced
nb: Avansert

en: Compression
nb: Komprimering

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
nb: Velger skannerens komprimeringsmetode for raskere skanninger, muligens går det ut over bildekvaliteten.

en: JPEG compression factor
nb: JPEG komprimeringsfaktor

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
nb: Velger JPEG komprimeringsfaktor for skanneren. Større tall betyr bedre komprimering, mindre tall betyr bedre bildekvalitet.

en: Batch scan
nb: Satsvis skanning

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
nb: Slår på kontinuerlig skanning med automatisk dokumentmater (ADF).

en: Duplex
nb: Tosidig

en: Enables scanning on both sides of the page.
nb: Slår på skanning av begge sider av arket.

en: Geometry
nb: Geometri

en: Length measurement
nb: Lengdemåling

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
nb: Velger hvordan skannet bildelengde måles og rapporteres, noe som er umulig å vite på forhånd for rullematet skanning.

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unlimited
nb: Ubegrenset

en: Approximate
nb: Tilnærmet

en: Padded
nb: Utfylt

en: Exact
nb: Nøyaktig

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
nb: <html>SANE-systemet (Scanner Access Now Easy) fant ingen enhet.<br> Se etter at skanneren er koblet til og slått på<br> eller kontroller systemets skanneroppsett.<br> Detaler om SANE finnes på <a href='http://www.sane-project.org/'>SANEs nettside</a>.</html>

en: Reload devices list
nb: Last inn enhetslista på nytt

en: Looking for devices. Please wait.
nb: Søker etter enheter. Vent litt.

en: Sorry. No devices found.
nb: Ingen enheter funnet.

en: Found devices:
nb: Enheter funnet:

en: Zoom In
nb: Forstørr

en: Zoom Out
nb: Forminsk

en: Zoom to Selection
nb: Forstørr til utvalget

en: Zoom to Fit
nb: Forstørr/forminsk tilpasset

en: Clear Selections
nb: Tøm utvalg

en: Waiting for the scan to start.
nb: Venter på at skanningen skal begynne

en: Cancel current scan operation
nb: Avbryt denne skannerhandlinga

[ctx: Preview button text]
en: Preview
nb: Forhåndsvis

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
nb: Skann

en: Basic Options
nb: Grunnleggende valg

en: Scanner Specific Options
nb: Valg spesielle for skanneren

en: Authentication required for resource: %1
nb: Autentisering kreves for ressursen: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
nb: Bildetataene inneholdt 16 bit pr. farge, men fargedybden er avkortet til 8 bit per farge.

en: Separate color intensity tables
nb: Separate tabeller for fargeintensitet

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
nb: Gjennomsiktighet

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
nb: Negativ

[ctx: @title:window]
en: Information
nb: Informasjon

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
nb[0]: %1 piksel
nb[1]: %1 piksler

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
nb[0]: %1 bit
nb[1]: %1 bit

[ctx: Parameter and Unit (Percentage)]
en: %1 %
nb: %1 %

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
nb: Tilbakestill

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
nb: Still

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
nb:  piksler

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
nb:  bit

en: Brightness
nb: Lysstyrke

en: Contrast
nb: Kontrast

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
nb[0]:  piksel
nb[1]:  piksler

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
nb[0]:  bit
nb[1]:  bit
