libksane - en to nl translation catalogue (57 entries)

en: Open scan dialog
nl: Scandialoog openen

en: None
nl: Geen

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Compression
nl: Compressie

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
nl: Selecteert de compressiemethode van de scanner voor snellere scans, mogelijk met verlies van kwaliteit van de afbeelding.

en: JPEG compression factor
nl: JPEG-compressiefactor

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
nl: Stelt de compressie voor JPEG in. Grotere getallen betekenen betere compressie, kleinere getallen betere kwaliteit.

en: Batch scan
nl: Automatisch scannen

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
nl: Laat u doorgaand scannen met een automatische documentinvoerder (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
nl: Laat u beide zijden van een pagina scannen.

en: Geometry
nl: Afmeting

en: Length measurement
nl: Lengtemeting

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
nl: Selecteert hoe de gescande afbeeldingslengte wordt gemeten en gegeven, hetwelk onmogelijk op voorhand te weten is voor bepaalde scans.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unlimited
nl: Onbegrensd

en: Approximate
nl: Benaderd

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
nl: <html>Het SANE (Scanner Access Now Easy) systeem kon geen enkel apparaat vinden.<br>Controleer dat de scanner is ingeplugd en aangezet<br>of controleer de instelling van de scanner van uw systeem.<br>Voor details over SANE zie de <a href='http://www.sane-project.org/'>homepagina van SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
nl: Apparatenlijst herladen

en: Looking for devices. Please wait.
nl: Op zoek naar apparaten. Even geduld.

en: Sorry. No devices found.
nl: Sorry. Geen apparaten gevonden.

en: Found devices:
nl: Gevonden apparaten:

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Zoom to Selection
nl: Selectie van voorbeeld vergroten

en: Zoom to Fit
nl: Passend maken

en: Clear Selections
nl: Selecties wissen

en: Waiting for the scan to start.
nl: Op het starten van de scan wachten.

en: Cancel current scan operation
nl: Huidige scanoperatie annuleren

en: Scan Preview Image (%1)
nl: Voorbeeldafbeelding scannen (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Scan Final Image (%1)
nl: Definitieve afbeelding scannen (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
nl: Scannen

en: Basic Options
nl: Basisopties

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Scanner Specific Options
nl: Specifieke opties voor de scanner

en: Authentication required for resource: %1
nl: Authentication vereist voor hulpbron: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
nl: De afbeeldingsgegevens bevatte 16 bits per kleur, maar de kleurdiepte is teruggebracht naar 8 bits per kleur.

en: Scan Area Size
nl: Scangebiedgrootte

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: X Offset
nl: X-verschuiving

en: Y Offset
nl: Y-verschuiving

en: Image intensity
nl: Afbeeldingsintensiteit

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
nl: Gamma-correctietabel. In kleurmodus heeft deze optie een gelijk en gelijktijdig effect op de rode, groene en blauwe kanalen (d.w.z., het is een intensiteitsgammatabel).

en: Separate color intensity tables
nl: Tabellen voor gescheiden kleurintensiteit

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
nl: Transparant

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
nl: Negatief

en: Next scan starts in %1 s.
nl: Volgende scan begint na %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
nl: Algemene fout

[ctx: @title:window]
en: Information
nl: Informatie

en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
nl:  Landschap

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
nl[0]: %1 pixel
nl[1]: %1 pixels

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
nl[0]: %1 bit
nl[1]: %1 bits

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
nl: Resetten

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
nl: Instellen

en: Brightness
nl: Helderheid
