KDE 4 - en to nn translation catalogue (72 entries)

en: Open scan dialog
nn: Opna skannevindauget

en: None
nn: Ingen

en: Flatbed
nn: Flatskannar

en: Advanced
nn: Avansert

en: Compression
nn: Komprimering

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
nn: Vel komprimeringsmetode for kjappare skanning men med redusert biletkvalitet.

en: JPEG compression factor
nn: Komprimeringsfaktor for JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
nn: Vel komprimeringsfaktoren for JPEG. Høgare verdiar gjev betre komprimering, og lågare verdiar gjev betre biletkvalitet.

en: Batch scan
nn: Fleirskanning

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
nn: Kontinuerleg skanning med ein dokumentmatar (ADF).

en: Duplex
nn: Dupleks

en: Enables scanning on both sides of the page.
nn: Skanning av begge sidene på arket.

en: Geometry
nn: Geometri

en: Length measurement
nn: Lengdemåling

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
nn: Vel korleis lengda på det skanna biletet vert rekna ut, noko som er umogleg å veta på førehand for rulleskannarar.

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Approximate
nn: Tilnærma

en: Padded
nn: Med marg

en: Exact
nn: Eksakt

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
nn: <html>SANE-systemet (Scanner Access Now Easy) fann ikkje noka skanne-eining.<br>Sjå til at skannaren er kopla til, slått på og rett sett opp på systemet.<br>Du finn meir informasjon om SANE på <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE-heimesida</a>.</html>

en: Reload devices list
nn: Oppdater einingslista

en: Looking for devices. Please wait.
nn: Ser etter einingar. Vent litt.

en: Sorry. No devices found.
nn: Fann ingen einingar.

en: Found devices:
nn: Fann desse einingane:

en: Zoom In
nn: Vis større

en: Zoom Out
nn: Vis mindre

en: Zoom to Selection
nn: Vis merkt objekt

en: Zoom to Fit
nn: Vis alt

en: Clear Selections
nn: Tøm utval

en: Waiting for the scan to start.
nn: Ventar på skannestart.

en: Cancel current scan operation
nn: Avbryt skanninga

en: Scan Preview Image (%1)
nn: Skann førehandsvising (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Scan Final Image (%1)
nn: Skann endeleg (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
nn: Skann

en: Basic Options
nn: Grunnval

en: Advanced Options
nn: Avanserte val

en: Scanner Specific Options
nn: Skannarspesifikke val

en: Authentication required for resource: %1
nn: Krev brukargodkjenning for ressursen: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
nn: Biletdataa inneheldt 16-bits fargar, men vart reduserte til 8-bits fargar.

en: Scan Area Size
nn: Storleik på skanneområde

en:  inch
nn:  tomme

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: X Offset
nn: X-forskyving

en: Y Offset
nn: Y-forskyving

en: Image intensity
nn: Biletintensitet

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
nn: Gammakorrigerings­tabell. I fargemodus påverkar dette valet raud-, grøn- og blåkanalane samtidig (det er med andre ord ein gammatabell for intensitet).

en: Separate color intensity tables
nn: Skilde fargeintensitetstabellar

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
nn: Lysark

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
nn: Negativ

en: Next scan starts in %1 s.
nn: Neste skann startar om %1 sekund.

[ctx: @title:window]
en: General Error
nn: Generell feil

[ctx: @title:window]
en: Information
nn: Informasjon

en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
nn: Liggjande

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
nn[0]: %1 piksel
nn[1]: %1 pikslar

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
nn[0]: %1 bit
nn[1]: %1 bit

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
nn: %1 p.p.t.

[ctx: Parameter and Unit (Percentage)]
en: %1 %
nn: %1 %

[ctx: Parameter and Unit (seconds)]
en: %1 s
nn: %1 s

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
nn: Tilbakestill

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
nn: Vel

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
nn:  pikslar

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
nn:  bit

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
nn:  p.p.t.

en: Brightness
nn: Lysstyrke

en: Contrast
nn: Kontrast

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
nn[0]:  piksel
nn[1]:  pikslar

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
nn[0]:  bit
nn[1]:  bit

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
nn[0]:  p.p.t.
nn[1]:  p.p.t.
