libksane - en to pl translation catalogue (69 entries)

en: Open scan dialog
pl: Otwórz okno skanowania

en: None
pl: Brak

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Flatbed
pl: Skaner stacjonarny

en: Advanced
pl: Rozszerzone

en: Compression
pl: Kompresja

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
pl: Wybiera metodę kompresji skanera do szybszego skanowania, prawdopodobnie kosztem jakości obrazka.

en: JPEG compression factor
pl: Współczynnik kompresji JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
pl: Ustawia współczynnik kompresji JPEG skanera. Większe liczby oznaczają lepszą kompresję, mniejsze - lepszą jakość obrazu.

en: Batch scan
pl: Skanowanie wsadowe

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
pl: Włącza skanowanie ciągłe z automatycznym podajnikiem dokumentów (ADF).

en: Duplex
pl: Dupleks

en: Enables scanning on both sides of the page.
pl: Włącza dwustronne skanowanie.

en: Geometry
pl: Geometria

en: Length measurement
pl: Pomiar długości

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
pl: Wybiera sposób mierzenia i raportowania długości skanowanego obrazu, czego nie można określić z góry w przypadku niektórych skanów.

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unlimited
pl: Bez ograniczeń

en: Approximate
pl: Przybliżony

en: Padded
pl: Wydłużony

en: Exact
pl: Dokładny

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
pl: <html>System SANE (Scanner Access Now Easy) nie znalazł.<br>Upewnij się, że skaner jest podłączony i włączony<br>lub sprawdź jego ustawienia.<br>Odwiedź<a href='http://www.sane-project.org/'>stronę domową SANE</a>, aby dowiedzieć się więcej.</html>

en: Reload devices list
pl: Ponownie wczytaj listę urządzeń

en: Looking for devices. Please wait.
pl: Szukanie urządzeń. Proszę czekać.

en: Sorry. No devices found.
pl: Niestety nie znaleziono żadnych urządzeń.

en: Found devices:
pl: Znalezione urządzenia:

en: Zoom In
pl: Powiększ

en: Zoom Out
pl: Pomniejsz

en: Zoom to Selection
pl: Powiększ zaznaczenie

en: Zoom to Fit
pl: Dostosuj, aby zmieścić

en: Clear Selections
pl: Wyczyść zaznaczenie

en: Waiting for the scan to start.
pl: Czekanie na rozpoczęcie skanowania.

en: Cancel current scan operation
pl: Zaniechaj przeszukiwania

en: Scan Preview Image (%1)
pl: Zeskanuj obraz podglądu (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
pl: Podejrzyj

en: Scan Final Image (%1)
pl: Zeskanuj obraz ostateczny (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
pl: Zeskanuj

en: Basic Options
pl: Ustawienia podstawowe

en: Advanced Options
pl: Ustawienia rozszerzone

en: Scanner Specific Options
pl: Ustawienia skanera

en: Authentication required for resource: %1
pl: Wymagane uwierzytelnienie dla zasobu: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
pl: Barwy na obrazie były opisane 16 bitami na barwę, lecz obcięto to do 8 bitów na barwę.

en: Scan Area Size
pl: Rozmiar obszaru skanowania

en:  inch
pl:  cal

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: X Offset
pl: Przesunięcie X

en: Y Offset
pl: Przesunięcie Y

en: Image intensity
pl: Natężenie obrazu

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
pl: Tabela poprawek gamma. W trybie barwnym to ustawienie równocześnie wpływa na kanały czerwonego, zielonego i niebieskiego (tj. jest to tabela intensywności gamma).

en: Separate color intensity tables
pl: Oddziel tabele natężenia barw

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
pl: Przeźroczystość

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
pl: Negatywne

en: Next scan starts in %1 s.
pl: Następne skanowanie zacznie się za %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
pl: Błąd ogólny

[ctx: @title:window]
en: Information
pl: Informacja

en: Custom
pl: Własny

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
pl:  W poziomie

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
pl[0]: %1 piksel
pl[1]: %1 piksele
pl[2]: %1 pikseli

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
pl[0]: %1 bit
pl[1]: %1 bity
pl[2]: %1 bitów

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
pl: Wyzeruj

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
pl: Ustaw

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
pl:  Piksele

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
pl:  Bity

en: Brightness
pl: Jasność

en: Contrast
pl: Kontrast

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
pl[0]:  Piksel
pl[1]:  Piksele
pl[2]:  Pikseli

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
pl[0]:  Bit
pl[1]:  Bity
pl[2]:  Bitów

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds)]
en:  s |  s
pl[0]:  s
pl[1]:  µs
pl[2]:  µs
