libksane - en to pt_BR translation catalogue (64 entries)

en: Open scan dialog
pt_BR: Abrir a janela de digitalização

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Flatbed
pt_BR: Base plana

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
pt_BR: Seleciona o método de compressão do scanner para digitalizações rápidas, possivelmente em detrimento da qualidade da imagem.

en: JPEG compression factor
pt_BR: Fator de compressão JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
pt_BR: Define o fator de compressão JPEG do scanner. Números maiores significam uma melhor compressão, números menores significam uma melhor qualidade da imagem.

en: Batch scan
pt_BR: Digitalização em lote

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
pt_BR: Habilita a digitalização contínua com o alimentador automático de documentos (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
pt_BR: Habilita a digitalização de ambos os lados da página.

en: Geometry
pt_BR: Geometria

en: Length measurement
pt_BR: Medida de comprimento

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
pt_BR: Seleciona como é medido e comunicado o comprimento da imagem digitalizada, o que é impossível saber antecipadamente nas digitalizações contínuas.

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unlimited
pt_BR: Sem limite

en: Approximate
pt_BR: Aproximado

en: Padded
pt_BR: Preenchido

en: Exact
pt_BR: Exato

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
pt_BR: <html>O sistema SANE (Scanner Access Now Easy) não pôde encontrar um dispositivo.<br>Verifique se o scanner está conectado e ligado e também a sua configuração<br>no sistema.<br>Para mais detalhes, consulte a <a href='http://www.sane-project.org/'>página do projeto SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
pt_BR: Recarregar a lista de dispositivos

en: Looking for devices. Please wait.
pt_BR: Procurando dispositivos, aguarde.

en: Sorry. No devices found.
pt_BR: Desculpe, nenhum dispositivo encontrado.

en: Found devices:
pt_BR: Dispositivos encontrados:

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

en: Zoom to Selection
pt_BR: Zoom para a seleção

en: Zoom to Fit
pt_BR: Zoom para ajustar

en: Clear Selections
pt_BR: Limpar seleções

en: Waiting for the scan to start.
pt_BR: Aguardando o início da digitalização.

en: Cancel current scan operation
pt_BR: Cancela a operação de digitalização atual

en: Scan Preview Image (%1)
pt_BR: Digitalizar prévia da imagem (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Scan Final Image (%1)
pt_BR: Digitalizar imagem final (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
pt_BR: Digitalizar

en: Basic Options
pt_BR: Opções básicas

en: Advanced Options
pt_BR: Opções avançadas

en: Scanner Specific Options
pt_BR: Opções específicas do scanner

en: Authentication required for resource: %1
pt_BR: Autenticação necessária para o recurso: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
pt_BR: Os dados da imagem contêm 16 bits por cor, mas a profundidade de cor foi reduzida para 8 bits por cor.

en: Scan Area Size
pt_BR: Tamanho da área de digitalização

en:  inch
pt_BR:  polegada

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: X Offset
pt_BR: Deslocamento X

en: Y Offset
pt_BR: Deslocamento Y

en: Image intensity
pt_BR: Intensidade da imagem

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
pt_BR: Tabela de correção de gama. No modo de cor esta opção afeta igualmente os canais vermelho, verde e azul simultaneamente (ou seja é uma tabela de intensidade de gama).

en: Separate color intensity tables
pt_BR: Separar as tabelas de intensidade das cores

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
pt_BR: Transparência

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Next scan starts in %1 s.
pt_BR: A nova digitalização começa em %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
pt_BR: Erro geral

[ctx: @title:window]
en: Information
pt_BR: Informações

en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
pt_BR:  Paisagem

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
pt_BR[0]: %1 pixel
pt_BR[1]: %1 pixels

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
pt_BR[0]: %1 bit
pt_BR[1]: %1 bits

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
pt_BR: Restaurar

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
pt_BR: Configurar

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Gamma
pt_BR: Gama
