libksane - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: Open scan dialog
sv: Öppna inläsningsdialogruta

en: None
sv: Ingen

en: Auto
sv: Automatisk

en: Flatbed
sv: Flatbädd

en: ADF
sv: ADM

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Compression
sv: Komprimering

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
sv: Väljer bildläsarens komprimeringsmetod för snabbare inläsning, möjligen på bekostnad av bildkvalitet.

en: JPEG compression factor
sv: Komprimeringsfaktor för JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
sv: Ställer in bildläsarens komprimeringsfaktor för JPEG. Större värden betyder bättre komprimering, och mindre värden betyder bättre bildkvalitet.

en: Batch scan
sv: Bakgrundsinläsning

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
sv: Aktiverar kontinuerlig inläsning med automatisk dokumentmatare (ADM).

en: Enables scanning on both sides of the page.
sv: Aktiverar inläsning av arkets båda sidor.

en: Geometry
sv: Geometri

en: Length measurement
sv: Längdmätning

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
sv: Väljer hur den inlästa bildens längd mäts och rapporteras, vilket är omöjligt att veta i förväg för rullande inläsning.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Approximate
sv: Ungefärlig

en: Padded
sv: Utfylld

en: Exact
sv: Exakt

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
sv: <html>SANE-systemet (Scanner Access Now Easy) kunde inte hitta någon enhet.<br>Kontrollera att bildläsaren är ansluten och påslagen<br>eller kontrollera systemets bildläsarinställning.<br>För detaljerad information om SANE, se <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE:s hemsida.</a></html>

en: Reload devices list
sv: Uppdatera enhetslista

en: Looking for devices. Please wait.
sv: Letar efter enheter. Vänta.

en: Sorry. No devices found.
sv: Tyvärr hittades inga enheter.

en: Found devices:
sv: Hittade enheter:

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom to Selection
sv: Zooma till markering

en: Zoom to Fit
sv: Fyll sidan

en: Clear Selections
sv: Rensa markeringar

en: Waiting for the scan to start.
sv: Väntar på att inläsning ska börja.

en: Cancel current scan operation
sv: Avbryt pågående bildinläsning

en: Scan Preview Image (%1)
sv: Läs in förhandsgranskningsbild (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Scan Final Image (%1)
sv: Läs in slutlig bild (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
sv: Läs in

en: Basic Options
sv: Grundalternativ

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Scanner Specific Options
sv: Specifika alternativ för bildläsare

en: Authentication required for resource: %1
sv: Behörighetskontroll krävs för resurs: %1

en: The image data contained 16 bits per color, but the color depth has been truncated to 8 bits per color.
sv: Bilddata innehåller 16 bitar per färg, men färgdjupet har avkortas till 8 bitar per färg.

en: Scan Area Size
sv: Läs in områdesstorlek

en:  inch
sv:  tum

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: X Offset
sv: X-position

en: Y Offset
sv: Y-position

en: Image intensity
sv: Bildintensitet

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
sv: Gammakorrigeringstabell. I färgläge påverkar alternativet den röda, gröna och blåa kanalen lika mycket samtidigt (dvs. det är en intensitetsgammatabell).

en: Separate color intensity tables
sv: Separata färgintensitetstabeller

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
sv: Genomskinlighet

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
sv: Negativ

en: Next scan starts in %1 s.
sv: Nästa inläsning börjar om %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
sv: Allmänt fel

en: Custom
sv: Egen

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
sv:  Liggande

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
sv[0]: %1 bildpunkt
sv[1]: %1 bildpunkter

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
sv[0]: %1 bit
sv[1]: %1 bitar

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
sv: %1 punkter/tum

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
sv: Ta bort

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
sv: Lägg till

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
sv:  bildpunkter

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
sv:  bitar

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
sv:  punkter/tum

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Contrast
sv: Kontrast

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
sv[0]:  bildpunkt
sv[1]:  bildpunkter

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
sv[0]:  bit
sv[1]:  bitar

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
sv[0]:  punkter/tum
sv[1]:  punkter/tum
