libkleopatra - en to ar translation catalogue (524 entries)

en: Error in checksum definition %1: %2
ar: خطأ في تعريف المجموع الاختباري %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ar: لا يمكن استخدام %f و| في '%1' معا

en: Quoting error in '%1' entry
ar: خطأ في الاقتباس في المدخل '%1'

en: '%1' too complex (would need shell)
ar: '%1' معقد جداً (يحتاج إلى صدفة)

en: '%1' entry is empty/missing
ar: المدخل '%1' فارغ/غير موجود

en: '%1' empty or not found
ar: '%1' فارغ أو لم يُعثر عليه

en: 'id' entry is empty/missing
ar: المدخل 'id' فارغ/غير موجود

en: 'output-file' entry is empty/missing
ar: المدخل 'output-file' فارغ/غير موجود

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
ar: المدخل 'file-patterns' فارغ/غير موجود

en: Caught unknown exception in group %1
ar: اكتشف استثناء غير معروف في المجموعة %1

en: Common name
ar: الاسم الشّائع

en: Surname
ar: اسم العائلة

en: Given name
ar: الاسم المُعطى

en: Location
ar: الموقع

en: Title
ar: العنوان

en: Organizational unit
ar: الوحدة التّنظيميّة

en: Organization
ar: المنظّمة

en: Postal code
ar: الرّمز البريديّ

en: Country code
ar: رمز الدولة

en: State or province
ar: الولاية أو المحافظة

en: Domain component
ar: مكون المجال

en: Business category
ar: فئة الأعمال

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ

en: Mail address
ar: عنوان البريد

en: Mobile phone number
ar: رقم المحمول

en: Telephone number
ar: رقم الهاتف

en: Fax number
ar: رقم الفاكس

en: Street address
ar: عنوان الشارع

en: Unique ID
ar: المعرّف الفريد

en: Inline OpenPGP (deprecated)
ar: OpenPGP المضمن (مهمل)

en: S/MIME Opaque
ar: S/MIME معتم

en: Any S/MIME
ar: أي S/MIME

en: Any OpenPGP
ar: أي OpenPGP

en: Any
ar: أيّ شيء

en: Never Encrypt
ar: لا تعمي مطلقًا

en: Always Encrypt
ar: عمِّ دومًا

en: Always Encrypt If Possible
ar: عمِّ دائمًا إن أمكن

en: Ask
ar: اسأل

en: Ask Whenever Possible
ar: اسأل متى أمكن ذلك

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
ar: <placeholder>لا شيء</placeholder>

en: Never Sign
ar: لا توقع مطلقًا

en: Always Sign
ar: وقع دائمًا

en: Always Sign If Possible
ar: وقّع دائمًا إن أمكن

[ctx: no specific preference]
en: <none>
ar: <لا شيء>

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
ar: <b>%1</b> (معرّف المفتاح 0x%2)

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيته منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيته منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيته منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[1]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[2]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[1]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[2]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[1]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته بالأمس.</p>
ar[2]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيته منذ %1 يوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ar: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%1</p><p>تنتهي صلاحيته اليوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ar: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%1</p><p>تنتهي صلاحيته اليوم.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ar: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%1</p><p>تنتهي صلاحيته اليوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[1]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[2]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح التوقيع OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوم.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[1]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[2]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح التشفير OpenPGP الخاص بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[1]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته غداً.</p>
ar[2]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>مفتاح OpenPGP لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيته بعد %1 يوم.</p>

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
ar: <b>%1</b> (الرّقم التّسلسليّ %2)

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%2</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يوم واحد.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ar: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%1</p><p>انتهت صلاحيتها منذ أقل من يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ar[0]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[1]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها بالأمس.</p>
ar[2]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>انتهت صلاحيتها منذ %1 يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة الجذر</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة CA المتوسطة</p><p align=center><b>%3</b></p><p>لشهادة S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ar: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها اليوم.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة توقيع S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة تعمية S/MIME الخاصة بك</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ar[0]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غداً.</p>
ar[1]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها غدًا.</p>
ar[2]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد يومين.</p>
ar[3]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 أيام.</p>
ar[4]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوماً.</p>
ar[5]: <p>شهادة S/MIME لـ</p><p align=center>%2</p><p>تنتهي صلاحيتها بعد %1 يوم.</p>

[ctx: All Certificates]
en: All
ar: الكلّ

en: All certificates (except disabled ones)
ar: كل الشهادات (عدا المعطّلة)

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
ar: الخاصة بي

en: My own certificates (except disabled ones)
ar: شهاداتي (عدا المعطّلة)

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
ar: معتمدة

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
ar: الشهادات التي يُعتمد فيها معرف المستخدم الأساسي (باستثناء الشهادات المعطلة)

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
ar: غير معتمدة

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
ar: الشهادات التي يكون معرف المستخدم الأساسي فيها غير مُعتمد (باستثناء الشهادات المعطلة)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
ar: للاعتماد

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
ar: الشهادات غير المعتمدة بالكامل، التي ربما تريد اعتمادها بنفسك (عدا المعطّلة)

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
ar: غير معتمدة بالكامل

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
ar: الشهادات التي لم تُعتمد جميع معرّفات المستخدمين الخاصة بها (باستثناء المعطلة منها)

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
ar: معتمدة بالكامل

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
ar: الشهادات التي تُوثق جميع معرّفات المستخدمين الخاصة بها (باستثناء المعطلة منها)

[ctx: @title:column]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: @title:column]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ar: صالحة من

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ar: صالحة حتى

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ar: الميفاق

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ar: معرف المفتاح

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ar: البصمة

[ctx: @title:column]
en: Issuer
ar: المُصدِر

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
ar: الرّقم التّسلسليّ

[ctx: @title:column]
en: Origin
ar: الأصل

[ctx: @title:column]
en: Last Update
ar: آخر تحديث

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
ar: ثقة الشهادة

[ctx: @title:column]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ar: خوارزمية

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
ar: قبضة المفتاح

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
ar: بلا اسم

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ar: دون بريد إلكتروني

en: Loading...
ar: يحمّل...

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
ar: لا ينطبق

en: ID
ar: المعرّف

en: Type
ar: النّوع

en: Valid From
ar: صالحة من

en: Valid Until
ar: صالحة حتى

en: Status
ar: الحالة

en: Strength
ar: القوّة:

en: Usage
ar: الاستخدام

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
ar: نعم

[ctx: no, is not exportable]
en: no
ar: لا

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
ar: لا شيء

en: not applicable
ar: لا ينطبق

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User ID / Certification Key ID
ar: معرّف المستخدم / معرّف مفتاح التوثيق

en: Name
ar: الاسم

en: Email
ar: البريد الإلكترونيّ

en: Exportable
ar: قابل للتصدير

en: Tags
ar: الوسوم

en: Trust Signature For
ar: وثق التوقيع لـ

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
ar: اعرض سجل تدقيق GnuPG

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
ar: ا&نسخ إلى الحافظة

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
ar: ا&حفظ على القرص...

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
ar: نظامك لا يدعم سجلات تدقيق GnuPG

[ctx: @title:window]
en: System Error
ar: خطأ نظام

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
ar: حدث خطأ أثناء محاولة استرجاع سجل تدقيق GnuPG:
    %1

en: GnuPG Audit Log Error
ar: خطأ سجل تدقيق GnuPG

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
ar: لا يوجد سجل تدقيق GnuPG لهذه العملية.

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
ar: لا يوجد سجل تدقيق GnuPG

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
ar: عارض سجل تدقيق GnuPG

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
ar: اختر ملفاً لحفظ سجل تدقيق GnuPG فيه

en: HTML files (*.html)
ar: ملفاتHTML (*.html)

en: Could not save to file "%1": %2
ar: لم يحفظ الملف "%1": %2

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
ar: خطأ في حفظ الملف

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
ar: القارئ المراد التوصيل به

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
ar: لا يبدو أن أداة gpgconf المستخدمة لتوفير معلومات هذا الحوار قد ثبّتت بالشكل الصحيح. هي لم تعيد أي مكونات. جرّب تشغيل «%1» على سطر الأوامر لمزيد من المعلومات.

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
ar: نعم

en: 0 - None
ar: 0 - لا شيء

en: 1 - Basic
ar: 1 - أساسي

en: 2 - Verbose
ar: 2 - مطنب

en: 3 - More Verbose
ar: 3 - أكثر إسهابًا

en: 4 - All
ar: 4 - الكلّ

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
ar: اضبط مستوى التصحيح إلى

en: Show...
ar: اعرض...

en: Edit...
ar: حرّر...

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
ar: اضبط خدمات الدليل

en: None configured
ar: لم يضبط شيء

en: 1 server configured | %1 servers configured
ar[0]: خادم مُضبوط
ar[1]: خادم مُضبوط
ar[2]: خادمين مُضبوطين
ar[3]: %1 خوادم مضبوطة
ar[4]: %1 خادمًا مضبوطًا
ar[5]: %1 خادم مضبوطة

en: Active Directory
ar: أكتيف ديريكتوري

[ctx: @label]
en: Directory services
ar: خدمة الدليل

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
ar: هذه قائمة بكل خدمات الدليل المضبطة للاستخدام مع X.509.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
ar: اضغط لاستخدام خدمة دليل تعمل على Active Directory الخاص بك. هذا يعمل على Windows فقط ويستدعي GnuPG 2.2.28 أو أحدث.

en: LDAP Server
ar: خادم  LDAP

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
ar: اضغط لإضافة خدمة دليل يوفرها خادم LDAP.

en: Add
ar: أضف

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
ar: انقر لإضافة خدمة دليل.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ar: اضغط هذا الزر لإضافة خدمة دليل إلى قائمة الخدمات. لن يسري التغيير إلا بعد تأكيد حوار الضبط.

[ctx: @action:button]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
ar: انقر لإزِالة الخدمة المحددة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ar: اضغط هذا الزر لتعديل إعدادات خدمة الدليل المحددة حالياً. لن تسري التغييرات إلا بعد تأكيد حوار الضبط.

[ctx: @action:button]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
ar: انقر لإزِالة الخدمة المحددة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ar: اضغط هذا الزر لإزالة خدمة الدليل المحددة حالياً. لن يسري التغيير إلا بعد تأكيد حوار الضبط.

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
ar: خدمة دليل LDAP

en: Description
ar: الوصف

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
ar: السمات المتوفرة:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
ar: ترتيب السمات الحالية:

en: available attributes
ar: السمات المتوفرة

en: All others
ar: كل الآخرين

[ctx: @action:button]
en: Add
ar: أضف

en: Add to current attribute order
ar: أضف إلى ترتيب السمات الحالية

[ctx: @action:button]
en: Remove
ar: أزل

en: Remove from current attribute order
ar: أزل من ترتيب السمات الحالي

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
ar: انقل إلى الأعلى

en: Move to top
ar: انقل إلى الأعلى

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move one up
ar: انقل لأعلى

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Move one down
ar: انقل أسفل

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
ar: انقل إلى الأسفل

en: Move to bottom
ar: انقل إلى الأسفل

en: current attribute order
ar: ترتيب السمات الحالية

en: Host:
ar: المضيف:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
ar: أدخل اسم أو عنوان IP الخادم الذي يستضيف خدمة الدليل.

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
ar: خطأ: أدخل اسماً مضيفاً بالصيغة الصحيحة، مثل ldap.example.com.

en: Port:
ar: المنفذ:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
ar: <b>(اختياري، المبدئي جيد في أغلب الحالات)</b> التقط رقم المنفذ الذي تستمع عليه خدمة الدليل.

en: Use default
ar: استخدم المبدئيّ

en: Authentication
ar: الاستيثاق

en: Anonymous
ar: مجهّل

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
ar: استخدم خادماً مجهولاً لـ LDAP لا يستدعي التوثيق.

en: Authenticate via Active Directory
ar: وثّق عبر Active Directory

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ar: وثّق عبر Active Directory (يستدعي GnuPG 2.2.28 أو أحدث)

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
ar: على Windows، وثّق على خادم LDAP باستخدام Active Directory مع المستخدم الحالي.

en: Authenticate with user and password
ar: وثّق باسم المستخدم وكلمة السر

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
ar: وثّق على خادم LDAP ببيانات دخول LDAP الخاصة بك.

en: User:
ar: المستخدم:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
ar: أدخل مستخدم LDAP الخاص بك، أو ربما Bind DN للتوثيق على خادم LDAP.

en: Password:
ar: كلمة السر:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
ar: أدخل كلمة السر للتوثيق على خادم LDAP.<nl/><warning>ستحفظ كلمة السر مكشوفة في ملف ضبط في مجلدك الرئيسي.</warning>

en: Connection Security
ar: أمان الاتصال

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ar: أمان الاتصال (يستدعي GnuPG 2.2.28 أو أحدث)

en: Use default connection (probably not TLS secured)
ar: استخدم الاتصال الافتراضي (ربما ليس آمناً بـ TLS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
ar: استخدم افتراضي GnuPG للاتصال بخادم LDAP. افتراضياً، GnuPG 2.3 وأقدم تستخدم اتصالاً غير آمن بـ TLS. <b>(لا يوصى به)</b>

en: Do not use a TLS secured connection
ar: لا تستخدم اتصالاً آمناً بـ TLS

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
ar: استخدم اتصالاً عادياً، غير آمن بـ TLS للاتصال بخادم LDAP. <b>(لا يوصى به)</b>

en: Use TLS secured connection
ar: استخدم اتصالاً آمناً بـ TLS

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
ar: استخدم اتصالاً آمناً بـ TLS (بدئ بـ STARTTLS) للاتصال بخادم LDAP. <b>(يوصى به)</b>

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
ar: نفق LDAP عبر اتصال TLS

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
ar: استخدم اتصالاً آمناً بـ TLS يمرر عبره الاتصال بخادم LDAP. <b>(لا يوصى به)</b>

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدّمة

en: Base DN:
ar: الاسم المميز الأساسي:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
ar: <b>(اختياري، اتركها فارغة عادةً)</b> أدخل الاسم المميز الأساسي لخادم LDAP هذا لتقييد البحث على ذلك الفرع الفرعي من الدليل فقط.

en: Additional flags:
ar: أعلام إضافية:

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
ar: هنا يمكنك إدخال أعلام إضافية لا يوفرها Kleopatra بعد (أو لم يعد يوفرها). على سبيل المثال، الإصدارات الأقدم من GnuPG تستخدم <code>ldaps</code> لطلب اتصال آمن بـ TLS.

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
ar: تحرير خدمة الدليل

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
ar: افتح حواريّ الملفّات

en: Open file dialog
ar: افتح حواريّ الملفّات

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
ar: أدخِل قيمة.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
ar: أدخل قيمة بالصيغة الصحيحة.

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
ar: %1 (مطلوب)

[ctx: @info]
en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ar: إدخال غير صالح

en: <placeholder>none</placeholder>
ar: <placeholder>لا شيء</placeholder>

en: Never Encrypt with This Key
ar: لا تعم مطلقا بهذا المفتاح

en: Always Encrypt with This Key
ar: عمِّ دائم باستخدام هذا المفتاح

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
ar: عمِّ كلما كانت التعمية ممكنًا

en: Always Ask
ar: اسأل دائمًا

en: Ask Whenever Encryption is Possible
ar: اسأل كلما كانت التعمية ممكنًا

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
ar: الموافقة على مفتاح التعمية

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
ar: سيتم استخدام المفاتيح التالية للتعمية:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
ar: مفاتيحك:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
ar: المستلم:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
ar: مفاتيح التّعمية:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
ar: تفضيلات التعمية:

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
ar: امحُ

[ctx: @action:button]
en: Change...
ar: غيّر...

en: <placeholder>unknown</placeholder>
ar: <placeholder>مجهول</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ar: <qt><p>حدث خطأ أثناء جلب المفاتيح من الخلفية:</p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
ar: فشل إدراج المفتاح

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
ar: لا تتيح الخلفية OpenPGP إدراج المفاتيح. يرجى التحقق من التثبيت.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
ar: لا تتيح الخلفية S/MIME إدراج المفاتيح. يرجى التحقق من التثبيت.

en: OpenPGP Key Selection
ar: تحديد مفتاح OpenPGP

en: Please select an OpenPGP key to use.
ar: يرجى تحديد مفتاح OpenPGP لاستخدامه.

en: S/MIME Key Selection
ar: تحديد المفتاح S/MIME

en: Please select an S/MIME key to use.
ar: يرجى تحديد مفتاح S/MIME لاستخدامه.

en: Key Selection
ar: تحديد المفتاح

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
ar: يرجى تحديد مفتاح (OpenPGP أو S/MIME) لاستخدامه.

en: Loading keys ...
ar: يحمل المفاتيح…

en: The key is not valid.
ar: المفتاح غير صالح.

en: The key is expired.
ar: المفتاح منتهية صلاحيته.

en: The key is revoked.
ar: المفتاح مبطل.

en: The key is disabled.
ar: المفتاح معطل.

en: The key is not designated for encryption.
ar: المفتاح غير مخصص للتعمية.

en: The key is not designated for signing.
ar: المفتاح غير مخصص للتوقيع.

en: The key is not designated for certifying.
ar: المفتاح غير مخصص للتوثيق.

en: The key is not designated for authentication.
ar: المفتاح غير مخصص للتوثيق.

en: The key is not secret.
ar: المفتاح ليس سرياً.

en: The key can be used.
ar: المفتاح يمكن استخدامه.

en: The key is not trusted enough.
ar: المفتاح غير موثوق به بما يكفي.

en: Key ID
ar: معرف المفتاح

en: unknown
ar: مجهول

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
ar: مفتاح OpenPGP لـ <b>%1</b>

en: S/MIME key for <b>%1</b>
ar: مفتاح S/MIME لـ <b>%1</b>

en: Valid from
ar: صالحة من

en: Valid until
ar: صالحة حتى

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
ar: البصمة

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
ar: المُصدِر

[ctx: Key status]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
ar: الامتثال

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
ar: ابحث عن &شهادات خارجية

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
ar: ابحث &عن:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
ar: &تذكر الاختيار

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
ar: أ&عد قراءة المفاتيح

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
ar: ابدأ &مدير الشهادات

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
ar: لم يعثر على أي خلفيات لإدراج المفاتيح. تحقق من التثبيت.

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
ar: تعذّر بدء مدير الشّهادات. رجاءً افحص تثبيتك.

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
ar: خطأ في مدير الشّهادات

en: Checking selected keys...
ar: يفحص المفاتيح المحددة…

en: Fetching keys...
ar: يجلب المفاتيح…

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
ar[0]: <qt>أحد الخلفيات أعاد ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>
ar[1]: <qt>أحد الخلفيات أعاد ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>
ar[2]: <qt>%1 من الخلفيات أعادت ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>
ar[3]: <qt>%1 من الخلفيات أعادت ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>
ar[4]: <qt>%1 من الخلفيات أعادت ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>
ar[5]: <qt>%1 من الخلفيات أعادت ناتجًا مقتطعًا.<p>لا تظهر جميع المفاتيح المتاحة</p></qt>

en: Key List Result
ar: نتيجة قائمة المفاتيح

en: Recheck Key
ar: أعد فحص المفتاح

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
ar: التشخيص

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
ar: اعرض سجل التدقيق

[ctx: @title:window]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @title:window]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @label]
en: Name
ar: الاسم

en: Enter a name.
ar: أدخِل اسمًا.

[ctx: @label]
en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ

en: Enter an email address.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني.

en: The name must not include <, >, and @.
ar: يجب ألا يشمل الاسم <، >، و @.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ar: يجب ألا يشمل الاسم علامة أصغر من، علامة أكبر من، وعلامة @.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
ar: يجب أن يكون الاسم بالصيغة التي تتطلبها مؤسستك وألا يشمل <، >، و @.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ar: يجب أن يكون الاسم بالصيغة التي تتطلبها مؤسستك وألا يشمل علامة أصغر من، علامة أكبر من، وعلامة @.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني بالصيغة الصحيحة، مثل name@example.com.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني بالصيغة الصحيحة التي تتطلبها مؤسستك.

[ctx: @action:button]
en: Show Details
ar: أظهر التّفاصيل

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
ar: اعرض المفاتيح المطابقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
ar: اعرض المفاتيح المطابقة لعنوان البريد الإلكتروني

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
ar: أظهر الكلّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
ar: اعرض كل المفاتيح

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
ar: ولّد مفتاحاً جديداً باستخدام عنوان بريدك الإلكتروني.<br/><br/>المفتاح ضروري لعمّية وتوقيع رسائل البريد الإلكتروني. سيطلب منك كلمة سر لحماية هذا المفتاح وسيخزن المفتاح المحمي في مجلدك الرئيسي.

[ctx: @title:window]
en: Security approval
ar: الموافقة الأمنية

en: Generating key for '%1'...
ar: يولّد مفتاح جديد لـ '%1'...

en: This can take several minutes.
ar: هذا قد يستغرق عدة دقائق.

[ctx: @title:window]
en: Key generation
ar: توليد مفتاح

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
ar: فشلت العملية

en: Generate a new key pair
ar: ولّد زوج مفاتيح جديد

en: Do not sign this email
ar: لا توقع رسالة البريد الإلكتروني هذه

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
ar: لن توقع رسالة البريد الإلكتروني هذه تعموياً.

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
ar: أكد الهوية '%1' على أنها:

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
ar: لا يوجد مفتاح. المستلم لن يقدر على فك التعمية.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
ar: لا تحدد مفتاحاً لهذا المستلم.<br/><br/>سيتلقى المستلم رسالة البريد الإلكتروني عمّية، لكن يمكن فك تعميتها بالمفاتيح الأخرى المحددة في هذا الحوار.

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
ar: عمِّ لنفسك (%1):

en: Encrypt to others:
ar: عمِّ للآخرين:

en: Generate
ar: ولّد

en: Protect the generated key with a passphrase.
ar: احم المفتاح المولد بكلمة سر.

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
ar: عمّ المفتاح السري بكلمة سر غير قابلة للاسترداد. سيطلب منك كلمة السر أثناء توليد المفتاح.

en: Advanced options
ar: خيارات متقدمة

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
ar: خامة المفتاح

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
ar: أعدّ هذا المفتاح للاستخدام المشترك في الفرق

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
ar: أنشئ شهادة OpenPGP

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
ar: أدخل اسماً وعنوان بريد إلكتروني لاستخدامهما للشهادة.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
ar: أدخل اسماً و/أو عنوان بريد إلكتروني لاستخدامهما للشهادة.

en: Enter a name or an email address.
ar: أدخل اسماً أو عنوان بريد إلكتروني.

en: There is a problem.
ar: توجد مشكلة.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
ar: القارئ المبدئي

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
ar: <para>اختر قارئ البطاقات الذكية الذي يجب أن يستخدمه GnuPG.<list><item>العنصر الأول سيجعل GnuPG يستخدم أول قارئ يوجد.</item><item>العنصر الأخير يسمح لك بإدخال معرّف قارئ مخصص أو رقم منفذ القارئ.</item><item>كل العناصر الأخرى تمثل القارئات التي وجدها GnuPG.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
ar: معرّف قارئ مخصص أو رقم منفذ

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
ar: اعرض الأعمدة

[ctx: @title:menu title for a list of table columns to choose for sorting]
en: Sort by
ar: افرز حسب

[ctx: @title:menu]
en: Sort Direction
ar: اتّجاه الفرز

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy cell contents to clipboard
ar: انسخ محتويات الخلية إلى الحافظة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ar: اعرض قائمة الشهادات

en: Show certificate list
ar: اعرض قائمة الشهادات

en: VS-NfD compliant
ar: متوافق مع VS-NfD

en: Not VS-NfD compliant
ar: غير متوافق مع VS-NfD

[ctx: @info append beta-marker to compliance]
en: %1 (beta)
ar: %1 (بيتا)

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
ar: صالح حتى (%1):

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
ar: صالح حتى (بين %1 و %2):

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
ar: التاريخ لا يمكن تغييره.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
ar: أدخل تاريخاً بين %1 و %2.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
ar: بعد ثلاث سنوات من الآن

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
ar: بعد سنتين من الآن

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
ar: بعد سنة من الآن

en: %1-bit %2 (secret key available)
ar: %1 بت %2 (المفتاح السري متاح)

en: %1-bit %2
ar: %1-بت %2

en: Signing (Qualified)
ar: التوقيع (مؤهل)

en: Signing
ar: التوقيع

en: Encryption
ar: التعمية

en: Certifying User IDs
ar: اعتماد معرّفات المستخدمين

en: SSH Authentication
ar: استيثاق SSH

en: Disabled
ar: معطّل

en: Revoked
ar: ملغى

en: Expired
ar: منتهي

en: User ID is certified.
ar: معرف المستخدم معتمد.

en: User ID is not certified.
ar: معرف المستخدم غير معتمد.

en: All User IDs are certified.
ar: جميع معرفات المستخدمين معتمدة.

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
ar[0]: هناك معرف مستخدم واحد غير معتمد.
ar[1]: هناك معرف مستخدم واحد غير معتمد.
ar[2]: هناك معرفي مستخدمين غير معتمدان.
ar[3]: هناك %1 معرفات مستخدمين غير معتمد.
ar[4]: هناك %1 معرف مستخدمين غير معتمد.
ar[5]: هناك %1 معرف مستخدمين غير معتمد.

en: The validity cannot be checked at the moment.
ar: الصلاحية لا يمكن فحصها حالياً.

en: Serial number
ar: الرّقم التّسلسليّ

en: Issuer
ar: المُصدِر

en: Subject
ar: الموضوع

en: a.k.a.
ar: كذلك تعرف بـ

en: Fingerprint
ar: البصمة

en: Certification trust
ar: ثقة الشهادة

en: Trusted issuer?
ar: جهة إصدار موثوق بها؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Stored
ar: مُخزّنة

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
ar: على البطاقة الذكية ذات الرقم التسلسلي %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
ar: على هذا الحاسوب

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
ar: بعض المفاتيح مبطلة أو منتهية الصلاحية أو معطلة أو غير صالحة.

en: All keys are certified.
ar: كل المفاتيح معتمدة.

en: Some keys are not certified.
ar: بعض المفاتيح غير موثقة.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
ar: صلاحية المفاتيح لا يمكن فحصها حالياً.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
ar: هذه المجموعة لا تحتوي على أي مفاتيح.

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
ar: بعض الشهادات في هذه المجموعة لا يمكن استخدامها لغرض تعمية. استخدام هذه المجموعة قد يؤدي إلى نتائج غير متوقعة.

en: Keys:
ar: المفاتيح:

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
ar[0]: ومفتاح آخر
ar[1]: ومفتاح آخر
ar[2]: ومفتاحان آخران
ar[3]: و%1 مفاتيح أخرى
ar[4]: و%1 مفتاحاً آخر
ar[5]: و%1 مفتاح آخر

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
ar: MMMM d، yyyy

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
ar: مجهول

en: unlimited
ar: بلا حدّ

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
ar: المجموعة

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
ar: مجهول

en: untrusted
ar: غير موثوقة

[ctx: marginal trust]
en: marginal
ar: هامشي

[ctx: full trust]
en: full
ar: كامل

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
ar: غير محدود

[ctx: undefined trust]
en: undefined
ar: غير معرّف

en: disabled
ar: معطّل

en: revoked
ar: ملغى

en: expired
ar: منتهي

en: invalid
ar: غير صالح

[ctx: as in 'this subkey is ok']
en: OK
ar: حسنًا

en: valid
ar: صال

en: class %1
ar: الفئة %1

en: certificate expired
ar: انتهت الشهادة

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
ar: سيئ

en: no public key
ar: لا يوجد مفتاح عام

en: key disabled
ar: المفاتح معطّل

en: key revoked
ar: المفتاح مُبطل

en: key expired
ar: المفتاح منتهي

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
ar: توقيع سيء من شهادة غير معروفة %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
ar: توقيع سيء من شهادة غير معروفة: %1

en: Bad signature by %1: %2
ar: توقيع سيء من %1: %2

en: Good signature by unknown certificate %1.
ar: توقيع جيد من شهادة غير معروفة %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
ar: توقيع جيد من شهادة غير معروفة.

en: Good signature by %1.
ar: توقيع جيد من %1.

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
ar: توقيع غير صالح من شهادة غير معروفة %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
ar: توقيع غير صالح من شهادة غير معروفة: %1

en: Invalid signature by %1: %2
ar: توقيع غير صالح من %1: %2

en: This certificate was imported from the following sources:
ar: هذه الشهادة استوردت من المصادر التالية:

en: The import of this certificate was canceled.
ar: عملية استيراد هذه الشهادة ألغيت.

en: An error occurred importing this certificate: %1
ar: حدث خطأ أثناء استيراد هذه الشهادة: %1

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
ar: هذه الشهادة جديدة لمخزن المفاتيح. المفتاح السري متاح.

en: This certificate is new to your keystore.
ar: هذه الشهادة جديدة لمخزن المفاتيح.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
ar: أضيفت معرّفات مستخدمين جديدة إلى هذه الشهادة بالاستيراد.

en: New signatures were added to this certificate by the import.
ar: أضيفت توقيعات جديدة إلى هذه الشهادة بالاستيراد.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
ar: أضيفت مفاتيح فرعية جديدة إلى هذه الشهادة بالاستيراد.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
ar: لم يشمل الاستيراد أي بيانات جديدة لهذه الشهادة. هي لم تتغير.

en: Certify
ar: اعتمد

en: Sign
ar: وقّع

en: Encrypt
ar: عمِّ

en: Authenticate
ar: استوثق

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
ar: %1 (%2، %3، أُنشئ في: %4)

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
ar: (%1، %2، أُنشئ في: %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
ar[0]: %2 (مفتاح واحد، %3)
ar[1]: %2 (مفتاح واحد، %3)
ar[2]: %2 (مفتاحان، %3)
ar[3]: %2 (%1 مفاتيح، %3)
ar[4]: %2 (%1 مفتاحًا، %3)
ar[5]: %2 (%1 مفتاح، %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
ar[0]: %2 (مفتاح واحد، %3، وسم)
ar[1]: %2 (مفتاح واحد، %3، وسم)
ar[2]: %2 (مفتاحان، %3، وسم)
ar[3]: %2 (%1 مفاتيح، %3، وسم)
ar[4]: %2 (%1 مفتاحاً، %3، وسم)
ar[5]: %2 (%1 مفتاحاً، %3، وسم)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
ar[0]: %2 (مفتاح واحد، %3، أصل غير معروف)
ar[1]: %2 (مفتاح واحد، %3، أصل غير معروف)
ar[2]: %2 (مفتاحان، %3، أصل غير معروف)
ar[3]: %2 (%1 مفاتيح، %3، أصل غير معروف)
ar[4]: %2 (%1 مفتاحاً، %3، أصل غير معروف)
ar[5]: %2 (%1 مفتاحاً، %3، أصل غير معروف)

en: The certificate is marked as your own.
ar: الشهادة معلمة على أنها خاصة بك.

en: The certificate belongs to this recipient.
ar: الشهادة تخص هذا المستلم.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
ar: نموذج الثقة يشير بشكل هامشي إلى أن الشهادة تخص هذا المستلم.

en: This certificate should not be used.
ar: هذه الشهادة لا يجب استخدامها.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
ar: لا يوجد ما يشير إلى أن هذه الشهادة تخص هذا المستلم.

en: This group does not contain any keys.
ar: هذه المجموعة لا تحتوي على أي مفاتيح.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
ar: معتمد

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
ar: غير معتمد

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
ar: لم يفحص

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
ar: معتمد

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
ar: غير معتمدة

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
ar: لم يفحص

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
ar: جميعها معتمدة

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
ar: ليست معتمدة جميعها

en: Keyserver
ar: خادم المفاتيح

en: File import
ar: استيراد ملف

en: Generated
ar: مولّد

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
ar: يوثق هذا المفتاح على أنه مدخل موثوق به جزئياً لـ '%1'.

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
ar: يوثق هذا المفتاح على أنه مدخل موثوق به بالكامل لـ '%1'.

[ctx: @info]
en: Elgamal 1024
ar: الجمال 1024

[ctx: @info]
en: Elgamal 2048
ar: الجمال 2048

[ctx: @info]
en: Elgamal 3072
ar: الجمال 102

[ctx: @info]
en: Elgamal 4096
ar: الجمال 4096

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
ar: التوقيع صالح لكن الثقة في صلاحية الشهادة هامشية فقط.

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
ar: التوقيع صالح وصلاحية الشهادة موثوق بها بالكامل.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
ar: التوقيع صالح وصلاحية الشهادة موثوق بها في نهاية المطاف.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
ar: التوقيع صالح لكن صلاحية الشهادة <em>غير موثوق بها</em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
ar: التوقيع صالح، لكن صلاحية  الشهادة غير معروفة.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
ar: التوقيع صالح لكن صلاحية الشهادة غير معرّفة.

en: Unknown certificate
ar: شهادة مجهولة

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
ar: التوقيع منشأ في %1 باستخدام شهادة غير معروفة ببصمة %2

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
ar: التوقيع منشأ باستخدام شهادة غير معروفة ببصمة %1

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
ar: التوقيع أنشئ في %1 بالشهادة: %2

en: Signature created with certificate: %1
ar: التوقيع أنشئ بالشهادة: %1

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
ar: التوقيع هو %1

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
ar: التوقيع <b>ليس</b> %1.

en: Error: Signature not verified
ar: خطأ: لم يُتحقّق من التّوقيع

en: Good signature
ar: التوقيع جيّد

en: Signing certificate was revoked
ar: شهادة التوقيع أبطلت

en: Signing certificate is expired
ar: شهادة التوقيع منتهي

en: Certificate is not available
ar: الشهادة غير متاحة

en: Signature expired
ar: التوقيع منتهية صلاحيته

en: CRL missing
ar: قائمة إبطال الشهادات (CRL) مفقودة

en: CRL too old
ar: قائمة إبطال الشهادات (CRL) أقدم من اللازم

en: Bad policy
ar: سياسة سيئة

en: System error
ar: خطأ نظام

en: Bad signature
ar: التوقيع سيّئ

en: The signature is invalid: %1
ar: التوقيع غير صالح: %1

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
ar: يمكنك البحث عن الشهادة في خادم مفاتيح أو استيرادها من ملف.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key is not certified by you or any trusted person.
ar: التوقيع صالح ولكن المفتاح المستخدم غير معتمد من قبلك أو من قبل أي شخص موثوق به.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
ar: التوقيع صالح ولكن الشهادة المستخدمة غير معتمدة من قبل سلطة تصديق موثوقة أو أن سلطة التصديق غير معروفة.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> There is no indication that the signature belongs to the owner.
ar: <strong>تحذير:</strong> لا يوجد ما يشير إلى أن التوقيع ينتمي إلى المالك.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> It is not certain that the signature belongs to the owner.
ar: <strong>تحذير:</strong> ليس من المؤكد أن التوقيع يعود إلى المالك.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired.
ar: التوقيع صالح ولكنه انتهت صلاحيته.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired and the used key is not certified by you or any trusted person.
ar: التوقيع صالح ولكنه انتهت صلاحيته والمفتاح المستخدم غير معتمد من قبلك أو من قبل أي شخص موثوق به.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has expired.
ar: التوقيع صالح ولكن المفتاح المستخدم قد انتهت صلاحيته.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has been revoked.
ar: التوقيع صالح ولكن المفتاح المستخدم مُلغى.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> This could mean that the signature is forged.
ar: <strong>تحذير:</strong> قد يعني هذا أن التوقيع مزور.

[ctx: @info]
en: The used key is not certified by you or any trusted person.
ar: المفتاح المستخدم لم يوثق من قبلك أو من قبل أي شخص موثوق.

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
ar: GnuPG يوفر دعماً لـ OpenPGP/LibrePGP و S/MIME.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
ar: Libgcrypt مكتبة تعموية للأغراض العامة.

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
ar: رمز سداسي عشري غير صالح '%1' في تيار الإدخال.

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
ar: نهاية مبكرة لرمز مشفر سداسياً عشرياً في تيار الإدخال
