libkleopatra - en to fi translation catalogue (505 entries)

en: Error in checksum definition %1: %2
fi: Virhe tarkistussumman määritelmässä %1: %2

en: Cannot use both %f and | in '%1'
fi: Ei voi käyttää sekä %f että | komennossa ”%1”

en: Quoting error in '%1' entry
fi: Lainausvirhe merkinnässä ”%1”

en: '%1' too complex (would need shell)
fi: ”%1” on liian monimutkainen (tarvitsisi komentotulkin)

en: '%1' entry is empty/missing
fi: Kohta ”%1” on tyhjä tai puuttuu

en: '%1' empty or not found
fi: ”%1” on tyhjä tai sitä ei löydy

en: 'id' entry is empty/missing
fi: ”id”-kohta on tyhjä tai puuttuu

en: 'output-file' entry is empty/missing
fi: ”output-file”-kohta on tyhjä tai puuttuu

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
fi: ”file-patterns”-kohta on tyhjä tai puuttuu

en: Caught unknown exception in group %1
fi: Kohdattiin tuntematon keskeytys ryhmässä %1

en: Common name
fi: Yleinen nimi

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Given name
fi: Etunimi

en: Location
fi: Sijainti

en: Title
fi: Titteli

en: Organizational unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Country code
fi: Maakoodi

en: State or province
fi: Osavaltio tai provinssi

en: Domain component
fi: Verkkoalueosa

en: Business category
fi: Liiketoiminta-alue

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Mail address
fi: Postiosoite

en: Mobile phone number
fi: Matkapuhelinnumero

en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

en: Fax number
fi: Faksinumero

en: Street address
fi: Katuosoite

en: Unique ID
fi: Ainutkertainen tunniste

en: Inline OpenPGP (deprecated)
fi: Upotettu OpenPGP (vanhentunut)

en: S/MIME Opaque
fi: S/MIME, läpinäkymätön

en: Any S/MIME
fi: Mikä tahansa S/MIME

en: Any OpenPGP
fi: Mikä tahansa OpenPGP

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Never Encrypt
fi: Älä salaa koskaan

en: Always Encrypt
fi: Salaa aina

en: Always Encrypt If Possible
fi: Salaa jos mahdollista

en: Ask
fi: Kysy

en: Ask Whenever Possible
fi: Kysy kun mahdollista

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
fi: <placeholder>ei asetettu</placeholder>

en: Never Sign
fi: Älä allekirjoita

en: Always Sign
fi: Allekirjoita aina

en: Always Sign If Possible
fi: Allekirjoita jos mahdollista

[ctx: no specific preference]
en: <none>
fi: <ei asetettu>

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
fi: <b>%1</b> (avaintunniste 0x%2)

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%1</p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%1</p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%1</p><p>OpenPGP-avain vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>OpenPGP-avain vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>OpenPGP-avain vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
fi: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%1</p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
fi: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%1</p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
fi: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%1</p><p>OpenPGP-avain vanhenee tänään.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>OpenPGP-allekirjoitusavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>OpenPGP-salausavaimesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>OpenPGP-avain vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>OpenPGP-avain vanhenee %1 päivässä.</p>

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
fi: <b>%1</p> (sarjanumero %2)

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-varmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteen</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteen</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%1</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%2</b></p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%1</p><p>vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
fi: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%1</p><p>S/MIME-varmenne vanheni alle päivä sitten.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
fi[0]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>S/MIME-varmenne vanheni eilen.</p>
fi[1]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>S/MIME-varmenne vanheni %1 päivää sitten.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-varmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-varmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-varmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>juurivarmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-varmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-varmenteen</p><p align="center">%2</p><p>välillinen CA-varmenne</p><p align="center"><b>%3</b></p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee tänään.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
fi: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>S/MIME-varmenne vanhenee huomenna.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-allekirjoitusvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>S/MIME-salausvarmenteesi</p><p align="center">%2</p><p>vanhenee %1 päivässä.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
fi[0]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>S/MIME-varmenne vanhenee huomenna.</p>
fi[1]: <p>Käyttäjän</p><p align="center">%2</p><p>S/MIME-varmenne vanhenee %1 päivässä.</p>

[ctx: All Certificates]
en: All
fi: Kaikki

en: All certificates (except disabled ones)
fi: Kaikki varmenteet (paitsi käytöstä poistetut)

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
fi: Omani

en: My own certificates (except disabled ones)
fi: Omat varmenteeni (paitsi käytöstä poistetut)

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
fi: Varmennetut

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
fi: Varmenteet (paitsi käytöstä poistetut), joiden ensisijainen käyttäjätunniste on varmennettu

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
fi: Ei varmennetut

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
fi: Varmenteet (paitsi käytöstä poistetut), joiden ensisijaista käyttäjätunnistetta ei ole varmennettu

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
fi: Varmennettavat

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
fi: Varmenteet (paitsi käytöstä poistetut), joita ei ole täysin varmennettu ja jotka voit haluta varmentaa itse

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
fi: Ei täysin varmennetut

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
fi: Varmenteet (paitsi käytöstä poistetut), joiden kaikkia käyttäjätunnisteita ei ole varmennettu

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
fi: Täysin varmennetut

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
fi: Varmenteet (paitsi käytöstä poistetut), joiden kaikki käyttäjätunnisteet on varmennettu

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
fi: Sähköposti

[ctx: @title:column]
en: Status
fi: Tila

[ctx: @title:column]
en: Valid From
fi: Voimassa alkaen

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
fi: Kelpoisuus päättyy

[ctx: @title:column]
en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

[ctx: @title:column]
en: Key ID
fi: Avaintunniste

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

[ctx: @title:column]
en: Issuer
fi: Myöntäjä

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
fi: Sarjanumero

[ctx: @title:column]
en: Origin
fi: Alkuperä

[ctx: @title:column]
en: Last Update
fi: Päivitetty viimeksi

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
fi: Varmenteen luottamus

[ctx: @title:column]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
fi: Algoritmi

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
fi: Avainrengas

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
fi: ei nimeä

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
fi: ei sähköpostia

en: Loading...
fi: Ladataan…

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
fi: ei käytettävissä

en: ID
fi: Tunniste

en: Type
fi: Tyyppi

en: Valid From
fi: Voimassa alkaen

en: Valid Until
fi: Kelpoisuus päättyy

en: Status
fi: Tila

en: Strength
fi: Vahvuus

en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: no, is not exportable]
en: no
fi: ei

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
fi: ei mitään

en: not applicable
fi: ei käytettävissä

en: User ID
fi: Käyttäjätunnus

en: User ID / Certification Key ID
fi: Käyttäjän tai varmenneavaimen tunniste

en: Name
fi: Nimi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Exportable
fi: Vietävissä

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Trust Signature For
fi: Luota allekirjoitukseen

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
fi: Tarkastele GnuPG-lokia

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
fi: &Kopioi leikepöydälle

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
fi: Tallenna &levylle…

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
fi: Järjestelmäsi ei tue GnuPG-lokeja

[ctx: @title:window]
en: System Error
fi: Järjestelmävirhe

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
fi: GnuPG-lokia noudettaessa sattui virhe:
    %1

en: GnuPG Audit Log Error
fi: GnuPG-lokivirhe

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
fi: Tälle toiminnolle ei löydy GnuPG-lokia.

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
fi: Ei GnuPG-auditointilokia

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
fi: GnuPG-auditointilokikatselin

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
fi: Valitse tiedosto, johon GnuPG-loki tallennetaan

en: HTML files (*.html)
fi: HTML-tiedostot (*.html)

en: Could not save to file "%1": %2
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu tallentaa: %2

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
fi: Tiedoston tallennusvirhe

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
fi: Lukulaite, johon yhdistetään

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
fi: Tämän ikkunan tiedot tarjoavaa gpgconf-työkalua ei näy asennetun oikein: se ei palauta mitään komponentteja. Lisätietoa voi yrittää saada komentorivikomennolla ”%1”.

en: 0 - None
fi: 0 – Ei mitään

en: 1 - Basic
fi: 1 – Perustaso

en: 2 - Verbose
fi: 2 – Yksityiskohtainen

en: 3 - More Verbose
fi: 3 – Yksityiskohtaisempi

en: 4 - All
fi: 4 – Tarkka

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
fi: Aseta virheenpaikannustasoksi

en: Show...
fi: Näytä…

en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
fi: Hakemistopalveluasetukset

en: None configured
fi: Ei määritetty

en: 1 server configured | %1 servers configured
fi[0]: 1 palvelin asetettu
fi[1]: %1 palvelinta asetettu

[ctx: @label]
en: Directory services
fi: Hakemistopalvelut

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
fi: Tässä ovat kaikki X.509:n kanssa käytettäviksi asetetut hakemistopalvelut.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
fi: Käytä Active Directoryssa käynnissä olevaa hakemistopalvelua napsauttamalla. Toimii vain Windowsissa ja vaatii GnuPG:n version 2.2.28 tai uudemman.

en: LDAP Server
fi: LDAP-palvelin

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
fi: Lisää LDAP-palvelimen tarjoama hakemistopalvelu napsauttamalla.

en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
fi: Lisää hakemistopalvelu napsauttamalla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
fi: Lisää hakemistopalvelu palveluluetteloon napsauttamalla tätä painiketta. Muutos tulee voimaan vasta hyväksyttyäsi kyselyikkunan.

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
fi: Muokkaa valittua palvelua napsauttamalla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
fi: Muokkaa valitun hakemistopalvelun asetuksia napsauttamalla tätä painiketta. Muutokset tulevat voimaan vasta hyväksyttyäsi valintaikkunan.

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
fi: Poista valittu palvelu napsauttamalla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
fi: Poista valittu hakemistopalvelu napsauttamalla tätä painiketta. Muutos tulee voimaan vasta hyväksyttyäsi kyselyikkunan.

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
fi: LDAP-hakemistopalvelu

en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
fi: Saatavilla olevat määritteet:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
fi: Määritteiden nykyinen järjestys:

en: available attributes
fi: saatavilla olevat määritteet

en: All others
fi: Kaikki muut

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

en: Add to current attribute order
fi: Lisää attribuuttijärjestykseen

[ctx: @action:button]
en: Remove
fi: Poista

en: Remove from current attribute order
fi: Poista nykyisestä attribuuttijärjestyksestä

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
fi: Siirrä ylimmäs

en: Move to top
fi: Siirrä ylimmäksi

[ctx: @action:button]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move one up
fi: Siirrä yksi ylös

[ctx: @action:button]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Move one down
fi: Siirrä yksi alas

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
fi: Siirrä alimmas

en: Move to bottom
fi: Siirrä alimmaiseksi

en: current attribute order
fi: määritteiden nykyinen järjestys

en: Host:
fi: Palvelin:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
fi: Anna hakemistopalvelua ylläpitävän palvelimen nimi tai IP-osoite.

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
fi: Virhe: Anna konenimi oikeassa muodossa, esim. ldap.esimerkki.fi.

en: Port:
fi: Portti:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
fi: <b>(Valinnainen, oletus käy useimpiin tilanteisiin)</b> Valitse hakemistopalvelun kuunteleman portin numero.

en: Use default
fi: Käytä oletusta

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Anonymous
fi: Nimetön

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
fi: Käytä nimettömänä LDAP-palvelinta, joka ei vaadi tunnistautumista.

en: Authenticate via Active Directory
fi: Tunnistaudu Active Directoryn kautta

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
fi: Tunnistaudu Active Directoryn kautta (vaatii GnuPG:n version 2.2.28 tai uudemman)

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
fi: Tunnistaudu Windowsissa LDAP-palvelimeen nykyisenä käyttäjänä Active Directoryn avulla.

en: Authenticate with user and password
fi: Tunnistaudu tunnuksella ja salasanalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
fi: Tunnistaudu LDAP-palvelimeen LDAP-tunnistustiedoin.

en: User:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
fi: Anna salasanasi LDAP-palvelimeen tunnistautumiseksi.<nl/><warning>Salasana tallentuu paljaana tekstinä asetustiedostoon kotikansiossasi.</warning>

en: Connection Security
fi: Yhteyden salaus

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
fi: Yhteyden salaus (vaatii GnuPG:n version 2.2.28 tai uudemman)

en: Use default connection (probably not TLS secured)
fi: Käytä oletusyhteyttä (luultavasti ei TLS-salattu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
fi: Yhdistä LDAP-palvelimeen GnuPG:n oletusyhteydellä, joka versiossa 2.3 ja vanhemmissa on TLS-salaamaton. <b>(Ei suositella)</b>

en: Do not use a TLS secured connection
fi: Älä käytä TLS-salattua yhteyttä

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
fi: Yhdistä LDAP-palvelimeen yksinkertaisella TLS-salaamattomalla yhteydellä. <b>(Ei suositella)</b>

en: Use TLS secured connection
fi: Käytä TLS-salattua yhteyttä

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
fi: Yhdistä LDAP-palvelimeen (STARTTLS:n käynnistämällä) TLS-salatulla vakioyhteydellä. <b>(Suositellaan)</b>

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
fi: Tunneloi LDAP TLS-yhteyden läpi

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
fi: Käytä TLS-salattua yhteyttä, jonka läpi LDAP-palvelinyhteys tunneloidaan. <b>(Ei suositella)</b>

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Base DN:
fi: Perus-DN:

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
fi: <b>(Valinnainen, jätetään yleensä tyhjäksi)</b> Rajaa haut tiettyyn alipuuhun antamalla LDAP-palvelimen perus-DN.

en: Additional flags:
fi: Lisäliput:

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
fi: Tähän voit lisätä lippuja, joita Kleopatra ei vielä (tai enää) tue. Vanhemmat GnuPG:n versiot pyytävät esimerkiksi TLS-salattua yhteyttä lipulla <code>ldaps</code>.

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
fi: Muokkaa hakemistopalvelua

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
fi: Avaa tiedostoikkuna

en: Open file dialog
fi: Avaa tiedostoikkuna

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
fi: Anna arvo.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
fi: Anna arvo oikeassa muodossa.

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
fi: %1 (vaaditaan)

[ctx: @info]
en: Error: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
fi: virheellinen tietue

en: <placeholder>none</placeholder>
fi: <placeholder>ei mitään</placeholder>

en: Never Encrypt with This Key
fi: Älä koskaan salaa tällä avaimella

en: Always Encrypt with This Key
fi: Salaa aina tällä avaimella

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
fi: Salaa jos mahdollista

en: Always Ask
fi: Kysy aina

en: Ask Whenever Encryption is Possible
fi: Kysy, kun salaus on mahdollinen

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
fi: Salausavaimen hyväksyntä

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
fi: Salaukseen käytetään seuraavia avaimia:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
fi: Avaimesi:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
fi: Salausavaimet:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
fi: Salaussuositus:

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action:button]
en: Change...
fi: Muuta…

en: <placeholder>unknown</placeholder>
fi: <placeholder>tuntematon</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt><p>Tapahtui virhe haettaessa avaimia ajurilta: </p><p><b>%1</b></p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
fi: Avainten luettelu epäonnistui

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
fi: OpenPGP-ajuri ei tue avainten luettelemista: tarkista asennus.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
fi: S/MIME-ajuri ei tue avainten luettelemista: tarkista asennus.

en: OpenPGP Key Selection
fi: OpenPGP-avainvalinta

en: Please select an OpenPGP key to use.
fi: Valitse käytettävä OpenPGP-avain.

en: S/MIME Key Selection
fi: S/MIME-avainvalinta

en: Please select an S/MIME key to use.
fi: Valitse käytettävä S/MIME-avain

en: Key Selection
fi: Avaimen valinta

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
fi: Valitse käytettävä avain (OpenPGP tai S/MIME).

en: Loading keys ...
fi: Ladataan avaimia…

en: The key is not valid.
fi: Avain ei ole kelvollinen.

en: The key is expired.
fi: Avain on vanhentunut.

en: The key is revoked.
fi: Avain on mitätöity.

en: The key is disabled.
fi: Avain on poissa käytöstä.

en: The key is not designated for encryption.
fi: Avainta ei ole tarkoitettu salaukseen.

en: The key is not designated for signing.
fi: Avainta ei ole tarkoitettu allekirjoittamiseen.

en: The key is not designated for certifying.
fi: Avainta ei ole tarkoitettu varmentamiseen.

en: The key is not designated for authentication.
fi: Avainta ei ole tarkoitettu todentamiseen.

en: The key is not secret.
fi: Avain ei ole salainen.

en: The key can be used.
fi: Avainta voi käyttää.

en: The key is not trusted enough.
fi: Avain ei ole tarpeeksi luotettava.

en: Key ID
fi: Avaintunniste

en: unknown
fi: tuntematon

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
fi: Henkilön <b>%1</b> OpenPGP-avain

en: S/MIME key for <b>%1</b>
fi: Henkilön <b>%1</b> S/MIME-avain

en: Valid from
fi: Voimassa alkaen

en: Valid until
fi: Kelpoisuus päättyy

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
fi: Myöntäjä

[ctx: Key status]
en: Status
fi: Tila

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
fi: Yhteensopivuus

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
fi: Etsi &ulkoisia varmenteita

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
fi: &Etsi:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
fi: &Muista valinta

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
fi: <qt><p>Jos tämä on valittuna, valintasi talletetaan ja sitä ei kysytä uudelleen.</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
fi: &Lue avaimet uudelleen

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
fi: &Käynnistä varmenteenhallinta

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
fi: Ei ajureita, joilla voitaisiin listata avaimia. Tarkista ohjelman asennus.

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
fi: Varmenteenhallintaa ei voitu käynnistää: tarkista asennus.

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
fi: Varmenteenhallinnan virhe

en: Checking selected keys...
fi: Tarkistan valittuja avaimia…

en: Fetching keys...
fi: Haetaan avaimia…

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
fi[0]: <qt>Yksi taustaosa palautti katkenneen tulosteen.<p>Kaikkia avaimia ei näytetty</p></qt>
fi[1]: <qt>%1 taustaosaa palautti katkenneen tulosteen.<p>Kaikkia avaimia ei näytetty</p></qt>

en: Key List Result
fi: Avainlistaus

en: Recheck Key
fi: Tarkista avain uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
fi: Näytä auditointiloki

[ctx: @title:window]
en: Information
fi: Tietoa

[ctx: @title:window]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @label]
en: Name
fi: Nimi

en: Enter a name.
fi: Anna nimi.

[ctx: @label]
en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Enter an email address.
fi: Anna sähköpostiosoite.

en: The name must not include <, >, and @.
fi: Nimi ei saa sisältää merkkejä <, > tai @.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
fi: Nimi ei saa sisältää pienempi kuin-, suurempi kuin- tai miukumaukumerkkiä.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
fi: Nimen on oltava organisaation vaatimassa muodossa eikä se saa sisältää merkkejä <, > tai @.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
fi: Nimen on oltava organisaation vaatimassa muodossa eikä se saa sisältää pienempi kuin-, suurempi kuin- tai miukumaukumerkkiä.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
fi: Anna sähköpostiosoite oikeassa muodossa, esim. nimi@esimerkki.fi.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
fi: Anna sähköpostiosoite organisaation vaatimassa oikeassa muodossa.

[ctx: @action:button]
en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
fi: Näytä vastaavat avaimet

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
fi: Näytä sähköpostiosoitetta vastaavat avaimet

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
fi: Näytä kaikki

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
fi: Näytä kaikki avaimet

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
fi: Luo sähköpostiosoitettasi käyttävä uusi avain.<br/><br/>Avainta tarvitaan viestien salauksen purkamiseen ja allekirjoittamiseen. Sinulta kysytään avaimelle salasana, ja suojattu avain talletetaan kotikansioosi.

[ctx: @title:window]
en: Security approval
fi: Turvallisuushyväksyntä

en: Generating key for '%1'...
fi: Luodaan avainta ”%1”…

en: This can take several minutes.
fi: Tämä voi viedä joitakin minuutteja.

[ctx: @title:window]
en: Key generation
fi: Avaimen luonti

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
fi: Toimenpide epäonnistui

en: Generate a new key pair
fi: Luo uusi avainpari

en: Do not sign this email
fi: Älä allekirjoita tätä viestiä

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
fi: Sähköpostiviestiä ei kryptografisesti allekirjoiteta.

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
fi: Vahvista henkilöys ”%1”:

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
fi: Ei avainta: vastaanottaja ei voi purkaa salausta.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
fi: Älä valitse tälle vastaanottajalle avainta.<br/><br/>Vastaanottaja saa salatun sähköpostiviestin, mutta voi avata salauksen vain tämän ikkunan muilla avaimilla.

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
fi: Salaa itselle (%1):

en: Encrypt to others:
fi: Salaa muille:

en: Generate
fi: Luo

en: Protect the generated key with a passphrase.
fi: Suojaa luotu avain salasanalla.

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
fi: Salaa salaisen avaimen palauttamattomissa olevalla salasanalla. Salasana kysytään avainta luotaessa.

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
fi: Avainmateriaali

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
fi: Aseta tämä avain työryhmien jaettuun käyttöön

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
fi: Luo OpenPGP-varmenne

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
fi: Anna varmenteessa käytettävä nimi ja sähköpostiosoite.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
fi: Anna varmenteessa käytettävä nimi tai sähköpostiosoite tai kumpikin.

en: Enter a name or an email address.
fi: Anna nimi tai sähköpostiosoite.

en: There is a problem.
fi: Havaittiin ongelma.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
fi: Oletuslukulaite

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
fi: <para>Valitse älykortin lukulaite, jota GnuPG:n tulisi käyttää.<list><item>Ensimmäisellä valinnalla GnuPG käyttää ensimmäistä löytämäänsä lukulaitetta.</item><item>Viimeisellä valinnalla voi asettaa mukautetun lukulaitetunnisteen tai laiteportin numeron.</item><item>Muut valinnat edustavat GnuPG:n löytämiä lukulaitteita.</item></list></para>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
fi: Mukautettu lukijatunniste tai porttinumero

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
fi: Näytä sarakkeet

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
fi: Näytä varmenneluettelo

en: Show certificate list
fi: Näytä varmenneluettelo

en: VS-NfD compliant
fi: Vs-NfD-yhteensopiva

en: Not VS-NfD compliant
fi: Ei Vs-NfD-yhteensopiva

[ctx: @info append beta-marker to compliance]
en: %1 (beta)
fi: %1 (beeta)

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
fi: Kelpoisuus päättyy (%1):

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
fi: Kelpaa (välillä %1–%2):

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
fi: Päivämäärää ei voi muuttaa.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
fi: Anna päivämäärä väliltä %1–%2.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
fi: Kolme vuotta tästä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
fi: Kaksi vuotta tästä

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
fi: Vuosi tästä

en: %1-bit %2 (secret key available)
fi: %1-bittinen %2 (salainen avain saatavissa)

en: %1-bit %2
fi: %1-bittinen %2

en: Signing (Qualified)
fi: Allekirjoittaminen (tarkennettu)

en: Signing
fi: Allekirjoitus

en: Encryption
fi: Salaus

en: Certifying User IDs
fi: Varmennetaan käyttäjätunnuksia

en: SSH Authentication
fi: SSH-tunnistautuminen

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: Revoked
fi: Mitätöity

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: User ID is certified.
fi: Käyttäjätunniste on varmennettu.

en: User ID is not certified.
fi: Käyttäjätunnistetta ei ole varmennettu.

en: All User IDs are certified.
fi: Kaikki käyttäjätunnisteet on varmennettu.

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
fi[0]: Yhtä käyttäjätunnistetta ei varmennettu.
fi[1]: %1 käyttäjätunnusta ei varmennettu.

en: The validity cannot be checked at the moment.
fi: Kelvollisuutta ei juuri nyt voi tarkistaa.

en: Serial number
fi: Sarjanumero

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Subject
fi: Aihe

en: a.k.a.
fi: eli

en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: Certification trust
fi: Varmenteen luottamus

en: Trusted issuer?
fi: Onko myöntäjä luotettu?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Stored
fi: Varastoitu

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
fi: SmartCardiin, jonka sarjanumero on %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
fi: tälle tietokoneelle

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
fi: Avaimissa on mitätöityjä, vanhentuneita, käytöstä poistettu tai virheellisiä.

en: All keys are certified.
fi: Kaikki avaimet on varmennettu.

en: Some keys are not certified.
fi: Joitakin avaimia ei ole varmennettu.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
fi: Avainten kelvollisuutta ei juuri nyt voi tarkistaa.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
fi: Tässä ryhmässä ei ole avaimia.

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
fi: Joitakin ryhmän varmenteista ei voi käyttää salaukseen. Ryhmän käyttö voi johtaa odottamattomiin seurauksiin.

en: Keys:
fi: Avaimet:

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
fi[0]: ja vielä 1 avain
fi[1]: ja vielä %1 avainta

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
fi: d. MMMM yyyy

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
fi: tuntematon

en: unlimited
fi: ei rajoitettu

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
fi: tuntematon

en: untrusted
fi: ei-luotettu

[ctx: marginal trust]
en: marginal
fi: ehdollinen

[ctx: full trust]
en: full
fi: täysi

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
fi: äärimmäinen

[ctx: undefined trust]
en: undefined
fi: epämääräinen

en: disabled
fi: käytöstä poistettu

en: revoked
fi: mitätöity

en: expired
fi: vanhentunut

en: invalid
fi: virheellinen

en: valid
fi: kelvollinen

en: class %1
fi: luokka %1

en: certificate expired
fi: varmenne on vanhentunut

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
fi: kelvoton

en: no public key
fi: ei julkista avainta

en: key disabled
fi: avain on poistettu käytöstä

en: key revoked
fi: avain mitätöity

en: key expired
fi: avain on vanhentunut

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
fi: Kelvoton allekirjoitus tuntemattomalta varmenteelta %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
fi: Kelvoton allekirjoitus tuntemattomalta varmenteelta: %1

en: Bad signature by %1: %2
fi: Kelvoton allekirjoitus varmenteelta %1: %2

en: Good signature by unknown certificate %1.
fi: Kelvollinen allekirjoitus tuntemattomalta varmenteelta %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
fi: Kelvollinen allekirjoitius tuntemattomalta varmenteelta.

en: Good signature by %1.
fi: Hyvä allekirjoitus varmenteelta %1.

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
fi: Kelvoton allekirjoitus tuntemattomalta varmenteelta %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
fi: Kelvoton allekirjoitus tuntemattomalta varmenteelta: %1

en: Invalid signature by %1: %2
fi: Kelvoton allekirjoitus varmenteelta %1: %2

en: This certificate was imported from the following sources:
fi: Tämä varmenne on tuotu seuraavista lähteistä:

en: The import of this certificate was canceled.
fi: Tämän varmenteen tuonti peruttiin.

en: An error occurred importing this certificate: %1
fi: Sattui virhe tuotaessa tätä varmennetta: %1

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
fi: Tämä varmenne oli avainvarastollesi uusi. Salainen avain on saatavissa.

en: This certificate is new to your keystore.
fi: Tämä varmenne on avainvarastollesi uusi.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
fi: Tuonti toi varmenteeseen uusi käyttäjätunnuksia.

en: New signatures were added to this certificate by the import.
fi: Tuonti toi varmenteeseen uusia allekirjoituksia.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
fi: Tuonti toi varmenteeseen uusia aliavaimia.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
fi: Tuonti ei tuonut varmenteeseen uutta tietoa. Varmennetta ei muutettu.

en: Certify
fi: Varmenna

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: Encrypt
fi: Salaa

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
fi: %1 (%2, %3, luotu: %4)

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
fi: (%1, %2, luotu: %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
fi[0]: %2 (1 avain, %3)
fi[1]: %2 (%1 avainta, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
fi[0]: %2 (1 avain, %3, luokitus)
fi[1]: %2 (%1 avainta, %3, luokitus)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
fi[0]: %2 (1 avain, %3, alkuperä tuntematon)
fi[1]: %2 (%1 avainta, %3, alkuperä tuntematon)

en: The certificate is marked as your own.
fi: Varmenne on merkitty omaksesi.

en: The certificate belongs to this recipient.
fi: Varmenne kuuluu tälle vastaanottajalle.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
fi: Luottamusmalli osoittaa varmenteen ehdollisesti kuuluvan tälle vastaanottajalle.

en: This certificate should not be used.
fi: Tätä varmennetta ei tulisi käyttää.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
fi: Ei ole merkkiä siitä, että tämä varmenne kuuluisi tälle vastaanottajalle.

en: This group does not contain any keys.
fi: Tässä ryhmässä ei ole avaimia.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
fi: varmennettu

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
fi: ei varmennettu

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
fi: ei tarkistettu

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
fi: varmennettu

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
fi: ei varmennettu

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
fi: ei tarkistettu

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
fi: kaikki varmennettu

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
fi: kaikkia ei varmennettu

en: Keyserver
fi: Avainpalvelin

en: File import
fi: Tiedoston tuonti

en: Generated
fi: Luotu

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
fi: Varmentaa tämän avaimen nimen ”%1” osin luotetuksi esittelijäksi.

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
fi: Varmentaa tämän avaimen nimen ”%1” täysin luotetuksi esittelijäksi.

[ctx: @info]
en: DSA 1024
fi: DSA

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta varmenteen kelpoisuuteen luotetaan vain ehdollisesti.

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen ja varmenteen kelpoisuuteen luotetaan täysin.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen ja varmenteen kelpoisuuteen luotetaan ehdottomasti.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta varmenteen kelpoisuuteen <em>ei luoteta</em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen mutta varmenteen kelvollisuutta ei tunneta.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta varmenteen kelpoisuus tuntematon.

en: Unknown certificate
fi: Tuntematon varmenne

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
fi: Allekirjoitus on luotu %1 tuntemattomalla varmenteella, jonka sormenjälki on %2

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
fi: Allekirjoitus on luotu tuntemattomalla varmenteella, jonka sormenjälki on %1

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
fi: Allekirjoitus on luotu %1 varmenteella: %2

en: Signature created with certificate: %1
fi: Allekirjoitus on luotu varmenteella: %1

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
fi: Allekirjoitus on %1

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
fi: Allekirjoitus <b>ei ole</b> %1.

en: Error: Signature not verified
fi: Virhe: Allekirjoitusta ei todennettu

en: Good signature
fi: Hyvä allekirjoitus

en: Signing certificate was revoked
fi: Allekirjoitusvarmenne on mitätöity

en: Signing certificate is expired
fi: Allekirjoitusvarmenne on vanhentunut

en: Certificate is not available
fi: Varmenne ei ole saatavilla

en: Signature expired
fi: Allekirjoitus on vanhentunut

en: CRL missing
fi: CRL puuttuu

en: CRL too old
fi: CRL liian vanha

en: Bad policy
fi: Kelvoton käytänne

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Bad signature
fi: Kelvoton allekirjoitus

en: The signature is invalid: %1
fi: Allekirjoitus on virheellinen: %1

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
fi: Varmennetta voi etsiä avainpalvelimelta tai tuoda sen tiedostosta.

en: The used key is not certified by you or any trusted person.
fi: Käytettyä avainta et ole varmentanut sinä eikä kukaan luottamasi henkilö.

en: The used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
fi: Käytettyä varmennetta ei ole varmentanut luotettava varmenneauktoriteetti tai varmenneauktoriteetti on tuntematon.

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
fi: GnuPG tarjoaa OpenPGP/LibrePGP- ja S/MIME-tuen.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
fi: Libgcrypt on yleiskäyttöinen salauskirjasto.

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
fi: Syötevirrassa virheellinen heksamerkki ”%1”.

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
fi: Syötevirrassa ennenaikainen heksakoodatun merkin loppu
