libkleopatra - en to is translation catalogue (63 entries)

en: Common name
is: Almennt nafn

en: Surname
is: Eftirnafn7

en: Given name
is: Eiginnafn

en: Location
is: Staðsetning

en: Title
is: Titill

en: Organizational unit
is: Deild (OU)

en: Organization
is: Fyrirtæki (O)

en: Postal code
is: Póstnúmer

en: Country code
is: Landskóði

en: State or province
is: Ríki eða fylki

en: Domain component
is: Lénshluti

en: Business category
is: Tegund fyrirtækis

en: Email address
is: Netfang

en: Mail address
is: Póstfang

en: Mobile phone number
is: Farsímanúmer

en: Telephone number
is: Símanúmer

en: Fax number
is: Faxnúmer

en: Street address
is: Heimilisfang

en: Unique ID
is: Einkvæmt auðkenni

en: Inline OpenPGP (deprecated)
is: Innfellt OpenPGP (úrelt)

en: S/MIME Opaque
is: S/MIME ógegnsætt

en: Any
is: Hvað sem er

en: Never Encrypt
is: Aldrei dulrita

en: Always Encrypt
is: Alltaf dulrita

en: Always Encrypt If Possible
is: Alltaf dulrita ef mögulegt er

en: Ask
is: Spyrja

en: Ask Whenever Possible
is: Spyrja þegar mögulegt er

en: Never Sign
is: Aldrei undirrita

en: Always Sign
is: Alltaf undirrita

en: Always Sign If Possible
is: Alltaf undirrita ef mögulegt er

[ctx: no specific preference]
en: <none>
is: <ekkert>

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Edit...
is: Breyta...

en: Description
is: Lýsing

en: All others
is: Allir aðrir

en: Add to current attribute order
is: Bæta við núverandi röð eiginleika

en: Remove from current attribute order
is: Fjarlægja úr núverandi röð eiginleika

en: Move to top
is: Færa efst

en: Move one up
is: Færa upp um einn

en: Move one down
is: Færa niður um einn

en: Move to bottom
is: Færa neðst

en: Never Encrypt with This Key
is: Aldrei dulrita með þessum lykli

en: Always Encrypt with This Key
is: Alltaf dulrita með þessum lykli

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
is: Dulrita þegar dulritun er möguleg

en: Always Ask
is: Alltaf spyrja

en: Ask Whenever Encryption is Possible
is: Spyrja þegar dulritun er möguleg

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
is: <qt> <p>Villa kom upp við að sækja lykla frá bakenda:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
is: OpenPGP bakendinn styður ekki lyklalista. Athugaðu uppsetningu þína.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
is: S/MIME bakendinn styður ekki lyklalista. Athugaðu uppsetningu þína.

en: OpenPGP Key Selection
is: OpenPGP lyklaval

en: Please select an OpenPGP key to use.
is: Vinsamlega veldu OpenPGP lykil til notkunar.

en: S/MIME Key Selection
is: S/MIME lyklaval

en: Please select an S/MIME key to use.
is: Vinsamlega veldu S/MIME lykil til notkunar.

en: Key Selection
is: Lyklaval

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
is: Vinsamlega veldu (OpenPGP eða S/MIME) lykil til notkunar.

en: Key ID
is: Auðkenni lykils

en: unknown
is: óþekkt

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
is: <qt><p>Ef þú hakar í þetta box verður val þitt vistað og þú verður ekki spurð(ur) aftur.</p></qt>

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
is: Enginn bakendi fannst fyrir lyklalista. Athugaðu uppsetningu þína.

en: Checking selected keys...
is: Athuga valda lykla...

en: Fetching keys...
is: Sæki lykla...

en: Key List Result
is: Niðurstaða lyklalista

en: Recheck Key
is: Athuga lykil aftur
